Wybrane rocznice wypadające 1 stycznia.
Witam Was w nowym roku. Mam nadzieje że kac wkrótce Was opuści.
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Kaca, Światowy Dzień Pokoju, Dzień Domeny Publicznej.
Dziś chyba najdłuższy wpis. Dodatkowe zdjęcia i filmy są w komentarzu pod tym wpisem!
-
45 p.n.e. – Początek biegu kalendarza juliańskiego, wprowadzonego przez Juliusza Cezara.
-
1464 – Wojna trzynastoletnia: krzyżacka załoga na zamku w Gniewie skapitulowała przed wojskami królewskimi.
-
1492 – W bitwie pod Preszowem wojska króla Czech i nowo wybranego króla Węgier Władysława Jagiellończyka pokonały wojska jego brata, królewicza Jana Olbrachta. W wyniku starcia zginęło około 500 Polaków. Konflikt pomiędzy Jagiellonami spowodowany był rywalizacją o koronę węgierską po śmierci króla Węgier Macieja Korwina.
-
1502 – Pierwsza portugalska wyprawa dotarła do zatoki Guanabara nad którą dzisiaj leżą miasta Rio de Janeiro i Niterói.- 1659 – Potop szwedzki: król Jan II Kazimierz wjechał triumfalnie do odzyskanego Torunia.
-
1523 – Po kapitulacji 22 grudnia przed wojskami osmańskimi, joannici wraz z kilkoma tysiącami mieszkańców opuścili Rodos, kierując się na Kretę.
-
1678 – W Turynie założono pierwszą na świecie Akademię Wojskową (obecnie z siedzibą w Modenie).
-
1688 – Ceuta przeszła spod panowania portugalskiego pod hiszpańskie. Ceuta do dziś jest hiszpańska, co nie podoba się Maroku. Pamiątką po portugalskim panowaniu jest herb, który do złudzenia przypomina godło Portugalii.
-
1739 – Francuski żeglarz Jean-Baptiste Charles Bouvet odkrył Wyspę Bouveta na południowym Atlantyku. Ze względu na położenie z dala od zamieszkałego lądu oraz morskich szlaków komunikacyjnych, Wyspa Bouveta jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi i stanowi cel międzynarodowych ekspedycji organizowanych przez krótkofalowców (radioamatorów).
-
1781 – Nad rzeką Severn w angielskim hrabstwie Shropshire otwarto pierwszy most Iron Bridge. Jest pierwszą na świecie dużą konstrukcją mostową wykonaną z żeliwa, wcześniej do budowy mostów używano drewna lub kamienia.
-
1788 – Ukazało się pierwsze wydanie brytyjskiego dziennika „The Times”. Charakterystyczną cechą dziennika jest istnienie specjalnego komitetu powierniczego, który czuwa nad merytorycznym poziomem i polityczną niezależnością pisma – w skład komitetu wchodzą osoby cieszące się publicznym zaufaniem.
-
1801 - Włoski astronom Giuseppe Piazzi odkrył Ceres, największy obiekt pasa asteroid.
-
1801 - Królestwo Irlandii wcielono do Królestwa Wielkiej Brytanii, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
-
1808 – Do USA zakazano wwożenia z nowych niewolników.
-
1814 – VI koalicja antyfrancuska: prusko-rosyjska Armia Śląska i austriacko-niemiecko-rosyjska Armia Czeska przekroczyły Ren i rozpoczęły koncentryczny marsz na Paryż.
-
1818 - Chile ogłosiło niepodległość (od Hiszpanii).
-
1822 – Proklamowano niepodległość Pierwszej Republiki Greckiej (od Imperium Osmańskiego).
-
1823 – Otwarto pierwszą w Poznaniu publiczną lecznicę – dzisiejszy Szpital Przemienienia Pańskiego.
-
1833 – Wielka Brytania objęła zwierzchnictwo nad Falklandami.
-
1837 – Trzęsienie ziemi w Galilei zabiło ponad 6 tys. osób.
-
1842 – I wojna brytyjsko-afgańska: dowódca wojsk brytyjskich gen. William Elphinstone podpisał w Kabulu akt kapitulacji przed księciem Akbarem Chanem.
-
1842 – W Królestwie Polskim rubel równy 100 kopiejkom stał się obowiązującą jednostką walutową, zastępując złotego polskiego równego 30 groszom polskim.
-
1846 – Wobec zniesienia przez rząd meksykański autonomii Jukatanu ogłosił on ponownie niepodległość.
-
1848 – W Sali Wielkiej wileńskiego ratusza odbyła się premiera dwuaktowej wersji opery "Halka" z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego.
-
1860 - Został wydany pierwszy polski znaczek pocztowy.
-
1860 – Paryż został podzielony na 20 dzielnic.
-
1863 – Prezydent USA Abraham Lincoln zniósł niewolnictwo na terenie Konfederacji Południa.
-
1873 – W Japonii wprowadzono kalendarz gregoriański.
-
1889 – Całkowite zaćmienie Słońca widoczne nad północnym Pacyfikiem, USA i Kanadą.
-
1890 - Po raz pierwszy w meczu piłkarskim użyto bramek z siatką (mecz Bolton Wanderers F.C.-Nottingham Forest F.C.)
-
1891 – W Królestwie Polskim moc obiegową straciły ostatnie monety groszowe, tj. 5 i 10 groszy bite w bilonie.
-
1891 - W Niemczech wprowadzono pierwsze na świecie emerytury.
-
1892 - Nowojorska Ellis Island stała się miejscem rejestracji imigrantów przybywających do USA.
-
1893 – Ukazało się pierwsze wydanie holenderskiego dziennika „De Telegraaf”.
-
1898 - Miasto Brooklyn zostało przyłączone do Nowego Jorku jako jego kolejna dzielnica.
-
1899 – Zgodnie z postanowieniami traktatu paryskiego, podpisanego 10 grudnia, poprzedniego roku, Hiszpania oficjalnie przekazała Kubę, pod zwierzchnictwo Stanów Zjednoczonych.
-
1901 - Powstał Związek Australijski czyli nic innego jak po prostu państwo Australia.
-
1902 – Powstały Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB-CFF-FFS). Szwajcaria jest krajem trzech głównych języków: niemieckiego, francuskiego i włoskiego. Stąd taki długi skrót, który rozwija się następująco: niem. Schweizerische Bundesbahnen (SBB), fran. Chemins de fer fédéraux suisses (CFF), wł. Ferrovie Federali Svizzere (FFS). Jednak w pociągach regionalnych i nazewnictwie stacji stosuje się język odpowiedni dla danego regionu (np. Basel SBB, Lausanne CFF, Bellinzona FFS). W pociągach dalekobieżnych używane są wszystkie języki regionów na trasie pociągu. Koleje Szwajcarskie wcześnie rozpoczęły elektryfikację kolei, obecnie 100% państwowych linii kolejowych jest zelektryfikowanych.
-
1912 - Proklamowano Republikę Chińską. Pomimo swojej tymczasowości i wewnętrznych sprzeczności co do form ustrojowych, rząd republikański niemal natychmiast wydał serię dekretów, w których m.in. zakazano krępowania stóp, palenia opium, tortur i wywożenia chińskich robotników za granicę.
-
1914 – Na Florydzie uruchomiono pierwszą linię lotniczą regularnie przewożącą pasażerów.
-
1915 – I wojna światowa: 547 osób zginęło na kanale La Manche po storpedowaniu brytyjskiego pancernika HMS „Formidable” przez niemieckiego U-Boota U-24.
-
1919 - Proklamowano Białoruską SRR.
-
1922 – Wprowadzono pokojową strukturę Marynarki Wojennej i utworzono w Warszawie Kierownictwo Marynarki Wojennej.
-
1923 - Rząd brytyjski zrobił porządek na brytyjskim rynku kolejowym; Setki przedsiębiorstw połączono w cztery główne: LNER, GWR, SR i LMS.
-
1926 – Rozpoczęło nadawanie Radio Irlandzkie.
-
1929 – Rozpoczęła się działalność przewozowa PLL LOT na pięciu liniach krajowych oraz linii zagranicznej Katowice – Brno – Wiedeń.
-
1934 - Rozpoczęło działalność więzienie o zaostrzonym rygorze na wyspie Alcatraz w zatoce San Francisco.
-
1934 - W III Rzeszy wszedł w życie dekret o sterylizacji. Rezultatem dekretu było utworzenie 200 sądów eugenicznych, mających rozstrzygać o przeprowadzeniu zabiegu sterylizacji. W ramach tego prawa każdy lekarz w Rzeszy zobowiązany był informować sądy o pacjentach opóźnionych w rozwoju, chorych psychicznie (m.in. osobach cierpiących na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową), chorych na epilepsję, pląsawicę Huntingtona, niewidomych, niesłyszących, alkoholików albo „zdeformowanych fizycznie”. Wszystkich pacjentów, których informacja medyczna nie była pełna, czekała surowa kara finansowa. Każdą z osób, która zaliczona została do jednej z powyższych kategorii, czekał następnie proces przed sądem eugenicznym. Sąd ten, na podstawie przekazanych przez lekarza materiałów, zeznań kolegów i przyjaciół „oskarżonego”, rozstrzygał o konieczności przeprowadzenia przymusowej sterylizacji.
-
1935 – Wilhelm Canaris został szefem niemieckiego wywiadu wojskowego – Abwehry. Choć był wysoko postawionym dygnitarzem III Rzeszy to był zarazem przeciwnikiem polityki Adolfa Hitlera; nie był członkiem NSDAP, był monarchistą, zdeklarowanym antykomunistą i członkiem Freikorps. Został powieszony za spiskowanie przeciw Hitlerowi w 1944.
-
1940 - Ogłoszono powszechną mobilizację w Wielkiej Brytanii.
-
1940 - Wojna zimowa: rozpoczęła się bitwa na drodze Raate. Starcie to udowodniło skuteczność fińskiej taktyki motti - rozdzielaniu większych sił wroga na mniejsze, okrążenie ich i wyniszczenie głodem oraz ogniem strzelców wyborowych, przy jednoczesnym manewrowym odpieraniu prób odsieczy.
-
1942 - W Waszyngtonie podpisano Deklarację Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciele 26 państw uzgodnili że po wojnie utworzą ONZ i że nie zawrą separatystycznego pokoju z państwami faszystowskimi.
-
1942 - Front wschodni: w trakcie kontrofensywy spod Moskwy radziecka 39. armia doszła do Rżewa, 29. armia zdobyła Staricę, a 22. armia dotarła do Wołgi w rejonie Rżewa.
-
1942 - Zahamowano na pewien czas japońską ofensywę na Malajach (Indochiny).
-
1945 - Front zachodni: w odwecie za zamordowanie 84 jeńców amerykańskich w belgijskim Malmedy kilkanaście dni wcześniej, żołnierze amerykańskiej 11. Dywizji Pancernej rozstrzelali w wiosce Chenogne 80 jeńców niemieckich.
-
1945 - Luftwaffe przeprowadziła operację „Bodenplatte”, która była ostatnią próbą Niemców zdobycia przewagi w powietrzu na froncie zachodnim. Operacja „Bodenplatte” była krótkotrwałym taktycznym zwycięstwem Niemców, ponieważ alianckie lotnictwo poniosło dość duże straty na pewien czas. Jednak na dłuższą metę operacja była strategiczną porażką, bowiem ostatnia ofensywa Luftwaffe zakończyła się bez uzyskania rozstrzygającego zwycięstwa, a siły alianckie były w stanie dość szybko uzupełnić swoje straty. Niemcy zaś mogli tylko pomarzyć o uzupełnieniu swoich strat. Stracili nie tylko cenne samoloty, ale jeszcze bardziej cennych doświadczonych pilotów i dowódców. Aż 84 samoloty Luftwaffe zostały zestrzelone przez własną obronę przeciwlotniczą, nie powiadomiono jej o planowanej ofensywie, więc uznali swoich za wrogów.
-
1945 - Wojna na Pacyfiku: amerykańska 8. Armia rozpoczęła oczyszczanie filipińskiej wyspy Leyte z pozostających tam japońskich żołnierzy.
-
1945 - Urodził się Jacky Ickx, belgijski kierowca wyścigowy. W latach 1966 - 1979 startował w Formule 1, gdzie wygrał 8 razy i dwa razy zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Sześć razy zwyciężał w słynnym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. W 1977 roku wygrał słynny australijski wyścig samochodów turystycznych Bathurst 1000, w 1979 roku został mistrzem serii Can-Am, a w 1983 wygrał Rajd Dakar.
-
1946 – Stacjonująca we wsi Lachawa sotnia UPA została zaatakowana przez 300-osobowy oddział WP, jednak wyrwała się z okrążenia tracąc 7 ludzi. W odwecie za pomoc udzielaną banderowcom żołnierze rozstrzelali 9 Ukraińców i spalili wieś.
-
1947 - Strefy okupacyjne w Niemczech (brytyjską i amerykańską) połączono w jeden obszar gospodarczy zwany Bizonią. Bizonów raczej tam nie wypasali.
-
1947 - Kanadyjczycy przestali być obywatelami zjednoczonego królestwa, a zaczęli być obywatelami Kanady. Pierwszym obywatelem został premier William Lyon Mackenzie King.
-
1948 - W wyniku nacjonalizacji czterech głównych spółek kolejowych powstały British Railways.
-
1950 - Założono Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Centralę Rozpowszechniania Filmów.
-
1951 – Z połączenia Bielska i Białej Krakowskiej powstało miasto Bielsko-Biała.
-
1951 – W Chicago uruchomiono pierwszą telewizję kablową liczącą 300 abonentów.
-
1956 – Powstało Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie, wydzielone z Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi (późniejsze Studio Filmowe Se-ma-for).
-
1956 – Sudan uzyskał niepodległość (od Egiptu i Wielkiej Brytanii).
-
1957 – W Polsce wprowadzono obowiązkową rejestrację telewizorów.
-
1958 - Fidel Castro i jego stronnicy wygrali Rewolucję Kubańską. Dwanaście godzin po zdobyciu miasta Santa Clara dyktator Fulgencio Batista uciekł z Kuby, a Fidel Castro ogłosił całkowite zwycięstwo.
-
1958 – Powstało Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.
-
1960 - Kamerun uzyskał niepodległość (od Francji).
-
1964 – Powstała Organizacja Wyzwolenia Palestyny.
-
1966 – Jean-Bédel Bokassa po obaleniu Davida Dacko objął stanowisko prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej.
-
1969 - Czechosłowacja stała się federacją skłądającą się Czech i Słowacji.
-
1969 - Premiera 1. odcinka radzieckiego serialu animowanego "Wilk i Zając". Do roku 1986 wyprodukowano 16 odcinków, a potem dokręcono jeszcze 4, ale te moim zdaniem były na gorszym poziomie od oryginalnych. Serial cieszył się dużą popularnością zwłaszcza w krajach bloku wschodniego. Wilk był nałogowym palaczem papierosów więc to by dzisiaj nie przeszło jako bajka dla dzieci. Jak ktoś ma 2 godziny wolnego czasu to daję linka do pierwszych szesnastu odcinków. Ta bajka miała zajebistą ścieżkę dźwiękową jak na wyrób zza żelaznej kurtyny.
-
1970 – Rozpoczęła się Epoka Uniksa. Unix to system reprezentacji czasu mierzący liczbę sekund od początku 1970 roku UTC, czyli od chwili zwanej początkiem epoki Uniksa (ang. Unix Epoch). Nie uwzględnia sekund przestępnych, zatem rzeczywista liczba sekund, jakie upłynęły od początku epoki Uniksa, jest większa o liczbę sekund przestępnych.
-
1971 – W USA wprowadzono zakaz reklamowania papierosów w telewizji.
-
1972 – Austriak Kurt Waldheim został sekretarzem generalnym ONZ. Ważny przystanek w karierze politycznej. Po wielu latach wyszło na jaw że Waldheim zataił swoje członkostwo w organizacjach nazistowskich i byciu żołnierzem Wehrmachtu, w tym oficerem wywiadu. Zdążył zostać prezydentem w 1986 r. gdy dopiero te niewygodne fakty wyszły na jaw. Skutek? Stał się personą non grata w większości krajów, więc praktycznie nigdzie nie jeździł na wizyty jako głowa państwa bo go nie chciano gościć.
-
1973 - W Polsce wprowadzono system kodów pocztowych.
-
1973 – Dania, Irlandia i Wielka Brytania przystąpiły do EWG (Europejska Wspólnota Gospodarcza, przodkini Unii Europejskiej).
-
1976 - Na pokładzie Libańskiego Boeinga 720 wybuchła bomba. Zginęło 81 osób.
-
1977 – Czechosłowaccy intelektualiści opublikowali manifest Karta 77, w którym domagali się przestrzegania praw człowieka przez komunistyczne władze.
-
1978 – W katastrofie indyjskiego Boeinga 747 na Morzu Arabskim zginęło 190 pasażerów i 23 członków załogi. Przyczyną katastrofy była utrata orientacji przestrzennej przez kapitana samolotu związana z awarią przyrządów i wynikające z tego jego postępowanie. Samolot po starcie otrzymał polecenie wykonania podczas wznoszenia się niewielkiego skrętu w prawo i wyrównania. W czasie tego manewru doszło do awarii przyrządów obserwowanych przez kapitana tak, że wskazywały one nieprawidłowo przechył w prawo i zbyt duże wznoszenie. Ponieważ lot odbywał się nad morzem wieczorem, a niebo było zachmurzone, to kapitan nie widział horyzontu i nie mógł stwierdzić błędów przyrządów. Pochylił samolot w lewo i zaczął zniżanie (sądząc na podstawie przyrządów, że wyrównuje i zmniejsza tylko kąt wznoszenia). Nim pozostali członkowie załogi, których przyrządy działały prawidłowo, zdołali przekonać kapitana o tym, że samolot jest pochylony w lewo i leci w dół, samolot uderzył w powierzchnię morza.
-
1979 – USA i Chińska Republika Ludowa nawiązały stosunki dyplomatyczne. Normalizacja stosunków USA z Chinami Kontynentalnymi oznaczało koniec uznania Tajwanu jako prawowitych Chin przez ten kraj.
-
1980 – 71 osób zginęło, a około 400 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi na portugalskim archipelagu Azory.
-
1981 - Grecja przystąpiła do EWG.
-
1983 - Sieć ARPANET przeszła na architekturę TCP/IP (Internet Protocol), ewoluując w kierunku znanego nam internetu.
-
1984 – Brunei uzyskało niepodległość (od Wielkiej Brytanii). Obecnie Brunei to bogate państwo w którym władzę absolutną ma sułtan. Prawo jest surowe i oparte na prawie szariatu.
-
1984 – Pierwotna firma American Telephone & Telegraph Company zostaje zbyta ze swoich 22 spółek Bell System w wyniku rozstrzygnięcia pozwu antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych z 1974 r. przeciwko AT&T.
-
1986 – Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego "Siedem życzeń" w reżyserii Janusza Dymka. Serial opowiada o trzynastoletnim chłopcu o imieniu Darek, który pewnego dnia ratuje czarnego kota przed podwórkowymi chuliganami na swoim osiedlu. W domu okazuje się, że nie jest to zwyczajne zwierzę, a mówiący kot o imieniu Rademenes. Wdzięczny za uratowanie życia, Rademenes obiecuje Darkowi spełnić jego tytułowe siedem życzeń – jedno życzenie w każdą kolejną środę, czyli dzień tygodnia, w którym Darek ocalił kota. Ścieżkę dźwiękową do serialu przygotował zespół Wanda i Banda.
-
1986 – Hiszpania i Portugalia przystąpiły do EWG.
-
1988 - W Nysie rozpoczęto produkcję samochodu dostawczego FSO Polonez Truck.
-
1988 - Zakończono zagłuszanie Radia Wolna Europa.
-
1988 – Producent Frank Farian założył niemiecki zespół muzyczny Milli Vanilli. Mistyfikacja związana z zespołem okazała się jedną z największych w historii muzyki rozrywkowej. W 1989 roku podczas koncertu w Bristolu wyszło na jaw, że wokaliści śpiewają z playbacku. Podczas wykonywania „Girl You Know, It’s True” zacięła się taśma. Według relacji świadków, wokaliści początkowo udawali, że nic się nie stało, po czym uciekli ze sceny, zaś sama publiczność nie przejęła się wpadką. Później Charles Shaw (jeden z prawdziwych głosów Milli Vanilli) w nowojorskiej gazecie „Newsday” wyjawił, że Pilatus i Morvan nigdy nie śpiewali „Girl You Know, It’s True”. Po pewnym czasie Shaw wycofał się ze swych słów, mówiąc, że jego wypowiedź była reklamą nowego albumu. Według plotek Farian miał Shawowi zapłacić 150 tys. dolarów łapówki. Mimo pogłosek Milli Vanilli nominowano do nagrody Grammy, którą zespół wygrał w kategorii Najlepszy Debiut. W połowie 1990 roku Farian wydał oświadczenie, że „wokaliści” Morvan i Pilatus nie uczestniczyli w nagrywaniu płyty, a jedynie występowali w teledyskach. Wyjawienie tych faktów wywołało wielki skandal i przekreśliło dalszą karierę zespołu. 19 listopada 1990 roku zespołowi, jako jedynemu do tej pory w historii, odebrano nagrodę Grammy. Amerykański sąd orzekł też że osoby które kupiły ich płytę, mogą domagać się zwrotu pieniędzy.
-
1989 - Wszedł w życie protokół z Montrealu - międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałania dziurze ozonowej podpisane w Montrealu 16 września 1987.
-
1993 - Za porozumieniem stron Czechosłowacja rozpadła się na dwa niepodległe kraje - Republikę Czeską i Słowację. Wydarzenie to otrzymało nazwę "Aksamitny Rozwód", od "Aksamitnej Rewolucji" z 1989 r.
-
1994 - W życie wszedł Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA).
-
1994 - Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego rozpoczęła antyrządowe powstanie w meksykańskim stanie Chiapas. Nieformalnym liderem Zapatystów jest Subcomandante Marcos, który swój wizerunek skrywa za kominiarką.
-
1995 - Przeprowadzono denominację złotego w stosunku 10 000:1. Zatem jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych.
-
1995 - Austria, Finlandia i Szwecja przystąpiły do UE.
-
1995 - Rozpoczęła działalność Światowa Organizacja Handlu (WTO).
-
1995 - Mityczne jak dotąd "Fale wyjątkowe" okazały się być prawdziwe. Tego dnia te monstrualne fale zostały po raz pierwszy, w sposób niebudzący wątpliwości, zaobserwowane na platformie wiertniczej Draupner na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii. Wcześniej opowieści o wyjątkowo wysokich falach krążyły wśród marynarzy, lecz były lekceważone przez badaczy. Monstrualne fale mają do 30 metrów wysokości, podczas gdy statki są w stanie przetrzymać spotkanie z falami nie większymi niż 15 metrów.
-
1997 – Ghańczyk Kofi Annan został sekretarzem generalnym ONZ.
-
1999 – Weszły w życie przepisy realizujące program czterech reform rządu Jerzego Buzka. Były to reformy: Administracji (16 województw w miejsce 49), Emerytalna (Trzy filary emerytalne: FUS, OFE, oraz IKE,IKZE i PPE), Służby Zdrowia (decentralizacja system ubezpieczeń zdrowotnych i wprowadzała kasy chorych i instytucję lekarza rodzinnego), Oświatowa (sześcioletne podstawówki, trzyletnie gimnazja, trzyletnie licea, czteroletnie technika, dwu- lub trzyletnie szkoły zawodowe).
-
2000 - Wbrew wcześniejszym obawom problem roku 2000 był nieomal nieodczuwalny. Problem Y2K dotyczył głównie starszych programów – nie przewidziano, że będą one używane w XXI wieku. Jednak różne firmy informatyczne sztucznie nagłośniły problem, widząc w tym okazję do zarobienia pieniędzy i oferowały instalację nowego oprogramowania i sprzętu zgodnego z Y2K bądź przetestowanie istniejącego oprogramowania na zgodność z rokiem 2000. Straszono także nastaniem chaosu, wyłączeniem ważnych komputerów, elektrowni itp. Jednak apokalipsa, która miała nadejść 1 stycznia 2000, nie nastąpiła. Pewne problemy odnotowano, ale były to przypadki sporadyczne i o niewielkim zasięgu.
-
2000 - W Czechach przeprowadzono reformę administracyjną. W miejsce dotychczasowych siedmiu krajów i Pragi, powołano trzynaście nowych i Pragę, „stare” kraje nie przestały jednak funkcjonować, stając się tzw. okręgami terytorialnymi dla różnych instytucji państwowych.
-
2005 – Utworzono oddziały: TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Kielce, TVP Olsztyn i TVP Opole.
-
2006 – FIFA: zgodnie ze swym wnioskiem Australia przeniesiona została z Konfederacji Piłkarskiej Oceanii (OFC) do Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC). Australii łatwiej jest awansować z AFC niż OFC, która dotychczas miała 0,5 miejsca na mundialu, co oznaczało baraż interkontynentalny. Teraz wraz ze zwiększeniem liczby uczestników mundialu będą mieli w OFC łatwiej, bo będą mieli 1 miejsce.
-
2007 - 102 osoby zginęły w katastrofie lotu Adam Air 574 w Indonezji. Przyczyną katastrofy było nieprawidłowe działanie przyrządów nawigacyjnych i błąd pilota, który przypadkowo wyłączył autopilota i nie przejął kontroli nad maszyną. Samolot w locie nurkowym osiągnął prędkość ponad 900 km/h i zaczął się rozpadać 20 sekund przed końcem rejestracji parametrów lotu.
-
2007 - Bułgaria i Rumunia przystąpiły do UE.
-
2007 - Koreańczyk Ban Ki-moon został sekretarzem generalnym ONZ.
-
2009 - W wyniku pożaru klubu nocnego w stolicy Tajlandii Bangkoku zginęło 66 osób, ponad 200 odniosło rany.
-
2010 – W samobójczym zamachu bombowym w wiosce Szah Hassan Chan w północnym Pakistanie zginęło 99 osób, a ponad 100 zostało rannych.
-
2011 - Dilma Rousseff została pierwszą kobietą-prezydentem Brazylii. Jej kariera prezydencka skończyła się impeachmentem w 2016 roku.
-
2013 – Uruchomiono elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców e-WUŚ.
-
2015 – Zielona Góra powiększyła się o obszar gminy Zielona Góra, przez co stała się szóstym miastem w kraju pod względem powierzchni.
-
2015 - Rozpoczęła działalność Euroazjatycka Unia Gospodarcza. Ruska podróba Unii Europejskiej.
-
2016 – Stargard Szczeciński został przemianowany na Stargard.
-
2016 – We Francji wprowadzono nowy podział administracyjny.
-
2017 - Weszła w życie ustawa wprowadzająca Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty z rodzajów Sił Zbrojnych RP.
-
2017 - Portugalczyk António Guterres został sekretarzem generalnym ONZ.
-
2017 - W zamachu na klub nocny w Stambule zginęło 39 osób, a 69 zostało rannych.
Historia waluty Euro:
-
1999 – Początek rozliczania się w euro w transakcjach bezgotówkowych w krajach UE.
-
2002 – Wprowadzono walutę euro w obrocie gotówkowym w większości UE.
-
2007 - Słowenia przystąpiła do strefy euro.
-
2008 - Cypr i Malta przystąpiły do strefy euro
-
2009 - Słowacja przystąpiła do strefy euro
-
2011 - Estonia przystąpiła do strefy euro
-
2014 - Łotwa przystąpiła do strefy euro
-
2015 - Litwa przystąpiła do strefy euro
-
2023 - Chorwacja przystąpiła do strefy euro
Niektóre polskie miasta które uzyskały prawa miejskie:
-
1923 - Skarżysko Kamienna
-
1925 - Bełchatów
-
1947 – Piekary Śląskie i Świętochłowice.
-
1951 – Hajnówka i Tychy.
-
1959 - Ruda Śląska
-
1967 - Reda, Polkowice, Marki,
-
1973 - Jastarnia, Szczyrk,
-
1987 - Jelcz-Laskowice
-
2003 - Tarczyn
-
2004 - Dziwnów
-
2017 - Mielno
-
2019 - Pacanów
-
2023 - Latowicz (kręcono tam Ranczo)
Doczytaliście do końca? Jeśli tak to brawo!
Poniżej dodatkowe zdjęcia i film które nie zmieściły się w głównym poście.
https://youtu.be/Js6KqgAyaBQ
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia