Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
W trakcie badania najgłębszego miejsca na Ziemi - Głębi Challengera (10 994 m p.p.m.) badacze natrafili na samotną butelkę po piwie.

#ciekawostki
784feaf6-c68f-4b3d-8ff2-bf91b956be98

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Znalazłem nowe, darmowe gry:

[Xbox Game Pass Ultimate / Xbox EA Play Users Only] (EA Games) Plants vs. Zombies™ Garden Warfare 2: Deluxe Edition (100% off / FREE to Keep / 24 Hours Giveaway)

https://www.xbox.com/games/store/plants-vs-zombies-garden-warfare-2-deluxe-edition/BWNN9M15W9V9

[Epic Games] Wizard of Legend (100% off / FREE)

https://store.epicgames.com/en-US/p/wizard-of-legend-21c07d

[Xbox Game Pass Ultimate / Xbox EA Play Users Only] (EA Games via Xbox) Anthem™ Legion of Dawn Edition Upgrade (100% off / FREE to Keep / 24 Hour Giveaway)

https://www.xbox.com/games/store/anthem-legion-of-dawn-edition-upgrade/BV3M56BLPF8G/0001

#promocjeCzlowiekaCebuli

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. 23 grudnia, wielkie odliczanie, OSIEM dni do końca roku, a dziś przeddzień przeddnia dnia świątecznego. A co więcej:

1. Światowy Dzień Snowboardu. Nie jeżdżę na desce, ale umiem na nartach. Nie umiałem, potem podpatrzyłem u kogoś i już umiałem. Lubię, muszę się zaś wybrać w tym roku. W przyszłym roku. W tym sezonie.
2. W 1918 r. sformowano Flotyllę Wiślaną. Pomysł był realizowany jeszcze za Austro-Węgier i normalnie uzbrojone łódki sobie latały po Wiśle xd
3. W 1995, 2000 i 2005 był w tym dniu zaprzysiężany Prezydent RP.
4. W 619 r. Bonifacy V został wybrany na papieża. Tak właściwie to chyba codziennie jakiś papież był wybierany. Czasem nawet niejeden.
5. W 1888 r. Vincent van Gogh odciął sobie brzytwą kawałek lewego ucha. Są różne metody autodestrukcji, ale lepiej być bez ucha niż w toksycznym związku hehe nieśmieszne nic a nic.

W 1860 r. urodził się William Horatio Bates - okulista, który uważał, że oczy należy ćwiczyć, aby poprawić wzrok, a okulary są jak kule. Rozumiem go. Potem jego metody okazały się raczej błędne, no ale nadal mamy tylko różne metody korekcji wzroku. Miał również holistyczne podejście do wad wzroku, uważał stres za przyczynę.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
fcd86782-8b8c-4468-9110-dc74f26a7cf1

Zaloguj się aby komentować

Gigantyczny genom Jemioła pospolita (Viscum album) ma genom składający się z około 90 miliardów par zasad - prawie trzydziestokrotnie większy od genomu ludzkiego, który liczy około 3 miliardy par.

Co ciekawe, cały materiał genetyczny jemioły jest upakowany w zaledwie 10 parach chromosomów - dla porównania, człowiek ma 23 pary. Chromosomy jemioły są bardzo duże i nawet najmniejszy z nich jest około trzykrotnie większy od całego ludzkiego genomu.

Dla porównania, największy dotychczas zbadany genom należy do rzadkiej japońskiej rośliny ozdobnej Paris japonica i składa się z około 150 miliardów par zasad.

Na pierwszej ilustracji jest porównanie rozmiaru genomu ludzkiego (u góry po lewej) z pojedynczym chromosomem jemioły. Na drugiej - porównanie całego genomu człowieka (również u góry po lewej) z całym genomem jemioły.

#ciekawostki #przyroda #natura #rosliny #genetyka #nauka tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
f32d1d45-6410-4c28-8389-66631371b6d6
32908659-3b7c-4124-84ad-016297f078bb
GrindFaterAnona

@Apaturia o czym to świadczy? Na co to wplywa? Co to daje?

Apaturia

@GrindFaterAnona Badanie genomów roślin pozwala nam m. in. zyskać lepszy wgląd w ich ewolucję oraz funkcjonowanie, a także zrozumieć, jak produkują niektóre substancje. Być może też w przyszłości będziemy w stanie wykorzystać tę wiedzę od strony biotechnologicznej.


W przypadku jemioły okazało się na przykład, że w trakcie ewolucji "zgubiła" gdzieś tzw. kompleks I - duże białko niezbędne do oddychania komórkowego. To coś niespotykanego, nie zaobserwowano tego dotąd u żadnego innego dużego organizmu wielokomórkowego. Ta wiedza może pomóc w przyszłości np. w zwalczaniu jemioły tam, gdzie nadmiernie się rozprzestrzenia. Póki co, to dość trudne.

michal-g-1

@GrindFaterAnona @Apaturia jak rozumiem większość z tych genetycznych instrukcji to jednak śmieci z milionów poprzednich generacji: olbrzymie sekwencje są całkowicie pomijane w każdej fazie życia organizmu i nie wpływają na nic.

Co z tego że Twoje DNA jest krótsze lub dłuższe, skoro komórki wykorzystują tylko jego część. Zresztą, u ludzi jest tak samo

Zaloguj się aby komentować

#morze #ciekawostki #geografia #rosja
Do niedawna największym okrętem podwodnym "eksploatowanym" przez MW, a obecnie jedynym, jest ORP Orzeł. Cudzysłów postawiłem dlatego, że od lat jest w remoncie, podobno kiedyś ma wrócić do służby.
To jednostka dieslowsko-elektryczna klasy Kilo (w nomenklarurze NATO) zbudowana w ZSRR. I tu zbliżamy się do samej ciekawostki.
Zbudowana gdzie dokładnie?
W stoczni w Niżnym Nowogrodzie. 900km od najbliższego morza.
Niedawno o tym specyficznym gigantomańskim projekcie wielkich dróg wodnych w ZSRR opowiadał Marcin Strzyżewski na Youtubie więc odsyłam do niego albo do Wikipedii (oczywiście wersji po polsku nie ma):
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Unified_Deep_Water_System_of_European_Russia
No dobra, to jak się nasz Kilo przedostał z Niżnego Nowogrodu do Gdyni, ano najprawdopodobniej na barce. Większe jednostki bywały również holowane. Co ciekawe Niżny Nowogród produkował również okręty o napędzie jądrowym.
Czyli słynna stocznia MW w Radomiu mogłaby rzeczywiście zaistnieć jako zakład? Hmmm... rozmarzyłem się.
96a9b262-4a02-4361-8bdb-ee704b0f27c4
01450ad9-d54e-49be-aa21-0229b46e29bb

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. 22 grudnia, wielkie odliczanie: DZIEWIĘĆ dni do końca roku. A co więcej:

  1. Przesilenie zimowe, początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku na półkuli północnej.
  2. W 1958 r. oddano do użytku most obrotowy w Wolinie. Dwa razy na dzień most się obraca o 90 stopni, zamyka dla aut, a puszcza żeglugę. I się kręci, najs. Jeden z pięciu takich w Polsce.
  3. W 1960 r. Sejm PRL uchwalił poprawkę do Konstytucji ustalającą liczbę posłów na 460. I po co tyle, na co to komu? Powinien być poseł na powiat/dzielnicę w mieście wojewódzkim i okręgi wyborcze jak powiaty. Dalej zbyt dużo darmozjadów, ale chociaż miałoby to sens. Czy nie?
  4. W 856 r. w trzęsieniu ziemi w Damghan w Iranie zginęło ok. 200 tys. osób. Obecnie to miasto ma prawie 60k mieszkańców.
  5. W 1882 r. w domu przyjaciela Thomasa Edisona w Nowym Jorku zapłonęły pierwsze elektryczne lampki na choince. Dopiero dzisiaj? Bezbożnicy!

W 1858 r. urodził się Giacomo Puccini, włoski kompozytor z całkiem niezłym wąsem. Lubię. Muzykę. Choć ten wąs…

Pozdrawiam cieplutko. 

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
86b499da-f608-4a82-b9e4-d580a19b6a65

Zaloguj się aby komentować

Książka, której nikt nigdy nie będzie w stanie skończyć czytać w swoim życiu, a ma ona tylko 10 stron.W 1960 roku francuski pisarz Raymond Queneau przedstawił prawdopodobnie najdłuższą książkę na świecie. Nazywa się *Cent mille milliards de poèmes* (Sto tysięcy miliardów wierszy) i składa się z zaledwie dziesięciu stron, z których każda zawiera sonet. Wszystkie wersy mają ten sam wzór rymów i są drukowane na paskach, co pozwala czytelnikom łączyć wersy z różnych sonetów.Taka konfiguracja daje w sumie 10¹⁴ możliwych kombinacji, co oznacza, że książka zawiera sto bilionów unikalnych wierszy. Każda stworzona przez mieszanka zaowocuje spójnym sonetem z odpowiednimi zwrotkami, rytmem i rymem.
Co więcej, jest wysoce prawdopodobne, że każdy losowo wybrany wiersz będzie tym, którego nikt wcześniej nie czytał.
Sam Queneau twierdził, że jeśli przeczytanie jednego sonetu zajmuje około 45 sekund, a przygotowanie następnego 15 sekund, to przeczytanie wszystkich możliwych kombinacji zajęłoby około 200 milionów lat.
#ciekawostki
cb00555b-01e2-4dea-9ac6-b45fce7a6688
chwastyodkuchni

@RogerThat albo chyba bardziej #zajebanefb choć to pewnie tłumaczenie z #zajebanezreddita

c5a8faca-6522-4cfe-8221-3c55ca41f496
Millionth_Visitor

@chwastyodkuchni niemożliwe. Portal do agregowania treści z różnych źródeł agreguje treści z różnych źródeł

chwastyodkuchni

@RogerThat Tak teoria martwego internetu.

kitty95

Siła permutacji #zajebanetozajebaneiniewnikaj

Zaloguj się aby komentować

Half_NEET_Half_Amazing

za guwniaka spaliłem tym miernik bo chciałem zmierzyć jakie napięcie to wytwarza XDD

voy.Wu

ja w pierwszej klasie wpiąłem diodę w podłączony kabel od radia 220V żeby zobaczyć czy mocniej będzie świecić niż z bateryjki. to jedno z moich wyraźniejszych wspomnień z dzieciństwa.

cc36ec90-5de9-4def-b85e-42aa5b5e3519
3bb3943d-5f91-48b3-8f75-22b0b8617e2c

Zaloguj się aby komentować

Dziś, 21 grudnia 2024, dokładnie o godzinie 10:20 czasu środkowoeuropejskiego nastąpiło przesilenie zimowe, czyli początek astronomicznej zimy ; a w praktyce, najkrótszy dzień w roku, w którym słońce w południe góruje w zenicie dokladnie nad Zwrotnikiem Koziorożca na południowej półkuli Ziemi. Ale co roku zwrotnik przesuwa się nieco...

Zwrotniki to równoleżniki o takiej szerokości geodezyjnej, której wartość kątowa jest taka sama, jak kąt o jaki odchylona jest oś obrotu Ziemi od pionu, względem płaszczyzny orbity okołosłonecznej. Rzecz tylko w tym, że oś Ziemi nie ma stałego nachylenia, a w dodatku zmienia się jej orientacja względem bryły fizycznej planety. W momencie tegorocznego przesilenia zimowego kąt nachylenia osi Ziemi wynosi dokładnie 23°26'18,389" co oznacza, że Zwrotnik Koziorożca ma szerokość geodezyjną 23°26'18,389" S. Drugim, znacznie subtelniejszym czynnikiem, mającym wpływ na położenie zwrotnika (a także całej siatki współrzędnych geodezyjnych elipsoidalnych) jest chybotanie osi ziemskiej względem jej fizycznej bryły - chybotanie Chandlera.

Okazuje się bowiem, że w efekcie tego drugiego zjawiska bieguny rzeczywiste wędrują po powierzchni Ziemi kreśląc spiralę o zmiennej średnicy (do 21 metrów) tuż obok biegunów geodezyjnych ITRF, czyli tych, które wskazał by odbiornik satelitarny GNSS . W momencie przesilenia zimowego rzeczywisty biegun północny leżał 10,70 metra od bieguna ITRF na południku 61°46'58" W. Z tego wynika, że Zwrotnik Koziorożca w Ameryce południowej (na południku 61°46'58" W) leżeć będzie o 0,348" dalej na południe, niż to wynika z samego kąta nachylenia osi Ziemi: analogicznie, po drugiej stronie Ziemi, na południku 118°13'02" E, przebiegać będzie o 0,348" dalej na północ o swojej geodezyjnej pozycji.

Uśredniony zwrotnik , nawet ten czysto geodezyjny, również wędruje z uwagi na niestałość kąta nachylenia osi Ziemi. Ta bowiem, w cyklu głownym o okresie 18,6 roku, waha się w zakresie ±9,21" co odpowiada w terenie pasowi o szerokości aż 560 metrów! Jest to zjawisko nutacji osi, wynikające z wpływu grawitacyjnego Księżyca i zmian orientacji jego orbity względem osi Ziemi. Ale nawet uśredniony kąt nachylenia osi Ziemi systematycznie maleje o 0,47" rocznie, czego efektem jest przybliżanie się zwrotników do równika o 14,3 metra rocznie w terenie. Tak samo z resztą dzieje się z kołami podbiegunowymi...

A żeby było jeszcze ciekawiej, to w dniu przesilenia zimowego - choć faktycznie najkrótszym w roku - słońce wcale nie wschodzi najpóźniej w roku, ani też nie zachodzi najwcześniej! Jak to możliwe? W Krakowie dzień 21 grudnia 2024 trwa jedynie 8 godzin 3 minuty i 48 sekund (tak czysto teoretycznie, bo pomijam wpływ pogody i topografii): słońce wzeszło o godzinie 0737 a zajdzie o godzinie 1525. Rzecz tylko w tym, że najpóźniejszy wschód słońca w roku na krakowskim niebie nastąpi dopiero 31 grudnia, o godzinie 0704, zaś najwcześniejszy zachód słońca miał już miejsce 11 grudnia, o godzinie 1558. O co tu chodzi!?

Jest to efekt eliptyczności orbity Ziemi wokół Słońca , przez co raz Ziemia na orbicie przyspiesza ("spadając" ku Słońcu i najbliższemu punktowi orbity - peryhelium - wypadającym 3 stycznia), a raz zwalnia (zbliżając się do najdalszego punktu, aphelium, 5 lipca). To wpływa na orientację osi względem słońca i przesuwa moment prawdziwego południa słonecznego względem czasu uśrednionego nawet o 19 minut, co opisuje tzw. równanie czasu a prezentuje wykres w kształcie "8", zwany analemmą; kształt ten kreśli słońce w rzeczywiste południe, obserwowane co dnia przez cały rok.

Jak widać, początek astronomicznej zimy jest nie tylko mało zimowy, ale generalnie bardzo nieoczywisty...

#ciekawostki #latonapierdalaj

przekleiłem z fb
3568aa10-1cfe-4fdc-a171-4afa8983a23b
23504377-0d92-4928-b6d6-0bd4d4f11cd9
c055fa7b-3dba-42f1-b2b6-1b66e18eb7a8
c3b4fd2b-0d3c-4776-befe-0a63665f2a94

Zaloguj się aby komentować

Każdy metr kwadratowy Sahary odbiera średnio 2-3 tys. kWh energii słonecznej rocznie. Zważywszy, że Sahara zajmuje obszar 9 mln km kw., całkowita energia, którą można by zebrać z tego terenu, wynosi około 22 mld GWh rocznie. Oznacza to, że hipotetyczna farma słoneczna obejmująca całą pustynię mogłaby produkować energię w ilości 2 tys. razy większej niż największe elektrownie świata. Sahara mogłaby teoretycznie generować ponad 7 tys. razy więcej energii elektrycznej niż zużywa cała Europa, z minimalną emisją dwutlenku węgla.
#ciekawostki #slonce #fotowoltaika #sahara
KierownikW10

@Banan11 rzeczywiście minimalna emisja dwutlenku węgla xD Weź wyprodukuj panele fotowoltaiczne o powierzchni 9 mln km kw., przetransportuj i zamontuj je na Sacharze, później przesyłaj prąd na wiele tysięcy kilometrów i po kilkudziesięciu latach wymień te panele.


A no i jeszcze czyszczenie i serwisowanie tychże paneli, no biznes jak po zbóju.


Świetne marzenie, takie nierzeczywiste.

Fly_agaric

@KierownikW10 Przyłącza, kable, transformatory, przekaźniki na taką skalę...

radidadi

@Banan11 zbytnio by to zakłóciło równowagę klimatyczną na świecie


https://youtu.be/7OpM_zKGE4o?si=DO_kwVPm-hoU7NBl

Nemrod

@Felonious_Gru Dzięki. Widzę już koledzy zaorali temat. Jeszcze trzeba też wymyślić jak to zrobić, żeby nad Saharą słońce wisiało 24 h/dobę (tak, wiem, zmagazynujemy tę energię w powerbankach).

Felonious_Gru

@Nemrod ja bym zbudował na tej górze śmieci co pływa po oceanie i dodał mały silniczek i ster żeby elektrownia mogła podążać za słońcem

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. 21 grudnia, do końca roku wielkie odliczanie: DZIESIĘĆ. A co więcej:

1.Imieniny ma dziś Tomisław Apoloniusz Curuś Bachleda Farrell, jak ten piecyk z dmuchawą. Wszystkiego najlepszego.
2. W Polsce Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. A wiecie, że w Afganistanie się teraz dzieje feministyczny horror? Kobiety nie mają tam już praw chyba tylko poza oddychaniem, szczególnie w przestrzeni publicznej.
3. W 1927 r. powstały Polskie Zakłady Lotnicze. Obecnie należą do Lockheed Martin. Szkoda, że przemysł lotniczy tak średnio ma się w Polsce, bo mamy długą tradycję i niezłą kadrę. Oczywiście kadra może być sobie dobra, ale co z tego, skoro zarządzają tym też Polacy. Może te studia z zarządzania rzeczywiście są bardziej potrzebne w tym kraju.
4. W 2009 r. w Kwidzynie oddano do użytku tysięczne boisko Orlik. A czy na waszych orlikach coś się jeszcze dzieje? Ja bardzo sobie chwaliłem te obiekty, jak byłem w szkole.
5.W 1904 r. w Paryżu została założona Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM). Obczajcie, co to jest sidecar i sidecar speedway xd

UUUUrodzinki ma dziś Bad Motherfucker, Zły Matkojebca, Samuel Jackson. Przyznajcie, bez L. w środku ciężko poznać.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
b63b5841-ed44-4a9f-80c0-2c43bc0cf5d6
FoxtrotLima

@RogerThat sidecar speedway, no spoko, ale oni jadą w drugą stronę niż na normalnym żużlu!

Zaloguj się aby komentować

Następna