Wybrane rocznice wypadające 6 stycznia.
Nietypowe święta: Dzień Filatelisty, Dzień Wtulania Się
https://youtu.be/Oc_WStm-kAA
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Filatelisty, Dzień Wtulania Się
-
754 – Król Franków Pepin Krótki przyjął na audiencji papieża Stefana II, który w stroju pokutnym padł mu do stóp i poprosił o ochronę przed Longobardami.
-
1066 – Harold II został koronowany na króla Anglii. Jego koronacja spowodowała kryzys sukcesyjny który skończył się inwazją Normanów. Długo królem nie był, zginął w bitwie pod Hastings (14 październiak 1066) przeciwko Normanom pod wodzą Wilhelma Zdobywcy.
-
1233 – Książę kujawski i łęczycki Kazimierz I wyraził zgodę na przejęcie ziemi chełmińskiej przez zakon krzyżacki.
-
1285 – Arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka zwołał synod w Łęczycy, na którym wydano ustawy nakazujące wygłaszanie kazań w języku polskim.
-
1286 – Filip IV Piękny został koronowany na króla Francji. Filip trzymał papiestwo za mordę i zlikwidował zakon templariuszy. W okresie panowania Filipa IV bardzo wzrosła rola i znaczenie Paryża. Miasto liczyło wtedy ok. 200 tysięcy mieszkańców i było największym w zachodniej Europie.
-
1293 – Podczas zjazdu w Kaliszu książęta Władysław Łokietek, Przemysł II i Kazimierz II zawarli porozumienie o współpracy przy odbiciu zajętego przez Czechów Krakowa.
-
1420 – We Wrocławiu król niemiecki Zygmunt rozstrzygnął na korzyść zakonu krzyżackiego spór polsko-krzyżacki.
-
1429 – Na zamku w Łucku rozpoczął się zjazd monarchów europejskich. Zjazd trwał 13 tygodni i wzięli w nim udział król Polski Władysław II Jagiełło, wielki książę Litewski Witold, król Niemiec, Czech i Węgier Zygmunt Luksemburski, król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, wielki książę moskiewski Wasyl Wasyliewicz (zięć Witolda), wielki mistrz zakonu krzyżackiego Paul von Russdorff, legat papieski Jędrzej, prymas Wojciech Jastrzębiec, kilku chanów tatarskich, różni książęta, hospodar Wołoszczyzny i posłowie cesarza bizantyjskiego. Pomimo że celem zjazdu miały być ustalenia dotyczące obrony przed Turkami, to zdominowała go inna kwestia. Po przybyciu na zjazd w lutym 1429, król niemiecki i węgierski Zygmunt Luksemburczyk chcąc rozbić unię polsko-litewską wystąpił z projektem koronacji księcia Witolda. Od razu uzyskał akceptację tej propozycji Władysława Jagiełły, który wiedział, że sprzeciw naraziłby go na nieporozumienia z Litwinami oraz dzięki temu sam zaszachuje w ten sposób Polaków chcących dokonywać po jego śmierci elekcji tronu, być może w sposób niekorzystny dla jego synów. Witold oficjalnie demonstrował w tej sprawie niezdecydowanie. Projekt koronacji poparli panowie litewscy, natomiast sprzeciwił jej się Zbigniew Oleśnicki, podkanclerzy Władysław Oporowski i Piotr Szafraniec, którzy twierdzili, że o koronie może decydować papież, a nie cesarz. Jagiełło uznał, że jego demonstracja się udała i zmienił zdanie odnośnie do koronacji uznając, że w tej sytuacji załatwi sprawę sukcesji tronu polskiego polubownie
-
1449 – Konstantyn XI Paleolog został wybrany w Mistrze na ostatniego cesarza bizantyńskiego.
-
1492 - Król i Królowa Hiszpanii Ferdynand II Aragoński i Izabela Kastylijska wkroczyli tryumfalnie do niedawno zdobytej Grenady, ostatniej muzułmańskiej twierdzy na półwyspie Iberyjskim.
-
1535 – Konkwistador Francisco Pizarro założył Limę, stolice Peru.
-
1540 – Król Anglii Henryk VIII Tudor ożenił się ze swoją czwartą żoną Anną z Kleve.
-
1573 – Po śmierci króla Zygmunta II Augusta, w Warszawie zebrał się po raz pierwszy poprzedzający wolną elekcję Sejm konwokacyjny.
-
1579 – Południowe prowincje Niderlandów podpisały traktat arraski, oddając się pod panowanie króla Hiszpanii. Unia w Arras była przeciwstawiana zawartej kilkanaście dni później unii utrechckiej, która była odpowiedzią kalwińskiej północy na zjednoczenie się katolików pod hiszpańskimi sztandarami. Zawarcie obydwu unii doprowadziło do ostatecznego rozpadu Niderlandów. Kalwińska północ utworzyła wkrótce Republikę Zjednoczonych Prowincji (dając początek Holandii), a część katolicka, zwana Niderlandami Południowymi uznała władzę hiszpańskich, a później austriackich Habsburgów i w XIX wieku przekształciła się ostatecznie w Belgię.
-
1666 – Nad Zatoką Gdańską, a następnie na jej wodach została stoczona, obserwowana przez rybaków, brutalna walka dwóch orłów. Od tego zdarzenia prawdopodobnie wzięło swą nazwę Orłowo, obecna dzielnica Gdyni.
-
1801 – Książę João Carlos de Bragança został pierwszym ministrem (premierem) Portugalii.
-
1838 – W Morristown w stanie New Jersey Samuel Morse i Alfred Vail zaprezentowali po raz pierwszy działanie telegrafu elektrycznego.
-
1847 - Samuel Colt otrzymał swój pierwszy kontrakt na sprzedaż rewolwerów rządowi Stanów Zjednoczonych
-
1852 - Zmarł Louis Braille (ur. 1809), francuski pedagog, twórca alfabetu dla niewidomych.
-
1877 – Przyszły ojciec Adolfa Hitlera, Alois, (do tej pory Schicklgruber) dokonał urzędowej zmiany nazwiska.
-
1884 – Niemiecki wynalazca Paul Nipkow otrzymał patent na tzw. tarczę Nipkowa, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do rozwoju telewizji.
-
1884 - Zmarł Gregor Mendel (ur. 1822), austriacki duchowny katolicki, augustianin, prekursor genetyki. Zajmował się badaniami nad dziedziczeniem cech grochu zwyczajnego. Mendel udowodnił, że dziedziczenie cech grochu oparte jest na zestawie praw (które później zostały nazwane od jego nazwiska prawami Mendla). Znaczenie obserwacji Mendla nie zostało docenione aż do przełomu XX wieku, kiedy ponowne „odkrycie” prawideł przez niego obserwowanych zapoczątkowało powstanie nowej dziedziny nauki – genetyki.
-
1903 - 15-letni Pio z Pietrelciny rozpoczął nowicjat w zakonie kapucynów w Morcone.
-
1907 - Włoska lekarka Maria Montessori otwarła pierwszą szkołę i zakład opiekuńczy dla dzieci klasy pracującej w Rzymie, która nauczała według jej metody. Istota pedagogiki Marii Montessori polega na stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie indywidualnych planów rozwojowych. Duży nacisk w tej metodzie edukacyjnej postawiony jest na środowisko (które także obejmuje materiały wspomagające proces uczenia) oraz nauczycieli tworzących to środowisko.
-
1912 - Niemiecki geofizyk Alfred Wegener przedstawił teorię wędrówki kontynentów.
-
1914 – W Warszawie otwarto Most Poniatowskiego.
-
1919 - Zmarł Theodore Roosevelt (ur. 1858), amerykański polityk, wiceprezydent i prezydent USA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Został zapamiętany jako miłośnik przyrody, to on podpisał ustawę która powoływała do życia parki narodowe. W polityce zagranicznej skupił się na Ameryce Środkowej, gdzie rozpoczął budowę Kanału Panamskiego. Jest najświeższym z czterech prezydentów wykutych ze skały na Mount Rushmore.
-
1919 – Powstańcy wielkopolscy odnieśli zwycięstwo w bitwie o Ławicę, zdobywając największy łup wojenny w historii polskiego oręża. Było to nieco ponad 300 samolotów, zapas bomb i inne uzbrojenie. Na Ławicy oraz w Winiarach znajdował się sprzęt wartości ok. 160 mln marek. Przejęty sprzęt pozwolił na utworzenie pierwszych wielkopolskich eskadr. Zdobyty sprzęt lotniczy był na ogół kiepskiej jakości i mocno zużyty. Mimo to sformowano z niego kilka eskadr lotniczych. Na zdobytym w Poznaniu sprzęcie walczono później o Lwów oraz odpierano wojska bolszewickie w 1920.
-
1924 – Powstała Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka. Istniała do 1941 roku.
-
1926 – Założono niemieckie linie lotnicze Lufthansa.
-
1929 - Albańska zakonnica Agnes Gonxha Bojaxhiu (znana też jako Matka Teresa z Kalkuty) dotarła drogą morską do Kalkuty w Indiach.
-
1929 - Heinrich Himmler został szefem SS.
-
1929 - Król Aleksander I Karadziordziewić rozwiązał parlament i wprowadził dyktaturę w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
-
1931 – Thomas Alva Edison opatentował swój ostatni wynalazek.
-
1939 - Po kurtuazyjnym spotkaniu z Hitlerem, minister Józef Beck odbył spotkanie z szefem niemieckiej dyplomacji, Joachimem von Ribbentropem. Ten wysunął konkretne żądania: włączenie Gdańska do Rzeszy, wydzielenie eksterytorialnej autostrady i linii kolejowej. W zamian za to Niemcy obiecali ostatecznie uznać polskie granice.
-
1939 - Al Capone został przeniesiony z Alcatraz do więzienia o złagodzonym rygorze.
-
1939 - Niemiecki fizykochemik Otto Hahn podał do publicznej wiadomości odkrycie zjawiska rozszczepienia jądra atomowego.
-
1940 - Niemcy rozstrzelali 96 osób na tzw. Szwedzkich Górach pod Warszawą (obecnie część dzielnicy Bemowo).
-
1940 - Niemcy rozstrzelali ok. 50 osób w lubelskiej dzielnicy Lemszczyzna.
-
1940 – Wojna zimowa: fiński pilot myśliwski Jorma Sarvanto zestrzelił podczas jednego lotu bojowego 6 radzieckich bombowców.
-
1941 - Prezydent Franklin Delano Roosevelt w przemówieniu do Kongresu zdefiniował „4 wolności” mające stanowić podstawę ładu światowego, do którego będą dążyć Stany Zjednoczone: wolność słowa, wolność wyznania, wolność od biedy i wolność od strachu.
-
1941 - Wojna francusko-tajlandzka: rozpoczęła się ofensywa lądowa armii tajskiej w celu zajęcia Laosu i Kambodży.
-
1943 - Po burzliwym spotkaniu z Hitlerem ze swojego stanowiska ustąpił Erich Raeder, głównodowodzący niemiecką marynarką wojenną Kriegsmarine.
-
1945 - W ostatniej publicznej egzekucji w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zostały powieszone żydowskie uczestniczki obozowego ruchu oporu: Ala Gertner, Róża Robota, Regina Szafirsztain i Estera Wajcblum.
-
1948 – Wojna domowa w Mandacie Palestyny: w nocy z 5 na 6 stycznia członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana zdetonowali bombę podłożoną w Hotelu Semiramis w osiedlu Katamon w Jerozolimie, w wyniku czego zginęły 24 lub 26 osób.
-
1950 - Wielka Brytania jako pierwsze państwo zachodnioeuropejskie uznała komunistyczny rząd chiński.
-
1955 - Urodził się Maciej Gudowski, polski lektor. Lektor w setkach filmów i seriali (znany m.in. z seriali Dynastia, Domek na prerii, Z Archiwum X, Kobra – oddział specjalny i Co ludzie powiedzą?), specjalizujący się w filmach akcji. Na początku lat 90 był lektorem czytającym na żywo w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim. Nagrał komunikaty głosowe dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej oraz drugiej linii stołecznego metra.
-
1957 - Powołano do życia Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie.
-
1960 – 34 osoby zginęły w katastrofie samolotu Douglas DC-6 w Wilmington w Karolinie Północnej. Prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch bomby.
-
1961 – W przemówieniu w Wyższej Szkole Partyjnej w Moskwie Nikita Chruszczow ogłosił poparcie dla antykolonialnych rewolucji w Azji i Afryce jako punktu zwrotnego w zimnej wojnie.
-
1964 - Zakończyła się pierwsza podróż apostolska papieża Pawła VI do Izraela i Jordanii.
-
1966 - Urodził się A.R. Rahman, indyjski kompozytor, twórca muzyki filmowej. W Indiach uznawany jest za wielką gwiazdę. Jego koncerty cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie znany jest dzięki piosenkom, które skomponował do tamilskich i bollywoodzkich filmów. W 2009 roku zdobył dwie statuetki Oscara – za muzykę i piosenkę (jai ho) do filmu "Slumdog. Milioner z ulicy".
-
1971 - Urodził się Andrzej Piaseczny, polski piosenkarz, autor tekstów, aktor. Laureat czterech Superjedynek, Wiktora, Fryderyka, Telekamery i Eska Music Award. Zdobywca drugiego miejsca na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w 1999. Reprezentant Polski w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001. Za sprzedaż albumów odebrał dwie podwójnie platynowe płyty, sześć platynowych i jedną złotą. Do jego największych przebojów należą piosenki: „Budzikom śmierć” i „Prawie do nieba” (nagrane z Robertem Chojnackim), „Z głębi duszy”, „I jeszcze...”, „Chodź, przytul, przebacz”, „Rysowane tobie” i „Śniadanie do łóżka”. W 2021 roku publicznie ogłosił że jest gejem, czym uciął wieloletnie spekulacje na temat swojej orientacji seksualnej.
-
1972 – W Dąbrowie Górniczej aresztowano seryjnego mordercę Zdzisława Marchwickiego („Wampira z Zagłębia”). Działalność Wampira rozpoczęła się 7 listopada 1964, gdy w Dąbrówce Małej doszło do zabójstwa pierwszej ofiary – Anny Mycek. Od tego momentu do 1970 doszło do 21 napadów przypisywanych jednemu sprawcy, w tym 14 śmiertelnych. Sposób postępowania sprawcy był zawsze taki sam: szedł za upatrzoną ofiarą, podbiegał do niej z tyłu, a następnie uderzał w głowę ciężkim tępym przedmiotem. Gdy ofiara upadła, bił ją wielokrotnie, powodując zgon, po czym w niektórych przypadkach dokonywał czynności seksualnych z denatką. Nie gwałcił ich jednak, nie znaleziono również nasienia sprawcy. Niektóre ofiary obnażał, jednej wyciął kawałek wzgórka łonowego. Wśród ofiar była bratanica Edwarda Gierka, przez co schwytanie wampira było priorytetem służb. Zdzisław Marchwicki został skazany na śmierć i powieszony 26 kwietnia 1977 roku.
-
1974 - W odpowiedzi na trwający od 1973 r. Kryzys naftowy, w USA zmiana czasu na letni została przeprowadzona cztery miesiące wcześniej niż zazwyczaj.
-
1975 - Na antenie amerykańskiej stacji NBC zostało wyemitowane premierowe wydanie teleturnieju Koło Fortuny.
-
1975 - Wojna wietnamska: decydujące zwycięstwo wojsk Wietnamu Północnego w bitwie o Phước Bình (12 grudnia-6 stycznia).
-
1977 - Urodził się Adam Bodnar, polski prawnik, działacz społeczny, rzecznik praw obywatelskich, senator XI kadencji, minister sprawiedliwości.
-
1978 – Amerykańska delegacja rządowa pod przewodnictwem sekretarza stanu Cyrusa Vance’a zwróciła Węgrom koronę Świętego Stefana, przechowywaną w USA od 1945 roku.
-
1980 – Rozpoczęto odmierzanie czasu GPS. Czas GPS jest utrzymywany przez sieć zegarów atomowych rozmieszczonych w ośrodkach sterowania systemu GPS, na satelitach systemu GPS oraz w United States Naval Observatory.
-
1982 – Stan wojenny: rozwiązano Niezależne Zrzeszenie Studentów.
-
1986 – Jedna osoba zginęła, a 100 zostało napromieniowanych, gdy w elektrowni atomowej w Oklahomie przypadkowo ogrzano cylinder zawierający materiały promieniotwórcze. Z terenów wokół elektrowni ewakuowano ponad 130 tys. ludzi.
-
1986 - Urodził się Petter Northug, norweski biegacz narciarski. Czterokrotny medalista olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata, ośmiokrotny medalista mistrzostw świata juniorów, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata oraz zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji dystansowej.
-
1989 – Kapitan polskiego trawlera „Kantar” nie wpłynął do portu w Bostonie, aby uniemożliwić członkom załogi planowaną ucieczkę. Mimo tego 12 marynarzy uciekło skacząc na pokład amerykańskiej barki paliwowej.
-
1992 - Prezydent Gruzji Zwiad Gamsachurdia został obalony w wyniku puczu przeprowadzonego przez paramilitarną organizację Mchedrioni. Gamsachurdia był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Gruzji. Po objęciu urzędu prezydenckiego usiłował zapanować nad chaosem w życiu politycznym kraju, w szczególności nad działającymi w Gruzji organizacjami paramilitarnymi, z których najważniejsza była grupa Dżaby Joselianiego, Mchedrioni. Przeciwwagą dla organizacji miała stać się formowana przez prezydenta Gwardia Narodowa. Prezydent usiłował także nie dopuścić do uwłaszczania się byłych wysokich funkcjonariuszy partyjnych i państwowych, jednak jego działania w tym kierunku były źle zorganizowane. Styl sprawowania władzy przez Gamsachurdię ewoluował coraz wyraźniej w kierunku rządów autorytarnych. Coraz silniejsza była opozycja antyprezydencka, do której w sierpniu 1991 dołączył, po złożeniu manifestacyjnej dymisji, premier Tengiz Sigua, a następnie przywódca Gwardii Narodowej Tengiz Kitowani. Opozycja żądała od prezydenta dymisji, na co ten odpowiadał oskarżeniami o zdradę państwa i popieranie Rosji. Opozycja zaczęła we wrześniu 1991 organizować uliczne wiece antyprezydenckie, a jego zwolennicy kontrdemonstracje. 2 września i 16 września 1991 Milicyjne Oddziały Specjalnego Przeznaczenia, wierne prezydentowi, rozpędziły opozycje mityngi. W rezultacie w drugiej połowie miesiąca w Tbilisi zaczęły się walki uliczne między zwolennikami i przeciwnikami Gamsachurdii. W listopadzie 1991 Gamsachurdia ogłosił nacjonalizację majątku wszystkich obcych sił zbrojnych stacjonujących w Gruzji, przez co zamierzał usunąć z kraju rosyjskie jednostki wojskowe. Wobec słabości państwa był to jednak wyłącznie pusty gest. W grudniu walka między prezydentem a opozycją przybrała jeszcze na sile, a obie strony przygotowywały się do konfrontacji zbrojnej, zakupując sprzęt wojskowy z dawnych radzieckich baz. Opozycji sprzęt wojskowy udostępniała Rosja, dla której obalenie antyrosyjskiego prezydenta było na rękę. Doszło do regularnych walk o centralną dzielnicę Tbilisi; ostatnią placówką sił wiernych Gamsachurdii stał się budynek parlamentu. Prezydent został zmuszony do ucieczki z kraju 6 stycznia 1992. Prezydent zbiegł do Armenii, a stamtąd do Czeczenii. Władza w Gruzji przeszła w ręce Rady Wojskowej. Siły wierne prezydentowi wycofały się na obszar Megrelii, gdzie Gamsachurdia był powszechnie popierany. Z wojny domowej między Gruzinami skorzystali wówczas separatyści abchascy, ogłaszając w czerwcu 1992 niepodległość prowincji. Gamsachurdia, przebywając w Czeczenii, nie pogodził się z odsunięciem od władzy. Nowe wybory parlamentarne w październiku 1992 i wybory przewodniczącego parlamentu (o kompetencjach de facto prezydenckich) uznał za nieważne i zaapelował do społeczności międzynarodowej o ich nieuznawanie. Powrócił do kraju w 1993 r. i zmarł w tajemniczych okolicznościach 31 grudnia 1993 r. Wśród przyczyn śmierci są: brak zażycia insuliny (Gamsachurdia chorował na cukrzycę), samobójstwo lub morderstwo.
-
1994 - W Nowym Orleanie zaginęła bez śladu 23-letnia prezenterka telewizyjna Ylenia Carrisi, córka Rominy Power i Al Bano Carrisiego.
-
1994 - W Detroit amerykańska łyżwiarka figurowa Nancy Kerrigan została zraniona metalowym prętem w kolano przez osobnika wynajętego przez rywalkę z reprezentacji olimpijskiej, Tonyę Harding. Osobnikiem tym był były mąż Harding. Ostatecznie Kerrigan udało się wrócić do sprawności i zdobyć w Lillehammer srebrny medal olimpijski, jednak atak spowodował u niej problemy psychiczne i zadecydowała ona o zakończeniu kariery zaraz po igrzyskach.Harding została zaś dożywotnio wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Materiał filmowy nagrany tuż po ataku w komentarzu do tego wpisu.
-
1995 - W stolicy Filipin Manili, w wyniku pożaru mieszkania zajmowanego przez terrorystów odkryto i udaremniono spisek na życie papieża Jana Pawła II oraz operację „Bojinka”, przewidującą wysadzenie 11 samolotów pasażerskich nad Pacyfikiem.
-
1998 – Odcięto głowę posągowi Małej Syrenki w kopenhaskim porcie.
-
1999 – W Wiśle w Krakowie znaleziono fragmenty ciała zamordowanej 23-letniej studentki Katarzyny Zowady. Zabójca po zabiciu ofiary zdjął z jej tułowia skórę oraz obciął kończyny. Do pracy nad rozwiązaniem sprawy włączono krakowską policję, ekspertów policyjnych z Europy Południowej i FBI.
-
1999 - Zmarł Lajos Tichy (ur. 1935), węgierski piłkarz (napastnik), trener. Brązowy medalista Mistrzostw Europy 1964, uczestnik dwóch finałów mistrzostw świata. Tichy był jednym z najlepszych węgierskich piłkarzy w historii. Na dwóch mundialach (1958 i 1962) wystąpił w ośmiu spotkaniach w których strzelił 7 bramek. Pięć razy był królem strzelców ligi, łącznie w 320 meczach zdobył 244 bramki. W reprezentacji Węgier zagrał 72 razy i zdobył 51 bramek. Po zakończeniu kariery pracował w Honvédzie jako trener. W latach 1976-1982 był szkoleniowcem pierwszej drużyny. W 1980 zdobył tytuł mistrza Węgier.
-
2000 - Wymarł Koziorożec Pirenejski. Ostatnia przedstawicielka gatunku została przygnieciona przez drzewo. A teraz ciekawostka: Czy wiedzieliście że Koziorożec Pirenejski to jedyne zwierzę które wymarło dwa razy? W lipcu 2003 roku urodził się klon Celii, samicy którą przygniotło drzewo. Jest to jedyny przypadek gdy wymarły gatunek został wskrzeszony do życia. Niestety, z powodu wady rozwojowej klon zmarł po kilku minutach od narodzin.
-
2000 – Sejm RP przyjął ustawę powołującą urząd Rzecznika Praw Dziecka.
-
2001 – Adam Małysz jako pierwszy Polak wygrał 49. Turniej Czterech Skoczni.
-
2004 - Wiejący z prędkością przekraczającą 300 km/h huragan Heta całkowicie zdewastował wyspę Niue w Polinezji.
-
2004 - Prezydent Baszszar al-Asad jako pierwszy przywódca syryjski złożył wizytę w sąsiedniej Turcji.
-
2005 – Sejm RP przyjął ustawę o mniejszościach narodowych, etnicznych i języku regionalnym oraz powołał komisję śledczą ds. prywatyzacji PZU.
-
2007 - Co najmniej 55 osób, w większości emigrantów, zginęło w serii ataków separatystów w indyjskim stanie Assam.
-
2017 – Kamil Stoch zwyciężył a Piotr Żyła zajął drugie miejsce w 65. Turnieju Czterech Skoczni.
-
2018 – Kamil Stoch wygrał 66. Turniej Czterech Skoczni. Jako drugi skoczek w historii wygrał wszystkie cztery konkursy turnieju.
-
2020 - 6 stycznia – w wyniku pożaru hospicjum w Chojnicach zmarły 4 osoby, a 24 trafiły do szpitala. Pożar gasiło 14 zastępów straży pożarnej oraz policja i służby medyczne.
-
2020 – Dawid Kubacki wygrał 68. Turniej Czterech Skoczni.
-
2021 - Kamil Stoch wygrał 69. Turniej Czterech Skoczni.
-
2021 - Zwolennicy ustępującego prezydenta Donalda Trumpa przeprowadzili atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych przed zatwierdzeniem przez Kongres zwycięstwa Joego Bidena w wyborach prezydenckich.Po dostaniu się do budynku uczestnicy szturmu dopuszczali się licznych aktów wandalizmu i rabunku, zanim po kilku godzinach zostali usunięci przez siły policyjne. Z powodu ataku konieczne było przerwanie obrad izb Kongresu i ewakuacja kongresmenów. W wyniku wydarzeń na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób, a co najmniej 138 policjantów zostało rannych. Atak spotkał się ze zdecydowanymi reakcjami sprzeciwu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie, doprowadził do wszczęcia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa, a przez Federalne Biuro Śledcze został uznany za akt krajowego terroryzmu. W wyniku prowadzonego śledztwa w stan oskarżenia postawionych zostało ponad 400 osób. Film ze szturmu w komentarzu.
-
2022 - Protesty w Kazachstanie: Po apelu prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa 6 stycznia do kraju wkroczyły pierwsze wojska krajów członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ruska podróba NATO).
https://youtu.be/Oc_WStm-kAA
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nancy Kerrigan tuż po ataku:
Szturm trumpowców na kapitol:
Kamil Stoch jako drugi skoczek w historii wygrywa wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni:
@Michal9787 fajne to były czasy
Zaloguj się aby komentować