Wesołych świąt.
Wybrane rocznice wypadające 24 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Raju
https://youtu.be/CN5hQOI__10
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Wybrane rocznice wypadające 24 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Raju
-
1287 – III najazd mongolski na Polskę: armia mongolska pod wodzą Nogaja rozpoczęła oblężenie Krakowa.
-
1524 - Zmarł Vasco da Gama (ur. ok. 1469), portugalski podróżnik, odkrywca morskiej drogi do Indii.
-
1529 – Sejm w Piotrkowie ogłosił inkorporację Mazowsza do Polski.
-
1717 – W nocy z 24 na 25 grudnia potężny sztorm uderzył od północy w wybrzeża Holandii, Niemiec i Skandynawii, wywołując powodzie, w których zginęło ok. 14 tys. osób.
-
1726 – Założono dzisiejszą stolicę Urugwaju Montevideo.
-
1800 – W Paryżu doszło do nieudanego zamachu bombowego na Napoleona Bonapartego.
-
1814 – Podpisano pokój gandawski kończący wojnę brytyjsko-amerykańską.
-
1818 – W austriackim Oberndorf bei Salzburg podczas pasterki po raz pierwszy wykonano kolędę Cicha noc.
-
1898 – W Warszawie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza.
-
1898 – Louis Renault zaprezentował w Paryżu pierwszy automobil własnej konstrukcji.
-
1900 – W Lipsku ukazało się pierwsze wydanie czasopisma „Iskra”, organu Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Jej pierwszym redaktorem naczelnym został Włodzimierz Lenin.
-
1906 – Kanadyjski wynalazca Reginald Aubrey Fessenden przeprowadził pierwszą transmisję radiową w USA.
-
1913 - W Calumet w stanie Michigan, podczas wieczerzy wigilijnej zorganizowanej w hali dla rodzin strajkujących górników doszło do wybuchu paniki wywołanej fałszywym alarmem pożarowym, w wyniku czego zadeptane zostały 73 osoby (w tym 59 dzieci).
-
1914 – I wojna światowa: rozpoczął się rozejm bożonarodzeniowy. Do pierwszych prób bratania się oddziałów doszło w noc wigilijną między oddziałami niemieckimi oraz walijskich fizylierów z inicjatywy tych pierwszych. Początkowo brali w tym udział jedynie szeregowi żołnierze i podoficerowie. Najpierw żołnierze niemieccy dekorowali swoje okopy lampkami i ozdobami bożonarodzeniowymi. Potem rozpoczęło się wspólne śpiewanie kolęd i wykrzykiwanie życzeń. Obie strony zgodziły się na zebranie i pogrzebanie zabitych leżących na ziemi niczyjej. Szkocka jednostka 6th Gordon Highlanders pogrzebała zwłoki zebranych towarzyszy we wspólnym grobie z Niemcami. Po czym przy akompaniamencie dudziarza odśpiewano razem psalm 23. Do pierwszego kontaktu oficerów doszło między kapitanem Stockwellem ze strony fizylierów walijskich oraz jednym z dowódców niemieckich. Uzgodniono wówczas rozejm do godziny 8:30 drugiego dnia świąt. Oficerowie wymienili się symbolicznymi podarkami. Niemcy sprezentowali Brytyjczykom beczkę piwa. Kapitan Stockwell odwdzięczył się śliwkowym puddingiem. Ustalono, że żołnierze obu stron mieli pozostać w okopach. To ustalenie pozostało jednak martwe. Do godziny 12 blisko połowa brytyjskiego frontu spontanicznie zawarła rozejm z niemieckimi oddziałami na swoich odcinkach. Na ziemi niczyjej bratały się pododdziały z obu stron, wymieniając drobiazgami, zawartością paczek świątecznych i używkami. Rozegrać miano także na ziemi niczyjej mecz futbolowy, który zakończony został wynikiem 3:2 dla Niemiec, gdy futbolówka przebiła się na wystającym drucie kolczastym. Wieści o rozejmie dotarły do dowództwa brytyjskiego ze sporym opóźnieniem także ze względu na odległość, sztab mieścił się 27 mil od frontu. Drugiego dnia świąt wyżsi oficerowie z obu stron próbowali doprowadzić do zakończenia rozejmu. Mimo że rozejm oficjalnie skończył się o 8:30, przez cały dzień nie podjęto walki. Żołnierze obu armii nie śpieszyli się. Po stronie niemieckiej doszło nawet do krótkotrwałego buntu w 107. pułku saksońskim. W niektórych miejscach rozejm trwał dłużej, przeciągając się do 31 grudnia i Nowego Roku. Szkoci utrzymali rozejm aż do 3 stycznia. Ostatecznie rozejm zakończyli snajperzy z obu stron, strzelając do tych żołnierzy, którzy wciąż próbowali przechodzić na drugą stronę okopów. Wkrótce po niemieckiej stronie front obsadziły inne, świeże oddziały z Prus.
-
1924 - Albania stała się republiką.
-
1927 – Spłonął Zameczek Prezydencki w Wiśle.
-
1929 – Spłonęło zachodnie skrzydło Białego Domu w Waszyngtonie.
-
1934 – W szwajcarskim Davos uruchomiono pierwszy wyciąg narciarski na świecie.
-
1938 - W zderzeniu dwóch pociągów pasażerskich w miejscowości Etulia w Rumunii (obecnie w Mołdawii) zginęły 93 osoby, a 147 zostało rannych.
-
1939 - II wojna światowa: Papież Pius XII zaapelował o pokój.
-
1941 - Wojna na Pacyfiku: japoński niszczyciel „Sagiri” został zatopiony u północnego wybrzeża Borneo przez holenderski okręt podwodny HNLMS K XVI, w wyniku czego zginęło 121 członków załogi; wojska japońskie zdobyły Kuching na Borneo.
-
1942 - Wysoki komisarz we francuskiej Afryce Północnej admirał François Darlan został zastrzelony w swym gabinecie w Algierze przez monarchistę Fernanda Bonniera de La Chapelle.
-
1942 - Z poligonu w Peenemünde wystrzelono pierwszy pocisk rakietowy V-1.
-
1944 - Front zachodni: belgijski statek transportowy SS „Léopoldville” został zatopiony na kanale La Manche przez niemiecki okręt podwodny U-486, w wyniku czego zginęło 763 amerykańskich żołnierzy i 56 członków załogi.
-
1944 – 89 Polaków zostało zamordowanych przez UPA w Ihrowicy na Podolu.
-
1945 – Na amerykańskim cmentarzu wojskowym w mieście Luksemburg został pochowany gen. George Patton.
-
1946 - W ruskiej niewoli zmarł gen. Leopold "Niedźwiadek" Okulicki, polski generał, dowódca AK. Okulicki jest jednym z głównych odpowiedzialnych za wybuch powstania warszawskiego. Został wysłany do kraju przez naczelnego wodza by wyperswadować AK pomysł wszczęcia powstania, a zrobił zupełnie na odwrót.
-
1950 – Wojna koreańska: zakończyła się udana, dziesięciodniowa ewakuacja 105 tys. żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i południowokoreańskich z portu Hŭngnam w Korei Północnej.
-
1951 – Libia proklamowała niepodległość (od Włoch). Pierwszym i jedynym królem został Idris I.
-
1953 - 106 osób zginęło w katastrofie kolejowej w Sakvicach w Czechosłowacji.
-
1953 - 151 osób zginęło w wyniku zejścia laharu (spływu popiołowego) z jeziora w kraterze wulkanu Ruapehu i zerwania mostu kolejowego, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem ekspresowym z Wellington do Auckland (Nowa Zelandia).
-
1955 – Uniwersytet Poznański przemianowano na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
-
1962 – Kuba i USA dokonały wymiany 1100 jeńców wziętych do kubańskiej niewoli podczas nieudanej inwazji w Zatoce Świń na lekarstwa i produkty żywnościowe.
-
1964 – Wojna wietnamska: dwóch amerykańskich oficerów zginęło, a około 60 osób zostało rannych w przeprowadzonym przez agentów Wietkongu zamachu bombowym na Brinks Hotel w Sajgonie.
-
1966 – W katastrofie amerykańskiego samolotu wojskowego Canadair CL-44 w Wietnamie Południowym zginęło 129 osób.
-
1968 – Amerykański załogowy statek kosmiczny Apollo 8 wszedł na orbitę Księżyca. Apollo 8 wykonał dziesięć okrążeń wokół księżyca, a astronauci zrobili słynne zdjęcie "Wschód Ziemi".
-
1971 – 91 osób zginęło w katastrofie samolotu Lockheed L-188 Electra w środkowym Peru. Samolot rozpadł się w powietrzu po uderzeniu pioruna. Katastrofę cudem przeżyła 17-letnia Juliane Koepcke, która po 9-dniowej wędrówce przez dżunglę odnalazła pomoc. Juliane została wyrzucona z rozpadającego się samolotu wraz z fotelem, przypięta do niego pasem bezpieczeństwa. Doznała złamania obojczyka, urazu oka i zranienia ręki, w której to ranie zalęgły się po kilku dniach owady. Po odzyskaniu przytomności zaczęła szukać pomocy, którą otrzymała po 10 dniach. W artykule dla CNN powiedziała, że odnalazła się dzięki informacjom od ojca, który tłumaczył jej jako dziecku, że należy podążać w dół za strumieniami, które w końcu wpłyną do większej rzeki. Po drodze odnalazła resztki samolotu i trzy kobiety, które nie przeżyły upadku, przytwierdzone nadal do foteli. Po dotarciu do rzeki natrafiła na obozowisko drwali, którym po hiszpańsku wyjaśniła co się stało. Opatrzyli jej rany i dali jedzenie, a następnego dnia zabrali ją do najbliższego miasta.
-
1971 - Urodził się Ricky Martin, portorykański piosenkarz, aktor, laureat nagród Grammy i Latin Grammy, ambasador dobrej woli UNICEF. Znana piosenka: "Livin' La Vida Loca"
-
1974 – Cyklon Tracy zniszczył miasto Darwin na północnym wybrzeżu Australii, zabijając 71 osób.
-
1979 – Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelono pierwszą europejską rakietę nośną Ariane 1.
-
1980 - Zmarł Karl Dönitz (ur. 1891), niemiecki admirał, dowódca Kriegsmarine, prezydent III Rzeszy po śmierci Hitlera. Wielki zwolennik okrętów podwodnych, w 1935 roku opracował taktykę grup skoordynowanego ataku, mających być taktycznym sposobem ataku na alianckie konwoje atlantyckie. Od 30 kwietnia 1945 r. na mocy testamentu Hitlera był prezydentem III Rzeszy i naczelnym dowódcą Wehrmachtu. 1 maja nowy prezydent Rzeszy wystąpił z przemówieniem radiowym, w którym ogłosił powołanie „tymczasowego rządu Rzeszy” z bezpartyjnym hrabią Lutzem Schwerinem von Krosigkiem, dotychczasowym ministrem finansów Rzeszy, na czele. Siedziba rządu oraz Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu znajdowała się we Flensburgu – niewielkim mieście portowym w Szlezwiku-Holsztynie na północy Niemiec, w pobliżu granicy z Danią. Dönitz, bezpartyjny dowódca Kriegsmarine, starał się przedstawić swój rząd jako apolityczny, jednak ze względu na brak potępienia nazizmu, używanie jego symboli oraz legalność NSDAP Sowieci i Amerykanie nie zmienili swojego stosunku do państwa niemieckiego. W okresie swojej krótkiej prezydentury zajmował się głównie ewakuacją ludności cywilnej i wojska z obszaru zagrożonego przez działania armii radzieckiej do zachodnich Niemiec. 7 maja wydał swoim przedstawicielom pełnomocnictwa do podpisania bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu przed aliantami w Reims, a 8 maja ponownie w Berlinie. Po kapitulacji Brytyjczycy utworzyli wokół Flensburga strefę nieokupowaną, nosząc się z zamiarem powierzenia Dönitzowi i jego rządowi tymczasowej administracji Niemiec. Jednak 23 maja pod naciskiem Rosjan i Amerykanów zdecydowali się, acz niechętnie, na aresztowanie prezydenta i rządu. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał Karla Dönitza winnym popełnienia zbrodni przeciwko pokojowi i zbrodni wojennych i skazał na karę 10 lat więzienia.
-
1989 - Inwazja Stanów Zjednoczonych na Panamę: obalony dyktator Manuel Noriega schronił się w ambasadzie Watykanu.
-
1989 - W liberyjskiej prowincji Nimba wybuchło powstanie, które doprowadziło do całkowitej destabilizacji kraju.
-
1990 – W Surinamie płk Dési Bouterse zmusił drogą telefoniczną do ustąpienia prezydenta Ramsewaka Shankara i zajął jego miejsce, rozpoczynając dyktatorskie rządy w kraju.
-
1992 - Zmarł Pierre Culliford znany jako Peyo (ur. 1928), belgijski rysownik, autor komiksów, twórca Smerfów.
-
1997 – Sąd w Paryżu skazał na karę dożywotniego pozbawienia wolności wenezuelskiego terrorystę Ilicha Ramíreza Sáncheza ps. „Carlos” lub „Szakal”.
-
1997 – Premiera 1. odcinka serialu komediowego "13 posterunek" w reżyserii Macieja Ślesickiego. Cezary Pazura w roli porąbanego posterunkowego który się nazywa Cezary Cezary. W roli jego przełożonego wystąpił sam Janosik, tzn. Marek Perepeczko.
-
1998 – W Elektrowni Turów doszło do jednej z największych awarii w polskiej energetyce. Prawie całkowitemu zniszczeniu uległ blok energetyczny nr 5 o mocy 200 MW, uszkodzonych zostało wiele urządzeń sąsiednich jednostek wytwórczych, wyłączono większość generatorów, a w maszynowni wybuchł groźny pożar.
-
1999 - Papież Jan Paweł II zainaugurował w bazylice św. Piotra obchody Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego 2000.
-
2002 – 13 osób zginęło, a 12 zostało rannych w zamachu bombowym na dom burmistrza miasta Datu Piang na Filipinach, Saudiego Ampatuana.
-
2003 - Madrycka policja udaremniła próbę detonacji 50 kg materiałów wybuchowych na stacji kolejowej Chamartin. Bombę przygotowała baskijska ETA.
-
2008 - 27 osób zginęło, a 21 zostało rannych w wyniku wybuchu gazu w bloku mieszkalnym w Eupatorii na Krymie.
-
2009 – Podczas pasterki w bazylice św. Piotra w Watykanie chora psychicznie kobieta rzuciła się na Benedykta XVI, przewracając go.
-
2013 – 16 osób zginęło, a ok. 150 zostało rannych w wyniku zdetonowania przez islamskich terrorystów samochodu-pułapki w mieście Al-Mansura w północnym Egipcie.
-
2017 – W powiecie Pingshan w chińskiej prowincji Hebei oddano do użytku szklany most o długości 488 metrów i szerokości 4 metrów, zawieszony nad ok. 220-metrową przepaścią.
-
2018 – Stolica Burundi została przeniesiona z Bużumbury do Gitegi.
-
2020 – Maia Sandu jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Mołdawii.
https://youtu.be/CN5hQOI__10
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować