Qualcomm chce kupić Intela

Qualcomm chce kupić Intela

The Verge
W piątkowe popołudnie dziennik The Wall Street Journal doniósł, że gigant chipów Qualcomm zwrócił się do Intela w sprawie możliwego przejęcia. Chociaż jakakolwiek transakcja jest określana jako „dalece niepewna”, według anonimowych źródeł gazety, oznaczałaby ona ogromną degradacje dla firmy, która była największym producentem chipów na świecie, opierając się głównie na technologii procesorów x86, która od lat triumfował nad chipami ARM od Qualcomm poza sferą telefonii komórkowej.

Artykuł w języku angielskim.
#intel #qualcomm #gospodarka #procesory #usa

Komentarze (20)

dolitd

Hahahaha. To tak jakby sklep "U Zosi" chciał kupić Biedronkę.

Dziwen

@dolitd bardziej, jakby Lidl chciał kupić żabkę, choć i to porównanie jest mocno na korzyść Intela.

cododiaska

O Cię pieron... ciekaw jestem jak dużo już się działo, o czym opinia publiczna jeszcze nie wie.

Kto maczał palce w M&A to wie, że zanim cokolwiek wycieknie na zewnątrz, to rozmowy potrafią trwać lata.

groman43

@cododiaska Tutaj te rozmowy pomiędzy Intelem a QC pewnie dopiero się rozpoczynają. Ale rozmowy wewnętrzne w QC musiały trwać kilka miesięcy. Nie wierzę, że nikt z zainteresowanych nie wiedział o ciężkiej sytuacji Intela wcześniej, zanim zostało ona ogłoszona publicznie.


Pojawia się jakże ważkie pytanie - dlaczego do jasnej cholery QC chce kupić Intela? Ostatnio, kiedy kupował Sequansa, pojawiło się to samo pytanie. O ile jeszcze w przypadku Intela można podejrzewać sugestię wujka Sama, który chce ratować swojego giganta, to w przypadku Sequansa ten M&A nie robi żadnego sensu. W QC ktoś mocno musiał uderzyć się w głowę.

poliheina

@groman43 Tyle, że kupno wcale nie oznacza utrzymania wszystkich procesów. Mogą wziąć to co dla nich najbardziej przydatne a resztę zaorać. Sugestia o Wujku Samie, moim zdaniem nie jest wcale przesadzona i może mieć na celu utrzymanie know-how u siebie.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@cododiaska działo nie działo. Intel ma przejebane już od dłuższego czasu, tylko do tej pory te wszystkie fakapy jakoś mitygowali mówiąc w korpolingo, a niezadowolenie prędzej czy później się rozwadniało i kończyło. Natomiast to co ostatnio jebło z 13. i 14. generacją procesorów to już nie jest coś, co można zbyć machnięciem ręki i powiedzieć "oj tam oj tam", bo na to nie ma rozwiązania typu "ee wyłączcie se HT" albo "eee tu macie mikrokod". Te procesory same się powoli zabijają i nic nie jest w stanie tego zatrzymać, nawet żaden undervolting na kiju.


Wystarczy popatrzeć jak im wycena rynkowa spadła tylko od początku tego roku. Więc... wcale mnie to nie dziwi, że zaczynają się takie rozmowy. Wiadomo, że to nie tak, że jutro przeczytamy, ze Qualcomm kupił Intela za ileśtama bambilionów zielonych, ale ewidentnie coś jest na rzeczy. Pytanie tylko czy to Intel zaczął się interesować takim sponsoringiem, czy może pozycja Intela jest tak słaba, że Qualcomm stwierdził, że sam się zainteresuje, czy nie wykonać pierwszego ruchu, bo wie, że ma szansę. Tak czy inaczej- Intel na swoje własne życzenie wylądował w miejscu, w którym teraz jest. Od kilkudziesięciu lat siedział rozwalony na tych przysłowiowych laurach, bo miał monopol- AMD było w dupie od czasów słynnej architektury bulldozer aż po zen, a nikt inny nie robi procesorów, więc mogli mieć w dupie rozwój, robić jakieś pokazowe zmiany i śpiewać za to ile tylko chcieli, no bo właśnie- "jak ci się nie podoba to idź se po procesor gdzie indziej". Bo na czymś ten komputer musi chodzić, a nikt nie będzie się wiązał z paździerzem sprzed 10-15 lat typu FX dla idei.

7e4504d0-6291-4aeb-af6a-d2b87a8b7ddc
kodyak

@groman43 tu nigdy nie chodzi o jakąś produkcję a przedszystkim o patenty a Intel jednak tego trochę ma i nie chodzi tylko procesory

kepakpl

Ja osobiście obstawiałem, że intela wykupi Broadcom i wprowadzi swoją politykę „For enterprise only”. Czyli żadnych Core, tylko Xeony

sierzant_armii_12_malp

Mam nadzieję, ż organy regulacyjne na tu nie zezwolą.


Mamy duopol na rynku procesorów do komputerów PC. Qualcomm daje nadzieję na jakąś większą dywersyfikację rynku.

A hipotetyczny połączony Qualintel najpewniej albo wycofa się z ARM’ów, albo zaora x86, zostawiając na tym polu samotne AMD.

DexterFromLab

Nieźle, zrobią merge technologii i będą army z mocą proców Intela

0x34

@DexterFromLab problem w tym że ramy i nowe podejście do współdzielenia szyn pamięci między modułami mocno wykracza ponad moce obliczeniowe intela. W zasadzie intelowe procesory nie nadają się do urządzeń mobilnych, w laptopach procesory arm mają znacznie wyższe moce obliczeniowe przy tym samym poborze energii i porównywalnej emisji ciepła. Procesory ARM nie dotarły jeszcze masowo do komputerów stacjonarnych (z wyłączenie Apple i stacji roboczych dla filmówki itp). Do rozwiązań serwerowych nvidia już proponuje rozwiązania. Sam rdzeń arm nie posiada mikrokodu i jest prostszy od x86 czy x64 ale dzięki sprytnym rozwiązaniem i braku uwiązania z kompatybilnością wsteczną pozwala na znacznie wydajniejsze przetwarzanie. To że x86 straci dominację tak czy inaczej.

DexterFromLab

@0x34 dziękuję za ten ciekawy referat

0x34

Czytam to drugi raz i chyba miałem wylew jak pisałem komentarz xD. Zrobiłem masę błędów językowych.

LuigiGDA

Oj, żeby nie było jak z kupnem przez Qualcomma NXP, dwa lata ich kupowali, NXP wstrzymało na czas negocjacji otwieranie nowych projektów, sporo wstrzymali, a później Qualcomm stwierdził, że jednak ich nie kupią

Enzo

Niech mnie też zapytają o zdanie bo posiadam akcje intela.

Atexor

@Enzo też o tym myślałem, choć sam sprzedałem akcje rok temu przy początków problemu. Obstawiam, że jakby miało dojść do tego, to akcje by dropnęły na niedługo przed fuzją (zanim będą zablokowane), zaś Qualcomowi by wybiło w górę. Tak było m.in. z Broadcomm, który kupił VMware.

pierdonauta_kosmolony

Qualcomm miał przejąć NXP ale na drodze stanął chiński regulator.

W przypadku Intela to UE mogłaby się sprzeciwić takiej koncentracji kapitału w jednej branży.

BoTak

I bardzo dobrze, niech ich kupią i nawet zamkną. Technologia x86 i x64 to już konające dinozaury. Intel spoczął na laurach i od kilku lat odcinał kupony. Teraz liczą się RISC-V i ARM a za kilka lat URISC i procesory fotoniczne(optyczne).


ARM''y są obecnie równie potężne, jak procesory Intela i AMD, a do tego żrą mniej prądu i mniej się grzeją. Już nawet wyszły pierwsze laptopy na procesorach X Elite i to jest ogromny skok w przód oraz realna alternatywa dla laptopów Apple. Wspomniane ultrabooki chodzą minimum 12 godzin na baterii i nie mają wiatraków, ponieważ są zbędne.

Nedkely

@BoTak ARMy nigdy nie zastąpią x86 do gier, nie dają rady z obciążeniem na 1-3 rdzeniach w grach no i komunikacja z pamięcią ram ssie druta po całości, po prostu jest wolne i odbija się to w grach.

Apple z tym ich prockiem w baldurze ma 60 fpsów około max i to gra, która została napisana pod procki ARM i system apple

Zaloguj się aby komentować