🎅HejtoPaka ruszyła! Weź udział w drugiej edycji świątecznej wymiany prezentów na Hejto❄️

Zgłaszam się
#czeskiememy #heheszki #humorobrazkowy #skoda
38fdab07-7f25-4505-9b41-7e5da0953e36
dradrian_zwierachs

Właściwie to dziwne, że nie są popularne samochody amfibie. Patrzcie na to: po co wydawać na autostrady jak można sobie śmignąć z Opola do Szczecina Odrą?

AndzelaBomba

@dradrian_zwierachs widocznie firmy motoryzacyjne nie zatrudniają do działów projektów szalonych wujków z Zakopanego (#pdk)

dradrian_zwierachs

@AndzelaBomba volkswagen mógłby takie coś wypuścić. Mają doświadczenie z Kugelwagen.

Swbd

O jak śmiechłem xD

Zaloguj się aby komentować

1003 + 1 = 1004

Tytuł: Cylinder van Troffa 
Autor: Janusz A. Zajdel
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: SuperNOWA
ISBN: 9788375780031
Liczba stron: 240
Ocena: 9/10

Prywatny licznik: 25/24

Po rocznej przerwie od Zajdla sięgnąłem po Cylinder van Troffa. Początkowo miałem wrażenie, że książka będzie wtórna bo znów autor kreślił mi przed oczyma wizję dystopii, a jednak im dłużej czytałem to wpadałem w coraz większy zachwyt. Powieść jest wielowątkowa, wielowarstwowa, napisana świetnym językiem. Jest też krótka, lecz obfita w treść, wiec nie będę pisał za dużo o fabule, żeby nie narobić spojlerów. 
Mamy tu do czynienia z odnalezionym przez naukowca notatnikiem, w którym swoje losy opisał członek załogi lotów międzygwiezdnych po powrocie na Ziemię. Opisuje on w nim wydarzenia dziejące się w niezbyt zbadanej epoce ludzkości. Ciekawa była to epoka, w której ludzie podjęli pewne działania, żeby zapobiec przeludnieniu planety. Ciekawe były też losy autora notatnika. A na koniec powieści autor zafundował mi lekkiego mindfucka, może nie aż takiego jak w Paradyzji, ale i tak była to fajna wisienka na torcie. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to do tego, że książka mogłaby być dłuższa i niektóre wątki bardziej rozbudowane, ale też dzięki temu jest dobrą pozycją do łyknięcia na szybko.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #dwanascieksiazek
e6e35e49-a841-4bec-9d87-5fdd428b35e3
conradowl

Zajdel żył za krótko, świetny autor.

splash545

@conradowl ale za to dobrze wykorzystał ten czas

muaddib43

@conradowl mam jedną uwagę, to powieści J. Zajdla, a mianowicie, że zbyt szybko ucina fabułę, jak by już nudził się swoją kreacją i chciał jak najszybciej skończyć....

Opornik

@splash545 Polskie książki SF z tamtych czasów często jebały ponurym, szarym PRLem, bo w takich czasach były tworzone. Dlatego nie lubiłem ich czytać za szczyla, wolałem SF z "zachodu".

splash545

@Opornik ja lubię takie klimaty, ale może to wynikać też z tego, że nie miałem przyjemności żyć w tamtych czasach.

Pstronk

@Opornik

Ale dzisiaj jak czytamy je z innej perspektywy to nadaje to fajnego klimatu

Felonious_Gru

@splash545 a słuchałem ostatnio, całkiem przyjenna

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry 
Zapraszam do cotygodniowego Waszego zestawienia najczęściej słuchanych albumów w serwisie last.fm-
Słucham z last.fm - Notowanie: 110
(subskrybuj tag: #sluchamzlastfm)

Polega ono na pokazaniu 9 najczęściej słuchanych przez Was płyt w minionym tygodniu.
Notowanie będzie się pojawiać co tydzień w niedzielę


Aby wziąć w nim udział należy:

1. Wejść tutaj: http://tapmusic.net/lastfm lub tutaj: http://www.nsfcd.com/lastfm
2. Wpisać swoją nazwę użytkownika w serwisie last.fm.
3. Następnie wybrać "7 days", gdyż zestawienie będzie z ostatnich 7 dni.
4. Następnie wybrać rozmiar "3x3", co wygeneruje obrazek z 9tką najczęściej słuchanych albumów.
5. Poniżej (lub po kliknięciu na "Advanced Features") można zaznaczyć: "Display album/artist captions" oraz (opcjonalnie) "Display playcount".
6. Kliknąć w guzik "Submit" aby wygenerować grafikę, która zawierać będzie nazwy artystów, tytuły albumów oraz (opcjonalnie) liczbę odsłuchań utworów zawartych na poszczególnych albumach danego artysty.
7. Zapisać obrazek lub skopiować jego adres i dodać poniżej (w komentarzu) jako załączone zdjęcie do komentarza (ikona aparatu fotograficznego).

Uwaga:
aby być na bieżąco z wstawianiem swoich notowań, zapraszam do subskrypcji tagu #sluchamzlastfm
Życzę Wam miłego dnia
f5272b4c-a0fd-481c-b7f4-4f8eef30f05c
lukmar

Nigdy nie przepadałem za LP. Zresztą jak teraz próbuje słuchać staroci, to nadal nie przepadam. Ale ta nowa płyta zdecydowanie weszła.

49645932-7d8b-4ea5-b4fc-2f47b7251f52
Pajra

Ja nadal żyję gigiem z ubiegłego tygodnia

acad7a95-3403-452c-b763-03c1c7c3b342

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
24 listopada 1991r. zmarł
 Freddie Mercury (wł. Farrokh Bulsara); wokalista grupy Queen
https://www.youtube.com/watch?v=HTdd8QxifbY
#muzyka
#freddiemercury
#queen
Cybulion

@dsol17 ja go oceniam po dokonaniach muzycznych, w nosie totalnie mam jego sprawy łóżkowe i nie wiem po co ktokolwiek do tego wraca. -_-

dsol17

@Cybulion Też nie wiem,ale tego pieprzenia o tym co robił w łóżku to pełno w mediach,za to tej ciekawostki o której wspomniałem to nikt nie poda a to jest w cholerę ciekawsze.


Hahaha ale byłyby jaja jakby wśród Indian ale tym razem Amazońskich odkryto blondynów modlących się do Thora i Odyna

Zaloguj się aby komentować

Tego dnia w Rzymie

24 listopada

• Rozpoczynały się Brumalia, trwające miesiąc święto na cześć Bachusa lub Saturna (grecki bóg Kronos). Nazwa święta pochodzi od słowa: bruma, czyli "najkrótszy dzień". Uważa się, że jego obchody rozpoczął pierwszy król Rzymu - Romulus. Legendarny władca miał podobno zabawiać senatorów, wojsko i służbę przez cały miesiąc. W tym celu zapraszał kolejne osobistości na zabawy, w zależności od tego, którego dnia byli przypisani na listach. Zachęcał do podobnych działań senatorów, którzy mieli otaczać opieką swoich podwładnych. W czasie Brumaliów składano w ofierze bogini Demeter i Kronosowi świnię (hodowcy), a Dionizosowi kozę (rolnicy uprawiający winorośl). Koza uważana była za wroga wina w tym celu wyrabiano z jej skóry worek pełen powietrza i skakano po nim. Zwykli mieszkańcy Rzymu z kolei składali dary Ceres (wino, oliwę z oliwek, miód i zboże) kapłanom bogini. W czasie festiwalu panował wesoły nastrój, a świętujący bawili się przy winie. Rzymianie skupiający się na wojsku, rolnictwie i polowaniu, listopadowe krótkie dni uważali za okres odpoczynku od codziennych zadań. Podczas tego święta wróżono przepowiednie na resztę zimy. Święto obchodzono aż do VI wieku n.e., kiedy do uznano je za pogańskie i nie godne.
• 62 n.e. - zmarł satyryk Persjusz. Nauki pobierał w Rzymie. Interesował się poezją i filozofią, a wielki wpływ miał na niego stoik Anneusz Kornutus. Satyry Persjusza mają niewielki związek z otaczającym go życiem. Poeta czyni przedmiotem swych utworów problemy filozoficzno-moralne (filozofia stoicka).
• 380 n.e. - cesarz Teodozjusz I triumfalnie zakończył swoją wojnę z Gotami. Na polach bitewnych spędził aż dwa sezony, przez co swoje wejście do miasta Konstantynopola zwieńczył tryumfalnym pochodem, zwanym z łaciny adventus.

Więcej wydarzeń z historii antycznego Rzymu: https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/

#imperiumromanum #ciekawostki #antycznyrzym #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #venividivici #liganauki
8d75e273-1669-42e3-ab88-d69028fe398a

Zaloguj się aby komentować

Złota myśl Rzymian na dziś

Publiliusz Syrus (Publilius Syrus, I wiek p.n.e.) - mim i pisarz rzymski:

"Grzeszyć dla własnego pana także może być cnotą"

• łacina: [Pro dominis peccare etiam virtutis loco est]

• źródło: Publiliusz Syrus, Sententiae

https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #ciekawostki #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #venividivici #ancientrome
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
42bbe138-8226-438b-84a2-ee43676632c9

Zaloguj się aby komentować

Rzymski pierścień ukazujący niejakiego Tytusa Carviliusa Gemello

Rzymski pierścień ukazujący niejakiego Tytusa Carviliusa Gemello. Mężczyzna zmarł w 18 roku życia, a pierścień z jego wizerunkiem nosiła na co dzień jego matka. Obiekt wykonany jest ze złota i kwarcu. Obiekt jest datowany na I wiek n.e. i został znaleziony na terenie nekropolii Grottaferrata, niedaleko Rzymu.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymski-pierscien-ukazujacy-niejakiego-tytusa-carviliusa-gemello/

#imperiumromanum #rzym #ciekawostki #antycznyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
71d30aab-7d4e-4ac6-b295-9c7a12decfcf

Zaloguj się aby komentować

O Forma Urbis słów kilka

Nikt nie ma wątpliwości, że Rzym to duże miasto. Było duże już w starożytności i jak dzisiejsze miasta są podzielone na dzielnice, tak Rzym był podzielone na tzw. regiones. Za czasów Oktawiana Augusta Wiecznie Miasto liczyło ich 14. Każda z nich miała oddzielną administrację, aby ułatwić zarządzanie całym miastem. Co nie było łatwe, za cesarza Konstantyna I Wielkiego Rzym liczył bowiem 322 ważnych skrzyżowań, oraz ulice w liczbie 423.
Samowola budowlana była nielegalna i karalna. Jednak skąd Rzymianie wiedzieli jaka jest wielkość gruntów kiedy nie mieli narzędzi jakie mamy obecnie?
Mieli jednak coś, co było im niezwykle pomocne. Tą pomocą była Forma Urbis Romae zwane też Forma Urbis marmorea albo Forma Urbis Severiana gdyż powstały za dynastii Sewerów. Skrótowo mówi się Forma Urbis. Była to wyryta w białym marmurze mapa katastralna całego Rzymu, ukazująca na poziomie gruntu cały obraz miasta. Istniało kilka wersji owej mapy, które powstawały w różnych momentach w historii istnienia Cesarstwa. Do czasów współczesnych zachowały się tylko nieliczne ich fragmenty. Odnaleziono dotychczas tylko ok. 10% oryginalnej powierzchni planu. Profesor Matteo Cadario uważa, że okres powstania oryginalnej Forma Urbis to czas panowania Septymiusza Sewera, a konkretniej lata 205-208 n.e.
Zachowane są również fragmenty planów, które zawierały błędy, które to zostały poprawione, co świadczy o wadze jaką Rzymianie przykładali do ich dokładności.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/o-forma-urbis-slow-kilka/

#imperiumromanum #rzym #ciekawostki #antycznyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
ddd07edd-9449-412a-be16-b62184406219

Zaloguj się aby komentować

Trzeba otrząsnąć się z takiej pożądliwości życia i zrozumieć, że nie stanowi różnicy, kiedy poniesiesz to, co kiedyś przecież ponieść musisz. Zależy wszak na tym, czy dobrze żyjesz, a nie na tym, czy długo. Często zaś «dobrze» zawiera się właśnie w tym, że «niedługo».

Seneka, Listy moralne do Lucyliusza 
#stoicyzm
bc91ba0c-564b-4692-929d-a5435006dcb9
tosiu

@splash545Jak w kabarecie Tey:

- Powiedzcie jak żyć?

- Krótko

Zaloguj się aby komentować

#nocnazmiana
Dzisiaj w nocy nasi dzielni piekarze przygotowują dla nas pieczywo,żeby w niedzielę w Żabce można było sobie kupić świeży chlebek i bułeczki.
69786476-842a-4300-9bfc-d6bc068745f2
SuperSzturmowiec

W Żabce to raczej pieczywo z soboty będzie.

Opornik

@Bajobajo piekarze? Zwykli robole wrzucają mrożone, pelne syfu ciasto z Francji do piekarnika i cyk.

Felonious_Gru

@Opornik robole? To kasjerka robi między kupą a szlugiem, te bułki z żabki po godzinie są kamienne

Opornik

@Felonious_Gru Też prawda.

vredo

@Bajobajo W niedzielę we żapce to się kupuje wutkie i fajki

Zaloguj się aby komentować

Ja tut.
A Wam jak mija noc? Jeśli ktokolwiek tu jest o tej porze?
#nocnazmiana
5b34aeb7-5008-41b7-b5b2-18bd860a7c79
d37d62ac-a526-4102-be01-332904f7c14e
jonas

Co ten Bosak, za pielęgniarkę się przebrał?

Byk

A te Tut, to gdzie?

Oddział zamknięty, dorośli, nielaty?

burt

@Byk zamknięty, kwiat młodzieży

Hajt

@Byk zamknięty auuuuuuuuuu

Zaloguj się aby komentować