Zdjęcie w tle

Społeczność

Finanse i biznes

70
Nie chcę bronić programu Deweloper+, ale naszła mnie taka rozkmina.

Nie oszukujmy się, wiemy, że deweloperzy podniosą cenę katalogową mieszkań do tego poziomu, że beneficjent tego programu zapłaci efektywnie tyle samo. Państwowa kasa pójdzie do kieszeni dewelopera.

ALE, dofinansowanie jest przeznaczone dla ludzi spełniających pewne wymogi. Wymogi nakreślone dla grupy demograficznej najbardziej potrzebującej obecnie mieszkań. Podmioty, które zawodowo zajmują się skupowaniem mieszkań dla celów zarobkowych będą jedynymi, które odczują (przy powyższych założeniach) jakąkolwiek podwyżkę. To powinno doprowadzić do zmniejszenia zainteresowania z ich strony (czy na pewno?). Jako, że podmioty tego typu są największym graczem na rynku, może się to odbić na marżach deweloperów chcący zminimalizować straty związane ze zmniejszonym zapotrzebowaniem.

Może być też tak, że deweloperzy będą mieli inne marże dla klientów z różnym finansowaniem i cały program okaże się jedynie pompowaniem kasy w kieszenie deweloperów. Mogą tak robić?

Co myślą eksperci?

#cenymieszkan #ekonomia i #polityka, bo a jakże.
Konto_serwisowe

Podmioty, które zawodowo zajmują się skupowaniem mieszkań dla celów zarobkowych będą jedynymi, które odczują (przy powyższych założeniach) jakąkolwiek podwyżkę


Skoro te podmioty inwestują w mieszkania, a ich cena wzrośnie, to zarobią.


Jako, że podmioty tego typu są największym graczem na rynku


Którym rynku? Na naszym nie.

GazelkaFarelka

@lurker_z_internetu Podmioty te należałoby solidnie opodatkować, żeby skupowanie mieszkań pod wynajem nie było najbardziej pewnym i lukratywnym biznesem, jaki istnieje w PL, co powoduje, że rzuca się na niego każdy, kto ma trochę luźnej kasy, wykupując mieszkania i podbijając ich ceny.


W tym momencie średni zysk w sektorze przedsiębiorstw wynosi ok 4-5%


To znaczy, że wykładając 100 mln złotych, masz do 5 mln zysku rocznie, zatrudniając przy tym kilkudziesięciu, kilkuset ludzi, organizując całą produkcję (hale, maszyny i naprawy, research, logistyka, kadry i podatki - generalnie w chuj organizacji wszystkiego i roboty), ryzykując przy tym że jednak nie zarobisz a stracisz, bo nie będzie koniunktury w branży, mniejsza ilość kontrahentów itp., zadłużysz się żeby mieć płynność, zakupionych maszyn nie sprzedasz za te same pieniądze co kupiłeś, bo używka już a nie nowy itp... biznes nie wypali i z twoich 100 baniek zostanie 70.


Wykładając 100 mln na 200 mieszkań po 500 tys., wynajmując je po zaledwie 2,5 tys. miesięcznie + opłaty, musisz ogarnąć tylko kilku ludzi, którzy będą znajdować najemców, rozliczać się z nimi, rozwiązać czasem jakiś problem, załatwić ekipę do odremontowania w razie potrzeby itp. a masz takie samo z tego 4-5% zysku rocznie, a dupy sobie nie zawracasz praktycznie niczym i nie ryzykujesz stratą kapitału.


Wybór jest prosty, mając luźne 100 mln do zainwestowania, bierzesz mieszkania, bo jest to pewniaczek.

KonioNT

Państwo powinno samo budować mieszkania socjalne, omijanie pośredników oszczędza sporo kasy. Do tego dodać nowe prawo że przedmiot nie może posiadać więcej niż 2 mieszkań na cele wynajmu prywatnego, każde następne obłożone głupio zaporowymi podatkami. Inwestycje proszę bardzo ale w obiekty komercyjne jak biurowce, magazyny etc.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
No witam

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą banku i co pewien czas przeglądam różne oferty. Trafiam na mniej lub bardziej ciekawe, ale oprócz samego ich przeglądu chciałbym też zapytać was o to z jakich banków korzystacie, czemu, co się wam w nich podoba, a co nie?

#finanseosobiste #banki
VonTrupka

rozważ lokalny bank spółdzielczy, w kwestii kosztów kredytów spółdzielcze są bezkonkurencyjne

gorzej z informatyzacją, bo np. blika nie sposób uświadczyć


sam rozważałem jeszcze velo, ale odpuściłem


za to z ing zrezygnowałem 4-5 lat temu, antybank utrudniający wszystko co się tylko da

sireplama

@Szkieletor jest bo wszystko jest za darmo (wypłaty gotówki przez blik)... Jest ok...

Mor

Nest Bank jest często w czołówce rankingów.

Nie nabierz się tak jak ja...

Zaloguj się aby komentować

"Jak podają analitycy, koszty igrzysk w Paryżu wzrosły z planowanych 3,6 mld euro do 8,8 mld euro (~37,5 mld zł). To oznacza, że budżet igrzysk został przekroczony o 115 proc. w ujęciu realnym - wynika z analiz przeprowadzonych przez oxfordzkich naukowców."

"Drogie CPK to mało powiedziane. Szacowany koszt budowy kolei dużych prędkości to 72 mld zł
Szacowany koszt budowy kolei dużych prędkości w Polsce wynosi 72 mld zł - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek."
Chodzi o siatkę Y Wwa, Wrocław, Poznań

Co według Ciebie jest lepszym wydatkiem?

424 Głosów
prepetum_mobile

@Enzo znamy koszty, a ile Francja zarobiła na igrzyskach, bo bez tego ta liczba nic nie mówi

kodyak

Tak siatka pod cpk ma jakoś nazwę Poznań Wrocław Warszawa a nie cpk

Dzawny

Niestety nie głosowałem ma Donalda więc i tak chu.. mu zrobię.

Zaloguj się aby komentować

Macie moze jakieś ciekawe źródła, z których można nauczyć się inwestowania na giełdzie? Coś dla kompletnego laika. Tak na dobry początek
FoxtrotLima

@Cyrk_im_Psa_Umytego kupujesz na górce a sprzedajesz w dołku, czy jakoś tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

macgajster

Na xtb masz miesiąc wirtualki za darmo Jak się zarejestrujesz to mogą otworzyć permanentną wirtualkę, też za darmo.

5tgbnhy6

@Cyrk_im_Psa_Umytego poczytaj sobie jak sie gra w ruletke i zdaj sobie sprawe z faktu ze ci, ktorzy maja dojscie do lepszego info od ciebie maja przewage i beda wypompowywac z ciebie kase.

Zaloguj się aby komentować

Wbaczcie mało fachowe źródło, ale dane ciekawe.
________
https://www.telepolis.pl/fintech/fintech/chetniej-obserwujemy-finansowych-nieudacznikow

Finansowi influencerzy, nazywani też finluencerami stali się obiektem badań. Wyniki szokują — najbardziej lubimy tych, którzy doprowadzają nas do strat swoimi radami.

Badanie przeprowadził Swiss Finance Institute, raportując, że tylko 28% influencerów doradza z szansą pozytywnego zwrotu inwestycji, 16% rad nie ma żadnej wartości, a aż 56% rad nieuchronnie doprowadzi do strat. Średnia miesięczna strata z porad niewykwalifikowanych influencerów finansowych to 2,3% włożonego kapitału, ale i tak mają więcej obserwujących niż ich ogarniający tematy finansów koledzy.
Badanie nie było przy tym realizowane na małej próbie — autorzy przeanalizowali aż 29 tys. kont na X (dawny Twitter). Jako powody zjawiska podawany jest fakt, że influencerzy w sumie to nie mają obowiązku udzielania trafnych porad. Niekoniecznie muszą też mieć rację, by zachować swoich obserwatorów. Dodatkowo inwestorzy detaliczni, zamiast skupić się na chłodnej kalkulacji, szukają influencerów, którzy mają podobne cechy behawioralne.

#ekonomia #ciekawostinwestycyjne #influenserzy

Zaloguj się aby komentować