Amerykański producent nakręcił wersję Squid Game w rzeczywistości. 456 ochotników w USA bierze udział w rozgrywkach w scenerii z serialu, walcząc o nagrodę 4,56 mln dolarów, którą zgarnie jeden zwycięzca. Oczywiście w rzeczywistej grze nikt nie ginie, uczestnik gry jest po prostu eliminowany z dalszych rozgrywek.
Powiem tak - koncepcja bardzo fajna. Czytałam kiedyś książkę o teorii gier i bardzo fajnie tutaj można patrzeć, jak zachowują się gracze w sytuacji, kiedy tak naprawdę każdy gra o własny interes (nagroda jest tylko jedna) a jak wiele sytuacjach, kiedy należy dokonać wyboru, może poświęcić dla ogółu, co dają umowy społeczne.
Tutaj chciałabym wspomnieć @smierdakow bo już wymienialiśmy na ten temat zdania. Oglądając ten show i porównując z serialem, można zobaczyć, dlaczego wersja koreańska jest ciekawa - bo mamy wgląd w inną kulturę, mentalność, wzorce postępowania. Nawet uwzględniając różnicę taką, że w serialu postacie są odgrywane przez aktorów a bohaterowie walczą o własne życie, a w challenge postacie są autentyczne, ale stawka nie jest tak dramatyczna - to zawsze w filmach/życiu pokazujemy się w postawach jakie uznajemy za istotne w naszej kulturze, czyli w filmach naśladujemy prawdziwych ludzi, a jako prawdziwi ludzie zgrywamy czasem postacie jako znamy z filmów. W wersji zachodniej postacie są po prostu dla nas znane i oklepane, wyskakują tu jacyś liderzy, kołcze z motywacyjnymi amerykańskimi tekstami i gadkami ("damy radę, zrobimy to razem, yeahhhh, go go go", "I love you", "jesteś świetny", "jesteś kochaną osobą"). Ogólnie dużo pierdololo, które przewijałam, bo nie obchodziły mnie jakieś okrągłe grzeczne frazesy co jeden gracz sądzi o drugim, oczywiście wszyscy wszystkich lofciają i tak dalej. Każdy odda jakąś część nagrody na jakiś charytatywny cel. Jakby jakiś reżyser nakręcił amerykańską wersję serialu, to pewnie też tak to by wyglądało.
Ogólnie Amerykanie na plus, z pewnymi zgrzytami dosyć łatwo przyszło im grać w miarę solidarnie, zespołowo i "hackować" w ten sposób system postawiony przed nimi przez twórców, wprowadzać własne sprawiedliwe modyfikacje do niesprawiedliwej rozgrywki, opierające się na zaufaniu do innych graczy, że postąpią tak samo. Ciekawiłaby mnie taka rozgrywka w tym samym formacie w PL czy w (hehe) Rosji, jak bardzo społeczeństwo tych krajow różni się w tym temacie? Co do PL być może będziemy mieli się okazję się dowiedzieć, bo serial zażarł tak, że zapewne będzie mocno eksploatowany.
#seriale #squidgame