The Volvo Deal był planem współpracy przemysłowej między Norwegią a Szwecją, w ramach którego Norwegia miała otrzymać 40% udziałów w koncernie motoryzacyjnym Volvo, podczas gdy Volvo miało uzyskać kontrolę nad zasobami ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym.
Z trzech niezbadanych obszarów Morza Północnego, które Szwecja otrzymałaby w zamian, tylko jeden okazał się zawierać gaz, a żaden z nich nie miał ropy naftowej. Plan został odrzucony w styczniu 1979 roku przez akcjonariuszy Volvo, którzy uważali, że Volvo jest sprzedawane zbyt tanio, a norweski przemysł naftowy nie jest wart takiej ceny. Część norweskiego Stortingu (parlamentu) również była sceptyczna.
Był to ważny moment w historii gospodarczej Norwegii i Szwecji. Norweskie zasoby ropy naftowej później przyczyniły się do znaczącego wzrostu zamożności kraju, z czego część została wydana, a część oszczędzona w państwowym funduszu majątkowym. W 2018 roku wartość funduszu osiągnęła 1 bilion dolarów amerykańskich. Tymczasem Volvo zostało przejęte przez chińską firmę Geely w 2010 roku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_Deal
#volvo #szwecja #norwegia #ciekawostkihistoryczne