Krótkie wyjaśnienie dla laika
Celem wyjaśnienia posłużę się kilkoma przykładami:
-
Ktoś na Facebooku propaguje teorie spiskowe. Autor profilu posiada zdjęcie oraz imię i nazwisko. Dzięki tym danym możemy sprawdzić, czy taka osoba istnieje naprawdę. Do tego skorzystamy z Webmii. Wystarczy podać imię i nazwisko. Niestety słabo działa w przypadku popularnych imion i nazwisk. Możemy też sprawdzić w google grafika czy dane zdjęcie już gdzieś się nie pojawiło.
-
Znaleźliśmy ofertę pracy w Holandii i chcemy sprawdzić, czy jest autentyczna. Z ogłoszenia znamy adres firmy, maila itp. Korzystając map google albo innych narzędzi dostępnych w sekcji mapy możemy sprawdzić, gdzie jest ta firma i czy to prawdziwy adres. A jak mamy numer KvK to możemy sprawdzić na stronie https://openkvk.nl/ czy firma faktycznie jest zarejestrowana.
-
W zakładce IoT możemy znaleźć serwisy oferujące podgląd na żywo z kamer podpiętych do internetu. (Autostrady, parki narodowe, randomowe firmy). W ten sposób na ukranie był podgląd na ruchy wojsk rosyjskich (zajarzyli dopiero po paru dniach, że kamery wciąż działają
)
-
Sekcja id generator - jak komuś nie chce się wymyślać na potrzeby testu programu lub bazy danych personaliów to wrzuca to w generator i przekopiowuje.
-
Sekcja phone - sprawdzanie numerów telefonu, identyfikacja tychże numerów itp.
Każda sekcja posiada narzędzia, które mogą zostać użyte do wielu specyficznych zadań. Mam nadzieje, że te przykłady choć trochę pomogły w zrozumieniu do czego służą te narzędzia.
Dodatkowo podkreślam, że to narzędzia darmowe może i są czasami toporne i mają przestarzały wygląd, ale przynajmniej ich twórcy nie żądają za nie 70$ miesięcznie jak w Shodanie
#osint #białywywiad #nastiviuspamuje
Zaloguj się aby komentować