Cześć, czy byłby ktoś w stanie pomóc mi z moim problemem?
Otóż, potrzebuję skonfigurować vpn na routerze Asusa, ale nie mogę się na niego zalogować.
Sprawa wygląda tak - mam router od dostawcy, nazwijmy go Router A. Do niego mam podpięty po kablu router Asusa, za pomocą portu LAN1. Router ma wyłączone DHCP. Normalnie mogę się z nim połączyć po wifi czy kablu i internet śmiga, ale nijak nie mogę się na niego zalogować.
Otóż, jak router Asusa nie jest podłączony z Routerem A, czyli nie ma dostępu do internetu, normalnie mogę się na niego zalogować zarówno z telefonu jak i z komputera. Ale - jak tylko router Asusa podłączę z tym routerem dostawcy, szlag wszystko trafia. 192.168.1.1 nie działa. asusrouter.com też nie działa.
Router dostawcy ma adres 192.168.178.1 - i wpisując ten adres w przeglądarkę normalnie mogę się na ten router zalogować. Router Asusa ma adres 192.168.178.34 - i wpisując ten adres też nic, nie łączy.
Jaki ja adres mam wpisać by móc się na niego zalogować podczas gdy ma połączenie z internetem? Bez tego nie dokończę konfiguracji VPN na nim. Próbowałem w trybie offline no ale nie idzie. Jakieś pomysły, rady?
@szyms sprawdź, czy jak ustawisz na komputerze Default Gateway (Brama domyślna) na IP tego routera Asusa, to coś się zmieni.
Gdybym ja miał to rozkminić, to bym zaczął od tej bramy, potem może tryb Access Pointa, o ile nie masz odpalonego, no i przede wszystkim coś na co ja się kilka razy naciąłem, czyli konflikt adresów IP, ale nie Router-Router w twoim przypadku, tylko Router - Jakieś inne urządzenie.
A no i zapomniałem, port forwarding. Też bym rozkminiał, czy tu coś może być blokowane w ten sposób.
Specjalistą nie jestem i to max co mogę zasugerować.
moja gorączka mi nie pozwala tego zrozumieć, narysuj mje to w paincie i daj screeny konfiguracji sieci LAN w obu routerach.
@Acrivec wrzucilem to na zdjęcie. Problemem może jest ustalenie faktycznego adresu routera? Mam wrażenie, że IP, ktory widzę zarówno w kompie jak i w telefonie - to adres urządzenia fizycznego, z którego korzystam, a nie routera. Na liście urządzeń podłaczonych widzianych z poziomu Routera A - jest kilka urządzeń widocznych jako podłączone do LAN1 - domyślam się, że to urządzenia, które tak naprawdę łączą się z Routerem Asus po wifi. A ja potrzebuję wbić się do logowania na Router Asus. Jak odłączę Routera Asus od Routera A, to wówczas bez problemu mogę się na niego zalogować - tylko, że on wówczas nie ma dostępu do internetu więc mi to nie pomaga. Jak tylko połączę routery ze sobą - nie mogę już się na niego logować (adres ip nie wchodzi).
@szyms restartowałeś oba routery z pełnym wyłączeniem? Ostatnio rwałem włosy z głowy a po restarcie zaczęło działać wszystko
@Acrivec restart nie pomógł
Tu widoczne podłączone urządzenia z poziomu Routera A
dlaczego oba routery sa w tej samej sieci?
@DEATH_INTJ a jak to inaczej spiąć?
@szyms musisz zaczac od tego jak to jest skonfigurowane, masz maskarade na routerze? asus ci dziala jako bridge? bo na to by wskazywala numeracja sieci. generalnie to wyglada jak cos do zaorania i zrobienia od nowa. np. router dostawcy jako bridge (jesli sie da) a cale pppoe i reszta na asusie
@szyms podepnij Asus do routera A na porcie Internet a nie na switchu. Będziesz miał dwie sieci z dwoma adresacjami. Asus dostanie na "internecie" adres 192.168.178.X a na LAN powinien mieć 192.168.1.1 i DHCP włączone.
Jest to jeszcze o tyle dobre, że router providera nie jest zaufany, robisz sobie sieć DMZ pomiędzy nimi, a sam zarządzasz siecią prywatną. Problemem jest tylko że musisz robić port forwarding dwa razy.
Jak zobaczysz sobie jak jeden koleś na yt pokazuje jak się można łatwo włamać na routery innych klientów swojego providera i przeglądać co kto ma w sieci lokalnej, to Ci się spodoba ten pomysł
@Cinkciarz tylko dwie sieci sprawia, że urządzenia nie będą się widzieć między sobą jak są na różnych sieciach podłączone - a to może być trochę upierdliwe na dłuższą metę. Nie mylę się?
@szyms Będą, ale trzeba wiedzieć jak. Nasza topologia wygląda tak:
Internet -> RouterA -> sieć DMZ -> Asus -> sieć bezpieczna
Urządzenia z sieci bezpiecznej bez problemu sięgną do wszystkiego w DMZ i w internecie. Są za routerem, więc jak coś nie jest w ich sieci, to wysyłają do bramy, a router pcha to dalej.
Żeby coś z DMZ dostało się do bezpiecznej, to musi mieć skonfigurowany cel jako adres Asusa w DMZ i konkretny port, a Asus musi mieć zrobiony port forwarding na tym porcie do urządzenia w bezpiecznej sieci.
Żeby coś z internetu się dostało, taki port forwarding musi być zrobiony na obu routerach.
@Cinkciarz ło Panie, brzmi skomplikowanie! Poszukam info na ten temat w necie by faktycznie może tak to ogarnąć
Zaloguj się aby komentować