Nietypowe święta: Dzień Placków
-
1611 – Ponad 5 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi w północno-wschodniej części japońskiej wyspy Honsiu.
-
1655 – Potop szwedzki: kapitulacja Torunia.
-
1662 – Król Francji Ludwik XIV wjechał triumfalnie do odkupionej od Anglików Dunkierki.
-
1697 – Odprawiono pierwsze nabożeństwo w katedrze św. Pawła w Londynie. To ten budynek z kopułą w Londynie.
-
1763 – W Newport w stanie Rhode Island otwarto pierwszą synagogę na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.
-
1789 – W trakcie trwania obrad Sejmu Czteroletniego odbyła się tzw. czarna procesja. Była to manifestacja przedstawicieli 141 miast królewskich. Żądali oni przyznania praw mieszczanom. Wystąpienie było inspirowane przez Hugona Kołłątaja, wzbudziło to obawy o wybuch rewolucji na wzór tej we Francji.
-
1804 – Odbyła się koronacja Napoleona Bonaparte i Józefiny. Powstało I Cesarstwo Francuskie. Gdy zaczęła się uroczystość papież namaścił Napoleona, który następnie sam włożył sobie koronę na głowę i koronował małżonkę.
-
1805 – III koalicja antyfrancuska: zwycięstwo wojsk francuskich nad austriacko-rosyjskimi w bitwie pod Austerlitz.
-
1823 – Prezydent USA James Monroe w przemówieniu do Kongresu przedstawił tzw. Doktryna Monroego. Głosiła, iż kontynent amerykański nie może podlegać dalszej kolonizacji ani ekspansji politycznej ze strony Europy, w zamian zaś zapowiadała, że Stany Zjednoczone nie będą ingerowały w sprawy państw europejskich i ich kolonii. Doktryna stała się fundamentem polityki izolacjonizmu.
-
1847 – Zakończył się proces berliński przeciwko 254 uczestnikom polskiej konspiracji na terenie zaboru pruskiego, zrzeszonych w Centralizacji Poznańskiej i Związku Plebejuszy i oskarżonych o przygotowanie powstania wielkopolskiego w 1846 roku. 8 osób skazano na karę śmierci, 23 na karę dożywotniego pozbawienia wolności, a 103 na kary pozbawienia wolności. Pozostałych uniewinniono.
-
1848 – Cesarz Austrii Ferdynand I Habsburg abdykował na rzecz swego bratanka Franciszka Józefa I.
-
1851 – We Francji prezydent Ludwik Napoleon Bonaparte przeprowadził zamach stanu. Aresztowano republikanów, rozwiązano parlament i wprowadzono stan wyjątkowy. Uprzedzając pytania, Napoleon III był bratankiem Napoleona.
-
1852 – Proklamowano II Cesarstwo Francuskie; Ludwik Napoleon przyjął tytuł cesarza Francuzów jako Napoleon III Bonaparte.
-
1853 – Jan Zeh otrzymał patent na destylację ropy naftowej.
-
1903 – Rozegrano pierwsze w historii piłkarskie derby Madrytu, w których Atlético (wówczas Athletic) pokonało Real 1:0.
-
1908 – Puyi został ostatnim cesarzem Chin. Cesarz miał tym momencie zaledwie 2 lata.
-
1924 – Miasto Solec przemianowano na Solec Kujawski.
-
1926 – W Wielkiej Brytanii dekretem premiera Stanleya Baldwina został zniesiony stan wojenny, wprowadzony 9 maja tego roku w odpowiedzi na strajk generalny.
-
1927 – Na XV Zjeździe WKP(b) Lew Trocki został usunięty z partii pod zarzutem prowadzenia działalności antypartyjnej. Trocki miał inną wizję prowadzenia polityki od Stalina, więc stał się dla niego wrogiem.
-
1934 – Dzień po zabójstwie pierwszego sekretarza komitetu leningradzkiego i członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego WKP(b) Siergieja Kirowa, w ZSRR został ogłoszony dekret o terrorze, przewidujący tryb przyspieszony w sprawach o „akty terrorystyczne”, ich przygotowanie, podżeganie i pomocnictwo. Jednocześnie wyroki śmierci na skazanych w tych sprawach miały być wykonywane bezzwłocznie.
-
1938 – W ramach programu „Kindertransport” do Wielkiej Brytanii przybyła pierwsza grupa 196 żydowskich dzieci z III Rzeszy.
-
1938 – Wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.
-
1939 – Otwarto Port lotniczy Nowy Jork LaGuardia. Lotnisko LaGuardia swoją popularność zawdzięcza usytuowaniu w centrum oraz tym, że jest blisko Manhattanu. Loty z LaGuardia to w większości loty krajowe i do Kanady oraz sezonowe do Aruby i na Bahamy.
-
1941 - Zmarł Edward Śmigły-Rydz, polski dowódca wojskowy, marszałek Polski i naczelny wódz (ur. 1886). Bohater wojny polsko-bolszewickiej. W 1935 po śmierci Piłsudskiego, został mianowany przez prezydenta Ignacego Mościckiego generalnym inspektorem Sił Zbrojnych, a w następnym roku w kontrowersyjnych okolicznościach mianowany marszałkiem Polski. 18 września 1939 r. spierdolił wraz ze sztabem do Rumunii.
-
1941 – Wojna kontynuacyjna: zwycięstwo wojsk fińskich nad radzieckimi w bitwie o półwysep Hanko (30 czerwca-2 grudnia).
-
1942 - Kampania śródziemnomorska: w bitwie koło Ławicy Skerki zginęło około 2200 włoskich marynarzy. Większość ofiar zginęła na czterech zatopionych statkach transportowych.
-
1942 - Włoski fizyk Enrico Fermi uruchomił w Chicago pierwszy reaktor jądrowy.
-
1943 – Kampania włoska: 96 niemieckich bombowców Junkers Ju 88 przeprowadziło nocny nalot na włoski port Bari nad Morzem Adriatyckim, w wyniku którego zginęło ok. 2 tys. osób, a alianci stracili 28 statków.
-
1944 – Sąd Specjalny w Lublinie skazał na karę śmierci 5 zbrodniarzy z Majdanka.
-
1945 - Komuniści zdobyli wszystkie 82 mandaty w wyborach do Zgromadzenia Albanii.
-
1946 – Oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.
-
1946 - Powstała Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) z siedzibą w brytyjskim Cambridge. Jej zadaniem jest ochrona populacji waleni oraz nadzorować i korygować ograniczenia w ich połowie. Zgadnijcie który azjatycki kraj nie jest członkiem tej organizacji i masowo poluje na wieloryby.
-
1946 - Z połączenia niemieckich stref okupacyjnych amerykańskiej i brytyjskiej utworzono Bizonię. Nazwa nie ma jednak nic wspólnego z amerykańskim kuzynem żubra. W 1949 r. do Bizonii dołączono strefę francuską i tak powstała Trizonia, od trzech (tri) stref.
-
1948 - Urodził się czeski piłkarz Antonin Panenka znany przede wszystkim ze stylu wykonywania rzutów wolnych i karnych.
-
1951 – Otwarto Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
-
1954 – W Waszyngtonie podpisano traktat amerykańsko-tajwański o wzajemnej obronie.
-
1956 – Oddział Fidela Castro wylądował na Kubie – początek rewolucji kubańskiej.
-
1959 – 423 osoby zginęły w wyniku runięcia Zapory Malpasset we Francji. 40 metrowa fala pędząca z prędkością 70 km/h zniszczyła dwie niewielkie miejscowości - Malpasset i Bozon oraz autostradę. Dlaczego doszło do katastrofy? Być może przez zbyt pobieżnie wykonane badania terenowe przed budową zapory, których na dodatek nie zinterpretowano zbyt dokładnie z powodu braku funduszy. Napełnianie zbiornika rozpoczęto, gdy skały pod przyczółkami były rozgrzane przez słońce. Ich gwałtowne schłodzenie spowodowało wzrost naprężeń w górotworze, co doprowadziło do powiększenia się szczelin w piaskowcu. Woda dostała się wgłąb tych skał. Później odkryto że pod piaskowcem były łupki. Kilka tygodni przed katastrofą zanotowano odgłosy pękania, no ale oczywiście tego nie zbadano! Kilka ostatnich dni przed tragedią to obfite deszcze. Poziom wody w zbiorniku na dobę przed jej przerwaniem był zaledwie 28 cm poniżej głównej krawędzi zapory. Tama była maksymalnie obciążona. Pięć godzin przed katastrofą otwarto śluzy, ale odpływ rzędu 40 m3/s był niewystarczający by opróżnić szybko zbiornik. Kierownik zapory podczas rutynowej kontroli, nie stwierdził niedopuszczalnych przecieków. Po chwili zauważył jednak że wschodnia część tamy (usadowiona na piaskowcach) zaczęła się kołysać i obsuwać. Tama runęła.
-
1960 – Papież Jan XXIII spotkał się w Watykanie z arcybiskupem Geoffreyem Fisherem. Było to pierwsze w historii spotkanie głów Kościołów katolickiego i anglikańskiego.
-
1961 – Fidel Castro w przemówieniu z okazji 5. rocznicy wybuchu rewolucji kubańskiej oznajmił, że jest marksistą-leninistą i zapowiedział budowę komunizmu na Kubie.
-
1963 – W ogrodzie zoologicznym w stolicy Szkocji Edynburgu padł w wieku 22 lat znany ze służby w armii gen. Andersa syryjski niedźwiedź brunatny Wojtek. Muszę przedstawiać Wojtka? Niedźwiedzia który walczył na wojnie przeciwko hitlerowcom? Wojtka który był oficjalnie przyjęty do wojska jako żołnierz, dorobił się rangi kaprala, umiał salutować, nosił skrzynie z amunicją i kochał pić piwo i palić papierosy? Tak, to był Wojtek. Poczciwy miś jest do dziś jednym z najbardziej znanych zwierząt w historii.
-
1969 - Zmarł Kliment Woroszyłow, mierny ale wierny przydupas Stalina, radziecki dowódca wojskowy, polityk, komunista, marszałek ZSRR (ur. 1881).
-
1969 – Powołano Centralny Ośrodek Sportu.
-
1971 – Utworzono federację Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
-
1971 – Program Mars: radziecka sonda Mars 3 jako pierwsza wylądowała miękko na Marsie. I to tyle z dobrych wiadomości, bo utracono z nią łączność zaledwie 14,5 sekundy po wylądowaniu.
-
1972 – Otwarto muzeum w dworku Wincentego Pola w Lublinie.
-
1975 - W Laosie obalono króla i proklamowano republikę.
-
1975 - 91 osób zginęło, a 150 zostało rannych w izraelskim nalocie na obozy palestyńskie w Libanie.
-
1976 – Fidel Castro został prezydentem Kuby.
-
1977 – 59 osób zginęło w katastrofie bułgarskiego Tu-154B w Libanie.
-
1978 - Urodził się Popek, raper i samozwańczy król Albanii z wytatuowanymi gałkami ocznymi.
-
1979 – W Iranie przeprowadzono referendum w wyniku którego władzę absolutną przejął ajatollah Ruhollah Chomejni.
-
1980 - Na Alasce utworzono 8 parków narodowych.
-
1980 - Wojna domowa w Salwadorze: amerykańskie katolickie misjonarki Ita Ford, Dorothy Kazel i Maura Clarke oraz świecka misjonarka Jean Donovan zostały zgwałcone i zamordowane przez 5 członków rządowego szwadronu śmierci.
-
1980 – Edward Gierek został usunięty z KC PZPR.
-
1981 - Urodziła się Britney Spears, amerykańska wokalistka która była jedną z największych gwiazd muzyki w latach 90 i na początku XXI. wieku.
-
1982 – W klinice Uniwersytetu Utah w Salt Lake City 61-letni Barney Clark został pierwszą osobą na świecie, której wszczepiono sztuczne serce (zmarł 112 dni później). Przeżył dłużej niż pierwszy biorca prawdziwego serca (18 dni).
-
1984 – W „Tygodniku Powszechnym” została opublikowana tzw. Lista Kisiela. pozbawiona komentarza lista nazwisk, zatytułowana „Moje typy”, ukazała się zamiast zwyczajowego felietonu Stefana Kisielewskiego z cyklu „Widziane inaczej” w numerze „Tygodnika Powszechnego” z 2 grudnia 1984. Lista ta była reakcją Kisielewskiego na ataki ze strony dziennikarzy pro reżimowych, „tych, którzy (według Kisielewskiego) służą rosyjskiej racji stanu, definiując ją lepiej nawet niż sami Rosjanie".
-
1988 - Premiera amerykańskiej komedii sensacyjnej "Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego" w reżyserii Davida Zuckera. Niezapomniana rola Leslie Nielsena w roli fajtłapowatego porucznika Franka Drebina. Enrico Palazzo, mówi to pan u/i coś?
-
1989 – Prezydent Wojciech Jaruzelski złożył wieniec w miejscu upamiętniającym zamordowanych górników z KWK „Wujek” w Katowicach.
-
1991 – Polska i Kanada jako pierwsze państwa na świecie, uznały oficjalnie niepodległość Ukrainy.
-
1993 – W strzelaninie z siłami bezpieczeństwa w Medellín zginął kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar (ur. 1949). Skrótowo o Pablo Escobarze: Najsłynniejszy baron narkotykowy w dziejach. W pewnym momencie był jednym z najbogatszych ludzi na świecie, i czuł się na tyle bezkarnie że pojechał na wycieczkę do Waszyngtonu aby zrobić sobie zdjęcie pod Białym Domem. Nie był tylko baronem narkotykowym, ale też terrorystą. Zlecił kilka zamachów na rywali i polityków, w tym na trzech kandydatów na prezydenta i samolot pasażerski. Ludność z początku go lubiła i kryła, był dla nich jak Robin Hood, często rozdawał pieniądze biednym i sponsorował kluby piłkarskie, a wiadomo że futbol to w Ameryce łacińskiej opium dla ludu. Facet miał takie wpływy że gdy oddał się w ręce rządu, to został osadzony w zbudowanym przez siebie "więzieniu" z własną strażą, skąd dalej kierował imperium zza murów. A jego imperium? Wystarczy powiedzieć że w szczycie "kariery" kontrolował 80% światowego rynku kokainy i był siódmym najbogatszym człowiekiem świata. Pablo stosował taktykę "plata o plomo" - srebro albo ołów - a więc łapówka albo ołowiana kula. Był to strzał w dziesiątkę w tym skorumpowanym kraju. Przekupywał każdego, od urzędników po polityków i sędziów. W pewnym momencie Pablo uciekł ze swojego więzienia i na wolności dalej kierował swoim biznesem, które jednak zaczęło chylić się ku upadkowi, a on sam stał się celem numer 1 dla "Los Pepes", samozwańczych mścicieli sponsorowanych przez konkurencyjny Kartel z Cali.
-
1993 – Załoga wahadłowca Endeavour rozpoczęła naprawę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Teleskop powstawał w bólu przez wiele lat.. i dopiero na orbicie okazało się że robi niewyraźne zdjęcia. Łącznie odwiedziło go pięć misji które go serwisowały/modernizowały. Dobrze że amerykanie mieli promy kosmiczne którymi mogli dotrzeć do niedowidzącego teleskopu.
-
1994 – U wybrzeży Somalii spłonął i zatonął statek wycieczkowy „Achille Lauro”. Bardzo pechowa jednostka która przetrwała kilka pożarów i porwanie.
-
1995 – Amerykańsko-europejska sonda badawcza SOHO została umieszczona na orbicie okołosłonecznej.
-
1997 - 67 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w kopalni „Zyrianowskaja” w obwodzie kemerowskim w Rosji.
-
2001 - Amerykańska korporacja energetyczna Enron ogłosiła bankructwo po skandalu związanym z fałszowaniem dokumentacji księgowej. Przed ogłoszeniem bankructwa Enron był jednym z czołowych światowych przedsiębiorstw branży energetycznej, zatrudniającym około 22 000 pracowników. Enron prowadził nieetyczną politykę, przez sztuczną manipulację cenami i podażą prądu spowodował kryzys energetyczny w Kalifornii w latach 2000-2001 .
-
2003 – Oddano do użytku most drogowy nad cieśniną Dziwną łączący wyspę Wolin ze stałym lądem.
-
2006 – Hanna Gronkiewicz-Waltz została zaprzysiężona na stanowisku prezydenta Warszawy.
-
2010 - FIFA wybrała organizatorów piłkarskich mistrzostw świata mężczyzn w piłce nożnej w latach 2018 i 2022, były to kolejno Rosja i Katar.
-
2011 – W Kijowie przeprowadzono losowanie fazy grupowej Euro 2012. Nasze "orły" dostały łaskawą grupę, nie wiem czy nie najłatwiejszą, ale i tak to spierdoliły.
-
2015 – 16 osób zginęło (w tym dwoje sprawców), a 23 zostały ranne w strzelaninie w ośrodku pomocy niepełnosprawnym San Bernardino w Kalifornii.
-
2016 – W wyniku pożaru klubu nocnego w Oakland w Kalifornii zginęło 36 osób, a 2 odniosły obrażenia.
-
2020 - Marihuana została usunięta z listy najniebezpieczniejszych narkotyków według ONZ.
https://youtu.be/T59-NVMqz-g
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować