Nietypowe święta: Dzień Godności, Dzień Poczty Polskiej i Listonosza, Święto Wojsk Łączności i Informatyki.
-
1009 – Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie została zniszczona przez fatymidzkiego kalifa Al-Hakima.
-
1356 – Trzęsienie ziemi w Bazylei. Trzęsienie ziemi miało siłę od 6.0 do 7.1 w skali Richtera i było odczuwalne na większości terenów Europy Zachodniej i Środkowej. Zabiło około tysiąca osób i spowodowało rozległe zniszczenia na obszarze dzisiejszej północno-zachodniej Szwajcarii. Według współczesnych badaczy jest to największe wewnątrz płytowe zdarzenie sejsmiczne w udokumentowanej historii kontynentu europejskiego.
-
1519 – Hiszpańscy konkwistadorzy dokonali masakry tysięcy nieuzbrojonych mieszkańców miasta Cholula w Meksyku.
-
1534 – Wybuchła tzw. afera plakatów, uważana za początek reformacji we Francji. Dlaczego "plakatów"? Bo ktoś w kilku miastach Francji wywiesił plakaty negujące znaczenie mszy świętej.
-
1558 – Król Zygmunt II August zainicjował pierwsze międzynarodowe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Data ta jest uważana za początek poczty na ziemiach polskich.
-
1565 - Doszło do pierwszej bitwy morskiej między Japończykami a Europejczykami. 70 japońskich łodzi i galer stanęło naprzeciw siłom portugalskim w sile 1 karaki i 1 galeonu. Uzbrojone w armaty okręty portugalskie bez trudu pokazały Japończykom miejsce w szeregu.
-
1622 – Król Francji Ludwik XIII zawarł w Montpellier pokój z hugenotami.
-
1685 – Król Francji Ludwik XIV anulował chroniący protestantów edykt nantejski.
-
1815 – Utworzono Wolne Miasto Kraków.
-
1851 – W Londynie ukazała się powieść "Moby Dick" autorstwa Hermana Melville’a. Książka opowiada o losach niejakiego Izmaela, który zaciągnął się na statek wielorybniczy dowodzony przez szalonego kapitana Ahaba, który ma fiksację na punkcie zemsty na tytułowym kaszalocie.
-
1860 - Koniec II wojny opiumowej w wyniku ratyfikacji traktatu z Tiencin. Traktat dawał zachodnim mocarstwom dostęp do chińskich portów, zezwalał na zakładanie placówek dyplomatycznych w Pekinie, zezwalał na chrześcijańskie misjonarstwo i legalizował import opium.
-
1867 – Alaska została oficjalnie przejęta przez Stany Zjednoczone. Ruscy dupa cicho, było nie sprzedawać.
-
1871 - Zmarł Charles Babbage (ur. 1791) - brytyjski matematyk, astronom i mechanik. Konstruował mechaniczne maszyny liczące. Nazywany "ojcem komputerów".
-
1880 – Założono Juneau, dzisiejszą stolicę Alaski.
-
1898 – USA zajęły Portoryko.
-
1907 – Przyjęto 13 konwencji haskich.
-
1912 - Zakończyła się wojna Włosko-Turecka. Włochy zajęły będącą dotąd w tureckim posiadaniu Libię i wyspy Dodenakez.
-
1913 – W Lipsku odsłonięto Pomnik Bitwy Narodów.
-
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: wszedł w życie rozejm z Rygi zawarty 12 października.
-
1922 - Założono British Broadcasting Corporation (BBC).
-
1927 – W Paryżu rozpoczął się proces Szolema Szwarcbarda, zabójcy przewodniczącego Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej na uchodźtwie Symona Petlury.
-
1931 - Zmarł Thomas Alva Edison (ur. 1847) - amerykański wynalazca, przedsiębiorca. Złożył ponad 1000 patentów na autorskie lub ulepszone wynalazki. Wynalazł m.in. Fonograf - pierwsze urządzenie do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Wynalazł też telegraf automatyczny, który pozwalał na szybsze przekazywanie wiadomości niż oryginał wynaleziony przez Samuela Morse'a. Wielu ludzi przypisuje mu wynalezienie pierwszej w ogóle żarówki. Nie jest to do końca prawda, bo prymitywne żarówki tworzyli inni przed Edisonem, on zaś stworzył pierwszą praktyczną wersję elektrycznej żarówki, która miała dużą żywotność i możliwość masowej produkcji. Jego udoskonalenie żarówki odegrało kluczową rolę w elektryfikacji światła. Był wielkim zwolennikiem prądu stałego, z którego to powodu toczył "wojnę o prąd" z Nikolą Teslą i George'm Westinghouse'em którzy byli zwolennikami elektryfikacji prądem przemiennym. Żeby podkopać reputację rywali, zlecił prace nad krzesłem elektrycznym na prąd przemienny, chcąc przekonać społeczeństwo że prąd konkurentów jest niebezpieczny. Ostatecznie prąd stały Edisona przegrał z prądem przemiennym jego rywali. A tak w ogóle to Tesla pracował kiedyś dla Edisona, ale ten Nikoli nie zapłacił za jego pracę, więc Tesla spakował manatki i odszedł. Edison dołożył też swoją cegiełkę do telefonu - opatentował mikrofon węglowy który polepszył jakość połączenia. Edison założył prestiżowe czasopismo "Science". Dziś wielu zarzuca mu że wiele z jego ponad 1000 patentów było kradzionymi wynalazkami za które przypisał sobie zasługi, lub je po prostu odkupił od innych wynalazców by sobie przypisać zasługi.
-
1933 - W Moringen koło Hanoweru utworzono pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet.
-
1933 - W Princess Anne w stanie Maryland, czarnoskóry 23-letni George Armwood który był aresztowany pod zarzutem dokonania gwałtu na 71-letniej białej kobiecie, został wywleczony i zlinczowany przez tłum. Był to ostatni lincz w historii tego stanu.
-
1939 – Na podstawie wymuszonych paktów o wzajemnej pomocy Armia Czerwona wkroczyła do Estonii.
-
1940 - Bitwa o Atlantyk: aliancki konwój SC-7 został zaatakowany przez wilcze stado 7 U-Bootów, tracąc 20 z 35 statków handlowych.
-
1940 - W Szwajcarii wykonano ostatni w historii kraju wyrok śmierci na mordercy Hansie Vollenweiderze.
-
1941 - Gen. Hideki Tōjō został premierem Japonii.
-
1941 - Japoński kontrwywiad aresztował w Tokio agenta NKWD Richarda Sorge. Sorge przekazał Sowietom informacje o pakcie antykominternowskim, pakcie trzech i podał dokładną datę rozpoczęcia planu Barbarossa, którą uzyskał dwa dni wcześniej od niemieckiego attaché wojskowego w Tokio. Moskwa podziękowała za informację, ale nie podjęła jakichkolwiek działań.
-
1942 - Rozpoczęła się akcja deportacyjna z getta tranzytowego w Izbicy na Lubelszczyźnie, podczas której Niemcy wywieźli do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze około 5 tys. Żydów, a kolejnych kilkuset rozstrzelali na miejscu.
-
1943 - W nocy z 17 na 18 października miała miejsce jedna z największych egzekucji w historii Pawiaka. Około 600 nagich więźniów wyprowadzono grupami z więzienia i rozstrzelano z broni maszynowej na odcinku ulicy Pawiej 36-42 i Dzielnej 37-42.
-
1944 - Wojska radzieckie rozpoczęły wyzwalanie Czechosłowacji spod władzy niemieckiej.
-
1945 - Klaus Fuchs zakosił plany amerykańskiej bomby atomowej i przekazał je sowietom.
-
1946 – Został wycofany ze służby USS „Ranger”, pierwszy amerykański okręt budowany od początku jako lotniskowiec. Jako że był niejako eksperymentalną jednostką to jego służba była raczej spokojna, transportował samoloty i wojska tam gdzie były potrzebne, służył też do szkolenia załóg. Nie znaczyło to że nie brał w ogóle udziału w walkach. Najważniejszymi wydarzeniami podczas jego służby było wspieranie wojsk lądowych podczas desantów w Północnej Afryce i ataki na żeglugę niemiecką w Norwegii.
-
1949 – Polska uznała Niemiecką Republikę Demokratyczną.
-
1953 – Pływak Marek Petrusewicz ustanowił we Wrocławiu rekord świata na dystansie 100 m stylem klasycznym (1:10,9 s). Obecny rekord świata to 56,88 s ustanowiony w 2019 r. przez Brytyjczyka Adama Peaty'ego. Obecny rekord polski to 1:00,24 s Marcina Stolarskiego.
-
1954 - Przedsiębiorstwo Texas Instruments wprowadziło na rynek pierwsze kieszonkowe radio tranzystorowe.
-
1960 - Urodził się Jean-Claude Van Damme, belgijski aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Gwiazda kina akcji, nazywany "muskułami z Brukseli". Facet co zrobił szpagat między dwoma jadącymi tirami.
-
1963 – Z terenu algierskiej Sahary wystrzelono francuską rakietę Véronique AGI 47 z kotką Félicette na pokładzie – pierwszym i jedynym do tej pory kotem domowym, który odbył udany lot kosmiczny. Kicia przeżyła lot, ale dwa miesiące po misji naukowcy ją uśpili żeby przeprowadzić autopsję mózgu.
-
1967 - Radziecka sonda kosmiczna Wenera 4 dotarła na Wenus i jako pierwsza zbadała atmosferę innego ciała niebieskiego.
-
1968 - Podczas XIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w mieście Meksyk Amerykanin Bob Beamon ustanowił rekord skoku w dal (8,90 m), który przetrwał 23 lata.
-
1977 - Niemiecka jednostka specjalna GSG 9 odbiła w stolicy Somalii Mogadiszu porwany przez palestyńskich terrorystów samolot Lufthansy (operacja „Magiczny Ogień”). Uwolniono wszystkich 86 zakładników i zabito trójkę napastników (przeżyła tylko jedna ranna terrorystka).
-
1977 - Na wieść o odbiciu samolotu troje uwięzionych założycieli niemieckiej organizacji terrorystycznej Frakcja Czerwonej Armii (RAF), których uwolnienia żądali porywacze, według oficjalnej wersji popełniło samobójstwa w swych celach.
-
1981 – Gen. Wojciech Jaruzelski został I sekretarzem KC PZPR.
-
1981 - Po odbudowie ponownie otwarto teatr rzymski w Płowdiwie.
-
1987 – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu komediowego "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei.
-
1989 - Krótko po starcie z Baku rozbił się na Morzu Kaspijskim samolot wojskowy Ił-76, w wyniku czego zginęło 57 żołnierzy.
-
1989 - Węgierski parlament uchwalił zmiany w konstytucji usuwające z niej elementy komunistyczne.
-
1989 - W NRD został zmuszony do złożenia dymisji wieloletni I sekretarz Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) Erich Honecker.
-
1989 – Została wystrzelona amerykańska sonda kosmiczna Galileo, przeznaczona do badań Jowisza, jego księżyców i pierścieni.
-
1990 – 30 górników zginęło, a 9 zostało rannych w wybuchu metanu oraz pożarze w kopalni węgla kamiennego „Barbora” w Karwinie w Czechach.
-
1991 - Azerbejdżan ogłosił niepodległość (od ZSRR).
-
1991 - ZSRR i Izrael wznowiły zerwane w 1967 roku stosunki dyplomatyczne.
-
1991 - Zmarły w 1943 roku w syberyjskim łagrze Eugeniusz Bodo został zrehabilitowany przez rosyjskie władze.
-
1995 – Ministerstwo Łączności ogłosiło przetarg związany z możliwością wybudowania dwóch sieci komórkowych w standardzie GSM.
-
1998 – Powszechny Bank Gospodarczy z siedzibą w Łodzi po raz pierwszy zaoferował dostęp do rachunku bankowego przez Internet, rozpoczynając historię polskiej bankowości internetowej.
-
1999 - FSO rozpoczęła produkcję modelu Daewoo Matiz.
-
2000 – USA złagodziły embargo wobec Kuby, zezwalając na eksport żywności i lekarstw.
-
2003 - Prezydent Boliwii Gonzalo Sanchez de Lozada został zmuszony do ustąpienia z urzędu i opuszczenia kraju.
-
2004 – Po raz pierwszy od 1927 roku przyznano honorowy stopień Harcmistrza Rzeczypospolitej pośmiertnie Tomaszowi Strzemboszowi. Wcześniej stopień ten nadano tylko raz 12 harcmistrzyniom i harcmistrzom ZHP.
-
2007 – Była premier Pakistanu Benazir Bhutto wróciła do kraju po 8 latach wygnania. Tego samego dnia w podwójnym zamachu bombowym na jej konwój zginęło co najmniej 130 osób.
-
2009 - Brytyjski kierowca Jenson Button i zespół Brawn GP zdobyli tytuły mistrzów świata Formuły 1 kolejno kierowców i konstruktorów. Zastosowany w ich bolidzie podwójny dyfuzor dał im na początku sezonu taką przewagę że nie oddali jej do końca. Sam zespół został utworzony przez Rossa Brawna na bazie Honda Racing F1 który wycofał się po 2008 r. z Formuły 1. Brawn GP rywalizowało w F1 przez jeden rok, zostali po sezonie 2009 wykupieni przez spółkę Daimler AG, która przemianowała zespół na Mercedes Formula One Team.
-
2009 - W Budapeszcie odsłonięto pierwszy na Węgrzech pomnik królowej Polski św. Jadwigi Andegaweńskiej.
-
2011 - Porwany 5 lat wcześniej przez Palestyńczyków izraelski żołnierz Gilad Szalit, został uwolniony w zamian za wypuszczenie z izraelskich więzień 1027 Palestyńczyków, m.in. członków Hamasu.
-
2019 - Zamieszki w stolice Chile Santiago zmieniły się w otwarte bitwy między demonstrantami a policją. Prezydent Sebastian Pinera ogłosił 15-dniowy stan wyjątkowy w stolicy.
https://youtu.be/M7FIvfx5J10
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 w pracy inżyniera też mam taką piosenkę, ale ten trzeci co był głupi poszedł do jakości
@Michal9787 ehh ta blondyne z 13stego posterunku to bym bral jak 500+ehhh
@Michal9787 co do Brawn GP.
-
Ross Brawn kupił zespół od Toyoty za 1 funta.
-
We wcześniejszych latach bolidy Toyoty były furmankami niczym Williams za czasów Kubicy.
-
Zwolnili połowę pracowników.
-
Button i Barrichello zgodzili się jeździć za znacznie obniżone wynagrodzenie.
-
Nie mieli żadnego sponsora strategicznego.
-
Bolid w czasie sezonu nie był praktycznie rozwijany.
-
Button cały sezon przejechał jednym bolidem.
@Armo11 W 2009 roku Toyota jeszcze normalnie startowała i na początku sezonu osiągali całkiem dobre wyniki, ponieważ bolidy Toyoty też posiadały podwójny dyfuzor. Ross Brawn kupił zespół Hondy.
@Michal9787
Moby Dick mimo że nawiązujący do historycznego faktu zatopienia statku przez wieloryba nie jest o polowaniu na wieloryby ani nawet o żeglowaniu.
Moby Dick to jest wielka literatura, ta sama półka co Szekspir czy Conrad.
Nie jest to tylko moje zdanie tylko środowisk uniwersyteckich w USA.
Ja jestem wielkim fanem tej książki, nawet jeden z moich motocykli nazwałem Izmael.
Gorąco polecam.
Gx
Zaloguj się aby komentować