Wybrane rocznice wypadające 25 października.
Nietypowe święta: Dzień Kundelka, Dzień Szewca, Dzień Makaronu
https://youtu.be/_-oPpJ2lVQM
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Kundelka, Dzień Szewca, Dzień Makaronu
-
732 – Zwycięstwo armii frankijskiej nad Arabami w bitwie pod Poitiers. Bitwa pod Poitiers często uważana jest za jedną z najważniejszych w historii, tę która powstrzymała Arabów przed podbojem Europy, choć niektórzy badacze podważają ten fakt. Niewątpliwie dla królestwa Franków było to ważne zwycięstwo nad groźnym przeciwnikiem, wyniszczającym znaczne obszary państwa. Przyczyniło się także do wzrostu autorytetu Karola Młota.
-
1147 – Wyprawy krzyżowe: wojska chrześcijańskie poniosły klęskę w bitwie pod Doryleum. Była to największa klęska wojsk chrześcijańskich w trakcie całej wyprawy, i jeden z powodów klęski II Krucjaty.
-
1415 – Wojna stuletnia: miażdżące zwycięstwo wojsk angielskich nad francuskimi w bitwie pod Azincourt. Uzbrojeni w długie łuki Anglicy zmasakrowali francuskie rycerstwo i kawalerię przy minimalnych stratach własnych.
-
1555 – Cesarz Niemiec i król Hiszpanii Karol V Habsburg ogłosił w brukselskim ratuszu swoją abdykację, do której doszło rok później.
-
1616 – Holenderski żeglarz Dirk Hartog jako drugi Europejczyk (po swoim rodaku Willemie Janszoonie) postawił nogę na ziemi australijskiej, lądując na jednej z wysp w Zatoce Rekina na wybrzeżu zachodnim.
-
1747 – Wojna o sukcesję austriacką: zwycięstwo floty brytyjskiej nad francuską w II bitwie u przylądka Finisterre. Klęska ta przekonała francuski rząd o bezsensowności prowadzenia dalszych działań na morzu.
-
1760 – Jerzy III Hanowerski został królem Wielkiej Brytanii po śmierci swego dziadka Jerzego II. Jerzy III był władcą o dużej inteligencji, chociaż nerwowym, co z czasem doprowadziło go do choroby. Za jego panowania nastąpił bunt kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej i powstały Stany Zjednoczone. To właśnie utrata Ameryki miała tak źle wpłynąć na jego zdrowie psychiczne. Najprawdopodobniej cierpiał na porfirię, która może mieć bardzo wyniszczający wpływ na organizm ludzki. Choroba często nie jest prawidłowo diagnozowana i nawet w dzisiejszych czasach bywa mylnie rozpoznawana jako choroba psychiczna. Według najnowszych badań chorobę tę spowodowała wieloletnia kumulacja w organizmie króla arszeniku, który był składnikiem ówcześnie stosowanych pudrów do peruk, kremów oraz popularnych lekarstw. Po 1811 krajem rządził jego najstarszy syn - Jerzy, jako książę-regent.
-
1812 – Wojna brytyjsko-amerykańska: na południe od Azorów amerykański okręt wojenny USS „United States” zmusił do kapitulacji brytyjską jednostkę HMS „Macedonian”, na której wskutek ostrzału zginęło 104 marynarzy.
-
1823 – Zakończono usypywanie Kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
-
1828 – Otwarto Doki św. Katarzyny w Londynie. Obecnie St. Katharine Docks są popularnym miejscem wypoczynku oraz atrakcją turystyczną.
-
1836 – Na paryskim Place de la Concorde odsłonięto 23-metrowy obelisk ze starożytnej świątyni w Luksorze, podarowany Francji w 1831 roku przez kedywa Egiptu Muhammada Alego.
-
1853 – W Toruniu odsłonięto pomnik Mikołaja Kopernika.
-
1861 - Założono pierwszą kanadyjską giełdę papierów wartościowych Toronto Stock Exchange.
-
1875 – W Bostonie odbyło się prawykonanie I Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego. Jedna z najpopularniejszych kompozycji Czajkowskiego oraz jeden z najbardziej znanych koncertów fortepianowych na świecie.
-
1888 – W Tarnowie otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Diecezjalne.
-
1899 – Otwarto linię kolejową Kraków-Zakopane.
-
1900 – Wielka Brytania zaanektowała Transwal.
-
1906 - Na wybrzeżu Oregonu, w drodze do rzeki Kolumbia, osiadł bark „Peter Iredale”, którego wrak pozostaje do dzisiaj atrakcją turystyczną.
-
1917 - W Rosji wybuchła Rewolucja Październikowa, albo 7 listopada, nie wiem. Daty nowego i starego porządku to zagmatwany temat.
-
1918 - Wojciech Korfanty wystąpił w Reichstagu z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego.
-
1918 – U wybrzeży południowej Alaski zatonął kanadyjski statek pasażerski „Princess Sophia”, w wyniku czego zginęło 356 osób.
-
1920 – Oddziały generała Stanisława Bułak-Bałachowicza (15 000 żołnierzy) przekroczyły tymczasową granicę, rozpoczynając działania wojenne przeciwko Armii Czerwonej.
-
1920 - Zmarł Aleksander I, król Grecji (ur. 1893). Zmarł na sepsę i gangrenę po ugryzieniu przez małpę.
-
1921 – Józef Piłsudski poślubił swą drugą żonę Aleksandrę Szczerbińską.
-
1927 - U wybrzeży Brazylii zatonął włoski statek pasażerski „Principessa Mafalda”, w wyniku czego zginęło 312 osób.
-
1936 – Został zawarty układ Niemcy-Włochy (oś Berlin-Rzym).
-
1938 – Rząd Benito Mussoliniego ogłosił Libię integralną częścią Włoch.
-
1940 - W Armii USA pierwszy Afroamerykanin został generałem.
-
1944 - Adolf Hitler wydał dekret powołujący Volkssturm.
-
1944 - Wojna o Pacyfik: w Cieśninie Tajwańskiej został zatopiony własną torpedą, która zboczyła z kursu, amerykański okręt podwodny USS „Tang”, w wyniku czego zginęło 78 członków załogi, a 9 uratowanych (wraz z kapitanem) trafiło do japońskiej niewoli; zwycięstwem aliantów zakończyła się bitwa w zatoce Leyte. Na zdjęciu lotniskowce japońskie unikające spadających bomb.
-
1945 – Wojska japońskie na Tajwanie poddały się oddziałom Czang Kaj-szeka.
-
1950 – Chiny włączyły się do wojny koreańskiej, wysyłając armię kilkuset tysięcy tzw. ochotników ludowych.
-
1951 – Rozpoczęły działalność Japan Airlines.
-
1952 – O 19:00 Telewizja Polska wyemitowała swój pierwszy, półgodzinny program.
-
1955 - Dokonano oblotu szwedzkiego myśliwca Saab J35 Draken w układzie podwójnej delty. Pierwszy prawdziwie naddźwiękowy myśliwiec opracowany w europie zachodniej. Draken dzięki swoim nietypowym skrzydłom był pierwszy samolotem zdolnym do wykonania tzw. manewru kobry.
-
1955 - Zmarła na białaczkę 12-letnia Japonka Sadako Sasaki, która jako dwulatka przeżyła atak atomowy na Hiroszimę. Do chwili śmierci złożyła 644 z 1000 papierowych żurawi, co według japońskiej legendy miałoby doprowadzić do jej wyzdrowienia.
-
1956 – Podarowany narodowi polskiemu przez władze czechosłowackie rękopis dzieła De revolutionibus Mikołaja Kopernika został przekazany Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.
-
1956 - Adolf Hitler został urzędowo uznany za zmarłego.
-
1956 - Powstanie węgierskie: przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie komunistyczna policja polityczna ÁVH dokonała masakry około stu demonstrantów.
-
1960 – Amerykańska firma Bulova zaprezentowała pierwszy na świecie zegarek naręczny zasilany bateryjnie Accutron 214.
-
1962 - Kryzys kubański: podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ amerykański ambasador Adlai Ewing Stevenson II przedstawił zdjęcia radzieckich instalacji rakietowych na Kubie.
-
1965 – Do nieczynnego obecnie portu w Tel Awiwie przybił ostatni statek.
-
1965 – 15 osób zginęło, a 34 zostały ranne w katastrofie autobusu w Skwierzynie.
-
1971 - Uchwalono rezolucję nr 2758 na mocy której ChRL uzyskała wszystkie chińskie prawa w ONZ. Tajwan został usunięty z organizacji.
-
1975 – Samolot transportowy Boliwijskich Sił Powietrznych Convair CV-440 rozbił krótko po starcie z La Paz, w wyniku czego zginęło wszystkich 55 osób na pokładzie.
-
1973 – Zawieszeniem broni zakończyła się arabsko-izraelska wojna Jom Kipur.
-
1975 – Lądownik radzieckiej sondy Wenera 10 osiadł na Wenus.
-
1975 - Urodził się Antony Starr, nowozelandzki aktor. Gra Homelandera (lub jak kto woli Ojczyznosława) w serialu Amazon Prime pt. "The Boys".
-
1978 - Premiera amerykańskiego horroru Halloween w reżyserii Johna Carpentera. Zdobył nominację do nagrody Saturn Award i zapoczątkował serię filmów o tym samym tytule. Do tej pory powstało dziewięć kontynuacji. Dziś film uznawany jest za klasykę. Film opowiada o perypetiach Michaela Myersa, sześcioletniego mordercy z Haddonfield, prowincji w Illinois, który po latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym powraca, by odnaleźć młodszą siostrę Laurie.
-
1979 – Kraj Basków uzyskał autonomię.
-
1983 – Wojska amerykańskie dokonały inwazji na Grenadę (operacja Urgent Fury) w celu stłumienia komunistycznej rebelii.
-
1984 – W Turcji wykonano ostatni wyrok śmierci na skazanym na mocy prawa wojskowego zabójcy 3 policjantów Hidirze Aslanie.
-
1984 - Urodziła się Katy Perry, amerykańska piosenkarka, kompozytorka, aktorka.
-
1985 – Założono linie lotnicze Emirates.
-
1987 – Na wspólnym posiedzeniu Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej i Tymczasowej Rady NSZZ „Solidarność” powołano jednolite kierownictwo – Krajową Komisję Wykonawczą NSZZ „Solidarność”
-
1987 – Włoski lekarz i naukowiec Giuseppe Moscati został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.
-
1990 - Rada Najwyższa Kazachstanu przyjęła deklarację niepodległości (od ZSRR).
-
1990 - W ramach ściśle tajnej operacji „Samum”, przeprowadzonej przez polski wywiad (ZW UOP), ewakuowano z Iraku sześciu agentów wywiadu amerykańskiego. Informacja o tej akcji po raz pierwszy została ujawniona w 1995 roku na łamach dziennika „The Washington Post".
-
1991 - Dokonano oblotu samolotu pasażerskiego Airbus A340. Pierwszy czterosilnikowy samolot Airbusa.
-
1991 - Ostatni żołnierze jugosłowiańscy opuścili terytorium Słowenii.
-
1999 - W katastrofie prywatnego odrzutowca w Południowej Dakocie zginął Payne Stewart, profesjonalny golfista amerykański.
-
2000 – 84 osoby zginęły w katastrofie samolotu Ił-18, należącego do Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej w gruzińskim Batumi.
-
2001 - Wydano system operacyjny Microsoft Windows XP. Tyle wspomnień.
-
2003 - W Lizbonie otwarto Estadio da Luz który zastąpił otwarty w 1954 i wyburzony stadion o tej samej nazwie.
-
2003 - Został aresztowany właściciel rosyjskiego koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski. Powszechnie uważano, że Chodorkowski trafił do więzienia, bo otwarcie przeciwstawiał się Putinowi.
-
2005 – Masakra 85 muzułmanów w Tak Bai w Tajlandii. Po aresztowaniu sześciu mężczyzn przez policję, została zorganizowana demonstracja przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu, żądająca ich uwolnienia. Demonstracja przerodziła się w zamieszki. Posterunek policji został obrzucony kamieniami, a siły porządkowe w odpowiedzi użyły broni palnej i gazu łzawiącego. Aresztowano kilkuset demonstrantów, którym zdjęto koszulki i związano nimi ręce na plecach. Po kilku godzinach aresztowanych wsadzono do ciężarówek wojskowych, które miały ich zawieść do bazy wojskowej w prowincji Pattani. Więźniowie zostali ułożeni na podłodze ciężarówki po 5-6 osób, co po trzygodzinnej podróży spowodowało u nich stan podduszenia lub uduszenia. Według raportu siedem osób zginęło od ran postrzałowych, a pozostali umarli w wyniku uduszenia lub pobicia.
-
2006 – W kanadyjskim Vancouver urodziły się zrośnięte mózgami bliźniaczki syjamskie Krista i Tatiana Hogan. Nie googlujcie jak to wygląda, chyba że chcecie żeby was głowa rozbolała.
-
2007 - Pierwszy komercyjny lot Airbusa A380 na trasie Singapur-Sydney.
-
2008 – Oddano do użytku pełną I linię warszawskiego metra.
-
2010 – Rozpoczęła się erupcja wulkanu Merapi na Jawie. W ciągu miesiąca przez wulkan zginie ponad 350 ludzi.
-
2010 - Tsunami powstałe po trzęsieniu ziemi o sile 7.8 zabiło ok. 400 osób na indonezyjskim archipelagu Mentawai.
-
2014 – W Częstochowie Andrzej Gołota stoczył pokazowy pojedynek z Amerykaninem Danellem Nicholsonem i zakończył karierę bokserską.
-
2015 – Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu i Senatu RP.
-
2021 – W Sudanie doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego uwięziono premiera Abdallę Hamdoka, zdymisjonowano rząd i wprowadzono stan wyjątkowy.
https://youtu.be/_-oPpJ2lVQM
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować