Wybrane rocznice wypadające 29 października.
Nietypowe święta: Dzień Łuszczycy, Dzień Udaru Mózgu, Dzień Internetu.
https://youtu.be/Wa4DCp6cl2U
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Łuszczycy, Dzień Udaru Mózgu, Dzień Internetu.
-
1187 – Papież Grzegorz VIII ogłosił bullę Audita tremendi, w której wezwał do III wyprawy krzyżowej.
-
1268 – Z rozkazu króla Neapolu i Sycylii Karola I Andegaweńskiego w Neapolu zostali publicznie ścięci 16-letni książę Szwabii, król Sycylii i tytularny król Jerozolimy Konradyn oraz jego przyjaciel Fryderyk von Baden, którzy zostali wzięci do niewoli po przegranej bitwie pod Tagliacozzo.
-
1281 – W bitwie pod Himsem armia sułtana mameluków Kalawuna pokonała mongolskich Ilchanidów pod dowództwem Mongkego Temura i sprzymierzonych z nimi chrześcijan. Normalnie jak w Age of Empires.
-
1390 – Pierwszy proces o czary w Paryżu.
-
1525 – Marcin Luter odprawił w Wittenberdze pierwszą mszę w języku niemieckim.
-
1611 – W Warszawie wzięty do niewoli car Rosji Wasyl IV Szujski złożył wraz z braćmi hołd królowi Zygmuntowi III Wazie.
-
1618 – W Londynie został ścięty sir Walter Raleigh, żeglarz, pisarz i faworyt Elżbiety I Tudor. W 1603 r. został oskarżony o spisek przeciwko nowemu królowi - Jakubowi I i skazany na śmierć, potem uwolniony. Jakub I pod naciskiem Hiszpanii odnowił ciążący na Raleighu wyrok. Przed śmiercią wygłosił 40-minutową przemowę, w której wybaczył prześladowcom i poprosił o wybaczenie tych wszystkich, których skrzywdził.
-
1682 – William Penn przybył do Pensylwanii.
-
1762 – Wojna siedmioletnia: zwycięstwo wojsk pruskich nad austriacko-cesarsko-saskimi w bitwie pod Freibergiem. Ostatnia wielka bitwa tej wojny między Austriakami i Prusakami.
-
1810 – Założono Brazylijską Bibliotekę Narodową w Rio de Janeiro.
-
1856 – Otwarto linię kolejową Wrocław Główny-Poznań Główny.
-
1863 – Założono Międzynarodowy Czerwony Krzyż.
-
1888 - Na stacji Borki koło Charkowa wybuchła bomba po pociągiem którym jechał cesarz Rosji Aleksander III Romanow. Zginęło 21 osób, cesarz i jego rodzina nie zostali poszkodowani.
-
1888 - W Konstantynopolu 9 państw europejskich podpisało konwencję gwarantującą swobodę korzystania z Kanału Sueskiego.
-
1891 – W Tczewie oddano do użytku most kolejowy nad Wisłą. Aktualnie najdłuższy most kolejowy w Polsce (1030 m).
-
1900 - Wybuch w zakładach chemicznych w Nowym Jorku zabił ok. 200 osób.
-
1901 – Został stracony na krześle elektrycznym zabójca prezydenta USA Williama McKinleya, anarchista polskiego pochodzenia Leon Czolgosz.
-
1901 - W Massachusets w USA aresztowano pielęgniarkę Jane Toppan. W latach 1895 - 1901 zamordowała 12 pacjentów, najczęściej podając im śmiertelną dawkę morfiny. Jak sama przyznała, robiła to by zaspokoić swój fetysz seksualny, i miała powiedzieć że jej ambicją było zabicie jeszcze wiekszej ilości bezbronnych osób. Uznana za wariatkę i umieszczona w psychiatryku.
-
1911 - Zmarł Joseph Pulitzer (ur. 1847), amerykański dziennikarz, wydawca pochodzenia żydowskiego. Fundator słynnej nagrody swojego imienia, przyznawanej od 1917 w takich dziedzinach jak dziennikarstwo, literatura oraz muzyka.
-
1914 – I wojna światowa: pod Mołotkowem doszło do jednej z najkrwawszych bitew Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi.
-
1914 - I wojna światowa: niemieckie okręty pływające pod banderą turecką SMS „Goeben” i SMS „Breslau” zaatakowały rosyjskie porty w Odessie, Sewastopolu i Teodozji. Celem Niemców (osiągniętym) było wciągnięcie Turcji do wojny po stronie państw centralnych.
-
1917 - Niemiec Max Heiser opublikował zbiór zasad gry w piłkę ręczną.
-
1918 - Proklamowano Państwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów.
-
1918 - W porcie wojennym Wilhelmshafen w Niemczech wybuchł bunt marynarzy. Wkrótce wybuchła Rewolucja Niemiecka 1918-19.
-
1921 - Akademicka drużyna futbolu amerykańskiego uczelni Harvard przegrała z drużyną Centre Collego, kończąc tym samym serię 25 meczy bez porażki. Wydarzenie to jest uznawane przez amerykanów za największe rozczarowanie w historii akademickich rozgrywek futbolowych.
-
1922 – Marsz na Rzym: król Włoch Wiktor Emanuel III powierzył Benito Mussoliniemu misję utworzenia rządu.
-
1925 – Na Cmentarzu Obrońców Lwowa dokonano wyboru bezimiennych zwłok, które zostały następnie pochowane w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
-
1923 – Proklamowano Republikę Turecką w miejsce Imperium Osmańskiego.
-
1932 - Zwodowano francuski statek pasażerski „Normandie”. Jeden z najwspanialszych statków swoich czasów. Niestety skończył słabo: Spłonął w Nowojorskim porcie podczas przebudowy na transportowiec wojska.
-
1933 – W Hiszpanii założono faszystowskie ugrupowanie Falanga.
-
1941 – Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz przybył do Warszawy, gdzie zamieszkał pod przybranym nazwiskiem Adam Zawisza w domu generałowej Jadwigi Maksymowicz-Raczyńskiej przy ul. Sandomierskiej 18.
-
1941 – W forcie IX twierdzy w Kownie Niemcy zamordowali ok. 9,2 tys. Żydów (z czego połowę stanowiły dzieci) z miejscowego getta.
-
1942 – Bitwa o Atlantyk: nieeskortowany brytyjski statek pasażerski MV „Abosso” został storpedowany i zatopiony na północny zachód od Azorów przez niemiecki okręt podwodny U-575, w wyniku czego zginęły 362 z 393 osób na pokładzie.
-
1943 – Zakończyła się trzydniowa niemiecka operacja „Memel”, przeprowadzona w lasach suchedniowskich przeciwko oddziałom ppor. Jana Piwnika ps. „Ponury”, zakończona porażką Niemców i zadaniem im dużych strat.
-
1944 - Front zachodni: dywizja gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę. Polscy żołnierze zostali entuzjastycznie powitani przez mieszkańców Bredy. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Zarząd miasta okazując wdzięczność Polakom uhonorował ich Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy. Po wojnie, na wniosek ponad 40 000 mieszkańców Bredy, generałowi Stanisławowi Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii.
-
1945 - W USA pojawiły się w sprzedaży pierwsze długopisy. Wynalazcą długopisu był Węgier László Bíró, wynalazł go w 1938.
-
1945 - W mieście Surabaja na Jawie brytyjska żandarmeria ostrzelała Indonezyjczyków chcących zająć opuszczony przez wojska japońskie arsenał, co doprowadziło do wybuchu walk ulicznych, w których zginęło kilkaset osób, a kilka tysięcy zostało rannych.
-
1948 – I wojna izraelsko-arabska: wojska izraelskie rozpoczęły operację „Hiram” w Górnej Galilei; kilkuset mieszkańców palestyńskiej wioski Al-Dawajima koło Hebronu zostało zamordowanych przez izraelskich żołnierzy.
-
1950 - Zmarł Gustaw V (ur. 1858), król Szwecji w latach 1907 - 1950, wielki miłośnik tenisa.
-
1952 – W Pińsku zniszczono synagogę, najstarszą z zachowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
-
1955 – "Radziecki" pancernik „Noworossyjsk” zatonął po wpadnięciu na poniemiecką minę morską na redzie portu w Sewastopolu, w wyniku czego zginęło 608 członków załogi. Taki on radziecki że był Włochem z pochodzenia. Wcześniej nosił nazwę Giulio Cesare, i służył Włochom w I i II wojnie światowej. Po II wś w ramach reparacji wojennych przyznany ruskim.
-
1956 - Kryzys sueski: Izrael zajął półwysep Synaj.
-
1957 - Szaleniec wrzucił na salę obrad izraelskiego Knesetu granat ręczny, którego wybuch zranił premiera Dawida Ben Guriona i kilku ministrów.
-
1959 - Dokonano oblotu radzieckiego samolotu pasażerskiego An-24. Maszyny te latały (i rozbijały się) też dla Polskich Linii Lotniczych LOT.
-
1959 - Ukazał się pierwszy komiks o przygodach Asteriksa.
-
1960 - Muhammad Ali stoczył swą pierwszą zawodową walkę bokserską, wygrywając na punkty z Tunneyem Hunsakerem.
-
1960 - W Toledo w amerykańskim stanie Ohio rozbił się podczas startu samolot Curtiss C-46 Commando z drużyną futbolową California Polytechnic College z San Luis Obispo, w wyniku czego zginęły 22 osoby, a 26 zostało rannych.
-
1961 - Syria po przewrocie wojskowym wystąpiła ze Zjednoczonej Republiki Arabskiej. Drugą stroną unii był Egipt.
-
1964 – Zjednoczona Republika Tanganiki i Zanzibaru przyjęła nazwę Republika Tanzanii.
-
1966 – Amerykańska sonda Lunar Orbiter 1 planowo uderzyła w powierzchnię Księżyca.
-
1967 - Zamknięto wystawę światową Expo 67 w Montrealu. Zwiedziło ją ponad 50 milionów ludzi.
-
1967 - Urodził się Rufus Sewell, brytyjski aktor. Zagrał obergruppenfuhrera Johna Smitha w serialu "Człowiek z wysokiego zamku".
-
1969 – W USA wysłano pierwszą wiadomość przez ARPANET, prekursora Internetu.
-
1970 - Urodził się Edwin van der Sar, holenderski piłkarz, bramkarz. Grał w Ajaxie, Juventusie, Fulhamie i Manchesterze United.
-
1971 - Ok. 15 tys. osób zginęło w wyniku uderzenia cyklonu w indyjskie stany Orisa i Bengal Zachodni oraz Bangladesz.
-
1971 - Urodziła się Winona Ryder, amerykańska aktorka.
-
1971 - Zmarł Duane Allman (ur. 1946), amerykański gitarzysta, lider zespołu The Allman Brothers Band, który założył wraz z bratem Greggiem.
-
1976 – Erich Honecker został przewodniczącym Rady Państwa NRD. Dość podobny do aktora Pawła Wawrzeckiego.
-
1977 – Na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polska zremisowała z Portugalią 1:1 i zapewniła sobie awans do turnieju finałowego XI Mistrzostw Świata w Argentynie.
-
1984 – Ukazał się debiutancki singiel niemieckiego duetu Modern Talking "You’re My Heart, You’re My Soul".
-
1985 - Generał Samuel K. Doe został wybrany na prezydenta Liberii. Niezły świr. Został stracony 9 września 1990 r.
-
1985 – W PRL-u ogłoszono amnestię.
-
1986 - Otwarto ostatni odcinek autostrady M25, która tworzy pierścień wokół Londynu.
-
1994 – Raúl González Blanco w wieku 17 lat i 4 miesięcy zadebiutował w barwach Realu Madryt w wyjazdowym spotkaniu z Realem Saragossa. Jak by nie było jedna z legend Realu.
-
1998 – 63 osoby zginęły, a 213 zostało rannych w pożarze klubu nocnego w szwedzkim Göteborgu.
-
1998 – Po 36 latach amerykański astronauta i polityk John Glenn odbył na pokładzie wahadłowca Discovery swój drugi lot kosmiczny, zostając w wieku 77 lat (wtedy) najstarszym człowiekiem w kosmosie.
-
1998 - W USA rozpoczęto nadawanie sygnału telewizyjnego w jakości HD. Pierwszym transmitowanym wydarzeniem był start misji STS-95 promu kosmicznego Discovery, z Johnem Glennem na pokładzie.
-
1998 - Urodził się Lance Stroll, przeciętny kanadyjski kierowca Formuły 1. Lubi jeść M&M'sy w bolidzie, w którym miejsce kupił mu jego stary.
-
2002 – 60 osób zginęło, a około 100 zostało rannych w pożarze centrum handlowego w mieście Ho Chi Minh w południowym Wietnamie.
-
2004 - Ciężko chory przywódca Autonomii Palestyńskiej Jasir Arafat udał się na leczenie do Paryża. Prawdopodobnie otruto go polonem.
-
2004 - Telewizja Al-Dżazira nadała wystąpienie Osamy bin Ladena, w którym wziął on na siebie odpowiedzialność za zamachy z 11 września 2001 roku i zagroził ich powtórzeniem.
-
2005 – 61 osób zginęło w zamachach bombowych w Nowym Delhi.
-
2006 - W Nigerii rozbił się Boeing 737 nigeryjskich linii lotniczych ADC Airlines. Zginęło 97 osób (w tym jedna na ziemi), a 10 zostało rannych. Przyczyn katastrofy nie udało się ustalić.
-
2007 – Po 9 latach przerwy reaktywowano teleturniej Koło Fortuny w TVP2. Nowym prowadzącym został Krzysztof Tyniec.
-
2008 – Diego Maradona został selekcjonerem reprezentacji Argentyny w piłce nożnej.
-
2008 – Wyprodukowano ostatni autobus marki Jelcz.
-
2008 - Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines połączyły się z Northwest Airlines, tworząc największą linię lotniczą świata.
-
2009 – Franciszek Smuda został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski.
-
2010 - Polski żaglowiec „Fryderyk Chopin” stracił podczas sztormu na Atlantyku oba maszty.
-
2011 - Zmarł Jimmy Savile (ur. 1926), znany brytyjski dziennikarz muzyczny, didżej, prezenter telewizyjny i pedofil.
-
2012 – Polska spłaciła Klubowi Londyńskiemu ostatnią ratę (297 mln dolarów) zadłużenia zagranicznego, zaciągniętego w czasie rządów Edwarda Gierka.
-
2012 - Huragan Sandy zaatakował wschodnie wybrzeże USA, wyrządzając szkody na kwotę 70 miliardów dolarów.
-
2013 – W Stambule otwarto tunel kolejowy Marmaray pod cieśniną Bosfor.
-
2015 - Chiny ogłosiły koniec polityki jednego dziecka, która trwała niemal 35 lat.
-
2017 - Zmarł Piotr Szczęsny (ur. 1963), chemik który dokonał samospalenia na placu Defilad w dniu 19 października 2017, w proteście przeciwko rządom pisu.
-
2018 – W katastrofie Boeinga 737 MAX indonezyjskich linii Lion Air na Morzu Jawajskim zginęło wszystkich 189 osób na pokładzie (181 pasażerów i 8 członków załogi). Winnym był system sterowania lotem MCAS. Ta i jeszcze jedna katastrofa, w których łącznie zginęło 346 pasażerów, spowodowały zawieszenie lotów wszystkich B-737 MAX, co dało Boeingowi wielki ból głowy (przewoźnikom zresztą też).
-
2022 - Co najmniej 156 osób zginęło w Seulu (W Koreii Pd. jak by ktoś nie wiedział) podczas imprezy Halloweenowej. Wybuchła panika i ludzie zadeptali się na śmierć.
https://youtu.be/Wa4DCp6cl2U
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować