Nietypowe święta: Dzień Spódnicy, Święto Napojów Wyskokowych.
-
1270 – Zakończyła się ostatnia wyprawa krzyżowa.
-
1340 – Rekonkwista: wojska kastylijskie i portugalskie pokonały Maurów w bitwie nad rzeką Salado.
-
1485 – Henryk VII Tudor koronował się na króla Anglii. Uważany był za jednego z najlepszych angielskich władców.
-
1501 – Syn papieża Aleksandra VI Cezar Borgia urządził w swym apartamencie w Pałacu Apostolskim w Rzymie orgię znaną jako „Balet Kasztanów”.
-
1759 – Około 2 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi na Bliskim Wschodzie.
-
1793 – Francuski Trybunał Rewolucyjny skazał na karę śmierci 22 deputowanych Konwentu Narodowego ze stronnictwa żyrondystów.
-
1806 - IV Koalicja Antyfrancuska: Twierdza Szczecin poddała się Francuzom. Dowodzący Prusakami generał von Romberg miał do dyspozycji 5,300 ludzi, poddał twierdzę przekonany że Francuzi są znacznie liczniejsi od niego. Chłopina się przeliczył.. Francuzi mieli zaledwie 800 żołnierzy.
-
1811 – Niemiec Friedrich Koenig opatentował pierwszą cylindryczną maszynę drukarską.
-
1813 – Gen. Jan Henryk Dąbrowski został naczelnym wodzem wojsk polskich Księstwa Warszawskiego.
-
1831 – W Wirginii został ujęty Nat Turner, przywódca największego powstania niewolników w historii stanów południowych. Systematyczne mordowanie białych cywilów podczas powstania czyni jego działalność wysoce kontrowersyjną.
-
1849 – W Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina.
-
1853 – Beatyfikacja Andrzeja Boboli.
-
1864 - W Wiedniu zawarto traktat pokojowy kończący wojnę duńską. Przegrana Dania na mocy traktatu musiała zrzec się około jednej trzeciej swojego terytorium na rzecz Austrii i Prus.
-
1873 – Ksiądz i pszczelarz Jan Dzierżoń został ekskomunikowany za krytykowanie dogmatu o nieomylności papieża.
-
1880 – Tegucigalpa została stolicą Hondurasu.
-
1888 – Amerykanin John Loud opatentował pióro kulkowe.
-
1900 – Otwarto dworzec kolejowy Gdańsk Główny.
-
1904 – Odsłonięto kolumnę Adama Mickiewicza we Lwowie.
-
1905 – Cesarz Mikołaj II Romanow nadał pierwszą rosyjską konstytucję i powołał Dumę Państwową.
-
1910 - Zmarł Henri Dunant (ur. 1828), szwajcarski kupiec, filantrop, działacz społeczny, założyciel Czerwonego Krzyża i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
-
1918 - Jemen proklamował niepodległość (od Turcji). W Mudros podpisano zawieszenie broni między Turcją a państwami alianckimi.
-
1918 - Słowacka Rada Narodowa ogłosiła Deklarację martińską, zgłaszającą akces do utworzenia wspólnego państwa z Czechami.
-
1919 – Założono Aeroklub Polski w Poznaniu. Pierwsza w Polsce formalno-prawna organizacja polskich lotników sportowych.
-
1919 – W dzienniku „Biełaruś” został opublikowany wiersz Makara Krawcowa Wyjdziemy zwartymi szeregami. Po skomponowaniu do niego muzyki przez Uładzimira Terauskiego utwór ustanowiono hymnem narodowym Białoruskiej Republiki Ludowej.
-
1921 – Oficjalne otwarto Białoruski Uniwersytet Państwowy w Mińsku.
-
1935 – Rozwiązano Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR).
-
1938 – Stacja CBS wyemitowała słuchowisko Orsona Wellesa Wojna światów, które wywołało masową panikę wśród mieszkańców New Jersey, będących przekonanymi o rozpoczęciu inwazji Marsjan. Orson Welles musiał się tłumaczyć że nie miał zamiaru wystraszyć słuchaczy. Skala tych wydarzeń jest obecnie kwestionowana, ponieważ program miał stosunkowo niewielu słuchaczy.
-
1941 - Działając na podstawie Lend-Lease Act prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zaaprobował pomoc wojskową dla Wielkiej Brytanii w wysokości miliarda dolarów.
-
1941 - Front wschodni: wojska niemieckie i rumuńskie rozpoczęły oblężenie Sewastopola.
-
1943 – ZSRR, USA, Wielka Brytania i Chiny podpisały tzw. Deklarację Moskiewską. Głosiła ona m.in. konieczność powołania organizacji dostępnej dla wszystkich krajów miłujących pokój i opartej na ich suwerennej równości, oraz stawiającej sobie za cel utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa.
-
1944 - Anne i Margot Frank zostały przeniesione z Auschwitz do obozu Bergen-Belsen, gdzie ostatecznie zachorowały i zmarły w 1945 r.
-
1945 - Rasizm w USA: Jackie Robinson podpisał kontrakt z drużyną Brooklyn Dodgers, i stał się pierwszym czarnoskórym graczem w lidze MLB.
-
1947 – W Genewie podpisano Układ w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT). Sukcesorem GATT jest Światowa Organizacja Handlu.
-
1948 - W pobliżu Maltańskiej wyspy Gozo zatonęła przeładowana łódź rybacka. Utonęły 23 z 27 osób na pokładzie.
-
1949 - Urodził się Andrzej Rybiński, polski piosenkarz.
-
1950 – Przeprowadzono wymianę pieniędzy w stosunku 1 nowy złoty=100 starych złotych.
-
1951 – Założono Polską Akademię Nauk.
-
1953 - Prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał ściśle tajną dyrektywę NSC 162/2, która zobowiązywała USA do posiadania silnego arsenału nuklearnego w celu odstraszania ZSRR.
-
1954 – Utworzono parki narodowe: Babiogórski, Tatrzański i Pieniński.
-
1957 – Radziecki śmigłowiec Mi-6 ustanowił rekord świata w udźwigu ładunku (12 000 kg na wysokość 2432 m).
-
1958 - Urodził się Tomasz Zimoch, polski dziennikarz i komentator sportowy. Od niedawna poseł elekt.
-
1961 - Z powodu "łamania przykazań Włodzimierza Lenina" wydano dekret, że ciało Józefa Stalina nie może być przechowywane w mauzoleum Lenina. Satrapę pochowano pod murami Kremla, z małym granitowym nagrobkiem w kształcie jego głowy.
-
1961 – Na radzieckim archipelagu Nowa Ziemia zdetonowano najpotężniejszą dotychczas bombę termojądrową – tzw. Car Bombę. Miała ona moc 50 megaton, choć pierwotnie miała mieć ich aż 100. Zbudowano ją na specjalne życzenie Nikity Chruszczowa, który chciał wystraszyć zachód potęgą swojej bomby. Bomba ważyła 27 ton i była zrzucona na spadochronie przez specjalnie do tego przystosowany bombowiec Tu-95. Detonacja nastąpiła na wysokości 4000 m. Kula ognista miała promień około 4000 m i niemal dosięgnęła powierzchni ziemi. Mimo zmniejszenia mocy bomby część skalistych wysepek, w pobliżu których dokonano detonacji, wyparowała, a sam wybuch był odczuwalny nawet na Alasce. Eksplozja była tak silna że fala sejsmiczna okrążyła ziemię trzy razy. Wybuch było widać z odległości 900 kilometrów. Promieniowanie cieplne było w stanie spowodować oparzenia trzeciego stopnia w odległości 100 km od miejsca eksplozji. Grzyb atomowy miał około 60 km wysokości i 30–40 km średnicy.
-
1963 - W stolicy Mali Bamako podpisano porozumienie kończące niewypowiedzianą algiersko-marokańską wojnę graniczną.
-
1963 - Założono włoską firmę motoryzacyjną Lamborghini. Mówi się że powstała ona na wskutek kłótni Enzo Ferrariego i Ferrucio Lamborghini. Pan Lamborghini był producentem ciągników który był niezadowolony z jakości swojego Ferrari, zaproponował Ferrariemu wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Enzo Ferrari był oburzony uwagami od producenta traktorów, więc Ferrucio Lamborghini postanowił zbudować własny samochód sportowy by się odegrać na panu od czerwonych aut z konikiem.
-
1968 - Oddział 120 północnokoreańskich komandosów wylądowało na południowokoreańskim wybrzeżu z misją obalenia dyktatury Park Chung Hee i reunifikacji obu Koreii. Misja się nie udała.
-
1971 – 89 osób zginęło, a 76 zostało rannych w wyniku przerwania tamy na zbiorniku odpadów poflotacyjnych przy kopalni złota w miejscowości Certeju de Sus w zachodniej Rumunii.
-
1972 - 45 osób zginęło, a 332 zostały ranne w zderzeniu dwóch pociągów w Chicago.
-
1972 - Mieszkający w Berlinie Zachodnim 8-letni Turek Cengaver Katrancı podczas karmienia łabędzi wpadł do granicznej rzeki Sprewa i utonął nie doczekawszy pomocy. Ze względu na okoliczności śmierci jest uważany za jedną z ofiar Muru Berlińskiego.
-
1973 – W Stambule otwarto Most Bosforski.
-
1974 – W Kinszasie Muhammad Ali zdobył tytuł mistrza świata wagi ciężkiej w boksie po zwycięstwie nad George’em Foremanem, w pojedynku znanym jako „Rumble in the jungle” („dudnienie w dżungli”).
-
1975 - 75 osób zginęło, a 45 zostało rannych pod Pragą w katastrofie jugosłowiańskiego samolotu McDonnell Douglas DC-9 z wracającymi do kraju czechosłowackimi turystami.
-
1975 - Z powodu ciężkiej choroby dyktatora Hiszpanii Francisco Franco p.o. głowy państwa został przyszły król Jan Karol I Burbon.
-
1975 - Brytyjski seryjny morderca Peter Sutcliffe („Rozpruwacz z Yorkshire”) zamordował w Leeds swoją pierwszą ofiarę. W ciągu pięciu lat zamordował trzynaście kobiet i próbował zabić kolejnych siedem. Został skazany jednocześnie na dwadzieścia kar dożywocia, które w 2010 r. zamieniono na karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego. Policja z West Yorkshire była krytykowana za niepowodzenie w zatrzymaniu Sutcliffe'a, mimo dziewięciokrotnego przesłuchiwania go w trakcie pięcioletniego śledztwa.
-
1979 – 22 górników zginęło w pożarze w KWK „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach.
-
1980 - Salwador i Honduras postanowiły przenieść spór graniczny (który był przyczyną Wojny Futbolowej z 1969 r.) do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
-
1985 – Rozpoczęła się misja STS-61-A wahadłowca Challenger. W locie uczestniczyła rekordowo liczna, ośmioosobowa załoga. Prom wyniósł w kosmos niemieckie laboratorium badawcze Spacelab-D1, dlatego na pokładzie było dwóch niemieckich astronautów. Oprócz tego w kosmos poleciał pierwszy holender - Wubbo Ockels.
-
1986 - Urodził się Thomas Morgernstern, austriacki skoczek narciarski. Trzykrotny mistrz olimpijski (1x ind. 2x druż.), ośmiokrotny mistrz świata (1x ind. 7x druż.), trzykrotny drużynowy mistrz świata w lotach, trzykrotny mistrz świata juniorów (1x ind. 2x druż.), dwukrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Morgi był członkiem złotej generacji austriackich skoczków, która dominowała w światowych skoków przez wiele lat. W swojej karierze zawodnika miał kilka paskudnie wyglądających upadków, z czego ten ostatni na skoczni mamuciej w Kulm (10 stycznia 2014) wpłynął na decyzję o zakończeniu kariery w wieku niecałych 28 lat. Piotr Żyła był mu winny flaszkę, bo Thomas zorientował się że sędziowie zawodów źle policzyli punkty, i korekta wyniku dawała naszej drużynie brązowy medal na MŚ.
-
1989 – Premiera filmu "300 mil do nieba" w reżyserii Macieja Dejczera. Film oparty na prawdziwej historii dwóch braci, którzy ukryci pod ciężarówką popłynęli do Szwecji promem, i tam poprosili o azyl.
-
1993 – 7 osób zginęło w napadzie Bojowników o Wolność Ulsteru na przyjęcie halloweenowe w barze w Greysteel w Irlandii Północnej.
-
1995 – Separatyści z Quebecu minimalnie (50.58% do 49.42%) przegrali referendum w sprawie oderwania prowincji od Kanady.
-
1998 – Zakończono wydobycie w KWK „Morcinek” w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim.
-
1999 – Po 24 latach okupacji ostatni indonezyjscy żołnierze opuścili Timor Wschodni.
-
2005 – W Dreźnie ponownie poświęcono kościół Marii Panny, odbudowany po zniszczeniu w czasie bombardowania w 1945 roku.
-
2008 – Grzegorz Lato został wybrany na prezesa PZPN.
-
2008 - 19 osób zostało rannych w przeprowadzonym przez baskijską separatystyczną organizację ETA zamachu bombowym na terenie kampusu studenckiego Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.
-
2008 - Zamknięto Port lotniczy Berlin-Tempelhof. Ze względu na bliskość lotniska Tempelhof od granic Polski, w okresie zimnej wojny stało się ono najczęściej obieranym kierunkiem uprowadzonych samolotów oraz ucieczek z kraju drogą lotniczą.
-
2014 - Szwecja stała się pierwszym krajem UE który uznał Państwo Palestyńskie.
-
2015 - 64 osoby zginęły, a 147 odniosło obrażenia w pożarze klubu nocnego w Bukareszcie. Pożar wywołały efekty pirotechniczne, które podpaliły poliuretanowe elementy akustyczne sceny. Pożar szybko zajął pozostałą część klubu. Według urzędników nie było pozwolenia na zastosowanie pirotechniki podczas koncertu. Po tym zdarzeniu premier Rumunii Victor Ponta zadecydował o wprowadzeniu trzydniowej żałoby narodowej. Po pożarze wybuchły demonstracje, które skłoniły premiera do podania się do dymisji.
-
2016 - W środkowej części Włoch ok. 6 km na północ od miejscowości Norcia wystąpiło trzęsienie ziemi, w wyniku którego rannych zostało ok. 20 osób, a ok. 25 tys. zostało bez dachu nad głową.
-
2020 - Trzęsienie ziemi o sile 7.0 nawiedziło Morze Egejskie między Turcją a Grecją. Powstało tsunami, ale większość ze 119 ofiar zginęła pod gruzami budynków.
-
2022 - W Indiach zawalił się most pieszy. Zginęło co najmniej 135 osób.
https://youtu.be/YtCTzbh4mNQ
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Andrzeja, bo boli ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Michal9787 uzupelniajaco:
Legendą owiany jest Bankiet Kasztanów, czyli kolacja wydaną przez Cezara Borgię 30 października 1501 roku. Burchard tak opisuje w kronice „Liber Notarum” to wydarzenie:
”W niedzielny wieczór, 30 października, Don Cesare Borgia wydał kolację w swoim apartamencie w pałacu apostolskim, gdzie czekało pięćdziesiąt przyzwoitych prostytutek i kurtyzan, które po posiłku tańczyły ze służącymi i innymi obecnymi, najpierw w pełni ubrane a potem nagie. Następnie także po kolacji, świeczniki z zapalonymi świecami umieszczono na podłodze i porozrzucano kasztany, które prostytutki, nagie i na czworaka, musiały zbierać wczołgując się i wyczołgując spomiędzy świeczników. Papież, Doc Cesare i Donna Lukrecja byli wszyscy obecni i przyglądali się. Na koniec, oferowano nagrody - jedwabne koszule, pary butów, kapelusze i inne ubrania - dla tych mężczyzn, którzy mieli największe powodzenie u prostytutek.”*
Zaloguj się aby komentować