Rocznice wypadające 27 października.
Nietypowe święta: Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego.
https://youtu.be/kw3rmNoDO2s
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego.
-
97 – Cesarz rzymski Nerwa adoptował Trajana, rozpoczynając okres cesarzy adopcyjnych.
-
1275 - Umowna data założenia Amsterdamu.
-
1553 – W Genewie został spalony na stosie przez protestanckich kalwinistów hiszpański teolog, astronom, prawnik, lekarz i humanista Miguel Servet. Jako pierwszy w Europie odkrył płucne krążenie krwi, pionier farmakologii i stosowania odkrytych później witamin, a także ojciec współczesnej etnografii. Znawca greki, łaciny i hebrajskiego.
-
1607 – Pojawiła się Kometa Halleya.
-
1659 – Przedstawiciel wojska zaporoskiego hetman Jerzy Chmielnicki i książę Aleksy Trubecki, wysłannik cara Aleksego I Romanowa, podpisali tzw. drugą ugodę perejasławską.
-
1682 – Założono Filadelfię w Pensylwanii. Bardzo ważne miasto w amerykańskiej historii.
-
1806 – IV koalicja antyfrancuska: po rozgromieniu armii pruskiej Napoleon Bonaparte wkroczył triumfalnie do Berlina.
-
1810 – USA zaanektowały Zachodnią Florydę.
-
1864 – Zakończyła się konferencja w Quebecu dotycząca utworzenia Konfederacji Kanady.
-
1870 – Wojna francusko-pruska: kapitulacja francuskiej twierdzy Metz.
-
1895 – Utworzono Francuską Afrykę Zachodnią.
-
1904 – Uruchomiono pierwszą linię nowojorskiego metra. Dziś nowojorskie metro ma najwięcej stacji i linii metra na świecie. Metro nowojorskie jest jednym z trzech na świecie, które całodobowo są dostępne dla pasażerów.
-
1914 – I wojna światowa: u wybrzeży Irlandii po wejściu na niemiecką minę zatonął brytyjski pancernik HMS „Audacious”. Jedyną ofiarą był nieszczęśnik który oberwał rykoszetem rozerwanego przez eksplozję pancerza. Pancernik ledwie rok wcześniej wszedł do służby.
-
1918 – W Cieszynie odbył się wiec, podczas którego mieszkańcy miasta zadeklarowali swoją przynależność do Polski.
-
1922 – Rozpoczął się faszystowski zamach stanu zwany marszem na Rzym, w wyniku którego władzę we Włoszech przejął Benito Mussolini.
-
1924 – Pierwsze trzy brygady Korpusu Ochrony Pogranicza zostały rozmieszczone na granicy wschodniej.
-
1924 – Została zlikwidowana Turkiestańska ASRR, a z jej terytorium utworzono: Turkmeńską SRR, Uzbecką SRR, Tadżycką ASRR (w składzie Uzbeckiej SRR) oraz w składzie Rosyjskiej FSRR obwody autonomiczne: Kara-Kirgiski i Karakałpacki.
-
1930 – 132 Japończyków i 2 Tajwańczyków zginęło, a 215 osób zostało rannych w wyniku ataku uzbrojonego oddziału Aborygenów tajwańskich na uczestników zawodów szkolnych w miejscowości Busha w środkowym Tajwanie.
-
1936 – Amerykanka Wallis Simpson, kochanka księcia Walii i przyszłego króla Wielkiej Brytanii Edwarda VIII, rozwiodła się ze swym drugim mężem. Przez głupi rozwód doszło do wielkiego kryzysu w brytyjskiej monarchii i abdykację króla.
-
1939 – Niemcy aresztowali prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
-
1939 - Urodził się John Cleese, brytyjski aktor komediowy, członek grupy Monthy Python.
-
1942 – Z getta krakowskiego do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono około 5 tysięcy osób (w tym chorych ze szpitala i dzieci z sierocińca).
-
1942 - Urodził się Janusz Korwin-Mikke, polski publicysta, brydżysta, polityk, poseł na Sejm RP i eurodeputowany. Jedna z "najbarwniejszych" postaci w historii polskiego parlamentu.
-
1944 – Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej dokonali masakry około 30 Ukraińców w Peresołowicach koło Hrubieszowa. Był to odwet za zamordowanie dwóch polskich rodzin przez UPA.
-
1944 - Wojska niemieckie zdobyły Bańską Bystrzycę, kończąc Słowackie Powstanie Narodowe.
-
1948 – W Rumunii minister Teohari Georgescu nakazał aresztowanie katolickich biskupów i stłumienie Kościoła Rumuńskiego Zjednoczonego z Rzymem.
-
1952 - Urodził się Roberto Benigni, włoski aktor, reżyser filmowy. Światową sławę przyniosła Benigniemu tragikomedia o Holocauście – "Życie jest piękne" z 1997. W wyreżyserowanym przez siebie filmie Benigni tradycyjnie zagrał główną rolę. Film zdobył szereg nagród oraz nominacje do Oscarów w prestiżowych kategoriach – Benigni odebrał statuetkę dla aktora w roli pierwszoplanowej. Benigni jest aktorem o charakterystycznej twarzy i niezwykle ekspresyjnym sposobie poruszania się. Jego gestykulacja, sposób mówienia i mimika czasami uznawane są za stereotypowo włoskie. Kolejny jego film, ekranizacja Pinokia Carlo Collodiego, okazał się artystycznym niewypałem, a sam Beningni został uhonorowany niezbyt chlubną Złotą Maliną.
-
1956 – W Luksemburgu podpisano traktat o likwidacji francuskiego Protektoratu Saary i ponownym włączeniu jego terytorium do Niemiec Zachodnich z dniem 1 stycznia 1957 roku.
-
1957 - W Niemczech Zachodnich założono Związek Wypędzonych.
-
1958 – Gen. Muhammad Ayub Khan obalił prezydenta Pakistanu Iskandera Mirzę, po 20 dniach od wprowadzenia przez niego stanu wojennego.
-
1961 - Została wystrzelona pierwsza amerykańska ciężka rakieta nośna Saturn I. Dość malutka przy większym Saturnie V.
-
1961 - Przy Checkpoint Charlie na Friedrichstraße w Berlinie, na skutek nieporozumień, stanęło naprzeciw siebie po 10 czołgów amerykańskich i radzieckich. Dobrze że nie zaczęły do siebie strzelać, inaczej być może bylibyśmy po III wojnie światowej i świat byłby zgoła odmienny niż jest dziś.
-
1962 – Kryzys kubański: nad Kubą został zestrzelony amerykański samolot rozpoznawczy Lockheed U-2, którego pilot Rudolf Anderson został jedyną ofiarą śmiertelną kryzysu, wyłączając zabitych w wypadkach.
-
1962 - Kapitan obrzucanego przez Amerykanów (w celu zmuszenia do wynurzenia) niewielkimi bombami głębinowymi radzieckiego okrętu podwodnego B-59 wydał rozkaz przygotowania torpedy z głowicą nuklearną, do użycia której użycia nie doszło z powodu braku wymaganej jednomyślności wśród dowództwa okrętu. Wasilij Archipow to człowiek któremu zawdzięczamy to że na świecie nie doszło wtedy do nuklearnego holokaustu. Był jednym z trzech oficerów, którzy musieli zatwierdzić atak. Nie zgodził się, bo rozumiał konsekwencje takiego ataku.
-
1964 – Na wiecu przedwyborczym kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA Barry’ego Goldwatera, znany do tej pory jako aktor Ronald Reagan wygłosił półgodzinne przemówienie, które rozpoczęło jego karierę polityczną.
-
1965 - Podczas lądowania na lotnisku Heathrow w Londynie rozbił się lecący z Edynburga Vickers Vanguard należący do British European Airways, w wyniku czego zginęło wszystkich 36 osób na pokładzie.
-
1966 – Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło odebranie Republice Południowej Afryki mandatu nad Afryką Południowo-Zachodnią i poddanie terytorium bezpośredniej odpowiedzialności ONZ.
-
1967 – Francja po raz drugi zawetowała brytyjski wniosek o przyjęcie do Wspólnot Europejskich.
-
1968 – W mieście Meksyk zakończyły się XIX Letnie Igrzyska Olimpijskie.
-
1971 – Demokratyczna Republika Konga zmieniła nazwę na Zair.
-
1971 – W szpitalu w Trzebnicy dr Ryszard Kocięba przeprowadził pierwszą w Europie udaną operację przyszycia ręki.
-
1976 – Premiera francuskiej komedii filmowej "Skrzydełko czy nóżka" w reżyserii Claude’a Zidiego, z Louis de Funesem w roli głównej. Był to pierwszy film, w jakim zagrał Louis de Funes po przejściu zawału serca w 1975. Na planie stale obecna była ekipa medyczna, a w razie jakichkolwiek bólów w okolicach serca zdjęcia miały być natychmiast przerwane.
-
1979 – Saint Vincent i Grenadyny uzyskały niepodległość (od Wielkiej Brytanii).
-
1981 – Radziecki okręt podwodny S-363 typu 213 "Whiskey" utknął na mieliźnie u wybrzeża Szwecji. Koronny dowód na to, że radzieckie okręty podwodne penetrowały szwedzkie wody terytorialne. W krajach NATO incydent ten przeszedł do historii jako "Whiskey on the rocks".
-
1986 - Przeprowadzono deregulację rynku finansowego w Wielkiej Brytanii (tzw. „Big Bang”).
-
1986 - W Asyżu we Włoszech na wspólnej modlitwie spotkali się zaproszeni przez papieża Jana Pawła II przedstawiciele różnych religii.
-
1988 - Prezydent USA Ronald Reagan nakazał rozebrać nowo wybudowany budynek ambasady w Moskwie z powodu wykrycia w nim aparatury podsłuchowej.
-
1989 – W bazie wojskowej w pobliżu wsi Stańkawa (Rejon dzierżyński), zgodnie z sowiecko-amerykańskim porozumieniem o likwidacji pocisków średniego i krótkiego zasięgu, ostatni pocisk SS-23 został zniszczony. Białoruś stała się terytorium wolnym od broni jądrowej.
-
1991 – Odbyły się przedterminowe, pierwsze od zakończenia II wojny światowej wolne wybory do Sejmu oraz wybory do Senatu. Ponieważ nie było jeszcze wtedy progu wyborczego, do sejmu weszło ponad 20 ugrupowań, niektóre liczyły jednego posła.
-
1991 - Dżochar Dudajew został wybrany na urząd prezydenta Czeczenii. Zginął 21 kwietnia 1996 trafiony pociskiem rakietowym podczas rozmowy przez telefon satelitarny, którą namierzył rosyjski samolot zwiadowczy. W Warszawie znajduje się Rondo Dżochara Dudajewa.
-
1991 - Turkmenistan ogłosił niepodległość (od ZSRR).
-
1992 - Marynarz US Navy został zamordowany przez innego marynarza, ponieważ był gejem. Wybuchła debata na temat gejów w siłach zbrojnych, która skończyła się przyjęciem doktryny "Don't ask, don't tell". Ustawa ta wymagała, aby dowódcy wojskowi nie zadawali pytań w kwestii seksualności, a osoby homo- i biseksualne nie zdradzały swojej orientacji seksualnej. W efekcie osoby otwarcie zaangażowane w jednopłciową relację bądź otwarcie deklarujące nieheteroseksualną orientację narażone były na sankcje dyscyplinarne i usunięcie z sił zbrojnych. Szacuje się, że wskutek egzekwowania zasady don’t ask, don’t tell pracę w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych straciło ok. 17 tys. osób.
-
1995 – Łotwa złożyła wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej.
-
1999 – Uzbrojone komando wtargnęło do budynku parlamentu w stolicy Armenii Erywaniu. W strzelaninie zginęli: premier Wazgen Sarkisjan, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Karen Demirczian i kilku posłów.
-
2002 – Luiz Inácio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w Brazylii. W 2022 r. znowu wygrał wybory, i odsunął od władzy brazylijską podróbę Trumpa.
-
2004 – Otwarto odcinek Autostrady A2 Nowy Tomyśl-Komorniki.
-
2006 – Żałoba we wszystkich polskich szkołach, ogłoszona przez ministra edukacji narodowej Romana Giertycha dla uczczenia pamięci czternastoletniej gimnazjalistki Anny Halman z Gdańska, która 21 października popełniła samobójstwo po tym, jak dzień wcześniej została upokorzona podczas lekcji przez uczniów swojej klasy.
-
2007 – Paweł Kotuliński pobił w Świdnicy rekord Guinnessa na najdłuższy talk-show, który trwał łącznie 40 godzin.
-
2008 – Rozpoczęła się operacja NATO skierowana przeciwko piratom somalijskim.
-
2018 – 46-letni Robert Bowers otworzył ogień w synagodze w Pittsburghu w stanie Pensylwania zabijając 11 i raniąc 6 osób, po czym został zatrzymany przez policję. Sprawca dostał karę śmierci, ale jeszcze jej nie wykonano.
-
2018 - Właściciel angielskiego klubu piłkarskiego Leicester City, Vichai Srivaddhanaprabha zginął w katastrofie swojego śmigłowca, krótko po meczu swojej drużyny.
-
2019 - Założyciel i przywódca tzw. Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi zabił siebie i trójkę swoich dzieci podczas ataku sił zbrojnych USA na ich bazę.
https://youtu.be/kw3rmNoDO2s
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować