Wybrane rocznice wypadające 26 października.
Nietypowe święta: Dzień Donacji i Transplantacji, Dzień Wiedzy o Interseksualności.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Donacji i Transplantacji, Dzień Wiedzy o Interseksualności.
-
740 – Trzęsienie ziemi zniszczyło Konstantynopol.
-
1440 – W Nantes został stracony seryjny morderca Gilles de Rais i jego dwaj wspólnicy. Choć był arystokratą, to jego zbrodnie były tak ohydne że mu nie uszły płazem. Został skazany za torturowanie, gwałty i zamordowanie 30 dzieci, choć liczba ofiar w rzeczywistości mogła sięgnąć dwóch setek. Gilles de Rais jest najobszerniej opisanym i pierwszym znanym historycznie przypadkiem wampiryzmu seksualnego.
-
1497 – I wojna polsko-turecka: wojsko polskie pod dowództwem króla Jana I Olbrachta zostało rozgromione w bitwie pod Koźminem.
-
1530 – Joannici przybyli na Maltę.
-
1774 – W Filadelfii zakończył się I Kongres Kontynentalny. , wysuwając równocześnie żądania, a także powołali oddziały pilnujące porządku – milicję.
-
1795 – Rewolucja francuska: utworzono Dyrektoriat, pięcioosobowy rządowy organ egzekutywy w schyłkowym okresie rewolucji francuskiej (1789–1799). Funkcjonował do przewrotu 18 brumaire’a, dokonanego 18 brumaire’a VIII roku Republiki (tj. 9 XI 1799) przez Napoleona Bonapartego.
-
1859 – Statek pasażerski „Royal Charter” rozbił się podczas sztormu na skałach walijskiej wyspy Anglesey, w wyniku czego zginęło co najmniej 459 osób.
-
1860 – Włoska wojna wyzwoleńcza: w Teano koło Neapolu doszło do spotkania pomiędzy Giuseppe Garibaldim a królem Piemontu i Sardynii Wiktorem Emanuelem II, którego Garibaldi nazwał „królem Italii” i przekazał mu Królestwo Obojga Sycylii.
-
1863 - W Genewie, z inicjatywy Henriego Dunanta, rozpoczęła się międzynarodowa konferencja, w czasie której założono organizację Czerwonego Krzyża.
-
1863 - Założono Angielską The Football Association (FA), najstarszy narodowy związek piłkarski na świecie.
-
1881 – W Tombstone w Arizonie miała miejsce strzelanina w O.K. Corral, w której wziął udział jeden z najsłynniejszych rewolwerowców Wyatt Earp.
-
1885 – W Grodzisku Wielkopolskim otwarto progimnazjum, pierwszą szkołę średnią w mieście.
-
1905 – Została rozwiązana unia szwedzko-norweska.
-
1909 - Francuzka Marie Marvingt jako pierwsza kobieta przeleciała balonem nad kanałem La Manche.
-
1909 - Japoński gubernator generalny Korei książę Hirobumi Itō został zamordowany w chińskim Harbinie przez koreańskiego nacjonalistę.
-
1927 – Sprowadzono ze Szwajcarii urnę z sercem Tadeusza Kościuszki.
-
1930 – Piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy rozegrała mecz na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie, pokonując Łotwę 6:0.
-
1931 – Rozpoczął się proces brzeski przywódców Centrolewu. Narastająca sytuacja konfrontacji pomiędzy sanacją a ugrupowaniami opozycyjnymi doprowadziła do aresztowania kilkunastu byłych posłów, którym po rozwiązaniu Sejmu w dniu 30 sierpnia 1930 r. wygasł immunitet poselski. Akcję przeprowadzono na wyraźne polecenie Józefa Piłsudskiego, który osobiście wprowadził ostatnie poprawki na liście osób do zatrzymania. Aresztowań dokonano nocą z 9 na 10 września 1930 r., w wielu przypadkach w sposób brutalny.
-
1931 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu szkolnego de Havilland Tiger Moth. Produkowany masowo, stanowił podstawowy samolot szkolny brytyjskiego lotnictwa wojskowego przez okres II wojny światowej.
-
1936 – Hiszpańska wojna domowa: w ramach zapłaty za radziecką pomoc wojskową dla rządu republikańskiego wypłynął do Odessy statek z 510 tonami złota z rezerw Banku Hiszpanii.
-
1938 – Rozpoczęła się tzw. Polenaktion, w ramach której 17 tys. polskich Żydów mieszkających w III Rzeszy zostało deportowanych do Polski.
-
1939 - Na podstawie dekretu Adolfa Hitlera z 12 października powstało Generalne Gubernatorstwo.
-
1939 – Ksiądz Jozef Tiso został prezydentem Republiki Słowackiej.
-
1940 - 125 funkcjonariuszy NKWD uczestniczących w przygotowaniu zbrodni katyńskiej i jej wykonaniu zostało nagrodzonych przez Ławrientija Berię tajnym rozkazem nr 001365 „za pomyślne wykonanie zadań specjalnych”.
-
1940 - Dokonano oblotu amerykańskiego myśliwca North American P-51 Mustang. Zaprojektowany na zamówienie brytyjskiego lotnictwa wojskowego Royal Air Force (RAF), stał się jednym z najlepszych myśliwców swojego czasu. Pierwsze wersje wyglądały zupełnie inaczej niż najbardziej znana wersja P-51D.
-
1941 – II wojna światowa: marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz powrócił do kraju z zamiarem rozbudowania organizacji Obóz Polski Walczącej i podjęcia walki z okupantem niemieckim.
-
1941 – w Pietruszynskiej bałce pod Taganrogiem Niemcy zamordowali około 1,8 tys. Żydów.
-
1942 – Wojna na Pacyfiku: taktyczne zwycięstwo wojsk japońskich w bitwie koło wysp Santa Cruz. W starciu z liczniejszymi siłami japońskimi, zatopiony został amerykański lotniskowiec USS "Hornet" (CV-8) i niszczyciel USS "Porter" (DD-356), uszkodzeniu uległy lotniskowiec USS "Enterprise" (CV-6), pancernik USS "South Dakota" (BB-57) i szereg innych okrętów. Japończycy nie stracili żadnego okrętu, ale uszkodzeniom uległy dwa z czterech lotniskowców i jeden krążownik. Na zdjęciu japoński bombowiec nurkujący Aichi D3A1 nurkuje uszkodzony w kierunku lotniskowca "Hornet". Jeden z pierwszych samobójczych ataków japońskich samolotów.
-
1945 - Do kraju powróciły internowane w czasie II wojny światowej w Szwecji okręty podwodne: ORP „Ryś”, ORP „Sęp” i ORP „Żbik”.
-
1945 - Założono Polską Agencję Prasową.
-
1947 - W katastrofach samolotów Douglas DC-4 w Atenach i w południowej Alasce zginęły 44 i 18 osób – wszyscy na pokładach.
-
1947 - Maharadża Hari Singh podpisał akt przyłączenia Kaszmiru do Indii.
-
1952 – Odbyły się pierwsze wybory do Sejmu PRL. Wybory te nie spełniały żadnych demokratycznych standardów i przeprowadzone zostały w oparciu o kuriozalną ordynację wyborczą. Odbywały się w czasie wzmożonego terroru i zastraszania społeczeństwa (tj. apogeum stalinizmu w Polsce). Wyłoniony sejm miał pełnić rolę instytucji kamuflującej dyktaturę partii komunistycznej.
-
1953 - Urodził się Krzesimir Dębski, polski kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy.
-
1954 – Zlikwidowano Wolne Terytorium Triestu. Twór państwowoprawny istniejący od 1947 r. na pograniczu Włoch i Jugosławii.
-
1955 - Parlament Austrii uchwalił konstytucję oraz deklarację o wieczystej neutralności.
-
1956 - W Nowym Jorku podpisano statut Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
-
1956 - Rewolucja węgierska: w miastach Mosonmagyaróvár i Esztergom, węgierska tajna policja dokonała masakry ludności cywilnej. Walki rozprzestrzeniają się po całym kraju.
-
1958 - W Czeladzi rozpoczęto budowę pierwszej szkoły tysiąclecia, tzw. Tysiąclatka. Łącznie zbudowano 1423 szkoły.
-
1964 - Urodził się Janusz Palikot, polski przedsiębiorca, pisarz, polityk, poseł na Sejm RP. Obecnie ma wyjebongo na politykę i zajmuje się produkcją alkoholi.
-
1965 - Członkowie zespołu The Beatles zostali odznaczeni przez królową Elżbietę II Orderami Imperium Brytyjskiego.
-
1966 - Wojna wietnamska: w Zatoce Tonkińskiej w pożarze lotniskowca USS „Oriskany”, który rozpoczął się w magazynie z flarami, zginęło 44 członków załogi, a 15 odniosło obrażenia.
-
1967 - Mohammad Reza Pahlavi koronował się na (ostatniego) szacha Iranu.
-
1969 – W Portugalii odbyły się pierwsze od 44 lat wielopartyjne wybory parlamentarne, jednak wszystkie 130 mandatów w Zgromadzeniu Republiki zdobyła rządząca Unia Narodowa.
-
1970 – Po trzyletnim zawieszeniu z powodu odnowy służby wojskowej amerykański zawodowy bokser Muhammad Ali powrócił na ring, pokonując w Atlancie w trzeciej rundzie przez techniczny nokaut Jerry’ego Quarry’ego.
-
1971 – Początek erupcji wulkanu Teneguía na wyspie La Palma.
-
1973 - Urodził się Seth MacFarlane, amerykański animator, reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny, aktor dubbingowy. Stworzył serial animowany Family Guy, oraz współtworzył serial American Dad! i The Cleveland Show. Napisał, wyreżyserował i zagrał w filmach Ted (2012), Ted 2 (2015) oraz Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie (2014).
-
1977 – W Somalii zdiagnozowano ostatni naturalny przypadek ospy prawdziwej. Eradykacja ospy prawdziwej to największy szczepionkowy sukces w dziejach.
-
1979 – Prezydent Korei Południowej Park Chung-hee (ur. 1917) został zastrzelony w czasie obiadu przez szefa południowokoreańskiego wywiadu Kim Jae-kyu.
-
1981 – Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
-
1984 - Koło Hagen w RFN w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach został zamordowany niemiecki technik żywienia Günther Stoll. Wcześniej w swoim domu zapisał na kartce wyraz „YOGTZE”. Do dziś nie wiadomo co on znaczy.
-
1984 - Premiera filmu science fiction "Terminator" w reżyserii Jamesa Camerona.
-
1985 - Rząd Australii zwrócił Aborygenom ich świętą skałę Uluru (Ayers Rock).
-
1987 - Urodzili się bracia bliźniacy Łukasz i Rafał Gikiewicz, obaj są piłkarzami. Łukasz wybrał drogę napastnika, i najłagodniej mówiąc jego kariera jest mocno średnia. Rafał zaś został bramkarzem, i był do niedawna jednym z najlepszych bramkarzy Bundesligi, ale w reprezentacji Polski nigdy nie zagrał i pewnie nie zagra przez niechęć kibiców i kontrowersyjne wypowiedzi.
-
1987 – W Szczecinie otwarto pierwszą nitkę Trasy Zamkowej.
-
1989 - Urodził się Emil Sajfutdinow, rosyjski żużlowiec pochodzenia tatarskiego. Od wielu lat czołowy zawodnik polskiej ekstraligi żużlowej. Posiada polskie obywatelstwo, dlatego od zakończonego niedawno sezonu startuje w naszej lidze pod polską flagą.
-
1993 – Waldemar Pawlak został premierem RP.
-
1994 – Izrael i Jordania podpisały układ pokojowy.
-
1995 - Lawina na Islandii zabiła 20 osób
-
1996 – Oblatano prototyp śmigłowca PZL SW-4.
-
1997 - Włochy oraz nieformalnie San Marino i Watykan przystąpiły do Układu z Schengen.
-
2001 – Uchwalono USA PATRIOT Act. Według niej wolno przetrzymywać przez nieokreślony czas bez sądu obywateli nie-amerykańskich, którzy zostaną uznani za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa. Ustawa została zastąpiona przez uchwaloną przez Kongres i podpisaną przez Baracka Obamę ustawę Freedom Act.
-
2001 – Ze swego domu w Drobinie został uprowadzony dla okupu Krzysztof Olewnik, syn Płockiego przedsiębiorcy. Mimo zapłaty okupu został zamordowany 5 września 2003 r. Za winnych zabójstwa zostali uznani Robert Pazik ps "Pedro" i Sławomir Kościuk. Obaj zabójcy, a także osadzony na etapie postępowania przygotowawczego (formalnie: podejrzany, a nie skazany) w tej samej sprawie domniemany szef grupy przestępczej Wojciech Franiewski, zmarli następnie w zakładach karnych, oficjalnie w wyniku samobójstw. Sprawa ta pośrednio stała się przyczyną dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego (20 stycznia 2009).
-
2002 – Atak na moskiewski teatr na Dubrowce: podczas odbijania teatru przez rosyjskie jednostki specjalne zginęło 129 zakładników i 40 czeczeńskich terrorystów, a ponad 700 osób odniosło obrażenia. Siły specjalne z jednostek Alfa i Wympieł wrzuciły do środka gaz usypiający (w składzie miał m.in. fentanyl), który uśpił terrorystów i zakładników. Antyterroryści weszli do teatru i strzałem w głowę zabili 40 terrorystów, w tym kobiety które miały na sobie ładunki wybuchowe. W akcji zginęło także 129 uśpionych zakładników, którzy zatruli się gazem. Władze rosyjskie nie poinformowały lekarzy o rodzaju użytego gazu, przez co nie mogli oni podać ofiarom prawidłowego antidotum (odtrutką na zatrucie fentanylem jest nalokson).
-
2003 – PLL LOT przystąpiły do sojuszu lotniczego Star Alliance.
-
2004 - Premiera gry Grand Theft Auto: San Andreas na konsolę Playstation 2. Najlepiej sprzedająca się gra na tę konsolę, sprzedano 12 milionów egzemplarzy.
-
2007 – Weszła w życie ustawa o zakazie handlu w dni świąteczne.
-
2010 - W akwarium Sea Life Centre w Oberhausen padł Paul, ośmiornica znana z trafnego „typowania” wyników meczów reprezentacji Niemiec w piłce nożnej.
-
2010 - Zakończono napełnianie zbiornika za Zaporą Trzech Przełomów w Chinach.
-
2013 – Adam Nawałka został selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej.
-
2015 – 398 osób zginęło, a 2710 zostało rannych w trzęsieniu ziemi w Hindukuszu.
-
2017 - Prezydent Nursułtan Nazarbajew wydał dekret nakazujący do roku 2025 zastąpienie w języku kazachskim pisowni cyrylicą alfabetem łacińskim.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 przy okazji Olewnika to polecam crosspodcast Tomasza Ławnickiego i Justyny Mazur, kupa bulwersujących informacji:
-
Morderstwo Nie(Doskonałe) https://www.youtube.com/watch?v=ZER37bGcIIw
-
Piąte: Nie Zabijaj https://www.youtube.com/watch?v=DEfEne1l9G8
Zaloguj się aby komentować