Zdjęcie w tle
Rakiety

Społeczność

Rakiety

26

Kosmiczne, modelarskie - społeczność dla wszystkich zainteresowanych rakietami!

    https://x.com/shell_jim/status/1888297588027203803

    #starship #spacex #blueorigin #startyrakiet

    Spotykam się z pytaniami "dlaczego Starship nie leci na orbitę, tylko osiąga trajektorię suborbitalną, a New Glenn od razu dał radę dolecieć na orbitę?". Odpowiedź na pytanie to skutki ostatniego testowego lotu Starshipa. Pojazd jest jeszcze mocno niepewny i gdyby rozleciał się na orbicie, to stworzyłby całą chmarę odłamków, która mogłaby pozostawać na orbicie całymi latami i zagrażać obecnym i przyszłym misjom kosmicznym.
    I właśnie coś takiego zdarzyło się drugiemu stopniowi rakiety New Glenn. Obserwuje się własnie jakieś odpadki na orbicie skorelowane z rakietą z Blue Origin. No coż, sukces w doleceniu jest, ale przydałoby się jeszcze, żeby rakieta trzymała wszystkie swoje części razem.
    ccc427b3-3c23-46e3-932f-492272ae5d04
    2

    Oj jo joj, a była taka ładna.

    Ale coś mi ta orbita się nie podoba, bo wygląda jak by była polarna. A oni lecieli raczej na małą inklinację, 30 stopni.

    Zaloguj się aby komentować

    @ivaldir Biorąc pod uwagę, że przypomina wielkie dildo, to chyba w prawiczy.

    @sierzant_armii_12_malp One wszystkie tak wyglądają, ale faktycznie, New Glenn trochę bardziej

    New Glenn - częściowo odzyskiwalna (tylko pierwszy stopień) rakieta klasy orbitalnej. Napędzana siedmioma silnikami BE-4 wykorzystującymi ciekły metan jako paliwo. Co do osiągów (masy wynoszonego ładunku) to plasuje się pomiędzy Falconem 9, a Falconem Heavy. Ale oferuje znacznie większą przestrzeń ładunkową - objętość i średnicę luku ładunkowego, co jest wielką zaletą. Falcon 9 i Heavy mają względnie ciasny luk i przez to ograniczenie, New Glenn może spokojnie sięgnąć po ładunki których Spacex nie może zabrać.


    Blue Origin (BO) zastosował kompletnie inne podejście przy budowie swojej rakiety w przeciwieństwie do Spacex. Zamiast co chwilę testować i "wybuchać" prototypy i uczyć się z tych pozornych porażek, poszedł drogą projektowania i powolnego testowania, aż do momentu kiedy prawdopodobieństwo sukcesu będzie niemal pewne. I to zadziałało - pierwszy start i sukces. Jest tu jednak "ale" - rakieta BO pojawia się na rynku rakiet całe lata po Falconie 9 i Falconie Heavy. W zasadzie zaraz będzie gotowy Starship, który jest rząd wielkości większy i potężniejszy od New Glenna. Czy przez to NG jest skazany na porażkę? Na pewno nie. Bez wątpienia może przejąć większe rozmiarowo i cięższe ładunki niż da radę zabrać Falcon 9, ale mając lepsze osiągi od tego i oferując zapewne niewiele większą cenę za kg/orbita od F9, może podebrać mniejsze ładunki przeznaczone dla FH, którego starty są względnie drogie.


    Czy dobrze, że New Glenn powstał i zaczyna od sukcesu swoją karierę? Lepiej niż doskonale. Nie ma nic lepszego dla rozwoju niż konkurencja. Niech Musk poczuje oddech Bezosa na swoim karku, będzie to z korzyścią dla obu firm.

    @ivaldir A co się stało z pierwszym stopniem? Kaboom?

    Czy ładunek osiągnął orbitę?

    Czy ładunek został "wyładowany"?

    Zaloguj się aby komentować

    @LondoMollari a wiadomo coś jak postępy w kopiowaniu Starshipa u żółtych braci? Ostatnio widziałem jak im się rakieta rozpękła przy lądowaniu i nie dali rady ocenzurować.

    @kitty95 Kiedyś pewnie skopiują, ale obstawiam, że raczej nie w tej dekadzie. Na razie ich podstawowe rakiety to rozwinięcie ruskich Sojuzów oraz wielkie rakiety na paliwo stałe.


    Jeśli interesują Cię regularne update'y na temat wszystkich programów kosmicznych, to absolutnie polecam kanał Scott Manley na youtubie. Co tydzień-dwa, wrzuca szybki update na temat tego co się wydarzyło + raz na jakiś czas dedykowane materiały o niektórych projektach.

    Zaloguj się aby komentować

    Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

    • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
    • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
    • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
    • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
    Zostań Patronem

    Zaloguj się aby komentować

    Komentarz CEO ULA przed testem:

    f757c5f9-70de-4266-b6d9-b6c0c223b79d

    No cóż, tak to się potoczyło:

    84d2626d-3210-43ec-a50f-9e141f5548af

    @ivaldir mam wrażenie że ciągle stoimy w miejscu a marketingu muska to właśnie ten niezniszczalne szyby w cybertrucku które są zniszczalne

    @myoniwy to nie mogli zrobić od razu takiego prostego silnika? Co oni, gupi są? #pdk

    74f3f849-be1e-4d8a-811c-d024b0fe1774

    @Skawarotka oszczędności, inflacja, kryzys każdego może dopaść


    Komu nie przytrafiło się po skręceniu zapomnieć o kilku śrubkach niech pierwszy rzuci gaźnikiem.

    @Skawarotka z lewej - gdy starasz się i granty i dotacje.

    Z prawej - gdy masz produkować sam i ma być jak najtaniej

    Najważniejsze, że działa

    Zaloguj się aby komentować

    Właśnie skończyła się misja #rakiety #vulcan od ULA, to ta z silnikami od BlueOrigin BE4.
    Ładunkiem był lądownik Peregrine, który ma wylądować na Księżycu.

    O dziwo rakieta zachowała się wyśmienicie, wszystko było nominalne. I jest to kolejna rakieta (po jakiejś małej chińskiej) która trafiła na orbitę wykorzystując metan jako paliwo. Starship od #spacex w najlepszym wypadku będzie dopiero trzeci na orbicie jako pojazd napędzany metanem.

    LIVE z polskim komentarzem:
    https://www.youtube.com/watch?v=vuEMnUzO3DY
    Oryginalny stream od ULA
    https://www.youtube.com/watch?v=wZ6KTFMHenA
    myoniwy userbar
    4

    4 będzie polska rakieta na LPG

    @zgrzyt w Polsce to rakiety na gromnice robią.

    A na LPG to brytyjski Orbex, mają latać na propanie

    @myoniwy To, że poszło bez problemu to nie jest jakieś wielkie zaskoczenie. Dowiezienie ładunku na orbitę to max czego oczekuje się od tej rakiety. Nic nie wraca, ładowność to też nic niezwykłego.

    Oczywiście super, że powstało coś nowego, a nie odgrzewany od 40 lat kotlet. Zawsze warto mieć wybór gdyby z jakieś przyczyny inne rakiety stały się niedostępne.

    Zaloguj się aby komentować

    Firma #stokespace pokazała filmik jak ich hopper robi hop.
    Jest to dosyć ciekawa konstrukcja bo wykorzystują jedną turbopompę i 30 komór spalania. Wg nomenklatury rakietowej wciąż jest to jeden silnik rakietowy.
    Dolna część pojazdu jest zbudowana jako dwuwarstwowa ścianka przez którą przepływa ciekły wodór do jej chłodzenia.
    Ma to być wykorzystywane do ochrony pojazdu w czasie powrotu z orbity.
    Dysze silnika są ułożone wokół podstawy, a to powoduje że jest to silnik typu #aerospike .

    EverydayAstronaut robił kiedyś wywiad z założycielem i pokazywał ich fabrykę.

    #blueorigin ostatnio dostało patent na coś podobnego, ale nie wiadomo kto pierwszy zaczął o tym myśleć i kto ewentualnie wygra sprawę w sądzie (jeśli do takiej dojdzie). Bo np #spacex sądowało się z BO kto ma prawo do lądowania rakietą na barce. No i wygralo spscex.

    https://vxtwitter.com/stoke_space/status/1703569700540883195
    myoniwy userbar
    2

    kto ma prawo do lądowania rakietą na barce. No i wygralo spscex.


    @myoniwy  Co za zjebane prawo patentowe

    Zaloguj się aby komentować

    Wystrzelona w zeszłym tygodniu rakieta LVM3 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych wystartowała z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota w Indiach.

    Autor: Sruthi Suresh

    #rakiety #fotografia
    6c86ef9a-410d-460c-a1fa-330f2e9a6ace
    10

    jeci na czystym curry

    Są różne rodzaje paliwa rakietowego - najłatwiejsze w obsłudze jest paliwo którego nie trzeba schładzać i zapala się samoczynnie po zmieszaniu ale przy okazji jest też bardzo toksyczne. Taki tlen i wodór na przykład spalają się czysto ale dużo z nimi problemów.

    @StepujacyBudowlaniec Zabierasz się już za budowę rakiety w ramach kolejnego projektu?

    @StepujacyBudowlaniec to co mówisz to paliwa hipergoliczne - nie do końca są najłatwiejsze w obsłudze. Zależy od tego co masz na myśli mówiąc 'łatwe w obsłudze'. Najprostszym do wytworzenia i obsługi rodzajem paliwa jest paliwo stałe.

    By 2020 superpower

    Zaloguj się aby komentować

    Sukcesy polskich rakiet na Spaceport America Cup 2023!

    Minęło już trochę czasu od zakończenia chyba największych studenckich zawodów rakietowych Spaceport America Cup 2023, ale nie każdy wie, jak dobrze poradziły sobie zespoły które na pustynię w Nowym Meksyku przyjechały z Polski. Krótkie podsumowanie:

    PUT Rocketlab - 1. miejsce w kategorii 30k HYBRID/LIQUID SRAD
    kategoria najwyższego pułapu (30k stóp, za każdy metr powyżej lub poniżej limitu drużyna otrzymywała punkty karne) silników hybrydowych własnej produkcji (była tez kategoria off-the-shelf, czyli rakiet składanych z gotowych kupionych elementów). Rakieta HEXA 4 z powodzeniem osiągnęła zakładany pułap 8,5 km (27 808 ft) i bezpiecznie wylądowała.
    playlista z vlogami z zawodów

    PWr in Space - 2. miejsce w kategorii 10k HYBRID SRAD
    analogicznie, kategoria pułapu do 10k stóp. Rakieta R5 Aurora wystartowała i została z powodzeniem odzyskana, nie udało mi się znaleźć informacji o pułapie.

    SimLE - 3. miejsce w kategorii 10k HYBRID SRAD
    rakieta nie wystartowała z powodu problemów technicznych i zdobyła trzecie miejsce na podstawie dokumentacji i przeglądu przez sędziów przed planowanym startem.

    AGH Space Systems - 4. miejsce w kategorii 10k HYBRID SRAD
    najciekawszą chyba rzeczą jaką znalazłam jest to, że na następne zawody rakietowe, tym razem europejski EuRoC w Portugalii, drużyna jedzie z pierwszą w Polsce studencką rakietą na paliwo ciekłe. Zbudowanie takiego silnika to duże wyzwanie inżynieryjne.

    fot. Szymek Janaczek
    #kosmos #misjekosmiczne #nauka #technologia #rakiety #polandcanintospace
    b0532b79-b5e8-420b-ac52-d4c5cd5e4c9a
    0

    Zaloguj się aby komentować

    Napędzana ciekłym tlenem oraz metanem rakieta Zhuque-2 chińskiej firmy Landspace dotarła na orbitę. Druga próba (po nieudanej pierwszej w grudniu ubiegłego roku) zakończyła się zatem sukcesem.

    https://twitter.com/CNSpaceflight/status/1678937094494846976
    https://tlpnetwork.com/news/2023/07/landspace-zhuque-2-reaches-orbit-wins-methalox-space-race
    https://www.scmp.com/news/china/science/article/3227378/china-beats-spacex-worlds-first-methane-powered-rocket-launch

    #rakiety #wiadomosciswiat #chiny
    0d8e2b48-21d9-4bab-9f79-b4fa05fa86db
    2

    @schweppess Uuuuuu, panie Elon, cieniutko, cieniutko. Chińczyki pierwsi.

    Oczywiście ta rakieta jest maleńka w porównaniu do tej od Spacex i nie ma nawet co tu porównywać. Wiele problemów z którymi mierzy się Spacex tutaj niemal nie występuje. Ale fakt, faktem, Spacex dostanie max srebro

    Zaloguj się aby komentować

    14 lipca 2023 r. w kierunku Księżyca poleci lądownik Chandrayaan 3. Wraz z łazikiem został on umieszczony na szczycie indyjskiej rakiety Launch Vehicle Mark-3 (LVM3) i wystartuje z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Jak sama nazwa wskazuje, nadchodząca misja jest trzecią w indyjskim programie eksploracji księżyca. Poprzednia misja składała się z orbitera, lądownika i łazika, jednak te dwa ostatnie rozbiły się o powierzchnię księżyca z powodu awarii silników silniki hamujących.
    Tym samym Indie chcą być czwartym krajem - po Związku Radzieckim, USA oraz Chinach - któremu uda się miękko wylądować na powierzchni. Transmisja ze startu ma odbyć się na oficjalnym kanale ISRO (Indian Space Research Organisation).

    https://www.space.com/india-stacks-chandrayaan-3-moon-mission-rocket-photos

    #rakiety #startyrakiet #kosmos #ksiezyc
    5

    Nawet tam muszą śmiecić 🙄

    @grzesiu139 my polacy jesteśmy tacy sami jak oni; lasy, rowy i pola zawalone śmieciami typu opony, części samochodowe i gruz

    Przyganiał kocioł garnkowi...

    ciekawie będzie gdy zacznie się wojna o surowce na srebrnym globie

    @schweppess dobrze że nie misja załogowa bo wiadomo co by było

    Zaloguj się aby komentować

    @ivaldir Tak nudne że nawet przypominek nie ustawiam.

    A to był ciekawy lot, bo z Dragonem cargo a drugi stopień miał Merlina z krótką dyszą. Tną koszta ile wlezie.

    @myoniwy Nom, tną. Już kolejny lot z takim silnikiem. Drugie stopnie idą na śmieci, więc jeśli daje radę z krótką dyszą, no to jazda.

    Zaloguj się aby komentować

    Następna