Fabryka cukru Waterloo to dawna cukrownia w Waterloo, na południu byłej prowincji Brabancja w Belgii. Budynek pełnił funkcję cukrowni w latach 1836–1871.
[...]
Czy teoria o wykorzystaniu kości żołnierzy z Waterloo do produkcji węgla kostnego w lokalnej cukrowni jest prawdziwa?
Węgiel kostny był szeroko stosowany w przemyśle cukrowniczym do oczyszczania i odbarwiania cukru. Po bitwie pod Waterloo (1815) tysiące ludzi i koni zostało pochopnie pochowanych na polu bitwy. Wiadomo, że ludzkie i zwierzęce kości były później wykopywane i wysyłane do Wielkiej Brytanii jako nawóz.
Sugestia, że kości mogły trafić do cukrowni jako surowiec do wytwarzania węgla kostnego, wydaje się makabryczna, ale jest szeroko akceptowana. W tamtych czasach eksploatacja szczątków poległych nie budziła większego oburzenia. Istnieją doniesienia o nielegalnych ekshumacjach, czasem pod pretekstem wydobywania końskich kości. Jednak bez twardych dowodów pozostaje to jedynie ponurą hipotezą.
https://en.wikipedia.org/wiki/Waterloo_sugar_factory
Tylko dwa ciała z bitwy pod Waterloo kiedykolwiek odnaleziono – aż do momentu, gdy pewien mężczyzna ujawnił, co kryło się na jego strychu.
[...]
Bitwa rozegrała się niedaleko wioski Waterloo, na południe od Brukseli, 18 czerwca 1815 roku. Napoleon Bonaparte został tam ostatecznie pokonany przez połączone siły alianckie dowodzone przez księcia Wellingtona, liczące 68 000 żołnierzy, wspierane przez 45 000 Prusaków pod dowództwem Gebharda von Blüchera.
Choć szacuje się, że podczas bitwy zginęło ponad 10 000 ludzi, do tej pory odnaleziono jedynie dwa ciała.
https://edition.cnn.com/2023/01/25/europe/battle-waterloo-bones-scli-intl-scn/index.html
Za: https://www.tiktok.com/@idea.soup/video/7487159359454203158
#przemysl #cukier #historia #ciekawostkihistoryczne #deykuntiktok
