Zdjęcie w tle
Gospodarka

Społeczność

Gospodarka

17

Tematy dotyczące gospodarki w Polsce i na świecie

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
W 2023 roku po raz pierwszy w historii polska gospodarka osiągnęła znaczący kamień milowy, przewyższając Rosję pod względem wartości eksportu. Wartość polskiego eksportu wyniosła 469,01 mld dolarów, podczas gdy rosyjski eksport osiągnął poziom 466,6 mld dolarów.
#rosja #polska #gospodarka
415e5809-b70e-4688-86a2-da2b261f39ab
5dee2df7-3be5-4f50-a506-98a8e106b063
0247a41d-7f62-45f1-949a-db29ff58c12a
L4RU55O

Widać jak ich sankcje po 2014 zaczęły blokować. Mieli wszystko żeby się rozwijać i na eksporcie budować dobrobyt.


A oni nie potrafią przebić wyniku z 2012 roku kiedy my jak taka lokomotywa ciągle do przodu.


Jak po wojnie im się to nie odbije to importowanie wszystkiego z Chin ich zajedzie. Chińczyk sobie kupi ruską za 100 dolarów.

Rozpierpapierduchacz

@paulusll największym towarem eksportowym Federacji Rosyjskiej jest w tej chwili nawóz w mundurkach XD

Miedzyzdroje2005

@paulusll Polska się rozwija, a na RuSSię jest bojkot międzynarodowy. Nie eksportują oni już tyle dóbr narodowych, czyli ropy, gazu i propagandy co przed 2022 rokiem

Zaloguj się aby komentować

Rząd przyjął wczoraj średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028. Jest to nowy rodzaj dokumentu, który opracowują państwa członkowskie w związku z reformą unijnego zarządzania gospodarczego, wprowadzaną od kwietnia br.

Państwa członkowskie miały czas na przedstawienie swoich planów w pierwszym roku obowiązywania reformy do 20 września 2024 r. Polska wynegocjowała z Komisją Europejską wydłużenie tego terminu do 15 października.
Najistotniejszy kontekst tegorocznego Planu w kontekście Polski to oczywiście procedura nadmiernego deficytu, która jest na nas nakładana w związku z przywróceniem standardowych reguł fiskalnych po ich zawieszeniu w związku z pandemią i wojną.

Planowany na 2025 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wynosi 5,5% PKB. Akceptowalny poziom deficytu to nie więcej niż 3% PKB.

Nowe ramy fiskalne dla państw członkowskich są teraz bardziej elastyczne, tak aby nie były one zmuszone do nadmiernego zaciskania pasa w sytuacji, kiedy nie byłoby to wskazane z ekonomicznego punktu widzenia.

W ramach przyjętego Planu, Polska zobowiązuje się do zmniejszenia deficytu poniżej 3% PKB do 2028 r. Istniała możliwość wydłużenia tego terminu o kolejne 3 lata, obwarowana jednak szeregiem dodatkowych warunków.

Zdecydowaliśmy się na szybszą ścieżkę.

Zgodnie z przyjętym Planem, już w 2026 r. deficyt zostanie ograniczony o 1% PKB, zaś następnie o 0,8% PKB każdego roku. Minimalny wysiłek wymagany zgodnie nowymi ramami fiskalnymi to 0,5% PKB rocznie.

W jaki sposób mają zostać osiągnięte te efekty?

Przede wszystkim dzięki obniżaniu tempa wzrostu wydatków. Wyłączając wydatki na obsługę długu publicznego oraz wydatki finansowane ze środków europejskich, ich wzrost ma wyhamować z 6,3% w '25 do 3,5% w '28.

Dla porównania, w bieżącym roku wzrost ten wynosił jeszcze 12,5%. Są to dynamiki nominalne, więc spowolnienie tempa wzrostu wydatków można osiągnąć po części dzięki wyhamowaniu inflacji, a w konsekwencji mniejszej potrzebie waloryzacji wielu pozycji po stronie wydatków.

Jakie wydatki konkretnie będą ograniczanie? Jakich ewentualnie zmian związanych ze stroną dochodową możemy się spodziewać? Tego niestety nie wiemy, ponieważ jak MF wyraźnie podkreśla w swojej prezentacji, Plan jest ramową strategią, a nie zestawem szczegółowych działań.

W dokumencie wskazano jednak na kilka konkretnych rozwiązań, które mają służyć ograniczaniu deficytu w kolejnych latach. Są to:

- zamrożenie progów podatkowych w PIT w kolejnych latach (a zatem utrzymanie progu, po przekroczeniu którego płacimy 32% PIT na poziomie 120 tys. zł)
[Ciekawe jak w tym kontekście prezentuje się zapowiedź zwiększenia kwoty wolnej do 60 000 zł? Wprost nie wskazano, że kwota wolna również pozostanie zamrożona. Koszt fiskalny takiej zmiany byłby jednak na tyle duży, że trudno ją pogodzić z redukcją deficytu]

- wprowadzenie minimalnego podatku CIT dla firm od 2025 r. (jest to ostatni duży element Polskiego Ładu, który jeszcze nie wszedł w życie ze względu na jego zawieszenie na dwa kolejne lata - danina ta obciąży firmy nie osiągające określonego wskaźnika rentowności)

- wprowadzenie dodatkowych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe, zmieniające tzw. mapą drogową akcyzy do roku 2027 (zgodnie z procedowanym już projektem ustawy)

- objęcie od 2025 r. systemem SENT przewozu betonu towarowego, co ma uszczelnić pobór VAT w budownictwie

- wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur elektronicznych w systemie KSeF od 2026 r. (co również ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego)

- wprowadzenia systemu globalnego podatku GloBE od 2027 r. (w ramach porozumienia zawartego w OECD)

Dodatkowo, MF podkreśla, że hamulcem dla wzrostu wydatków w kolejnych latach będzie stabilizująca reguła wydatkowa, której działanie jest przywracane po jej de facto zawieszeniu w okresie po pandemii.

To są wg. mnie, po pierwszym przejrzeniu dokumentu, główne elementy planu w części budżetowej. Niestety, ale najciekawsza tabela z prognozami budżetowymi do 2028 r. w większości pozostaje niewypełniona.

Sprawdziłem, czy inne państwa członkowskie stosują podobną praktykę. Póki co na stronach Komisji Europejskiej można znaleźć Plany przesłane przez Grecję, Maltę i Danię. Ten ostatni z krajów zdecydował się na zaprezentowanie szerszego zestawu prognoz.

https://x.com/LKKozlowski/status/1843738156182712396?t=sp_0DmVXDGVx4AC7QWT2TA&s=19

#polityka #gospodarka #ekonomia
GordonLameman

Jestem ciekaw jak to wpłynie na słupki poparcia

Bielecki

Ja mam taki szalony pomysł. Może kurwa przestańmy najpierw rozdawać kasę na prawo i lewo?

Enzo

@Bielecki Nie bądz szalony, należy się.

MostlyRenegade

@Bielecki to zostań premierem i zrealizuj swój pomysł

100mph

Ciekaw jestem czy z postulatami likwidacji socjalu w postaci 13, 14 emerytur, 800+, dostalaby sie do Sejmu jakakolwiek partia.

rakokuc

@100mph jeśli przyjąć, że:


1. Te postulaty można głosić w bardziej ogólnym wydaniu, unikając konkretnego wskazywania, które elementy socjalu usuniemy.

2. Dodamy do nich sporą garść nacjonalizmu, "rozsądnego konserwatyzmu", chłopskiego rozumu i szurii.


to mamy już w Sejmie taką partię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

100mph

@rakokuc mowisz o tych, ktorzy sa za zlikwidowaniem socjalu i podatkow, a jednoczesnie postuluja 100% pomoc powodzianom i to nawet tym, ktorzy celowo wybudowali domy na terenach zalewowych?

Zaloguj się aby komentować

Powitać.

W nawiązaniu do wpisu @bojowonastawionaowca o gospodarce miru https://www.hejto.pl/wpis/rosja-w-2025-roku-zwiekszy-swoje-wydatki-na-zbrojenia-o-1-4-zamierza-wydac-13-5-
Chciałbym nieco rozszerzyć i dopowiedzieć kilka spraw

Po pierwsze, budżet rosji na wydatki okołowojskowe i wojskowe to nie tylko pozycję:
- budżet wojskowy
-budżet sił bezpieczeństwa oraz "obronności"
Pominięta została pozycja:
- "budżet tajny". Ta pozycja jest wydawana prawie w całości na "operacje specjalną".

Według rosyjskiego ministerstwa finansów te trzy pozycję pochłoną 68% budżetu na rok 2025.

Skąd więc wziąść środki na funkcjonowanie reszty państwa (XD)?
Można na przykład ciąć pewne zbędne wydatki (za MF i rosstat):
-fundusze na pomoc socjalną po raz pierwszy (za tego cara) zostaną obcięte. Obniżenie ma wynieść 10%, problemem jest to że oficjalna inflacja wynosi 9+% co daje skumulowaną obniżkę o prawie 20% (wiem że wychodzi lekko inaczej, ale to zaraz naprawimy)
-można obciążyć firmy surowcowe. Podatek jest naliczany obecnie od wydobycia, a nie od sprzedaży. Masz duże magazyny? Masz problem.
-wprowadzona zostanie progresja podatkowa, jak dokładnie to ma wyglądać nie wiadomo. Stawki nie zostały jeszcze podane, ale Elwira majaczyła "najlepiej zarabiający powinni połowę oddawać państwu"
-podniesiony zostanie CIT z 20 do 25%
-ichniejsze województwa (obwody) dostaną o około 10% mniej wpływów z podatków, przekierowanie do centralnego (ten "parametr" jest zapisany wartościami bezwzględnymi w budżecie czyli proszę dodać inflację)

Dodatkowo wprowadza się mechanizmy mające na celu osuszenie firm z resztek środków.

W przypadku nacjonalizacji firmy zagranicznej, jest ona przekazywana którejś "spółce" państwowej. Od 2025 roku będzie ona (spółka) zobowiązana do zapłacenia 50% wartości firmy nacjonalizowanej (w oparciu o wycenę rzeczoznawcy państwowego). W terminie do 3 miesięcy Nie ma możliwości odmowy, Rostek w ten sposób pozyskał UaZ i kilka innych firm, pozdrawiam Rosatom oraz
Roskosmos, ciekawe co dostaną. Wliczają się tutaj też kołchozy, ciekawe z czego zapłacą.

Można też opodatkować migrantów. Od przyszłego roku podatek dochodowy dla osób z podwójnym obywatelstwem wzrośnie o 200%.

Teraz o inflacji.
Oficjalna to około 9%. Trochę kłóci się to z akcjami jakie podejmuje rząd rosyjski.
Federalna służba antymonopolowa ciągle "rozbija zmowy cenowe", a to na jajkach, a to na mleku. Duma planuje wprowadzić ustawę która określi dokładnie gramatury produktów podstawowych tj: mleko, śmietana, mięso drobiowe, jajka oraz chleb. Dlaczego? Ponieważ ruski na ulicy za największy problem uważa teraz właśnie wzrost inflacji i cenę ziemniaka wyższą o 40% niz rok temu.
Opłacało się z Chinami podpisywać wieloletnie kontrakty na eksport żywności nie? Zwłaszcza po cenach z 2022 kiedy mieli duży urodzaj i niskie ceny. Spowodowało to braki i/lub wyższe ceny na rynku wewnętrznym obecnie.

Co do Chiny-rosja. Gazprom nie mogąc już eksportować gazu do Europy zapatrzył się na Chiny. Siła Syberii 2, mega projekt, gaz popłynie na wschód. Nom, chyba że nie. Warunkiem Chińczyków było sfinansowanie rurociągu przez russie oraz ceny takie jak na rynku wewnętrznym. Opłacalność mocno dyskusyjna. Dodatkowo kary za akcje z płatnościami w bublach pozwoliły na osiągnięcie rekordowej straty (gratulujemy!) w roku 2023.

Dobra bo już mi się nie chce

Pisałem wyżej o inflacji 9%. Realnie jest około 3x wyższa, jest to opinia rosyjski ekonomistów. Poparte jest to analizami danych udostępnianych przez poszczególne ministerstwa. Opierając się na samych wypowiedziach Elwiry z banku centralnego o potrzebie podniesienia stóp do około 25% można uzyskać pewien obraz sytuacji (jest już oświadczenie o podniesieniu stóp do 20% na najbliższym posiedzeniu).

Jutro pewnie dopiszę resztę.

Przepraszam za nieład, ale mój pięciolatek proofreader wymiotuje dalej niż widzi

Pozdrawiam i do następnego. 

#rosja #ekonomia #gospodarka

Wołam na prośbę: @Loginus07 @alaMAkota @noriad @RandomNick
976497

@LaMo.zord Czy możesz coś napisać o tym w jaki sposób kurs bubla do dolana trzyma się od roku poniżej 100?

LaMo.zord

@976497 zobaczę, może coś się uda

alaMAkota

@LaMo.zord dzięki za dobrą analizę.


Uzupelnię tylko, że źródła tego wspaniałego wzrostu PKb (gospodarka wojenna w rozkwicie) są w w iście mongolskim rabunku.

Po pierwsze Rosja wycofała się że spłat zadłużenia chyba wszędzie gdzie tylko to było możliwe.

2. fiskalizm. Czyli jednorazowe oraz okresowo podwyższane podatki, najczęściej od wydobycia surowców, przyspieszony pobór dywidend lub ich zabór przez budżet kosztem pozostałych akcjonariuszy, wprowadzone też nowe tytuły podatkowe (podatek kursowy). Zwiększenie tego trendu będzie prawdziwym dzikim zachodem dla firm

Wg CBR podatek od firm wydobywczych wynosi 90%.(Gazprom stał się najbardziej nierentowną rosyjską firmą w 2023 roku – podaje „Forbes”. W wyniku niemal całkowitego zaprzestania dostaw gazu do Europy, nieporozumień z Chinami strata netto wyniosła 583,1 mld rubli.)


Dwie powyższe metody doprowadziły do tego, że skala inwestycji spadła niemal do zera. Niech przykładem będzie duma ruskiej gospodarki, czyli przemysł lotniczy. W 2021 r. w Rosji wyprodukowano 16 samolotów pasażerskich, w 2022 r. – 12, co było historycznym minimum od 14 lat. Według niektórych danych w 2023 r. rosyjski przemysł lotniczy, po raz pierwszy od 100 lat, nie wyprodukował żadnego samolotu (niektóre dane mówią o 2 szt.)

Albo dosadniej, lecz mniej reprezentatywne. To przykład „flagowego” samolotu Irkut MC-21-310, przy którym próba zastąpienia zachodnich podzespołów i silników krajowymi elementami, zakończyła się zwiększeniem masy samolotu o 5,75 tony, co w efekcie doprowadziło do istotnego pogorszenia parametrów eksploatacyjnych. Maksymalny zasięg zmniejszył się z 5,1 tys. kilometrów do 2,8 tys. (według niektórych źródeł do 2 tys.), a maksymalna wysokość lotu, z 12,5 do 7 kilometrów.

Motoryzacja też nie wygląda lepiej.

spośród 40–50 producentów branży motoryzacyjnej, występujących tu w 2021 r., rosyjski rynek samochodowy skurczył się do 6–7 producentów, dwóch rosyjskich i pozostałych chińskich. Symboliczną miarą problemów i rysującej się luki technologicznej jest powrót do zaniechanej wiele lat temu produkcji moskwiczów, ale bez poduszki powietrznej i kilku podstawowych (uważanych na zachodzie za niezbędne), których montaż ma być uruchomiony w 2025 r.. choć jest to mało prawdopodobne.


W skrócie: statystycznie Rosja daje radę, ale jakościowo jest źle, co dopiero wyjdzie w statystykach za jakiś czas, kiedy tymczasowe zacznie się psuc. Więc póki co, gospodarka kwitnie, bo krajowe produkty mają zbyt. Jak się nie ma co się lubi.

Rodzime firmy walczą jednocześnie na dwa fronty – z sankcjami i zachłannością fiskusa, tnąc koszty i wróciła do łask znana z lat 90. Wymiana bartelowa.


Potwierdzeniem Twojej tezy o inflacji w wysokości powyżej 20% są dane, wg których płace realne w Rosji wzrosły w 2023 r. o 7,8 proc., ale za to dochody realne ludności – o 4,6 proc. Jednocześnie wzrasta niestabilność finansowa gospodarstw domowych, a tym samym zwiększa się liczba Rosjan mających wiele kredytów i tych korzystających z mikropożyczek w wysokości 10–20 tys. rubli (100–200 dol.) „na przeżycie do pierwszego” (całkowita liczba klientów organizacji mikrofinansowych zbliża się do 20 mln osób). Krótko; wszystko jest droższe prawie trzykrotnie niż podaje się oficjalnie.


Przepraszam za ważniakowanie. Twoja analiza jest bardzo dobra, moim zamysłem było uzupełnienie jej o konkretne dane.

LaMo.zord

@alaMAkota dzięki! Bardzo dobre uzupełnienie

Zobaczę jak będę z czasem dzisiaj, cześć tego co w Twoim komentarzu miałem też dopisać u siebie. Ale czas, czas Może napiszę dzisiaj jeszcze o kilku ciekawych statystykach. Na przykład o wzroście spożycia alkoholu technicznego, braku pracowników czy super rentownym węglu

alaMAkota

@LaMo.zord czekam. Wołaj. Dzięki za ciekawą dyskusję :)

Jarasznikos

@LaMo.zord Abstrachując od rosji, to pomysł na stałe gramatury produktów spożywczych mógłby być całkiem klawy. Ustalić wagę i objętości według wartości 1,2,5, czyli 100g, 200g,500g, 1kg, 2kg, 5kg. Zwlikwidowanoby downsizing produktów.

LaMo.zord

@Jarasznikos były próby. Powstały produkty "coś tam, coś tam" podobne i gramatura sobie latała. Może w cywilizowanym kraju to tak

Zaloguj się aby komentować

Na Facebooku na koncie "JSW Związki", prowadzonego przez Zakładową Organizację Koordynacyjną NSZZ Solidarność, pojawiło się zdjęcie slajdu z prezentacji z nagłówkiem "Kluczowe inicjatywy o największym potencjale" i dopiskiem, że jest to niepotwierdzony projekt Programu Naprawczego JSW, który najprawdopodobniej został przesłany do konsultacji do rady nadzorczej.

Tomasz Siemieniec, rzecznik JSW, przekazał, że nie jest to oficjalny dokument spółki. Zapowiedział oświadczenie w tej sprawie.

Na slajdzie znajduje się dwanaście punktów planu, którego wdrożenie miałoby przynieść oszczędności i przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej grupy w latach 2024-2027. Tę o potencjalnie największym wpływie jest redukcja części nakładów inwestycyjnych (1,44 mld zł). Wpisano też m.in. wstrzymanie wypłat czternastek przez trzy lata (1,2 mld zł), deputatu węglowego (876 mln zł) czy ograniczenie funduszu wynagrodzeń w wyniku naturalnych odejść. Część punktów opatrzono gwiazdką, zaznaczając, że wymagają one zawarcia porozumienia ze stroną społeczną.

Źródło: https://www.pb.pl/kurs-jsw-wystrzelil-zwiazkowcy-ujawnili-poufny-dokument-1227041

#wiadomoscipolska #gornictwo #gospodarka #jsw
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów
00e75fe4-e758-4091-b962-8a3b8712bffc
Fly_agaric

zaznaczając, że wymagają one zawarcia porozumienia ze stroną społeczną.

Z oficjalnego na polski, znaczy to tylko tyle, że te punkty zostaną uwalone przez związki, bo blokada 14-tek i deputatu, to brzmi, jak idealny powód by się rzucać, jak Rejtan.

cebulaZrosolu

@Fly_agaric no i to pokaże jakie związki zawodowe w JSW są silne, coś im się nie podoba to jeb palimy opony w Warszawie i jest po naszej myśli. Tym czasem u mnie takich postulatów było 18, związki się nie zgodziły to zarząd powiadomił o zamiarze zerwania zakładowego układu zbiorowego i elo xD

matips

Wszyscy mówią, że jednym z powodów złej kondycji polskiego górnictwa są lata zaniedbań w obszarze modernizacji. W skrócie - każdy okres prosperity i zyski przeznaczano na dodatki dla górników, a nie na inwestycje w infrastrukturę. Tymczasem ten plan dalej ogranicza inwestycje. IMHO to właściwie plan "wygaszania JSW" i próba wyciągnięcia ile tylko się da.


To korzystne dla Polski (węgiel straszliwie ciąży naszej energetyce), ale to nie jest coś czego chciałby związki zawodowe. Na miejscu akcjonariuszy również bym nie piał z zachwytu, bo coś tam może im skapnie w dywidendach, ale raczej w krótkiej perspektywie.

winet

Co to kuhwa jest 'doplata do absencji chorobwej'? Masz ekstra hajs za to że idziesz na elquatro?

Zaloguj się aby komentować