W nawiązaniu do wpisu @bojowonastawionaowca o gospodarce miru https://www.hejto.pl/wpis/rosja-w-2025-roku-zwiekszy-swoje-wydatki-na-zbrojenia-o-1-4-zamierza-wydac-13-5-
Chciałbym nieco rozszerzyć i dopowiedzieć kilka spraw
Po pierwsze, budżet rosji na wydatki okołowojskowe i wojskowe to nie tylko pozycję:
- budżet wojskowy
-budżet sił bezpieczeństwa oraz "obronności"
Pominięta została pozycja:
- "budżet tajny". Ta pozycja jest wydawana prawie w całości na "operacje specjalną".
Według rosyjskiego ministerstwa finansów te trzy pozycję pochłoną 68% budżetu na rok 2025.
Skąd więc wziąść środki na funkcjonowanie reszty państwa (XD)?
Można na przykład ciąć pewne zbędne wydatki (za MF i rosstat):
-fundusze na pomoc socjalną po raz pierwszy (za tego cara) zostaną obcięte. Obniżenie ma wynieść 10%, problemem jest to że oficjalna inflacja wynosi 9+% co daje skumulowaną obniżkę o prawie 20% (wiem że wychodzi lekko inaczej, ale to zaraz naprawimy)
-można obciążyć firmy surowcowe. Podatek jest naliczany obecnie od wydobycia, a nie od sprzedaży. Masz duże magazyny? Masz problem.
-wprowadzona zostanie progresja podatkowa, jak dokładnie to ma wyglądać nie wiadomo. Stawki nie zostały jeszcze podane, ale Elwira majaczyła "najlepiej zarabiający powinni połowę oddawać państwu"
-podniesiony zostanie CIT z 20 do 25%
-ichniejsze województwa (obwody) dostaną o około 10% mniej wpływów z podatków, przekierowanie do centralnego (ten "parametr" jest zapisany wartościami bezwzględnymi w budżecie czyli proszę dodać inflację)
Dodatkowo wprowadza się mechanizmy mające na celu osuszenie firm z resztek środków.
W przypadku nacjonalizacji firmy zagranicznej, jest ona przekazywana którejś "spółce" państwowej. Od 2025 roku będzie ona (spółka) zobowiązana do zapłacenia 50% wartości firmy nacjonalizowanej (w oparciu o wycenę rzeczoznawcy państwowego). W terminie do 3 miesięcy
Roskosmos, ciekawe co dostaną. Wliczają się tutaj też kołchozy, ciekawe z czego zapłacą.
Można też opodatkować migrantów. Od przyszłego roku podatek dochodowy dla osób z podwójnym obywatelstwem wzrośnie o 200%.
Teraz o inflacji.
Oficjalna to około 9%. Trochę kłóci się to z akcjami jakie podejmuje rząd rosyjski.
Federalna służba antymonopolowa ciągle "rozbija zmowy cenowe", a to na jajkach, a to na mleku. Duma planuje wprowadzić ustawę która określi dokładnie gramatury produktów podstawowych tj: mleko, śmietana, mięso drobiowe, jajka oraz chleb. Dlaczego? Ponieważ ruski na ulicy za największy problem uważa teraz właśnie wzrost inflacji i cenę ziemniaka wyższą o 40% niz rok temu.
Opłacało się z Chinami podpisywać wieloletnie kontrakty na eksport żywności nie? Zwłaszcza po cenach z 2022 kiedy mieli duży urodzaj i niskie ceny. Spowodowało to braki i/lub wyższe ceny na rynku wewnętrznym obecnie.
Co do Chiny-rosja. Gazprom nie mogąc już eksportować gazu do Europy zapatrzył się na Chiny. Siła Syberii 2, mega projekt, gaz popłynie na wschód. Nom, chyba że nie. Warunkiem Chińczyków było sfinansowanie rurociągu przez russie oraz ceny takie jak na rynku wewnętrznym. Opłacalność mocno dyskusyjna. Dodatkowo kary za akcje z płatnościami w bublach pozwoliły na osiągnięcie rekordowej straty (gratulujemy!) w roku 2023.
Dobra bo już mi się nie chce
Pisałem wyżej o inflacji 9%. Realnie jest około 3x wyższa, jest to opinia rosyjski ekonomistów. Poparte jest to analizami danych udostępnianych przez poszczególne ministerstwa. Opierając się na samych wypowiedziach Elwiry z banku centralnego o potrzebie podniesienia stóp do około 25% można uzyskać pewien obraz sytuacji (jest już oświadczenie o podniesieniu stóp do 20% na najbliższym posiedzeniu).
Jutro pewnie dopiszę resztę.
Przepraszam za nieład, ale mój pięciolatek proofreader wymiotuje dalej niż widzi
Pozdrawiam i do następnego.
#rosja #ekonomia #gospodarka
Wołam na prośbę: @Loginus07 @alaMAkota @noriad @RandomNick
@LaMo.zord dzięki wielkie za analizę i za zawołanie, ale chyba muszę dopytać, bo nie wiem czy na pewno dobrze zrozumiałem
Dodatkowo kary za akcje z płatnościami w bublach pozwoliły na osiągnięcie rekordowej straty (gratulujemy!) w roku 2023.
Czy to oznacza, że mieli stratę na eksporcie gazu? xD
@Loginus07 eksport się zmniejszył drastycznie, wzrosły koszty utrzymania infrastruktury, a te kary to od firm z którymi mieli kontrakty na gaz długoterminowe. Kontrakty były w euro, oni chcieli wymusić płatność w rublach dla ratowania kursu waluty. Kary są zasądzone przez arbitraż na rzecz firm głównie z Europy.
@LaMo.zord xD
@LaMo.zord Czy możesz coś napisać o tym w jaki sposób kurs bubla do dolana trzyma się od roku poniżej 100?
@976497 zobaczę, może coś się uda
@LaMo.zord dzięki za dobrą analizę.
Uzupelnię tylko, że źródła tego wspaniałego wzrostu PKb (gospodarka wojenna w rozkwicie) są w w iście mongolskim rabunku.
Po pierwsze Rosja wycofała się że spłat zadłużenia chyba wszędzie gdzie tylko to było możliwe.
2. fiskalizm. Czyli jednorazowe oraz okresowo podwyższane podatki, najczęściej od wydobycia surowców, przyspieszony pobór dywidend lub ich zabór przez budżet kosztem pozostałych akcjonariuszy, wprowadzone też nowe tytuły podatkowe (podatek kursowy). Zwiększenie tego trendu będzie prawdziwym dzikim zachodem dla firm
Wg CBR podatek od firm wydobywczych wynosi 90%.(Gazprom stał się najbardziej nierentowną rosyjską firmą w 2023 roku – podaje „Forbes”. W wyniku niemal całkowitego zaprzestania dostaw gazu do Europy, nieporozumień z Chinami strata netto wyniosła 583,1 mld rubli.)
Dwie powyższe metody doprowadziły do tego, że skala inwestycji spadła niemal do zera. Niech przykładem będzie duma ruskiej gospodarki, czyli przemysł lotniczy. W 2021 r. w Rosji wyprodukowano 16 samolotów pasażerskich, w 2022 r. – 12, co było historycznym minimum od 14 lat. Według niektórych danych w 2023 r. rosyjski przemysł lotniczy, po raz pierwszy od 100 lat, nie wyprodukował żadnego samolotu (niektóre dane mówią o 2 szt.)
Albo dosadniej, lecz mniej reprezentatywne. To przykład „flagowego” samolotu Irkut MC-21-310, przy którym próba zastąpienia zachodnich podzespołów i silników krajowymi elementami, zakończyła się zwiększeniem masy samolotu o 5,75 tony, co w efekcie doprowadziło do istotnego pogorszenia parametrów eksploatacyjnych. Maksymalny zasięg zmniejszył się z 5,1 tys. kilometrów do 2,8 tys. (według niektórych źródeł do 2 tys.), a maksymalna wysokość lotu, z 12,5 do 7 kilometrów.
Motoryzacja też nie wygląda lepiej.
spośród 40–50 producentów branży motoryzacyjnej, występujących tu w 2021 r., rosyjski rynek samochodowy skurczył się do 6–7 producentów, dwóch rosyjskich i pozostałych chińskich. Symboliczną miarą problemów i rysującej się luki technologicznej jest powrót do zaniechanej wiele lat temu produkcji moskwiczów, ale bez poduszki powietrznej i kilku podstawowych (uważanych na zachodzie za niezbędne), których montaż ma być uruchomiony w 2025 r.. choć jest to mało prawdopodobne.
W skrócie: statystycznie Rosja daje radę, ale jakościowo jest źle, co dopiero wyjdzie w statystykach za jakiś czas, kiedy tymczasowe zacznie się psuc. Więc póki co, gospodarka kwitnie, bo krajowe produkty mają zbyt. Jak się nie ma co się lubi.
Rodzime firmy walczą jednocześnie na dwa fronty – z sankcjami i zachłannością fiskusa, tnąc koszty i wróciła do łask znana z lat 90. Wymiana bartelowa.
Potwierdzeniem Twojej tezy o inflacji w wysokości powyżej 20% są dane, wg których płace realne w Rosji wzrosły w 2023 r. o 7,8 proc., ale za to dochody realne ludności – o 4,6 proc. Jednocześnie wzrasta niestabilność finansowa gospodarstw domowych, a tym samym zwiększa się liczba Rosjan mających wiele kredytów i tych korzystających z mikropożyczek w wysokości 10–20 tys. rubli (100–200 dol.) „na przeżycie do pierwszego” (całkowita liczba klientów organizacji mikrofinansowych zbliża się do 20 mln osób). Krótko; wszystko jest droższe prawie trzykrotnie niż podaje się oficjalnie.
Przepraszam za ważniakowanie. Twoja analiza jest bardzo dobra, moim zamysłem było uzupełnienie jej o konkretne dane.
@alaMAkota dzięki! Bardzo dobre uzupełnienie
Zobaczę jak będę z czasem dzisiaj, cześć tego co w Twoim komentarzu miałem też dopisać u siebie. Ale czas, czas
@LaMo.zord czekam. Wołaj. Dzięki za ciekawą dyskusję :)
@LaMo.zord Abstrachując od rosji, to pomysł na stałe gramatury produktów spożywczych mógłby być całkiem klawy. Ustalić wagę i objętości według wartości 1,2,5, czyli 100g, 200g,500g, 1kg, 2kg, 5kg. Zwlikwidowanoby downsizing produktów.
@Jarasznikos były próby. Powstały produkty "coś tam, coś tam" podobne i gramatura sobie latała. Może w cywilizowanym kraju to tak
Zaloguj się aby komentować