Społeczność
Ciekawostki
-
Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, upamiętnia kryształową noc. W ramach walki z antysemityzmem Izrael dziś bombarduje Arabów. Araby Izrael. Izrael Arabów...
-
W 1883 r. w Gdańsku zainstalowano pierwsze telefony. Aparat z nr 1 otrzymał miejscowy browar. Wiadomo, browar każdy lubi wypić, więc to miejsce, z którego każdy sobie może zadzwonić.
-
W 1990 r. Sejm RP przyjął ustawę o przejęciu przez skarb państwa majątku po byłej PZPR. Ciekawe, czy Braun krzyczał, że to kradzież.
-
W 2001 r. zobaczyliśmy po raz pierwszy “Wiedźmina”, film. Jesteś piękny smoku.
-
W 1953 r. Kambodża ogłosiła niepodległość od Francji. Populacja Francji wyjątkowo nie zwiększa się, Kambodża trochę dalej niż Maroko.
W 1936 r. urodził się Michaił Tal, łotewski szachista. Był mistrzem świata, ówcześnie najmłodszym (23 lata), nazywany “Czarodziejem z Rygi”, gdyż grał intuicyjnie, brawurowo, często poświęcając mocne figury.
Pozdrawiam cieplutko.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy #smoczebajanie
@RogerThat Trauma po tym Wiedźminie została z pewnym pokoleniem na całe życie
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
[Epic] Deceive Inc. (Free/100% off)
https://store.epicgames.com/en-US/p/deceive-inc
Zaloguj się aby komentować
[#uN] 🌀 Zbuduj kod QR, innowacje 2024, shell jest logiczny i... zostań nomadem w Japonii?!
https://mrugalski.pl/nl/wu/wCnIexe9yIkCCu8RymzhPA
Chcesz dostawać takie prosto na maila? Zapisz się tutaj:
https://unknow.news/
Zaloguj się aby komentować
Dlaczego o tym piszę? Bo przy rozpoznawaniu grzybów na lvl wyższym niż amatorskim często przydaje się właśnie ta znajomość. Niektóre grzyby rosną tylko z konkretnymi drzewami - więc trzeba umieć wówczas rozpoznawać drzewa. Niektóre preferują konkretne gleby - inne rosną w piaskach, inne w wapieniach a jeszcze inne w klasycznej ziemii. Więc to kolejny temat, który warto trochę znać. Oczywiście warto też znać jakie grzyby statystycznie są częste, a jakie nie - tutaj działa znana z medycyny tzw "zasada zebry", że częściej spotkasz popularnego grzyba w dziwnej formie niż rzadkiego grzyba
Nikt nie mówił, że będzie łatwo
Chcesz zacząć chodzić po bułki? Super! Tylko pewnie masz nogi te same od urodzenia, które niestety po 2-3 pójściach do biedry ci się rozpierdolą więc musisz upierdolić nogi i zamontować tytanowe protezy za 9000 dolarów, do tego buty z aerożelem za 5000zł (dostępne w naszym sklepie internetowym), no i urządzenie mierzące pokonany dystans, tętno oraz poziom chuja starego w twojej dupie, bo inaczej jest ryzyko zawału.
#grzyby #gownowpis
Zaloguj się aby komentować
1. W 1309 r. we wsi Mochy w Wielkopolsce mieszkańcy w odwecie za złe traktowanie i wyzysk spalili miejscowy dwór. To mi się podoba.
2. W 2006 r. do Polski przyleciały pierwsze dwa zakupione w USoA samoloty myśliwskie F-16. 18 lat później to już chyba stary sprzęt.
3. W 1793 r. otwarto muzeum w Luwrze. Byłem raz, ale byłem młody i nie podziwiałem uważnie ehhh
4. W 1971 r. Led Zeppelin wypuścił “Led Zeppelin IV” z utworem “Stairway to heaven”. Z tej okazji:
5. W 1965 r. w Wielkiej Brytanii zniesiono karę śmierci.
W 1884 r. urodził się Hermann Rorschach, szwajcarski psychiatra i psychoanalityk, twórca testu z kleksami.
Pozdrawiam cieplutko.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy
@RogerThat Dzięki. W końcu robienie kursu włoskiego na Duolingo przez ostatnie parę lat się na coś przydało. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
reportaż redaktor Barbary Olszewskiej o podrabianych w Polsce m.in. żywności, odzieży, kosmetykach i detergentach :)
#nostalgia #starszezwoje (taśmy 35 mm) #dokument #podrobki #handel #vhs
https://youtu.be/xEfunPkvHtI?
Zaloguj się aby komentować
[IPlay] Golden Rails 6: Harvest of Riddles Collectors Edition (100% off/Free)
https://www.iplay.com/games/golden-rails-6-harvest-of-riddles-collectors-edition/
Zaloguj się aby komentować
1. Na Białorusi Święto Rewolucji Październikowej. Za PRL też mieliśmy.
2. W 1939 r. gubernator Hans Frank zamieszkał na Wawelu. Work hard, play hard xd
3. W 1981 r. płk Ryszard Kukliński został ewakuowany z Polski przez funkcjonariuszy CIA. Agent CIA w PRL, ps. Jack Strong.
4. W 1885 r. uruchomiono Kolej Transkanadyjską. Też pewnie fajna podróż, coś jak przez Syberię.
5. W 1911 r. Skłodowska dostała Nobla z chemii za polon i rad. Czy jest bardziej wybitna polska uczona/uczony?
Dziś urodził się Herman Mankiewicz - scenarzysta, dostał Oscara za “Obywatela Kane’a”, powstał o nim bardzo fajny film “Mank”.
Pozdrawiam cieplutko.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy
@RogerThat ciekawostka apropos zapostowanego memika z Marią:
dotyczy on zapewne domowego syntezowania metkatynonu (ta sama grupa związków i podobne działanie co mefedron) z tabletek bez recepty zawierających pseudoefedrynę. W reakcji używa się nadmanganianu potasu i prawdopodobnie w jej toku wytwarza się mangan albo tlenek manganu (nie pamiętam już), który odkłada się w organiźmie i jest toksyczny dla mózgu. Ćpunkom to nie przeszkadza, ważne że klepie
Nie pytajcie skąd to wiem ;D
@hesuss podobno jest bardziej toksyczny, jak się pije zamiast wstrzykiwać xdd logika ćpunów jest czasem niesamowita.
@hesuss skąd wiesz?
@RogerThat z tym świętem schabowego to mnie uprzedziłeś! Ale nic się nie stało. Kotlety i tak już się moczą w mleku :)
Cebula sercem każdego Polaka! :)
@RogerThat
Dziś urodził się Herman Mankiewicz - scenarzysta, dostał Oscara za “Obywatela Kane’a”, powstał o nim bardzo fajny film “Mank”.
Jakim cudem gościu, który dopiero co się urodził, już dostał Oskara, i jeszcze powstał o nim film? Przecież on pewnie jeszcze nawet pierwszej pieluchy nie zafajdał!
@sierzant_armii_12_malp hehe, dobre
@sierzant_armii_12_malp
Jakim cudem gościu, który dopiero co się urodził, już dostał Oskara, i jeszcze powstał o nim film?
wcześnie wstawał, dźwigał większe ciężary
Zaloguj się aby komentować
Zdjęcia wykonano 23 października, kolejny przelot zaplanowano na 25 listopada. Oprócz zbliżenia się do biegunów, Juno była w stanie przelecieć blisko Amaltei, piątego co do wielkości księżyca Jowisza.
#ciekawostki #astronomia
To jest jakoś "pokolorowane" czy faktycznie taki jest widok xD?
@Fen pokolorowane na 100%
@Fen nałożone na siebie zdjęcia w różnych spektrach, poza tylko światłem widzialnym. Gołym okiem nie da się tego tak zobaczyć, ale nikt tego nie „kolorował”.
@Seele Sorry, Jowiszu, ale to wygląda jak wyciek ropy z tankowca do morza.
Zaloguj się aby komentować
W ostatnim odcinku „Familiady“ padło po raz drugi legendarne pytanie: „Więcej niż jedno zwierzę to...“. Mamy więc bardzo dobrą okazję, aby porozmawiać o tym, czym jest wspólnota kulturowa i kontekst kulturowy.
Na początek warto wspomnieć o tym, jakie odpowiedzi uznano za poprawne:
-
Owca (43 punkty)
-
Lama (31 punktów)
-
Stado (19 punktów)
Dla kogoś całkowicie niezwiązanego z tematem takie odpowiedzi to całkowity bełkot. Czemu niby więcej niż jedno zwierzę to miałaby być owca albo lama?
I tutaj dochodzimy do sedna. Każda społeczność opiera się na wspólnocie kulturowej, czyli na pewnych fundamentach, na których jest zbudowana tożsamość określonej grupy/społeczności. W przypadku „Familiady“ i pytania, które padło w trzytysięcznym odcinku, takim fundamentem jest kultowa już odpowiedź na pytanie właśnie o więcej niż jedno zwierzę, która stała się memem. Myślę, że nie muszę linkować do fragmentu teleturnieju z 2004 r.
To pytanie stało się ważnym elementem wspólnoty kulturowej, zarówno dla fanów „Familiady“, jak i dla ludzi, którzy znają memy (czyli aktywnie partycypują w kulturze, dekodując symbole kulturowe). Pytanie o „więcej niż jedno zwierzę“ stało się fundamentem kultury i jest zrozumiałe w określonym kontekście. Na przykład było zrozumiałe dla niektórych uczestników Familiady, którzy wiedzieli, że pytanie nie dotyczy watahy czy pary (literalne odczytanie), lecz właśnie legendarnych odpowiedzi z tamtego odcinka teleturnieju (odczytanie metaforyczne, wymagające zrozumienia intencji nadawcy oraz świadomości istnienia fenomenu odpowiedzi „owca“ i „lama“; oczywiście nie dla wszystkich było to jasne).
Dzięki wspólnocie kulturowej jesteśmy w stanie zrozumieć symbole, czyli elementy, które należy traktować metaforycznie, a nie dosłownie. Mało tego, więcej niż jedno zwierzę to doskonały przykład tego, jaką rolę odgrywa znajomość symboli kulturowych. Jeżeli ich nie znamy, to nie rozumiemy w pełni, co się dzieje wokół nas. Podobnie dzieje się oczywiście w literaturze – aby zrozumieć, o co w niej chodzi, trzeba znać fundament, do którego się odnosi dany tekst. Z tego względu trudno zrozumieć opowiadanie „Górą Edek“ bez znajomości „Tanga“, „Tango“ bez znajomości „Wesela“ czy ideę mesjanizmu bez znajomości Biblii.
„Więcej niż jedno zwierzę“ to nie jest tylko śmieszny film z durną odpowiedzią. To jest poważny symbol kulturowy, który – nie bójmy się tego powiedzieć – swoją rozpoznawalnością wykracza znacznie poza widownię „Familiady“. Ten kultowy moment plasuje się gdzieś na przecięciu uniwersum teleturnieju prowadzonego przez Karola Strasburgera i świata memów; nie jest to mem niszowy, lecz rozpoznawalny niemal przez wszystkich. Myślę, że gdyby ktoś pokusił się o stworzenie encyklopedii polskości, na pewno powinno tam się znajdować hasło „więcej niż jedno zwierzę“.
Polska kultura jest piękna
#niemoje #memy #ciekawostka #jezykpolski (widzisz owco jak się staram
@KatieWee - dla tych, którzy nie wiedzą - od tego się zaczęło: https://youtu.be/SBADBg_KhK0
@KatieWee Ja poproszę więcej takich treści.
@Wrzoo
z memologii, czy ogólniej kultury?
@KatieWee kultury :))
@KatieWee na YouTube jest wiele filmików z zadawanym pytaniem więcej niż jedno zwierze. Nie jest to po raz drugi!
@0x34 dobrze wiedzieć :)
Zaloguj się aby komentować
a propos "mesela":
Jeżeli już skupiacie się, Panowie, na prawdopodobnie nieskończonej liczbie słów pochodzenia niemieckiego:
1. Może warto zadać kiedyś pytanie "dlaczego" zamiast "czy i gdzie"? Odpowiedzi są bardzo ciekawe (url).
2. Czy istnieje mapa "map Swietlana" obrazująca zasięg jego zainteresowań?
https://nrdblog.cmosnet.eu/2011/04/lost-in-translation-droselklapa-tandetnie-blindowana-i-ryksztosuje/
@Heheszki odnośnie punktu drugiego, to możesz się sam go zapytać. Czasem tu wpada. 🙂
@razALgul wierzę, że wiedziałbyś i powiedział gdyby istniała także dziękuję za taką odpowiedź, jak mniemam 😏 Wyobrażam sobie że najczerwieńsze z pól układają się w wielkie S (S jak Swietlan? ) którego środek wypada na mieście Poznań.
Zaloguj się aby komentować
Ryż był znany w czasach antycznych. Antyczny Rzym importował tzw. ryż siewny (Oryza sativa) z Indii, jako produkt luksusowy dodawany do potraw lub stosowany jako medykament. Wzmianki o nim można znaleźć w tekstach autorów, takich jak Pliniusz Starszy, który opisywał ryż jako cenny i rzadki składnik, używany także w celach leczniczych.
Rzymianie przypisywali ryżowi właściwości łagodzące problemy żołądkowe i wchłaniające nadmiar wilgoci. Był również składnikiem niektórych preparatów kosmetycznych, używanych przez rzymskie kobiety do pielęgnacji skóry.
Co interesujące, archeolodzy odkryli spore zapasy ryżu z I wieku n.e. w rzymskich obozach w Niemczech, co dowodzi że Rzymianie mogli wzbogacać swoją dietę tym produktem.
https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymianie-znali-ryz/
#imperiumromanum #ciekawostki #historia #rzym #antycznyrzym #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #qualitycontent #archeologia
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na social media, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
Ryż jest dobry…. Chińczycy nie mogą się mylić
Zaloguj się aby komentować
Potrzeby fizjologiczne (sen, jedzenie, picie, mycie się, etc.)
-
Chiny: 12h 27m (z czego sen i wypoczynek zajmuje średnio 9h 46m)
-
Polska: 11h 22m (z czego sen i wypoczynek zajmuje średnio 8h 32m)
Praca zarobkowa:
-
Chiny: 3h 28m (jednak biorąc pod uwagę jedynie osoby pracujące, jest to 6h 23m, co w tygodniu daje 44h 40m)
-
Polska: 3h 4m (jednak biorąc pod uwagę jedynie osoby pracujące, jest to 7h 38m, co przy 5-dniowym tygodniu pracy daje 38h 10m)
Praca niezarobkowa: (obowiązki domowe, zajmowanie się rodziną, zakupy, wolontariat)
-
Chiny: 2h 5m (z czego obowiązki domowe zajmują 1h 17m - ciekawostkowo jeszcze 6 lat temu ten czas był ok 0,5h dłuższy)
-
Polska: 3h 36m (z czego obowiązki domowe zajmują 1h 54m)
Prywatne zainteresowania:
-
Chiny: 3h 24m (z czego życie towarzyskie 18m, sport 35m)
-
Polska: 4h 40m (z czego życie towarzyskie 38m, sport 25m)
Edukacja:
-
Chiny: 1h 47m (jednak biorąc pod uwagę osoby faktycznie się uczące, to 7h 9m)
-
Polska: 0h 11m (jednak biorąc pod uwagę osoby faktycznie się uczące, to 4h 14m)
* różnica polega m.in. na tym, że w Chinach dołączono do badania także dzieci w wieku 6-14 lat, zaś w Polsce są to tylko osoby powyżej 15 lat
Transport:
-
Chiny: 50m
-
Polska: 1h 4m
I na koniec jeszcze dane o używaniu internetu: średnio dziennie Chińczycy spędzają 6h 3m dziennie w Internecie (wzrost z 2h 55m w 2018 roku), korzystanie z niego deklaruje 92,9% badanych Chińczyków. Nie znalazłem dobrych danych dla Polski, są one zbyt rozbieżne od siebie (GUS podaje 13m (XD), Polskie Badanie Internetu 3h 30m, raport Banku Pekao 5h 30m, zaś raport Digital 6h 17m; w Polsce korzystanie z Internetu deklaruje ok. 84%.
Źródełko 2024: https://www.stats.gov.cn/sj/zxfb/202410/t20241031_1957216.html
Źródełko 2018: https://www.gov.cn/xinwen/2019-01/25/content_5361065.htm
Źródełko 2023 dla Polski: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/dobowy-budzet-czasu-ludnosci-w-2023r-,35,1.html
#ciekawostki #chiny #polska #statystyka
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów
@bojowonastawionaowca i uwaga, to w Chinach jest reżim, Chiny to zło a Ameryka to samo
dobro gdzie człowiek nie ma praw człowieka. A za miskę ryżu pracuje Polak a nie Chińczyk:)
dzięki za wpis!:)
@bojowonastawionaowca ciekawe, czy jest to wiarygodne, czy zmanipulowane na rzecz propagandy. Bo jednak średnio ponad godzina różnicy w pracy dziennie, nawet jeśli tydzień roboczy jest dłuższy, zastanawia. No chyba że to krótsza praca w soboty zaniża tą średnią, ale u nas to również nie jest przecież jakąś rzadkością. Może Chiny to nie poziom Japonii, ale wydaje mi się że tam też się sporo pracuje. A może coś źle interpretuję
@Odczuwam_Dysonans Chiny I tak obniżają średnią liczbę godzin pracujących w tygodniu, bo jeszcze parę lat temu było to 48h. Czasy, kiedy triumfy święcił system pracy 996 (od 9 rano do 9 wieczorem 6 dni w tygodniu)
@bojowonastawionaowca ciekawe, brzmi to optymistycznie, jak na to jak ciężko mają tam zwykli ludzie.
@bojowonastawionaowca Chińczycy pracują siedem dni w tygodniu?
@FoxtrotLima nie jest to uregulowane, niektóre branże 6 dni w tygodniu, ale już na przykład urzędy 5 dni w tygodniu. A z kolei przed dłuższymi okresami świątecznymi pojawiają się nawet kilkunastodniowe ciągi pracy, żeby nadrobić ten okres wolnego
@FoxtrotLima jakieś tam formalne regulacje są, ale drogi do omijania tego są banalne i wykorzystywane na porządku dziennym
Zaloguj się aby komentować
Ognisty ślimak
Pochodzi z lasów deszczowych Półwyspu Malezyjskiego i jest niezwykle rzadki.
https://x.com/123Hirek/status/1706355492316913768
Fuuuuuuuuujjjjjjjj
@cebulaZrosolu Eee tam, jadłem ślimaki i są całkiem smaczne
@suseu ja nie jadłem, nawet ich nie dotykam bez rękawiczki bo mnie brzydzą
trujak? (´・ᴗ・ ` )
Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #ikea
Ktoś poważnie kupuje meble z Ikei jako długowieczne przedsięwzięcie?
@wiatraczeg tak, na przykład ja. Kuchenne działają już ponad 5 lat bez awarii
@Yes_Man 5 lat to nie jest długowieczność z całym szacunkiem dla papierowych stołów z Ikei i ich wytrzymałości
Zaraz zaraz. Na pierwszym obrazku radzą by narzucić płachtę na żarówki? XD to nie żart?
@jimmy_gonzale na leda? Co za problem? Kto normalny na dzisiaj tradycyjną żarówkę?
@AdelbertVonBimberstein oj nie chciałbyś się przekonać w ten sposób np. czytając poranne wieści ile osób ma właśnie zwykłe żarówki.
Polska to nie tylko miasta wojewódzkie i uniwersytety.
Zaloguj się aby komentować
1. Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych - płonące składy amunicji i rafinerie lubią to.
2. W 1918 r. powstała Legia Akademicka. Składała się z studentów, powstała w Warszawie. Nieźle, ja słyszałem, że się szło na studia. żeby uniknąć woja.
3. W 1926 r. w gdyńskim porcie rozpoczął pracę pierwszy żuraw portowy. Lubię na nie patrzeć, będąc nad morzem. Piękne stworzenia.
4. W 1860 r. Abraham Lincoln wygrał wybory prezydenckie w USoA. To był duży krok dla człowieka, ale dla Abrahama normalny, bo był wysoki (1,93 m to znaczy 6 stóp 4 cale), najwyższy prezydent USoA.
5. W 1932 r. Roosevelt wygrał wybory w USoA, a NSDAP w Niemczech. Ależ combo.
6. Dziś chyba wybory wygra pomarańczowy, co? Niesamowite... Jaki on jest w ogóle wysoki, 1.9m, nie widać.
Urodzinki Emmy Stone, bardzo lubię tę aktorkę.
Pozdrawiam cieplutko.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy
U Lincolna to same czoło miało z 30cm, 45 z zakolami.
Zaloguj się aby komentować