Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
No dzień dobry. 7 listopada, dziś najbardziej polskie święto, DZIEŃ KOTLETA SCHABOWEGO. No dobra, bardziej polski jest Dzień Cebuli. Co więcej:

1. Na Białorusi Święto Rewolucji Październikowej. Za PRL też mieliśmy.
2. W 1939 r. gubernator Hans Frank zamieszkał na Wawelu. Work hard, play hard xd
3. W 1981 r. płk Ryszard Kukliński został ewakuowany z Polski przez funkcjonariuszy CIA. Agent CIA w PRL, ps. Jack Strong.
4. W 1885 r. uruchomiono Kolej Transkanadyjską. Też pewnie fajna podróż, coś jak przez Syberię.
5. W 1911 r. Skłodowska dostała Nobla z chemii za polon i rad. Czy jest bardziej wybitna polska uczona/uczony?

Dziś urodził się Herman Mankiewicz - scenarzysta, dostał Oscara za “Obywatela Kane’a”, powstał o nim bardzo fajny film “Mank”.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
61cfaf1a-6a2e-4e6f-8244-98e228f63d3b
hesuss

@RogerThat ciekawostka apropos zapostowanego memika z Marią:

dotyczy on zapewne domowego syntezowania metkatynonu (ta sama grupa związków i podobne działanie co mefedron) z tabletek bez recepty zawierających pseudoefedrynę. W reakcji używa się nadmanganianu potasu i prawdopodobnie w jej toku wytwarza się mangan albo tlenek manganu (nie pamiętam już), który odkłada się w organiźmie i jest toksyczny dla mózgu. Ćpunkom to nie przeszkadza, ważne że klepie

Nie pytajcie skąd to wiem ;D

Astro

@RogerThat z tym świętem schabowego to mnie uprzedziłeś! Ale nic się nie stało. Kotlety i tak już się moczą w mleku :)

Cebula sercem każdego Polaka! :)

sierzant_armii_12_malp

@RogerThat


Dziś urodził się Herman Mankiewicz - scenarzysta, dostał Oscara za “Obywatela Kane’a”, powstał o nim bardzo fajny film “Mank”.


Jakim cudem gościu, który dopiero co się urodził, już dostał Oskara, i jeszcze powstał o nim film? Przecież on pewnie jeszcze nawet pierwszej pieluchy nie zafajdał!

Zaloguj się aby komentować

Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno przesłała nowe zdjęcia Jowisza.

Zdjęcia wykonano 23 października, kolejny przelot zaplanowano na 25 listopada. Oprócz zbliżenia się do biegunów, Juno była w stanie przelecieć blisko Amaltei, piątego co do wielkości księżyca Jowisza.

#ciekawostki #astronomia
baff6e1d-1313-465b-8d29-f31dd3447ef3
7abaeafe-eb26-4385-9bff-e9e5e1033106
e9eb868c-b217-4367-a2e1-a28cc548f463
Za facebookową stroną Baba od polskiego:

W ostatnim odcinku „Familiady“ padło po raz drugi legendarne pytanie: „Więcej niż jedno zwierzę to...“. Mamy więc bardzo dobrą okazję, aby porozmawiać o tym, czym jest wspólnota kulturowa i kontekst kulturowy.
Na początek warto wspomnieć o tym, jakie odpowiedzi uznano za poprawne:

  1. Owca (43 punkty)
  2. Lama (31 punktów)
  3. Stado (19 punktów)

Dla kogoś całkowicie niezwiązanego z tematem takie odpowiedzi to całkowity bełkot. Czemu niby więcej niż jedno zwierzę to miałaby być owca albo lama?
I tutaj dochodzimy do sedna. Każda społeczność opiera się na wspólnocie kulturowej, czyli na pewnych fundamentach, na których jest zbudowana tożsamość określonej grupy/społeczności. W przypadku „Familiady“ i pytania, które padło w trzytysięcznym odcinku, takim fundamentem jest kultowa już odpowiedź na pytanie właśnie o więcej niż jedno zwierzę, która stała się memem. Myślę, że nie muszę linkować do fragmentu teleturnieju z 2004 r.
To pytanie stało się ważnym elementem wspólnoty kulturowej, zarówno dla fanów „Familiady“, jak i dla ludzi, którzy znają memy (czyli aktywnie partycypują w kulturze, dekodując symbole kulturowe). Pytanie o „więcej niż jedno zwierzę“ stało się fundamentem kultury i jest zrozumiałe w określonym kontekście. Na przykład było zrozumiałe dla niektórych uczestników Familiady, którzy wiedzieli, że pytanie nie dotyczy watahy czy pary (literalne odczytanie), lecz właśnie legendarnych odpowiedzi z tamtego odcinka teleturnieju (odczytanie metaforyczne, wymagające zrozumienia intencji nadawcy oraz świadomości istnienia fenomenu odpowiedzi „owca“ i „lama“; oczywiście nie dla wszystkich było to jasne).
Dzięki wspólnocie kulturowej jesteśmy w stanie zrozumieć symbole, czyli elementy, które należy traktować metaforycznie, a nie dosłownie. Mało tego, więcej niż jedno zwierzę to doskonały przykład tego, jaką rolę odgrywa znajomość symboli kulturowych. Jeżeli ich nie znamy, to nie rozumiemy w pełni, co się dzieje wokół nas. Podobnie dzieje się oczywiście w literaturze – aby zrozumieć, o co w niej chodzi, trzeba znać fundament, do którego się odnosi dany tekst. Z tego względu trudno zrozumieć opowiadanie „Górą Edek“ bez znajomości „Tanga“, „Tango“ bez znajomości „Wesela“ czy ideę mesjanizmu bez znajomości Biblii.
„Więcej niż jedno zwierzę“ to nie jest tylko śmieszny film z durną odpowiedzią. To jest poważny symbol kulturowy, który – nie bójmy się tego powiedzieć – swoją rozpoznawalnością wykracza znacznie poza widownię „Familiady“. Ten kultowy moment plasuje się gdzieś na przecięciu uniwersum teleturnieju prowadzonego przez Karola Strasburgera i świata memów; nie jest to mem niszowy, lecz rozpoznawalny niemal przez wszystkich. Myślę, że gdyby ktoś pokusił się o stworzenie encyklopedii polskości, na pewno powinno tam się znajdować hasło „więcej niż jedno zwierzę“.
Polska kultura jest piękna

#niemoje #memy #ciekawostka #jezykpolski (widzisz owco jak się staram )
8a402fe5-f915-47bb-a81c-077cb6f719ef
koszotorobur

@KatieWee - dla tych, którzy nie wiedzą - od tego się zaczęło: https://youtu.be/SBADBg_KhK0

Wrzoo

@KatieWee Ja poproszę więcej takich treści.

0x34

@KatieWee na YouTube jest wiele filmików z zadawanym pytaniem więcej niż jedno zwierze. Nie jest to po raz drugi!

Zaloguj się aby komentować

@razALgul #regionalizmy #swietlanmaps
a propos "mesela":

Jeżeli już skupiacie się, Panowie, na prawdopodobnie nieskończonej liczbie słów pochodzenia niemieckiego:

1. Może warto zadać kiedyś pytanie "dlaczego" zamiast "czy i gdzie"? Odpowiedzi są bardzo ciekawe (url).
2. Czy istnieje mapa "map Swietlana" obrazująca zasięg jego zainteresowań?

https://nrdblog.cmosnet.eu/2011/04/lost-in-translation-droselklapa-tandetnie-blindowana-i-ryksztosuje/
c3108ed9-820e-4b9b-b441-b4e148af9ad8
razALgul

@Heheszki odnośnie punktu drugiego, to możesz się sam go zapytać. Czasem tu wpada. 🙂

Zaloguj się aby komentować

Rzymianie znali ryż

Ryż był znany w czasach antycznych. Antyczny Rzym importował tzw. ryż siewny (Oryza sativa) z Indii, jako produkt luksusowy dodawany do potraw lub stosowany jako medykament. Wzmianki o nim można znaleźć w tekstach autorów, takich jak Pliniusz Starszy, który opisywał ryż jako cenny i rzadki składnik, używany także w celach leczniczych.

Rzymianie przypisywali ryżowi właściwości łagodzące problemy żołądkowe i wchłaniające nadmiar wilgoci. Był również składnikiem niektórych preparatów kosmetycznych, używanych przez rzymskie kobiety do pielęgnacji skóry.

Co interesujące, archeolodzy odkryli spore zapasy ryżu z I wieku n.e. w rzymskich obozach w Niemczech, co dowodzi że Rzymianie mogli wzbogacać swoją dietę tym produktem.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymianie-znali-ryz/

#imperiumromanum #ciekawostki #historia #rzym #antycznyrzym #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #qualitycontent #archeologia
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na social media, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
5ad75b27-8684-44d3-a902-a9a62d64e172
Prytozord

Ryż jest dobry…. Chińczycy nie mogą się mylić

Zaloguj się aby komentować

Pod koniec października Chiński urząd statystyczny pokazał wyniki badań, w jaki sposób Chińczycy wykorzystują swój dzień. Pierwsza jego edycja odbyła się w 2008 roku, kolejna w 2018, obecnie mamy edycję trzecią - tak, wiem, nikt nie pytał ani nikt nie potrzebował... Więc zapraszam! Dla porównania dodam także wyniki statystyczne z Polski

Potrzeby fizjologiczne (sen, jedzenie, picie, mycie się, etc.)

  • Chiny: 12h 27m (z czego sen i wypoczynek zajmuje średnio 9h 46m)
  • Polska: 11h 22m (z czego sen i wypoczynek zajmuje średnio 8h 32m)

Praca zarobkowa:

  • Chiny: 3h 28m (jednak biorąc pod uwagę jedynie osoby pracujące, jest to 6h 23m, co w tygodniu daje 44h 40m)
  • Polska: 3h 4m (jednak biorąc pod uwagę jedynie osoby pracujące, jest to 7h 38m, co przy 5-dniowym tygodniu pracy daje 38h 10m)

Praca niezarobkowa: (obowiązki domowe, zajmowanie się rodziną, zakupy, wolontariat)

  • Chiny: 2h 5m (z czego obowiązki domowe zajmują 1h 17m - ciekawostkowo jeszcze 6 lat temu ten czas był ok 0,5h dłuższy)
  • Polska: 3h 36m (z czego obowiązki domowe zajmują 1h 54m)

Prywatne zainteresowania:

  • Chiny: 3h 24m (z czego życie towarzyskie 18m, sport 35m)
  • Polska: 4h 40m (z czego życie towarzyskie 38m, sport 25m)

Edukacja:

  • Chiny: 1h 47m (jednak biorąc pod uwagę osoby faktycznie się uczące, to 7h 9m)
  • Polska: 0h 11m (jednak biorąc pod uwagę osoby faktycznie się uczące, to 4h 14m)

* różnica polega m.in. na tym, że w Chinach dołączono do badania także dzieci w wieku 6-14 lat, zaś w Polsce są to tylko osoby powyżej 15 lat

Transport:

  • Chiny: 50m
  • Polska: 1h 4m

I na koniec jeszcze dane o używaniu internetu: średnio dziennie Chińczycy spędzają 6h 3m dziennie w Internecie (wzrost z 2h 55m w 2018 roku), korzystanie z niego deklaruje 92,9% badanych Chińczyków. Nie znalazłem dobrych danych dla Polski, są one zbyt rozbieżne od siebie (GUS podaje 13m (XD), Polskie Badanie Internetu 3h 30m, raport Banku Pekao 5h 30m, zaś raport Digital 6h 17m; w Polsce korzystanie z Internetu deklaruje ok. 84%.

Źródełko 2024: https://www.stats.gov.cn/sj/zxfb/202410/t20241031_1957216.html
Źródełko 2018: https://www.gov.cn/xinwen/2019-01/25/content_5361065.htm
Źródełko 2023 dla Polski: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/dobowy-budzet-czasu-ludnosci-w-2023r-,35,1.html

#ciekawostki #chiny #polska #statystyka
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów
Wyrocznia

@bojowonastawionaowca i uwaga, to w Chinach jest reżim, Chiny to zło a Ameryka to samo

dobro gdzie człowiek nie ma praw człowieka. A za miskę ryżu pracuje Polak a nie Chińczyk:)


dzięki za wpis!:)

Odczuwam_Dysonans

@bojowonastawionaowca ciekawe, czy jest to wiarygodne, czy zmanipulowane na rzecz propagandy. Bo jednak średnio ponad godzina różnicy w pracy dziennie, nawet jeśli tydzień roboczy jest dłuższy, zastanawia. No chyba że to krótsza praca w soboty zaniża tą średnią, ale u nas to również nie jest przecież jakąś rzadkością. Może Chiny to nie poziom Japonii, ale wydaje mi się że tam też się sporo pracuje. A może coś źle interpretuję

FoxtrotLima

@bojowonastawionaowca Chińczycy pracują siedem dni w tygodniu?

Zaloguj się aby komentować

Podczas serii covidowych lockdown'ów IKEA wypuściła kilka poradników jak przygotować fortece/zamki z wykorzystaniem swoich mebli i dodatków. Jestem zdania, że dla osób "dzieciatych" temat jest ciągle aktualny
#ciekawostki #ikea
dbda7739-3355-4813-8531-570848eefdec
1ef8a73b-510a-486f-bd6c-46716f04e9e7
ba84f412-85e7-464d-a8ef-9dd9cd87b242
3753ec4c-8a84-4e51-a80b-3cbc5e49ca0e
adf591af-fa5f-4808-96dd-f6e111541bf6
No dzień dobry. 6 listopada. Skrobałem rano. Muszę zamówić jakieś osłony na lusterka na noc. Co więcej:

1. Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych - płonące składy amunicji i rafinerie lubią to.
2. W 1918 r. powstała Legia Akademicka. Składała się z studentów, powstała w Warszawie. Nieźle, ja słyszałem, że się szło na studia. żeby uniknąć woja.
3. W 1926 r. w gdyńskim porcie rozpoczął pracę pierwszy żuraw portowy. Lubię na nie patrzeć, będąc nad morzem. Piękne stworzenia.
4. W 1860 r. Abraham Lincoln wygrał wybory prezydenckie w USoA. To był duży krok dla człowieka, ale dla Abrahama normalny, bo był wysoki (1,93 m to znaczy 6 stóp 4 cale), najwyższy prezydent USoA.
5. W 1932 r. Roosevelt wygrał wybory w USoA, a NSDAP w Niemczech. Ależ combo.
6. Dziś chyba wybory wygra pomarańczowy, co? Niesamowite... Jaki on jest w ogóle wysoki, 1.9m, nie widać.

Urodzinki Emmy Stone, bardzo lubię tę aktorkę.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
c244c580-55d1-48fb-97b0-f676700e4940
ErwinoRommelo

U Lincolna to same czoło miało z 30cm, 45 z zakolami.

Zaloguj się aby komentować

Obiecane #statystykihejto , zbierane dzięki użytkownikowi @hejtoStats (zakres dat od 13 sierpnia 2023 do 4 listopada 2024)

Niebieska linia: liczba dodanych wpisów
Czerwona linia: liczba użytkowników, którzy dodali wpis tego dnia (nie obejmuje użytkowników, którzy tego dnia komentują, których jest zdecydowanie więcej)
Zielona linia: liczba wpisów na jednego użytkownika dodającego wpis tego dnia

#ciekawostki #hejto #hejtociekawostki #statystyka
#owcacontent
457c6e07-f8ec-4eb3-9039-0e49ff62ff9e
Enzo

Widać koalicję 13 grudnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wewerwe-sdfsdfsdf

Nie jest dobrze, co prawda nie jest też źle, można powiedzieć że jest średnio

TRPEnjoyer

Chyba trochę niepopularna opinia, ale w czasie ledwo zipiących, albo umierających forów, wygląda to dość zdrowo, tylko że mało obiecująco w długim okresie czasu.

Zaloguj się aby komentować

Od marca zbieram sobie różne informacje na temat Hejto, którymi dzielę się na tagu #statystykihejto.

Ktoś kiedyś pytał o której godzinie ludzie najczęściej dodają wpisy - no to prosz

Wykres wygenerowany na podstawie danych zebranych między marcem a październikiem.

#ciekawostki #hejto #hejtociekawostki #statystyka
e75d6c50-7e8f-43c2-ace7-43ab7349390a
Ragnarokk

Ta, najwięcej grzybopiorunow dostaje jak wrzucam 8-9. Jak wrzucam kolo 12 to polowa tego.

smierdakow

Zawsze mi się wydawało, że po 20 to tu już ruch malutki i największy właśnie do południa xd

VonTrupka

wut?

kiedy tu tyle tysięcy wpisów powstało? (☉__☉”)


hmm....nie tyle kiedy co przez kogo, toż tu garstka tych samych próchen się przewija (⌒ ͜ʖ⌒)

Zaloguj się aby komentować

Od marca zbieram sobie różne statystki Hejto, którymi dzielę się na tagu #statystykihejto .

Tym razem na dołączonym wykresie liniowym prezentuję liczbę dodanych wpisów na Hejto w ujęciu dziennym - między marcem a październikiem.

Co myślicie o kondycji Hejto?

#ciekawostki #hejto #hejtociekawostki #statystyka
aaf7ecf2-a9d0-45ce-83e5-75710298209c

Czy Hejto umiera?

620 Głosów
Banan11

@koszotorobur a dodaj linię trendu, bo chyba zniżkowa

fitoplankton

Można powiedzieć, że jest średnio

Miedzyzdroje2005

@koszotorobur szkoda, że brakuje okresu z drugiej połowy zeszłego roku, kiedy ujadały tutaj szczekaczki partyjne. Byłoby widać, jaki % treści generowana jest przez tandetną i prostacką agitację polityczną

Zaloguj się aby komentować

Kiedy to było......

Niech się jakiś w piórniku zgniótł ... o cię....
Psze pani , nabój mi się na zeszyt rozlał....

#gimbynieznajo
2ee86bbe-beec-4b94-920f-b53acbf60a90
f4e71966-3398-4b14-a604-36d4ffeb6de1
b0660f31-051c-4aa9-899b-86090bae1cd6
kejdzu

@maximilianan sam z siebie nie pękał ale wiesz....piórniki lubiały latać , spadać , rozbijać się o ścianę itd....

Rozpierpapierduchacz

@PlatynowyBazant20 pic rel.

@kejdzu przez całą szkołę - nie rozlał mi się żaden. Przez cały czas zbierania piór - nie rozlał mi się żaden. Kupiłem matce słoiczek nabojów na święta - kurwa cały słoik upierdolony XD

7ca48f4b-c8e7-4469-b1db-b0fe6c1a653f
kejdzu

@PlatynowyBazant20


też bym gdzieś znalazł , ale jednak kiedyś to miał każdy ;)

Zaloguj się aby komentować

Gigantyczne suwnice płynęły do Gdańska z Chin aż dwa miesiące. Dzięki tym czterem kolosom gdański port Baltic Hub będzie mógł obsługiwać największe statki świata, co pozwoli mu konkurować z najważniejszymi portami Europy. Suwnice, które zostaną zainstalowane w Gdańsku są największymi tego typu urządzeniami w Europie
Trochę liczb:
waga: prawie 2 tys. ton
wysokość: 96 metrów (140 m z podniesionym wysięgnikiem)
udźwig: do 65 ton
#ciekawostki #gdansk
00308ef5-86e8-415a-9a83-dc88a4a9678f
29e2826a-8666-4c0d-a023-009fb6e9b474
55912c89-ef1b-472f-bd55-c07bf48c8b49
809766e3-a83d-4af9-a2ce-d53e227e33eb
Sweet_acc_pr0sa

@Yes_Man a jak te najcięższe statki wpływają na Bałtyk? XD

VonTrupka

Połowę tańsze z dostawą niż zostałyby zaprojektowane i wykonane w polsce?

Tego się już nie dowiemy.

G_O_

Ciekawe jakie backdoory w oprogramowaniu sterowników zostawili. Oczami wyobraźni widzę jak żurawie zaczynają rzucać abramsami do wody XD

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. Remember, remember the 5th of November. Dzień Guya Fawkesa, niedoszłego zamachowca na życie króla. Co więcej:

1. W 1370 r. zmarł Kazimierz Wielki, ostatni król z Piastów, nie zostawił syna, ale za to Polskę murowaną.
2. W 1893 r. odbył się pogrzeb Jana Matejki, wspaniały malarz, do tego miał pięknie owłosioną głowę.
3. W 1985 r. Religa dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Pacjent zmarł kilka dni później. A słynne zdjęcie jest z którejś kolejnej takiej operacji, z 1987 r.
4. W 1849 r. w Nowym Ermitażu w Petersburgu umieszczono ważącą 19 ton tzw. Carycę Waz. Jest to największa na świecie waza z jednego półszlachetnego kamienia (jaspisu).
5. W 1930 r. odbyła się 3. ceremonia Oscarów. Najlepszy film - “Na zachodzie bez zmian”.

Urodziny by miał Raymond Loewy - pionier stylu “streamline”, który tworzył przedmioty o gładkich sylwetkach, pozbawione widocznych granic między ich częściami. Aerodynamiczne kształty, produkty skrywały funkcjonalne bebechy pod warstwą opływowej powierzchni blachy lub bakelitu.
Co ciekawe: “Stosowano tę ideę w stosunku do wszystkiego, od tosterów, przez samochody, do lokomotyw. Miał on wielki wpływ na amerykańskie wzornictwo. Utworzył system corocznych zmian programów serii limitowanych, co sprawiło wciągnięcie klientów w karuzelę zmian cykli mody. Wywołało to potrzebę społeczeństwa – bycie modnym.” Dzięki Ameryko za konsumpcjonizm.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
24ced058-7ece-42dc-9506-c7500006e6e3
tosiu

@RogerThat to mój ulubiony mem historyczny

Zaloguj się aby komentować