Polecam ten tutorial na stronie Microsoftu. Jest dobrze napisany i dobrze wprowadza do pierwszej konfiguracji środowiska, więc człowiek nie czuje się zagubiony jak ten debil.
https://learn.microsoft.com/en-us/training/paths/rust-first-steps/
Chwilowo wstydzę się, aby dodać jakiś mój kod związany z tym językiem, ale mam z tyłu głowy kilka pomysłów na wykorzystanie Rusta. W pracy niby też koduję w Javie i C#, ale to są takie nudy i tak oderwane od zastosowań zwykłego człowieka, że nie ma nawet czym się pochwalić.
@Aryo zasadnicze pytanie: czy Rust jest w stanie zastąpić na rynku C/C++/C#/Java? Nie chcę studzić zapału, ale ciągle mam wrażenie, że nic lepszego nie wynaleziono. Po części ze względu na koszty przesiadki na nową technologię.
@MostlyRenegade Powiedziałbym, że będzie tylko jeszcze jest we wczesnej fazie jeśli chodzi o adopcję. Biblioteki są coraz stabilniejsze, wsparcie ma wejść do Linuksa 6.1. Sam używam w kilku mikroserwisach i aplikacjach konsolowych w firmie i jest spoko. Jedyne w czym go nie widzę to web, bo są zwyczajnie lepsze nowe rozwiązania do tego jak np. Elixir. Kwestia kilkunastu lat myślę i może być równym graczem.
@MostlyRenegade w kernelu 6.1 będzie prawdopodobnie zmergowane wsparcie dla pisania sterowników w Rust. Więc w jakimś stopniu ten język nadaje się do zastąpienia C/C++ w stosunkowo niskopoziomowych zastosowaniach.
https://www.phoronix.com/news/Rust-For-Linux-6.1-Pull-Request
@MostlyRenegade próby pokazują, że różnice są pomijalne. Potencjalne korzyści musiałyby wynikać z większego bezpieczeństwa, które ponoć Rust gwarantuje. https://www.youtube.com/watch?v=5CjtO014Nq0
@jestem_na_dworzu @iuym @Dookie ja właśnie powątpiewam. C#/Java mają ogromne wsparcie korporacji, a C/C++ to standard sam w sobie, który ciężko będzie zastąpić. Tzn. cieszyłbym się, gdyby powstało coś nowoczesnego, co jest w stanie zastąpić C/C++, bo środowiska zarządzane to inna historia, ale jestem sceptyczny, głównie chyba przez dość mocne osadzenie tych języków na rynku.
@MostlyRenegade To nie tyle jest kwestia wsparcia korporacji, co dostępu do dużej ilości developerów za znośne pieniądze i szybkości rozwoju softu w danej technologii. Korporacje mogą się przesiąść nawet i na assemblera gdyby to było opłacalne. Nawet nie mówię o wyparciu C/C++ i Javy tylko o współistnieniu. Wiadomo, że 99% istniejących aplikacji nikt nie przepisze na Rusta tylko dlatego, że ma lepszy ekosystem i świetny kompilator. Kiedyś się je po prostu będzie zastępować nowymi, opartymi o aktualnie popularne języki i tyle. Może za 20-30 lat Java podzieli los COBOLa, kto wie.
Polecam ten tutorial na stronie Microsoftu. Jest dobrze napisany i dobrze wprowadza do pierwszej konfiguracji środowiska, więc człowiek nie czuje się zagubiony jak ten debil.
Ja osobiście polecam jeszcze rzucić okiem na "too many linked list" https://rust-unofficial.github.io/too-many-lists/ który całkiem zgrabnie tłumaczy co Rust chce osiągnąć, na czym polega jego gimmick i jak można z nim pracować – w skrócie, zgrabnie pokazuje w praktyce jak działają niektóre koncepty z Rusta.
Chwilowo wstydzę się, aby dodać jakiś mój kod związany z tym językiem, ale mam z tyłu głowy kilka pomysłów na wykorzystanie Rusta. W pracy niby też koduję w Javie i C#, ale to są takie nudy i tak oderwane od zastosowań zwykłego człowieka, że nie ma nawet czym się pochwalić.
Ostatnio w wolnym czasie po pracy skrobałem demo wykorzystania patternu ECS (entity-component-system) w godocie, z GOAPem na dokładkę – aktualnie piszę dokumentację (chciałem przede wszystkim opisać rozwiązania problemów na które trafiłem – żeby kolejna osoba nie musiała wynajdować koła na nowo, tylko mogła wspomóc się moim doświadczeniem), mogę wrzucić jak w końcu skończę
@Grievous Po prawej na górze masz przycisk "Dodaj wpis". Pojawi ci się okno dodawania wpisu i tam wybrać musisz społeczność, w jakiej chcesz pisać i napisać post, a potem dodać tagi związane z tym o czym piszesz
zasadnicze pytanie: czy Rust jest w stanie zastąpić na rynku C/C++/C#/Java? Nie chcę studzić zapału, ale ciągle mam wrażenie, że nic lepszego nie wynaleziono. Po części ze względu na koszty przesiadki na nową technologię.
@MostlyRenegade ja na przykład widzę dla niego miejsce tam, gdzie Python/Node być nie powinno, a C++ powoduje zbyt dużo komplikacji. Próbuje sobie wydłubać adaptację pewnej usługi na Raspberry Pi, która jest dostępna w Node, i wydaje mi się że Rust pasuje tutaj jak ulał. W C/C++ zbyt ciężkie do modyfikacji, a w wysokopoziomowych z kolei mniejsza stabilność i większe zużycie pamięci
@aso824 tak jest i mówi o tym sam Linus Torvalds a kernel Linuxa ma już lub za niedługo komponenty napisane w Rust.
@Aryo Mistrzu złoty, już 3 rok komercyjnego doświadczenia w Ruście mi leci, i to z dala od blockchainów! Przesiadałem się po 7-letniej przygodzie z C++. Patrząc po ilości ofert pracy - od ponad roku jest spory boom, średnio kilka ogłoszeń o pracę na LI. Jak masz jakieś pytanka to wal śmiało!
Rust ma ta zaletę że jak się skompiluje to działa, pisałem narzędzie do parsowania skomplikowanego XML i działa świetnie na początku było dużo struktur i enumow ,bardzo dużo zagnieżdżen ale potem to już implementacja funkcji była bardzo prosta
Zaloguj się aby komentować