Zdjęcie w tle
Programowanie

Społeczność

Programowanie

1k+
Ruszyła przedsprzedaż trzeciej edycji szkolenia AI_Devs.
https://www.aidevs.pl/?ref=hejto

To szkolenie dla programistów (musisz umieć programować!) chcących nauczyć się integracji rozwiązań AI/LLM (OpenAI, Llama, Anthropic, Groq, modele lokalne itp.) z istniejącymi systemami IT.

  • w tej edycji skupiamy się na AGENTACH, a nie pojedynczych automatyzacjach. Jest to kontynuacja poprzednich edycji, a nie powtórka,
  • 100% materiałów przygotowanych jest od nowa (nie korzystamy z tekstów/filmów/zadań z poprzednich edycji),
  • wszystkie zadania zostały zaprojektowane od zera,
  • dodaliśmy do treści i zadań wątek fabularny
  • szkolenie trwa 5+1 tygodni (5 tygodni nauki + 1 tydzień opcjonalny, do nadrobienia materiału z poprzednich edycji dla tych, których nie było z nami wcześniej),
  • przedsprzedaż trwa do 12 lipca i oznacza DUŻĄ zniżkę,
  • szukasz recenzji? Rzuć okiem na LinkedIn albo zapytaj znajomych. Przeszkoliliśmy tysiące osób, jest więc ogromna szansa, że osobiście znasz któregoś z kursantów.

Jak kształtują się ceny? 
• 1790zł - do 12.07 jesteś tutaj
• 1990zł - w przedziale 13.07-11.10
• 2790zł - od 12.10 do końca sprzedaży

Zobacz agendę  
https://www.aidevs.pl/?ref=hejto

#programowanie #llm #kursy
8099a0a4-e3e1-4248-8858-33da4c3c9751

Zaloguj się aby komentować

#programowanie

Jaki język programowania polecacie dla 10 latka?
kaszalot

20 komentarzy i żadnego kretyńskiego wysrywu, na wykopie miałbyś 10 komentarzy o tym żeby się nie uczyć programować bo to bez przyszłości i za 2 lata wszystkich zastąpi gen ai, kolejne kilka o tym że tylko brukarz jest zawodem przyszłości i każdy brukarz zarabia 20k netto w tydzień, itd.


Ze swojej perspektywy muszę powiedzieć że to musi być coś w czym można łatwo robić grafikę, np. gry, bo w tekstowym interfejsie łatwo może się zrazić. Ktoś wspominał lua roblox, ja dołożę blockly. Ja się uczyłem w podobnym wieku w czymś gdzie dawało się komendy żółwiowi i on rysował na ekranie i to było na prawdę fajne, zaszczepiło we mnie ciekawość i mega mi się spodobało. Pamiętam że później robiłem coś w turbo pascalu w cli i stasznie mnie to odrzuciło, więc nie polecam tego typu środowiska na początek

vinclav

@s_____ Na ile lat chcesz uniezależnic dziecko? :v

piotrb

@s_____ python z pygame, na początku trochę trzeba pomóc, ale rysowanie daje szybkie efekty.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Przy dystrybucji programu zauważyliśmy w logach że czasami resty które wysyłamy od razu zwracają błąd.
Wygląda jakby był to problem z połączeniem i brakiem internetu.

Problem w tym, że komunikacja w całości odbywa się wewnątrz urządzenia.
Wcześniej nasłuchiwaliśmy na wszystkie porty(0.0.0.0), ale zmieniliśmy to później na 127.0.0.1 jednak to nie pomogło

Sytuacja czasami trwa nawet 30 sekund i dotyczy kilku różnych programów(w rust, pythonie i C++ więc to raczej nie wina konkretnych implementacji).
Po linuxowych logach systemowych można wywnioskować że może to być związane z odpinaniem/przepinaniem/ruszaniem kabla/gniazda lanu - ale nie jest to w 100% pewne

Da się przed tym jakoś systemowo zabezpieczyć?
Trochę bez sensu, że komunikacja wewnątrz urządzenia jest zależna od nieużywanych interfejsów sieciowych

#programowanie
#linux
brain

W Linux adres 127.0.0.1 i localhost nie są tym samym. Ten pierwszy korzysta z całego stacka sieciowego, więc pakiety są kierowane na kartę sieciową i wracają z powrotem. Z kolei localhost jest w pełni ogarniany przez kernel. Jeżeli jest jakiś problem z kartą to możliwe że uda się go wyeliminować przez zastosowanie localhost.

globalbus

@qarmin sprawdź limity otwartych plików. Socket to też plik

szczekoscisk

Możliwe że mimo komunikacji wewnętrznej używany jest interfejs ethernetowy. Spróbowałbym wymusić ruch lokalny przez interfejs "lo" (LOOPBACK) np. taką komenda:\

ip router add 127.0.0.0/24 dev lo

Zaloguj się aby komentować

9 lat temu zgłoszono błąd polegający na tym, że Thunderbird nie obsługuje natywnych powiadomień w systemie Windows 10. Wczoraj błąd został załatany zmianami w ustawieniach i pliku JS iks de. Pora na CS'a.
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1192615
Commit: https://hg.mozilla.org/comm-central/rev/820aeb7f308e
#pcmasterrace #programowanie #mozilla #opensource #windows10 #windows11
AdelbertVonBimberstein

@fadeimageone biorę tych ludzi do ekipy hejto!

cec

Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

Nie wiem co jest bardziej gówniane: powiadomienia w windowsie 10 czy wymyślanie okien na nowo przez każdy program z osobna.

Catharsis

@fadeimageone Hmm jestem prawie pewien, że gdy testowałem wtedy nową wersję Thunderbirda co wyszło nowe UI (idk kiedy to było, z rok temu?) to normalnie miałem w KDE Plasmie natywne powiadomienia.

Zaloguj się aby komentować

Czy znacie jakieś skrypty, gotowe systemy lub gotowe szablony Wordpress na którym mógłbym postawić pierwszą wersje strony podobnej do https://dumpert.nl/
Za pomoc i pomysły z góry dziękuję

Zaloguj się aby komentować

Bawi się ktoś może w programowanie #chatbot w #Llamaindex lub #langchain ? Mnie osobiście w tym temacie najbardziej interesują tzw "agenty" czyli funkcje pozwalające modelom uruchamiać różne systemy zewnętrzne za pomocą języka naturalnego. Np. "wyceń mi tłumaczenie plików A i B", bot uruchamia API parsujące pliki, potem program liczący znaki, potem model zgadujący jaki model tłumaczeniowy użyć (np. prawniczy, medyczny itp), a na koniec tłumaczy, podlicza cenę i uruchamia API płatności. Czyli sterujesz nim konwersacją a nie skomplikowanym statycznym formularzem. Niedługo zamiast pisania będzie sie do niego mówiło zapewne.
#ai
alq

Bawię się tym dosyć mocno w ostatnim czasie i ma to naprawdę fajne możliwości. Chociaż langchaina dopiero będę do tego zaprzęgał. Na ten moment sam dla funu zbudowałem coś, co weryfikuje mi polecenia i ładuje odpowiednie moduły, które się wykonują. Rozwiązania pokroju "puść mi piosenkę" zrobiłem sobie z wykorzystaniem make i naprawdę nieźle to funkcjonuje

mortt

bawię się. Buduję chat ui + api. Langchaina porzuciłem po około tygodniu. Dokumentacja jest słaba, rozwiązania mało elastyczne. Jak tylko chcesz coś skomplikować langchain się obraża i koniec. Aktualnie robię workflow buildera do llm.


edit: co do mowienia to juz dawno zostalo obsluzone, jedyny problem to, to, że przy lokalnych modelach jest pauza pomiedzy pytaniem a odpowiedzia

tmg

@alq @mortt widzę, że macie podobne zdanie o LangChain jak ja Na każdym etapie czekają pułapki i trzeba robić jakieś obejścia by w ogóle zaczęło działać. Dlatego skupiam się raczej na LlamaIndex który ma podobne możliwości i jest dużo prostszy. Jestem jeszcze początkujący w te klocki a i technologia nie jest jeszcze opanowana (modele potrafią wciąż zachować się nieprzewidywalnie i zrobić coś głupiego). Ale cieszę się, że działacie w temacie to będę miał się kogo spytać jak gdzieś utknę na amen

Zaloguj się aby komentować

Kiedy mergujesz PR sprzed pół roku i dziwisz się czemu terraform nie wykrył żadnych zmian na devie.

Skleroza nie boli.

#heheszki #humorinformatykow
5c92ab30-594c-41ec-9b07-566c68f3d69b
Czy ktoś tu poszedł w web3? Czuję że potrzebuje zmiany w karierze, a sam jestem fanem kryptowalut, więc dlaczego by nie połączyć obu tych rzeczy.

Jakie plusy i minusy posiada praca jako front w web3 albo blockchain dev względem tradycyjnego web developmentu?
GODPL

Wbijaj odrazu w Web 4.0

wykopany

Pytanie całkiem serio: na czym to polega? Próbowałem swego czasu zrozumieć na jakich zasadach to działa i nie rozumiem. Ktoś może oświecić? @kodyak @cebulion ?

jiim

Wszystko co ma związek z NFT to ściema i gówno technologiczne.

Zaloguj się aby komentować

Jak często korzystacie z testów jednostkowych w swoich projektach?

Języków znam kilka, ale głównie z testami jednostkowymi miałem styczność jedynie w Pythonie i Rust.

W pythonie widzę że czasami niektóre repozytoria chwalą się coverage sięgającym niemal 100%.
W przypadku Rusta, ilość testów jest powiedzmy szczerze dosć ograniczona.

Mimo że uważam testy jednostkowe ogólnie za coś bardzo dobrego, to jednak bliżej mi do ich pisania tam gdzie niezbędne a nie dopychania ich na ilość.

W Rust, widzę że głównie pisze się testy do funkcji bez skutków ubocznych, czyli wrzucamy cos do środka i oczekujemy określonego wyniku(choć oczywiście są wyjątki).

W Pythonie jednak widzę że testuje się absolutnie wszystko, a to za sprawą że można zmockować niemal wszystko.
Trzeba dodać coverage do funkcji z pobieraniem informacji z bazy danych?
Nie ma sprawy, mockujemy połączenie i testujemy zwracanie wyjątku, losowych czy pustych danych.

Niby fajnie, ale jednak z tego co widzę to wydaje mi się że czasami takie funkcje testują bardziej to czy kod jest poprawnie zamokowany a nie samą logikę funkcji i są robione jako sztuka dla sztuki(lub po to by podbić coverage).
Często widzę że też takimi testami próbuje się testować, co się stanie jeśli typy nie są poprawne, coś co niemal nie występuje w językach silnie typowanych typu Rust lub C++, bo już kompilator odrzuca sporą część niepoprawnego kodu.

Jakie są wasze opinie o dużym coverage w zależności od języka dla którego testy są pisane?

#programowanie
93e396ff-4cb9-4db2-8fb0-c72988849d72

W jakie wartości co do testów jednostkowych celujecie w swoich projektach?

123 Głosów
epsilon_eridani

@qarmin koledzy zdaję się wyczerpali temat, ja tez stoje po stronie pisania testów, od siebie jeszcze dodam, że testy naturalnie tworzą dokumentację projektu. Najłatwiej jest sprawdzić jak się zachowuje komponent za pomocą testów i najlepiej naprawić buga najpierw pisząc test do przypadku.

PanPaweuDrugi

@qarmin ja bym przede wszystkim chciał podkreślić, że testy jednostkowe to głównie narzędzie służące do projektowania, wymuszające stosowanie dobrych praktyk. W sumie czyste unit testy mają sens przede wszystkim w TDD, jeśli piszemy je później niż kod, to sens ich pisania jest dyskusyjny. Dobrze się natomiast sprawdzają w roli żywej dokumentacji. To testy integracyjne powinny służyć do wykrywania regresji, tych można stworzyć zdecydowanie mniej, za to każdy powinien mieć wielokrotnie większe pokrycie kodu. W praktyce, jeśli zespół nie stosuje TDD, to właśnie na takim rodzaju testów warto się skupić.


Pracuję przy takim projekcie w node, gdzie ktoś sprytny testuje timery bez użycia mocków, test po prostu czeka aż te timery odczekają swoje, nic mnie tak nie wkurwia jak odpalanie testów w tym projekcie xD.

Flaaj

po pracy w januszexie-startupie, gdzie nigdy nie bylo czasu na testy, nauczyłem się, jaką mają wartość. Zawsze na koniec projektu przy małej zmianie koncepcji ze strony klienta, caly kod sie zaczynał się jebać, bo choćby nie wiem co, nie jesteś w stanie zawsze mieć w głowie całego projektu.


Odkąd odszedłem z tej firmy, zacząłem robić wszystko uzywając TDD. Bez TDD twój kod = gówno. Choćby nie wiadomo jak czytelny i sprytny, bez dobrych testów nie jest niczego warty.

Zaloguj się aby komentować

Wygląda, że Rust ma swoje 5 minut, na scenie języków programowania i jest znany ze swojej wydajności bliskiej C/C++.

Zatem w jaki sposób nowy język mógłby uszczknąć nieco popularności od Rusta? Ano poprzez twierdzenie że jest on szybszy o 50% od niego w jednym z benchmarków.

Tym językiem jest Mojo
Być może się zastanawiacie, czemu dodałem tutaj tam emotkę ognia - ano bo tak się ten język nazywa - serio w nazwie takie coś mają, sprawdźcie sami.

W skrócie jest to język przeznaczony do AI, interoperacyjności z Pythonem, przy zachowaniu jego prostoty i wydajności porównywalnej lub większej niż Rusta.
Brzmi dobrze... aż za dobrze.

Zatem blog o wyczynach wydajnościowych jest widoczny tutaj - https://www.modular.com/blog/mojo-vs-rust-is-mojo-faster-than-rust

Już na samym początku pada ciekawe stwierdzenie

There are a lot of considerations surrounding any benchmark implementation, you can't use any one benchmark to say x language is faster than y language

a następnie widzimy jak to właśnie tym benchmarkiem chcą udowodnić

Widać potem opis kilku elementów, które twórcy uważają że są one powodem tej lepszej wydajności(całkiem logiczne w większości btw.) tj. pożyczanie wartości zamiast jej kopiowania, TCO czy dobre wsparcie dla simd, oraz ostatecznie owy benchmark.

Na tym ta historia mogłaby się zakończyć, gdy oczywiście nie jakiś wścibski programista, który chciał przetestować ową wydajność.

https://viralinstruction.com/posts/mojo/#matching_the_implementation_in_julia

Odkrył on, że kod w Mojo , robi mniej walidacji niż testowane programy.
Przy wybranej większej ilości optymalizacji, kod w Rust czasowo niemal zrównał się z tym z Mojo , a program napisany w języku Julia, oba mocno wyprzedził.

Wygląda, że Mojo jest ciekawym projektem, którego rozwój warto mieć na oku, ale jego zamknięty kod, masa błędów(ciągle jest w fazie alpha) czy szukanie taniej sensacji przy naginaniu reguł, pozostawia niesmak i obawy o rzeczywiste działanie w przyszłości.

#rustlang
#mojo
#programowanie
5b70296d-faa6-4d90-a582-f7a883032f12
kodyak

Żeby język mógł zaistnieć musi mieć przede wszystkich ogromną bibliotekę. Rust jest jeszcze w fazie gdzie się mnóstwo tworzy, a same staty wiosny nie czynia. Choć już czytałem że hype na ten język się trochę wypalil.

rayros

Piszę w rust pare miesięcy i uważam że to jest naprawdę dobry język w porównaniu do Java, typescript czy c lub c++

vinclav

RUST is not a dust. Bardzo lubię ten język, już wiem, że warto.

Zaloguj się aby komentować

Od prawie roku korzystam z AI(chatgpt i github copilot) do pomocy przy programowaniu i muszę przyznać że potwornie się mi te narzędzia przydają i znacznie przyspieszyło mi to niektóre czynności.

W moim przypadku działa to świetnie do:

  • Tworzenia funkcji mapujacych obiekt z jednej klasy do drugiej(np. From/TryFrom w Rust)
  • Dopisywania logiki w prostszych funkcjach - czasami wystarczy wpisać nazwę funkcji, argumenty i zwracany typ, by cała logika którą oczekiwałem była wpisana do środka
  • Podpowiadaniu w jaki sposób używać danej biblioteki - zdarza się, że mimo przeczytania dokumentacji, nie mam pomysłu w jaki sposób użyć danej funkcji i zwykle podpowiedzi nawet nie do końca trafne, kierują mnie na właściwe rozwiązanie (pomogło mi to przy bibliotece diesel, która jest trudna do opanowania)

dzięki temu, zamiast żmudnego kopiowania i wklejania czy też tworzenia mniej wymagających funkcji, mogę skupić się na bardziej wymagających zadaniach.

Jednak zauważyłem, że pod niektórymi wątkami na reddicie i innych forach, jest spora rzesza osób, które z ai wcale nie korzystają(nie dlatego że nie wiedzą, ale bo nie chcą korzystać).

Jednym z argumentów, jest kwestia etyczna, bo kod nauczony przez ai nie jest w żaden sposób sprawdzany pod kątem licencji oryginalnego kodu.

Inny argument to kwestia tego, że więcej szkodzi(lub bierze więcej czasu niż jakby pisać to wszystko ręcznie) niż pomaga - akurat w moim przypadku argument chybiony.

Jakie są wasze argumenty za/przeciw?

#programowanie
#ai
#sztucznainteligencja
588d911b-9f78-4179-b25b-9e344a333646

Czy korzystacie z AI przy programowaniu?

558 Głosów
ChilledMimosa

Obydwa nadają się do trywialnych i prostych zadań. Niech dla przykładu zaproponuje Ci rozwiązanie problemu, gdy mając jakąś starą aplikację w Javie (choćby 7 i starsze) musisz zacząć obsługiwać TLSv1.2. Skończysz na przepisywaniu aplikacji lub tysiącu propozycji, z których żadna nie zadziała.

pluszowy_zergling

Dopiero się z tym ogarniam, wiele prostych podpowiedzi jest spoko, niestety jak już trzeba coś na poważnie skonfigurować to sugestie AI są - delikatnie mówiąc - z pupy.

pepe_delfin

U mnie niestety przydatne tylko do wskazania ogólnego kierunku - w narzędziu z którym pracuję najczęściej kod napisany przez chatGPT po prostu nie działa. Za dużo halucynacji, wymyśla biblioteki które nie istnieją, wrzuca nieaktualne biblioteki albo takie które nie są wspierane w wykorzystywanej przeze mnie wersji tylko następnej, albo podaje kod który zwyczajnie nie zadziała bo korzysta ze słów kluczowych czy funkcji które nie istnieją. Często też podaje użycie funkcji w sposób w który nie da się z nich skorzystać (np totalnie złe argumenty). A czasami zapytany o stworzenie jakiejś logiki zwraca deklarację funkcji z jej nazwą i komentarzem - dopisz sobie resztę xD

Szkoda bo narzędzie jako takie bardzo przydatne, ale najwyraźniej moje środowisko pracy zbyt mało popularne żeby umiał sobie z nim poradzić.

Zaloguj się aby komentować

#regex #wyrazeniaregularne
Doskonały interaktywny edytor wyrażeń regularnych obslugujący kilka ich standardów (m.in popularne PCRE)
https://regexr.com
dolitd

Nie dość, że sam regex jest trudny, to jeszcze ma kilka standardów.

Zaloguj się aby komentować