Zdjęcie w tle
Programowanie

Społeczność

Programowanie

1k+
W sumie ciekawe case study z #webdev #programowanie

Zwykle się nie zdarza w 2024. Ale musiałem zaimplementować obrazki na spritach jak 20 lat temu.

Problem
Mapka z polskimi herbami https://deykun.github.io/maps/heraldyka

Herbów było 2k, każdy na absolucie każdy był w osobnym src, jak się wchodziło (o dziwo na chromie o wiele gorzej niż na firefoxie) to była zawiecha na ileś sekund (potem jak się ogarnęło to już raczej działało), raport z lighthouse 3/4 się psuł przy odpaleniu i renderował się dobre 3 minuty+ (zawierał uwagi o przesunięciach w tych setkach elementów).

Dostałem nawet 2 razy bana na IP na githubie, bo 3 otwarte karty potrafiły pobrać 8k obrazków. Wspomniane tutaj.

Raport z lighthouse jest we wpisie.
18.8 sekund blokowania wątku!

Ale w sumie ciekawy kejs, bo chcemy mieć elementy w x i y i chcemy mieć to 2k obrazków.

Oczywiste nieoczywiste rozwiązania to:

  • przenieść mapkę do canvasa pozbędziemy się wtedy 2k nodów html
  • stworzyć sprite obrazków i kadrować

Co zrobiłem:

  1. Zmieniłem obrazki na webp, dodałem srcset, co poprawiło wynik delikatnie
  2. Stworzyłem canvasa (ostatecznie go nie używam na tej stronie)
  3. Do canvasa stworzyłem sprite 180 herbów na obrazek -> zamiast 2000 obrazków, pobiera ~11
  4. Wykorzystałem spritery na tej stronie bez canvasa (jako background-image)

Rezultat:
Strona się ładuje normalnie, skok z 52/100 punktów wydajności przy 2.1k herbów do 81/100 z 2.6k herbów.

Issue na githubie: https://github.com/Deykun/maps/issues/16

W sumie spoko przypadek, pierwszy raz używałem spritów i canvasa dla zwykłej i koniecznej optymalizacji.
e9181fbd-d0e0-4741-b735-eda425da0eb9
24dc7a57-1f36-45ae-8b5f-7b7bc126a79d
wombatDaiquiri

@Deykun a myślałeś o użyciu "spritesheeta" i przycięciu do odpowiedniego herbu w HTMLu?

Deykun

Rozwiązanie z canvasem wykorzystuję dla mapki Europy gdzie wszystkie kraję będę renderować (obecnie z 3 mam 4.2k herbów).

https://deykun.github.io/maps/heraldry


Ale ta strona ma jeszcze swoje własne bolączki jeszcze (niezwiązane z ładowaniem).

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Koniec IP Box dla programistów, kancelaria premiera opublikowała projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym gdzie znalazł się podpunkt 2.b):

zmiany w preferencji IP Box – wprowadzenie wymogu zatrudnienia,

Prawdopodobnie ma to na celu wyłączenie samozatrudnionych programistów z możliwości rozliczania się preferencyjną stawką podatkową 5%, która to została wprowadzona w 2019 roku.

Tekst projektu: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-ustawy-o-podatku-dochodowym-od-osob-prawnych-oraz-niektorych-innych-ustaw6

#programowanie #programista15k #software #technologia #javascript #java c#
GrindFaterAnona

Koniec IP Box dla programistów,

@kaszalot nie, koniec IP Box na B2B

ColonelWalterKurtz

Teraz każdy na IP BOX się wzajemnie pozatrudnia na 1/16 etatu i warunek spełniony XD

Maciek

Powrót na UoP to była jedna z lepszych decyzji przy zmianie pracy. Żadnego pierdolenia się ze zmianami w podatkach, uszczelnianiem, rozliczaniem, jakimiś kontami bankowymi, żadnych umów gentlemańskich o "liczbę dni płatnych kiedy zleceniobiorca powstrzymuje się od wykonywania pracy". A idź pan w pizdu.

Zaloguj się aby komentować

Mija mi tydzień urlopu od programowania w pracy, a ja tymczasem tworzę programy na własny użytek - normalnie świetna metoda na odpoczynek(do pracy pewnie przyjdę bardziej zmęczony niż przed urlopem)

https://streamable.com/s0stha

Pierwszym z nich jest imager(kiedyś o nim pisałem) - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/imager/
Dodałem tam opcję wyciągania wszystkich linków ze strony(działa to w ~90% przypadków) tj. obrazy, filmy czy inne odnośniki.

Potrzebowałem to głównie do cda, by wyszukać w źródłach plik z rozszerzeniem mp4, wgrać potem go na pendrive i podpiąć do telewizora
Dotychczas robiłem to ręcznie co było niepotrzebnie skomplikowane i coś co robiłem zazwyczaj w 10 sekund, zautomatyzowałem tak, że teraz trwa to tylko 2 sekundy a zmarnowałem gdzieś ze 2 godziny na pisanie tego

Drugi program to minimizer - https://crates.io/crates/minimizer
Przy zgłaszaniu błędów w różnych programach tj. ruff czy oxc, moje pliki zazwyczaj są dość duże, przez co autorzy mają problem znaleźć konkretną przyczynę/wyodrębnić problem.
Zrobiłem więc minimizer by w automatyczny sposób zmniejszać rozmiar plików, tak by ciągle program reagował na te pliki(np. by ciągle się wysypywał).
Ostatnio w bibliotece lofty znalazłem plik który przy wczytaniu wysypywał cały program i przy ~3 tysiącach prób, trwających około minut, plik został zmniejszony z ~100KB do 10 bajtów zachowując swoją początkową właściwość - czyli ciągle powodował wyspywanie się programu

Jak wspominałem to narzędzia na użytek wewnętrzny, więc jak chcecie używać to używajcie, ale nie bijcie jak coś nie będzie działało

#programowanie
Catharsis

@qarmin Kiedyś gdy pobierałem dużo filmów z cda i innych stron to zrobiłem coś podobnego tylko zamiast rozszerzenia do przeglądarki to napisałem skrypt do Tampermonkey który dodaje przycisk pobierz pod playerem więc w sumie jeszcze prościej i szybciej.

Btw yt-dlp potrafi pobierać też filmy z cda jak coś.

72f56121-3c19-43ee-a462-a4a9b1222d31

Zaloguj się aby komentować

Potrzebuję propozycji na technologie do stworzenia aplikacji dla backendu na serwer i frontendu na komputery i telefony zlecanej zewnętrznej firmie.

Pomagam przy realizacji koncepcji tworzenia aplikacji(mimo że akurat w powyższych tematach średnio się znam), tak by stworzona aplikacja nie kosztowała krocia, działała i by jej rozwój łatwo można było przerzucić na barki innej firmy.

Zapytania o to były wysłane do różnych firm i najczęściej polecanymi techonogiami jest nodejs na serwer, react/react native/nodejs/vue3 jako frontend dla aplikacji jak i również PWA.

Mały problem jest z tym, że akurat doświadczenie głównie mam w komputerowych aplikacjach, więc nie do końca ogarniam wszystkie plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

W skrócie aplikacja to powinno być kilka/kilkanaście ekranów dobijających się do serwera i tam zapisującymi/odczytującymi dane. Raczej nic zaawansowanego - przynajmniej na tę chwilę.

Co do aplikacji na serwer, to myślę że dużo lepszym pomysłem niż NodeJS jest jakaś aplikacja w rust, która zwłaszcza że z racji bycia niewielką(jedyne zadania to autentykacja i zapis/odczyt danych z bazy) nie powinna powodować problemów z długą kompilacją czy zbytnią złożonością a pozwalałaby na szybszy/prostszy deploy i inne ficzery(oczywiście jako zlecacza aplikacji mnie to niezbyt teraz obchodzi to, ale w przyszłości przy aktualizacji/migracji/problemach z wydajnością to mogłoby sprawiać problemy)

Co do aplikacji na telefony/komputer to optowałbym raczej za użyciem Tauri + ts + svelte, zwłaszcza że Tauri 2 beta umożliwia budowanie aplikacji zarówno na windowsy jak i androida.
Tutaj też zastanawiam się nad aplikacją PWA/zwykłą stroną, jednak boję się o jakieś dziwne ograniczenia typu brak możliwości odczytywania linii papilarnych, czy korzystania ze zwykłych funkcji w telefonie(nie znam się, więc to tylko przypuszczenie).
Raczej nie pchałbym się w React na windowsa i React Native na androida, bo to duplikowałoby kod a wolałbym by był on niemal wspólny na tych dwóch systemach, różniący się jedynie rozmieszczeniem elementów na ekranie, a nie technologią

Jest sens się pchać w te technologie, czy może inne byłyby lepsze?

#programowanie
Catharsis

@qarmin Skoro ogarniasz Rusta to może na front zobacz to, ostatnio mi się obiło o oczy: https://dioxuslabs.com/


A co do backendu to jeżeli to ma być coś małego i z niewielkim ruchem to imo Node.js + jakiś fajny framework (typu Fastify, Nestjs albo Hono) będzie idealny i nie sądze żeby napisanie tego w Rustcie cokolwiek ułatwiło.

lokurva

> aplikacja łatwa do outsourceowania


> rust


wybierz jedno

666

Tauri??


Chopie, kto ci to utrzyma?.


Node.js na serverze, react/next.js na apce webowej ktora bedzie zoptymalizowana na telefony.


Wszedzie JS, technologie ktore zna wiele osob + dosyc latwy stack. Rust jest spoko, ale wez znajdz ogarnietych specjalistow od reki, a w razie jak aktualni programisci zrobia "pa, pa" to szybko ich podmien.


Chociaz przy reactie sie nie upieram bo ostanie zmiany ida w zlym kierunku. Powoli mysle czym zastapic react.

Zaloguj się aby komentować

Misie z tagu #programowanie mam wkrótce rozmowę na Junior Java, w opór mi zależy na tym żeby to stanowisko dostać, sam fakt że zaprosili na rozmowę już znaczy dużo, ale to dopiero jeden krok

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, rady, propozycje, cokolwiek co mi może pomóc, co sobie przypomnieć prócz wszystkiego to zapraszam w komentarz lub na priv

Pozdrawiam
monke

@konrad1 poza tym co wyżej to mogą pytać również o gita (np. co zrobisz jeśli chcesz poprawić istniejący commit?).


Nie jestem Java developerem ale kiedyś na jednej rekrutacji na pieniężne stanowisko chcieli ode mnie by wyjaśnić jakiś fragment kodu w Javie typu masz dwie zmienne, tu są jakieś operacje na nich i co zostanie wyprintowane po tych operacjach (czyli np. czy możesz dodać String do Stringa, zamiana Stringa na Int itp)

dotevo

dobre. Kiedyś gdy prowadziłem rozmowy to zawsze pytałem o GIT. Ludzie mówią, że znają go super, a potem do repo trafia syf w stylu "commit A", "shit b". Bo git commit, pull, push to raczej wiedza podstawowa, a znajomiść gita to też submodule, subtree, workspace, reflog i wiele innych. Już nie mówiąc o poprawnym tytule i opisie zmiany.

Orzech

@konrad1 Jak chcesz to Ci zrobię mock interview

monke

@Orzech o takich hejtowiczów nic nie robię (⁠◍⁠•⁠ᴗ⁠•⁠◍⁠)⁠❤

konrad1

@GitHub @zboinek @koszotorobur @jiim @monke @dotevo Blisko, jak podpisze umowę można pić kompot piwko herbate co kto tam woli

Zaloguj się aby komentować

Ostatnio stworzyłem sobie fuzzer, który znalazł masę problemów w popularnych programach tj. ruff(linter do pythona), oxc(linter do js/ts), lofty(zapisywanie/odczytywanie tagów z plików muzycznych), biome(formatter dla js/ts) i wiele innych

przykłady zgłoszonych issue:


niestety wszystkie znalezione problemy albo zostały naprawione albo czekają na poprawę i nic więcej nie znajduję

Możecie podrzucić jakieś programy, które mógłbym potestować(głównie rust, choć nie tylko)?

Jest jednak kilka prostych ograniczeń.
Program musi:

  • być w miarę popularny - nie chce mi się testować czegoś co tylko 2 aktywnych użytkowników
  • pracować na pojedynczych plikach/grupach plików - np. na wejściu podawany jest plik który ma sprawdzić lub biblioteka powinna prosto umożliwiać stworzenie takiego programu.
  • pozwalać na szybkie iteracje - jedna iteracja programu np. sprawdzenie pliku nie powinno trwać dłużej niż kilka sekund
  • być open-source

#programowanie

Zaloguj się aby komentować

Ostatnio w pracy miałem problem z elsticsearchem. Nigdy nie dane mi go było poznać więc rozwiązując ten problem sporo nauczyłem się o tej technologii.

I tu pojawia się moje pytanie:

Znacie może takie bardziej zaawansowane i bazujące na prawdziwych problemach platformy do doskonalenia skilla programistycznego?

Jest sporo jakiś leetcodów itp. ale tam są bardziej takie algorytmiczne zadania pod rozmowę kwalifikacyjną.

Idealnie czego bym szukał to coś że dają ci rozgrzebany projekcik w którym jest jakiś błąd albo musisz coś dokończyć.

Wiem że sam mogę sobie jakieś projekty pisać, ale przy samodzielnym pisaniu zazwyczaj idzie względnie po mojej myśli i nie mam szans trafić jakiegoś błędu który przytrafi się przy projekcie większej skali.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania
saqala-bilaabayso

możesz pomagać innym ludziom, którzy mają takie problemy, na platformach typu stackoverflow

cec

Znajdź jakiś projekt open source np. na githubie, najlepiej taki, z którego korzystasz na co dzień.

Wejdź na kartę "issues", wybierz jakiś błąd i spróbuj go rozwiązać.


(Pewnie i tak się skończy na tym, że po dwóch dniach prób zbudowania tego gówna lokalnie rzucisz tym w kąt ¯\_(ツ)_/¯ )

Catharsis

@QuentinDamianino Tak jak ktoś już tu napisał, jak ci się nudzi i chcesz się pouczyć naprawiać błędy w czyimś kodzie to zapraszam na GitHubie jest masa open source aplikacji z setkami otwartych "iszu" czekających na naprawienie.

Zaloguj się aby komentować

Ehh, nie mam pomysłu co to może w ogóle być... Na początku widać listę plików, ale później spodziewałem sie plików .wav, a wygląda jakby było skompresowane...
To chyba nie pogmeram w tych plikach...
https://allegro.pl/oferta/edukacyjny-czytnik-kart-do-wczesnej-nauki-jezyka-angielskiego-224-slowka-14557331692

Jak ktoś chce się przyjrzeć to wrzucam plik bin zrzucony z flasha:
https://we.tl/t-wmcmJUMI98

#programowanie
f3d4f04c-f938-4e9f-b085-d7155f65c91c
ataxbras

@Felonious_Gru Tak, to raczej spakowane. `strings` wyrzuca mi same śmieci. FS nie wiem jaki, pakery też nie wiem jakie. Do czego tego potrzebujesz i z czego ten dump?

Felonious_Gru

@ataxbras dump z pamięci tej zabawki co w linku.

Potrzebuje to za duże słowo, chciałem sobie pozmieniać niektóre dźwięki, bo są paskudne.

e0e9cede-6da0-4e18-9f4e-3f026dc5b3ce
ataxbras

@Felonious_Gru Masz specyfikacje tego chipa?

Felonious_Gru

@ataxbras @myoniwy niestety chiński klon saleae nie daje rady zgrać komunikacji.

Widać, kiedy uc gada z pamięcią, ale dane nie mają większego sensu.


Poddaję się, dużo rbh żeby to dalej analizować, a efekt niepewny

Wrzucam obiecane zdjęcie ic

d59c0496-8313-4a0b-90f9-f3988e418552
Felonious_Gru

@Deykun sk taki cwaniak jesteś to weź to rozgryź xd

Deykun

@Felonious_Gru

Odkodowałem

░░░░░░░░░░░░░▄▄▀▀▀▀▀▀▄▄

░░░░░░░░░░▄▄▀▄▄▄█████▄▄▀▄

░░░░░░░░▄█▀▒▀▀▀█████████▄█▄

░░░░░░▄██▒▒▒▒▒▒▒▒▀▒▀▒▀▄▒▀▒▀▄

░░░░▄██▀▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▄

░░░░██▀▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▌

░░░▐██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▐█

░▄▄███▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█

▐▒▄▀██▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▐▌

▌▒▒▌▒▀▒▒▒▒▒▒▄▀▀▄▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▌

▐▒▀▒▌▒▒▒▒▒▒▒▄▄▄▄▒▒▒▒▒▒▒▀▀▀▀▄▒▐

░█▒▒▌▒▒▒▒▒▒▒▒▀▀▒▀▒▒▐▒▄▀██▀▒▒▒▌

░░█▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▐▒▒▒▒▒▒▒▒█

░░░▀▌▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▌▒▒▒▒▒▒▄▀

░░░▐▒▒▒▒▒▒▒▒▒▄▀▐▒▒▒▒▒▐▒▒▒▒▄▀

░░▄▌▒▒▒▒▒▒▒▄▀▒▒▒▀▄▄▒▒▒▌▒▒▒▐▀▀▀▄▄▄

▄▀░▀▄▒▒▒▒▒▒▒▒▀▀▄▄▄▒▄▄▀▌▒▒▒▌░░░░░░

▐▌░░░▀▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▄▀░░░░░░░

░█░░░░░▀▄▄▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▄▀░█░░░░░░░

░░█░░░░░░░▀▄▄▄▒▒▒▒▒▒▄▀░░░░█░░░░░░

░░░█░░░░░░░░░▌▀▀▀▀▀▀▐░░░░░▐▌░░░░░

Zaloguj się aby komentować

Mam ostatnio problemy z programem, który ubijam poleceniem timeout.

Program wykonuje setki(w zasadzie to grupowo robi 10000) operacji zapisu plików do określonego folderu z wątków rayona(rust) i wygląda na to, że bez względu czy ubijam go sygnałem TERM czy KILL, to nieco później (0-10s) po zabiciu programu, nie mogę usunąć całego folderu z plikami, bo wygląda, że program ciągle w tle tworzy nowe pliki, więc próba usunięcia takiego katalogu przez "rm -rf" wypisuje błąd "rm: cannot remove '/opt/tmp_folder/short_normal_1/16474004021118382402': Directory not empty"

Zatem by rozwiązać problem przerzucam timer końca działania do programu zamiast ubijać program z zewnątrz.

Jednak mam tutaj ponownie zagwozdkę.
Mam dwie koncepcje

Pierwsza to taka, że pierwszy wątek który złapie problem, to przerywa cały program:
fn check_for_exit() {
  if time_left < 0 {
      process::exit(127);
  }
}


files_chunks.into_par_iter().for_each(|| {
   check_for_exit();

   for file in files_chunks {
       fs::copy("file", output_dir);
   }
});

Druga to taka, że czekam aż wszystkie wątki się skończą i dopiero wtedy przerywam wykonywanie programu

fn check_for_exit() -> bool {
  return time_left < 0;
}

files_chunks.into_par_iter().map(|| {
   if check_for_exit() {
       return None;
   }

   for file in files_chunks {
       fs::copy("file", output_dir);
   }

   Some(())
}).while_some().collect<()>();

if check_for_exit() {
   process::exit(127);
}

Niby punkt drugi bezpieczniejszy, ale punkt pierwszy też przecież przecież powinien wszystkie wątki z kopiowaniem plików ubić. Dobrze kminię, czy jednak punkt pierwszy nie jest bezpieczny?

#programowanie
#rustlang
Orzech

@qarmin Nie pisałem dawno w rust, zwłaszcza na tym poziomie, ale zdecydowanie druga opcja. Wydaje mi się, że w pierwszej opcji będziesz miał proces w kolejce do ubicia/ubity, a to co zostanie to będą tzw. detached threads. Ale nie jestem (już) ekspertem, podpytaj może kogoś innego

globalbus

@qarmin a to nie jest kwestia tego, że operacje na plikach robi kernel? Ubicie procesu nie przerywa fs::copy.


Po drugie, obsługa sygnałów nie jest synchroniczna. Jak zrobisz kill PID && rm costam, to na pewno to nie zadziała. Musisz poczekać, aż proces obsłuży sygnał i się zamknie.


Jak robisz timeout na wątkach wewnątrz programu, to z pewnością da się to bardziej elegancko obsłużyć.

lexico

@qarmin Analizując obie koncepcje, które przedstawiłeś, można zauważyć kilka istotnych różnic w sposobie zarządzania zakończeniem wątków i zatrzymaniem programu.

Pierwsza koncepcja


  • Zalety:

  • Każdy wątek sprawdza warunek time_left < 0 przed rozpoczęciem kopiowania.

  • Jeśli warunek jest spełniony, natychmiast wywołuje process::exit(127), co natychmiastowo kończy cały program.

  • Wady:

  • process::exit(127) powoduje natychmiastowe zakończenie programu bez czekania na zakończenie pozostałych wątków. To może skutkować niekompletnym zakończeniem operacji IO, co może być przyczyną problemów z plikami.

  • Możliwe nieprzewidywalne zachowanie, jeśli process::exit(127) jest wywoływane z wielu wątków jednocześnie.


Druga koncepcja


  • Zalety:

  • Sprawdza warunek time_left < 0 przed rozpoczęciem kopiowania w każdym wątku, ale zamiast natychmiastowego zakończenia, wątki, które spełniają warunek, po prostu kończą swoją pracę.

  • Pozwala wszystkim aktywnym wątkom dokończyć swoje operacje kopiowania, zanim program sprawdzi, czy powinien zakończyć się process::exit(127).

  • Bezpieczniejsze podejście, ponieważ nie powoduje natychmiastowego zakończenia programu, co pozwala na bardziej przewidywalne zarządzanie zasobami.

  • Wady:

  • Może powodować krótkie opóźnienie w zakończeniu programu, jeśli trzeba czekać na zakończenie wszystkich wątków.


Wnioski

Druga koncepcja jest bardziej bezpieczna i elegancka, ponieważ pozwala na kontrolowane zakończenie programu i uniknięcie problemów związanych z nieskończonym tworzeniem plików po wywołaniu timeout.

Natychmiastowe zakończenie programu przy użyciu process::exit w pierwszej koncepcji może prowadzić do nieprzewidywalnych problemów związanych z niedokończonymi operacjami IO. W drugiej koncepcji wątki mogą bezpiecznie zakończyć swoje zadania, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z plikami i zasobami.

Zatem rekomenduję skorzystanie z drugiej koncepcji. Jeśli jednak decydujesz się na pierwszą koncepcję, warto wprowadzić mechanizm, który upewni się, że wszystkie wątki zakończyły swoją pracę przed zamknięciem programu, aby uniknąć problemów z niekompletnym przetwarzaniem plików.

Zaloguj się aby komentować

:green_book:
Pracownicy, którzy dołączyli do Nvidia 5 lat temu, są teraz milionerami i prowadzą życie na "półemeryturze"
Nvidia (NASDAQ: NVDA) odnotowała niesamowity wzrost w ostatnich latach. Od początku 2024 roku akcje firmy wzrosły o 167%. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły o imponujące 3,450%.
https://finance.yahoo.com/news/employees-joined-nvidia-5-years-160012281.html

W sumie ciekawy problem.

Źródło: https://www.tiktok.com/@trading101/video/7384254329965792555

#programowanie #programista15k #nvidia
m_h

W sumie ciekawe ilu jest takich pracowników co mają te ponad 10 000 000 $ w akcjach. Załóżmy że jakieś 10% wszystkich tam pracujących. Jak sprzedaż takiej ilości akcji wpłynie na cenę Nvidii na giełdzie oraz co się stanie jęzeli te osoby powiedzą: pierdole nie robię na tego prywaciarza złodzieja i pójdzie leżeć na trawkę pindolem do góry.

Zaloguj się aby komentować

Alawar

Śmiechłem łap pioruna.

DerMirker

Chłop co z wykopu przeleja

radek-piotr-krasny

@DerMirker na X znalezione. Na wykopie to z 7 lat nie bylem

Odczuwam_Dysonans

@DerMirker skoro prawie nikt tu nie odwiedza wykopu, to nie widzę problemu w końcu mało memów w necie jest autorskich, na wykopie raczej też nie był pierwszy.

GrindFaterAnona

@radek-piotr-krasny dobre

Zaloguj się aby komentować

Siemka, czy kojarzycie jakieś materiały w języku polskim tłumaczące podstawy programowania? Zmienne, tablice, pętlę, takie pierdoły. Język w sumie dowolny, ale spodziewam się że jak coś będzie to pewnie dla pythona.

Inb4: "naucz się angielskiego i przeczytaj XYZ" to nie jest rekomendacja materiałów w języku polskim.

#programowanie #naukaprogramowania #pytanie #kiciochpyta
wombatDaiquiri

@Tomek07 to jest moim zdaniem krok drugi, bo w sumie jakie ta osoba miałaby zadać pierwsze pytanie, skoro nic nie wie?

Tomek07

@wombatDaiquiri Jak zacząć naukę z programowaniem. Daj instrukcje krok po kroku z przykładami

elszczepano

Za moich czasów to się polecało Mirosława Zelenta - tłumaczy jak chłop krowie na rowie. OTOH pamiętam też zesranie na forach że pokazywał to na C++ i były tam też jakieś zarzuty o bad practices. Niemniej jednak mnie wtedy nauczył więc ode mnie polecanko.

elszczepano

Z kolei na studiach, gdy mieliśmy podstawy programowania to mieliśmy je 2 razy (xD) i raz w Javie i raz w Pythonie. Patrząc jak reszta grupy przyswajała materiał, to dowolna cegła do Pythona traktująca temat od zera i kompleksowo powinna być łatwo przyswajalna dla kogoś, kto o programowaniu nie ma pojęcia. Javę bym omijał szerokim łukiem na pierwszy język (spróbuj komuś wytłumaczyć dlaczego hello world wymaga 18 linii kodu + pierdolenie się z postawieniem wszystkiego by to uruchomić).

Meverth

@wombatDaiquiri sprawdź https://kobietydokodu.pl/kurs-javy/

możesz poczytać go nawet jeśli jesteś mężczyzną, trans, nie-binarny, kotem, psem itp - nikt tego nie sprawdza ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować