Zdjęcie w tle
Klub antymodernistyczny

Społeczność

Klub antymodernistyczny

40

Społeczność skupiająca krytyków współczesnego świata zarówno z prawej jak i z lewej strony.

Myślę, że jako cywilizacja mamy wyjątkowo silne umiłowanie do wolności. Rzecz w tym, że chęć realizowania tej wartości w społecznej praktyce zaczęło działać destrukcyjnie na wszystko inne. Liberalizm przez to stoi w jawnej opozycji do nacjonalizmu i miłości do ojczyzny, konserwatyzmu i umiłowaniu tradycji, czy socjalizmu i jego pragnienia zbudowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Myślę, że ostatecznie żadna idea nie powinna mieć aż tak dominującej pozycji w społecznej hierarchii wartości. Wolność absolutna prowadzi wyłącznie do nihilizmu i alienacji. Jednostka staję w tym akcie oderwana od wszelkiej kolektywnej tożsamości, ale pozostaje w tym wszystkim całkowicie osamotniona i pusta. Żadna norma nie ma dla niej znaczenia, ale zostaje wtedy wystawiona na jedynie egzystencjalną pustkę i realizacje własnych prymitywnych pobudek. Dlatego w opozycji do liberalizmu zostałem nazbolem.

#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #polityka
ff096f8b-6da7-44d2-a30e-85dc7ae9521d
Hoszin

co to jest nozbol? bo bym poczytał jaki masz pomysł na nasze współczesne życie.

Matkojebca_Jones

@Al-3_x Za bardzo myślisz w kategoriach ideologii.

pokeminatour

Wolność/liberalizm polega na dobrowolnym wyborze drogi, w przeciwieństwie do innych wartości pozwala czuć się swobodnie każdemu w społeczeństwie.

Społeczeństwo odrzuca np miłość do ojczyzny i umiłowanie tradycji bo jest to sprzeczne z ich pogladami i robią to dobrowolnie. Czy zatem powinniśmy narzucać ogólny dany kształt społeczeństwa wszystkim tak aby uniknąć nihilizmu i alienacji ?


Według mnie Państwo w sferze swiatopogładowej powinno umożliwiać ludziom wszystko, zaś to jednostki powinny łaczyć się w grupy o podobnych systemach wartości w których bedą liderzy którzy bedą tą grupę prowadzić.


To jednostka powinna dążyć do poznania siebie i dołączenia do jednej z nich, jednostka powinna być edukowana w zakresie negatywnych konsekwencji jakie mogą się pojawić w danym wariancie i zachęcana do tego by nie popaść w pustkę i osamotnienie - by znaleźć własna drogę i to w tych jednostkach upatruje problem a nie w tym że Państwo nie narzuca ludziom drogi.


I na dobrą sprawę to już się trochę dzieje, grupki na FB, subskrypcję na YT tworzą każdemu bańke informacyjna, ta bańka ma charakter wirtualny ale o tym znów zdecydowała większość.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Tak w sumie pytanie do was, ludzi obserwujących Klub antymodernistyczny i czytających moje wpisy/artykuły, które tu wrzucam regularnie... Do tej pory pisałem o tym o czym miałem akurat ochotę w danej chwili, ale w sumie ciekawi mnie jakich wy treści oczekujecie. Wolelibyście więcej analiz dzieł popkultury, czy może zjawisk społecznych jak foliarstwo albo ekstremizm, a może jednak jednak chcielibyście bym więcej o geopolityce. Może powinienem wrzucać ankiety o czym byście chcieli następny mój wpis xD Jak coś to piszcie.

#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #filozofia #polityka
7bc03dd4-a4a2-4998-911a-d2bae4e539a7
wielkaberta

Jakiś dziwny obrazek vomit-chana.

BTW, pisz o rasowych animu z lat 80/90. Taki Legend of Galactic Heroes na przykład.

Matkojebca_Jones

@Al-3_x Obserwuję tak #antykapitalizm i chcę żebyś nie zasrywał świętego tagu byle gównem.

StrachNaWroble

@Al-3_x Anime polecajki oraz pierwsze wpisy z wypoku były jednymi z najlepszych - szczególnie te o przestrzeni.

Innymi słowy nie jakaś wydumana geopolityka, tylko w pewnym sensie analiza psychiki społecznej.

Zaloguj się aby komentować

W pewnym sensie czy tego chcemy czy nie to przemoc rządzi tym światem. Działa to zarówno w polityce wewnętrznej jak i zewnętrznej. Państwo może kontrolować społeczeństwo bo ma monopol na użycie brutalnej siły. Supermocarstwa mogą bezprawnie napadać na inne kraje bo mają silniejsze wojska. Dlatego właśnie Marks uważał, że większe zmiany nie będą możliwe bez konieczności rewolucji. Nawet droga pokojowych reform może być dokonana tylko, jeśli elity będą miały widmo rewolucji za plecami. Podobnie dyktatorów nie da się obalić w sposób pacyfistyczny. Gdyby liberałowie zaczęli podkładać w Rosji bomby pod samochody oligarchów, mieli by dużo więcej do gadania niż mają obecnie. To jest pewna prawda na temat naszej rzeczywistości.

#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #polityka
3d410e22-cff4-4b8d-ad3d-24d4f18e87f3
wielkaberta

@Al-3_x Słowem "Nie ma rewolucji bez krwi"?

Zaloguj się aby komentować

Ogólnie wyśmiewam szurów, ale jest kilka kwestii z którymi się z nimi zgadzam. Uważam się dla przykładu za przeciwnika cyfrowego pieniądza. Jak najbardziej też przeszkadza mi fakt, że korporacje i rządy nas inwigilują na masową skalę. Zabrzmi to może dziwnie, ale zgadzam się również z teorią, że część elit może mieć zainteresowania około okultystyczne. Im dalej jednak w las tym gorzej. Szczególnie gdy dochodzimy do śmiercionośnych szczepionek czy sieci 5g.

#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #polityka
michal-g-1

Jak będzie 100% cyfrowy pieniądz to znika szara strefa (nie da się dać pod stołem/prać pieniędzy).

Jedyny minus to brak "prywatności" czyli czegoś, czego i tak nie masz w sieci.

Czyli same plusy (uszczelnienie systemu prawnego) I zero minusów (i tak Cię inwigilują)

Jestem całkowicie za cyfrowym pieniądzem.

jajkosadzone

@Kubilaj_Khan

A masz wlaczonego asystenta google?

Ja mam wylaczonego i nigdy nie mialem reklam w przegladarce,fb,instagramie rzeczy o ktorych mowilem.

Maks co mialem to reklamy produktow rtv agd albo media expert ktore przegladalem kilka dni wczesniej xD

jajkosadzone

@Kubilaj_Khan

Tak bylo.

Dziwnym trafem o tej miejskiej legendzie z reklamami i podsluchem slysze tylko w internecie

Zaloguj się aby komentować

Nie zgadzam się w ogóle z ideą, że teorie spiskowe są popularne bo upraszczają rzeczywistość. Znaczy owszem. W wielu przypadkach może tak być, ale myślę też nad całkowicie odwrotnym powodem. Myślę, że dla wielu osób teorie spiskowe mogą się wydawać mocno ekscytujące bo przełamują oczywistość naszej szarej rzeczywistości. Sam lubiłem je czytać w swoim czasie jako po prostu formę rozrywki. W pewnym sensie świat w którym istnieje zła organizacja chcąca przejąć władze nad światem i wszędzie mająca swoich ludzi z którymi dana jednostka musi walczyć bo tylko ona zna prawdę sprawia, że życie jest bardziej ekscytujące. Nie bez powodu też do teorii spiskowych często nawiązywały różne gry komputerowe, książki czy filmy. Z drugiej strony łatwo wpaść w paranoje i kompletny brak stabilności psychicznej. Tutaj teorie spiskowe przestają być wygodnym narzędziem do upraszczania świata, a stają się paliwem dla koszmarów.

Ja jednak dostrzegam w teoriach spiskowych jeszcze jedną rzecz. Mianowicie z punktu widzenia postmodernizmu, wiele teorii spiskowych mimo wszystko przedstawia jakieś argumenty. Nie można całkowicie odrzucać ich jako całkowicie irracjonalne wymysły ludzi znudzonych życiem. W ten czy inny sposób są one częścią intersubiektywnego dyskursu i dla kompletnego laika dawanie większej wiary w przekaz serwowany nam przez mainstreamowe media jest kwestią czysto umowną. Bardziej bazuje ona na pewnym przeświadczeniu i zaufaniu do profesjonalnych dziennikarzy niż so anonimowych typów z internetu. Nie jest to postawa całkowicie pozbawiona racji bytu, ale nie ma ona jednak podstawy w faktycznej wiedzy danej jednostki na omawiany temat. Tymczasem od czasu do czasu zdarza się, że dana teoria spiskowa okazuje się prawdziwa. Stwierdzenie więc, że coś jest nieprawdą tylko i wyłącznie na podstawie faktu mienia do czynienia z teorią spiskową nie jest w żadnym wypadku lepsze od założenia by wszystko co mówią politycy i media jest kłamstwem. Jest to jednak temat na nieco większy wpis. Tutaj chciałem dać jedynie nieco inne spojrzenie na zjawisko szurii które zwykle krytykuje. Tyle ode mnie.

#revoltagainstmodernworld #teoriespiskowe #filozofia #socjologia #polityka
Kremovka

@Al-3_x tekst własny czy inspiracja jakimś twórcą? Lubię taki kontent i jeśli możesz polecić na przykład jakiegoś bloga z tego typu przemyśleniami to poproszę:)

Kondziu5

Ja pierdole piszesz to jak jakieś rozprawki w liceum, wszystko jest takie płytkie, bez pazura.


Skup się na jakimś aspekcie, daj przykład który byś poddał analize i wyciagaj z niego ile wlezie.

loginnahejto.pl

@Al-3_x człowiek myśli przy użyciu historii, współczesna nauka mówi ze świat jest poddany bezsensownym immanentnym prawom, a teorie spiskowe interpretują go narracyjnie wiec są dużo lepiej przyswajalne.

Zaloguj się aby komentować

Ogólnie to nie uważam konfederacje za partie faszystowską. Uważam za to, że faszyzm mógłby skutecznie rozwiązać problem konfederacji. Brzmi jak żart, ale nie do końca. Polski publicysta i myśliciel konserwatywny, Tomasz Gabiś opublikował jakiś czas temu na swoim blogu dość ciekawy artykuł na temat Leo Straussa (link podam poniżej), konserwatywnego filozofa pochodzenia żydowskiego i miłośnika Carla Schmitta. Gabiś przytacza nam cytaty, które świadczą, że Strauss miał dość pozytywne zdanie o faszystowskich Włoszech, przed zbliżeniem się Mussoliniego z Hitlerem. Filozof ten opisywał faszyzm jako lekarstwo na rosnący w siłę nazizm. W przytaczanych cytatach wyraża on pogląd, że nie da się powstrzymać rosnącej w siłę skrajnej prawicy poprzez demokratyczne metody i autorytarne rządy jako mniejsze zło są dużo skuteczniejsze w radzeniu sobie z tym problemem. Lepsza bowiem jego zdaniem była oświeceniowa dyktatura niż krwawe rządy osób pokroju Hitlera. Dlatego i dziś sam zgadzam się z tezą, że silna władza skupiona w okół bardziej racjonalnej alternatywy byłaby wstanie powstrzymać pochód psychoprawicy gdyby ta urosła za bardzo w siłę. Nie uważam jednak by taka sytuacja byłaby obecnie potrzebna bo nie wierze żeby Konfederacja kiedykolwiek zaszła tak daleko.

Artykuł

#filozofia #polityka #bekazprawakow #konfederacja #antykapitalizm #revoltagainstmodernworld
03b2819d-3fa3-4a5b-be19-3675bc35d5c8

Zaloguj się aby komentować

Miałem okazje podjąć się ostatnimi czasy dość długiej dyskusji na temat natury faszyzmu ze znajomą. Moja oponentka odwołując się do poglądu Jasona Stanleya, twierdziła, że faszyzm objawia się w mitologizacji przeszłości. Osobiście nie zgadzam się z tym światopoglądem. Każda ideologia bowiem w pewnym sensie mitologizuje historie. Dowodził tego chociażby Sorel. Marcin Napiórkowski w swojej książce "Mitologia współczesna" pisał, że historia nie jest badana jako zestaw obiektywnych faktów, lecz przez pryzmat określonych znaków i kodów, które pozwalają nam rozumieć dawną przeszłość. Są one jednak zakorzenione w naszej teraźniejszości i nasz pogląd na temat historycznych wydarzeń zmienia się z czasem. Również Gadamer pisał, że badanie historii opiera się na akcie komunikacji z tekstami przeszłości i kluczem jest tu hermeneutyka, a nie udawanie obiektywnego znawcy faktów.
Z drugiej strony jak pisał Mircea Eliade mity występują praktycznie w każdej kulturze. To one w ogóle nadają sens całej historii nadając jej formę narracyjną. Inaczej historia byłaby dla nas tylko przypadkowym splotem wydarzeń, których interpretacja nie byłaby możliwa. Z punktu widzenia polityki natomiast to każda ideologia odwoływała się do pewnych wydarzeń, którym nadawała wyjątkowe znaczenie. Dla liberałów byłaby to rewolucja francuska i cały wiek oświecenia. Dla marksistów różnego rodzaju rewolucje, które zdaniem Marksa były punktami przemian systemowych. W Polsce również obcujemy z mitologizacją historii dzięki dziełom Sienkiewicza, które są dla nas lekturami szkolnymi, a kiedyś były tworzone ku pokrzepieniu serc. Nikt jednak nie twierdzi, że Sienkiewicz był faszystą.
Jason Stanley w moim odczuciu forsuje tu rozumienie historii jako obiektywnej nauki o faktach, a w praktyce współczesne rozumienie przeszłości bazuje na interpretacji przez pryzmat ideologii liberalnej. Panująca ideologia zawsze stara się nadawać sobie znaczenie obiektywnej, a wszelkie odstępstwa z góry odrzuca jako fałszywe. Jako postmodernista nie mogę się jednak zgodzić z takim podejściem.
#filozofia #historia #revoltagainstmodernworld #polityka
e976d751-838e-4266-8d74-da73c9388f3c
Grewest

@Al-3_x

Jason Stanley w moim odczuciu forsuje tu rozumienie historii jako obiektywnej nauki o faktach, a w praktyce współczesne rozumienie przeszłości bazuje na interpretacji przez pryzmat ideologii liberalnej. Panująca ideologia zawsze stara się nadawać sobie znaczenie obiektywnej, a wszelkie odstępstwa z góry odrzuca jako fałszywe. Jako postmodernista nie mogę się jednak zgodzić z takim podejściem.


Szczerze mówiąc zawsze mi się wydawało że postmodernizm jest czymś bliskiemu libertarianizmowi.

Al-3_x

@Grewest Cóż... W przypadku Foucaulta może troche? Kiedyś czytałem jakiś artykuł libertariański który chwalił jego filozofie.

moll

@Al-3_x nie bez kozery mówi się że historię piszą zwycięzcy

Al-3_x

@moll No to jest... prawda

moll

@Al-3_x dlatego narracja zależy od tego, kto ją opowiada/tworzy. Co dla jednego jest wrogim najazdem dla drugiego chwalebnym wyczynem rodzimego oręża.


A historia to tworzenie opowieści na podstawie faktów, w oparciu o źródła, aktualną kulturę i etykę oraz potrzeby polityczne

wielkaberta

@Al-3_x

Sorry za potencjalnu offtop:


lecz przez pryzmat określonych znaków i kodów

przez pryzmat ideologii liberalnej.


Czy to jest właśnie ten motyw, który sprawia, że nie idzie "swobodnie" dyskutować o niewolnictwie? Że niektóre tematy są niejako "tabu"?

Myślę że na stwierdzenie "niewolnictwo to była norma cywylizacyjna i ledwo z tego wypełznęliśmy" to bym został wyjebany z twittera w trybie natychmiastowym. Ponieważ, niewolnictwo wyłącznie kojarzy się z ciężką pracą fizyczną, smaganiem bicza, a już nie wspomnę o afroamerykanach

https://www.youtube.com/watch?v=Lhu4T_vwxIU


Sorry za potencjalny offtop, ale mam wrażenie, że zahaczam o Twój wywód tutaj?

Al-3_x

@wielkaberta

Czy to jest właśnie ten motyw, który sprawia, że nie idzie "swobodnie" dyskutować o niewolnictwie? Że niektóre tematy są niejako "tabu"


Po części?

Zaloguj się aby komentować

Jeśli mam wybierać pomiędzy wielkim resetem, a Elonem Muskiem, Trumpem, Putinem i Konfederacją to wole nie wybierać wcale. Tyle, że to żadne rozwiązanie. Powiedziałbym, że obecnie mamy do czynienia ze starciem dwóch ośrodków światowej oligarchii. Jest to mocno uproszczony obraz, dlatego proszę patrzeć na to co tutaj pisze z przymrużeniem oka. Faktem jednak jest, że z jednej strony mamy pewien podział pomiędzy elitami. Klaus Martin Schwab reprezentuje tu zwolenników bardziej globalnego porządku kapitalistycznego, gdzie dominacje sprawowałyby ponadnarodowe korporacje oraz ponadpaństwowe struktury. Nie byłby to w moim odczuciu rząd światowy, ale w pewnym sensie jego zalążek. Druga strona raczej trzyma się tradycyjnego modelu państwowej oligarchii jak to ma obecnie miejsce w Rosji. Zagadką jest tu Elon Musk, ale on z kolei wydaje się być zwolennikiem tak zwanego Dark Enlightenmentu, a przynajmniej ja odniosłem takie osobiste przeświadczenie. W każdym razie obie strony zdecydowanie nie działają w interesie dobra ogółu. Rozwiązaniem byłoby stworzenie oddolnego ruchu, który reprezentowałby zwykłych ludzi. Tak zwanej trzeciej strony konfliktu, która stworzyłaby wyłom w obecnym porządku. Pytanie czy to możliwe.
#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #polityka
a919529a-f918-4a9c-923b-85364d4d51d6
Kierkegaard

Rozwiązaniem byłoby stworzenie oddolnego ruchu, który reprezentowałby zwykłych ludzi.


@Al-3_x anarchizm

loginnahejto.pl

@Al-3_x nie wrzucałbym Trumpa czy Konfederacji do jednego wora z Muskiem. Musk to jak mówisz kręgi "californian ideology", dark enlightmentu, neoreakcji itd. choć sam niekoniecznie musi świadomie się do tego odnosić. Trump czy Konfederacja to z kolei czysto destrukcyjna siła przypominająca raczej rewoltę 68 roku. Schwab i globaliści to mniej więcej tak jak mówisz. Czy coś się zmieni? Musi - wszystkie trzy nurty albo nie mają żadnego pomysłu na rzeczywistość (psychoprawica) albo są one oparte na błędnych przesłankach antropologicznych (pozostałe dwa nurty).

Al-3_x

@loginnahejto.pl

nie wrzucałbym Trumpa czy Konfederacji do jednego wora z Muskiem


Nie są z tej samej bajki, ale w pewnym sensie są ze sobą powiązani za sprawą Alt Rightu. Alternatywna prawica w USA mocno się inspirowała z tego co wiem DE, czy ideą neoreakcji. Trumpa popiera też biznesmen Peter Thiel, który również podchodzi pod te nurty. Nie powiedziałbym, że on czy Elon wyznają te same ideologie co Trump, ale mogą go wykorzystywać jego czy innych prawicowców do własnych celów.

Ziemniakomat

Jeśli mam wybierać pomiędzy wielkim resetem, a Elonem Muskiem, Trumpem, Putinem i Konfederacją


Ale wybierać do czego? Do rozstrzelania? Jako czempiona w LoLu?

Al-3_x

@Ziemniakomat Do rozstrzelania wybór byłby zbędny skoro obie grupy się do tego nadają.

Zaloguj się aby komentować

Żyjemy w epoce przełomu. Epoce nowej ery. Stoją przed nami nowe możliwości, o których wcześniejszym pokoleniom się nawet nie śniło. To jak ta epoka się ostatecznie potoczy zależy w dużej mierze od naszej woli. Mamy moc by ukształtować przyszłość wedle własnej wizji. Jeśli przepuścimy tą szanse zrobią to za nas inni.
#antykapitalizm #revoltagainstmodernworld #polityka #memy
f84665ff-d5b7-418e-a26e-ef79ec77ed9c
KonoromiHimaries

Obowiązkowo każdy powinien czytać więcej sci-fi.

Afrobiker

Projekt Venus mnie przekonał już dwie dekady temu. Fresco to chyba najlepszy futurolog inżynier o jakim słyszałem

Zaloguj się aby komentować