Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
burt

@ICD10F20 pokaż co to za fabryka fajansu (sygnatura na spodzie)

mordaJakZiemniaczek

@ytilibuuun żałuję, że Ci dałem piorun, bo teraz nie mogę Ci dać pioruna jeszcze raz Dla mnie komentarz miesiąca

Zaloguj się aby komentować

Counter Strike kończy dziś 25 lat, a że to ważna gra w moim życiu przedstawiam państwu ciekawostkę jak twórcy wymyślili nazwę wtedy jeszcze moda do hl
#ciekawostki
0340fdab-c089-4068-92de-c678e14df4f2
bartek555

Pamietam jak mi starszy kuzyn zainstalowal, bo lupali po lanie. Pierwsza mapa cs_italy, druzyna ct. Stwierdzilem, ze genialnym miejscem, zeby sie skitrac bedzie w domku z hostami, na parterze, za skrzynka.


Jakiez bylo moje zdziwienie jak ulamek sekundy po wejscie terroru do chaty dostalem wpierdol przez skrzynie xD


Potem bylem prawie pro playerem, nawet zawody lanparty zaliczylem.


Nieraz gralem cb i spary przeciwko neo, LUqowi i innym, za czasow jak jeszcze pasha powszechnie uznawany byl za cheatera ;)

green-greq

@bartek555 ja w CS 1.6 chyba nigdy z prosami nie grałem, w GO zdarzyło mi się grać z hyperem czy michem (tu mam jedną ciekawostkę która może zdradzę jak michu zakończy karierę), choć częściej z nimi grałem w WarZ

bartek555

@green-greq przypomnialo mi sie jeszcze kilka rzeczy ;)


Jak sciagalo sie configi roznych graczy, jak szukalo monitora pod najlepsze odswiezanie, myszki byly 2 teamy - microsoft ie i logitech mx. Pamietam, ze mialem mx510 i bardzo chcialem ie, bo neo na takiej lupal ;) pozniej uzbieralem, oczywiscie tez podkladka specjalna, slizgacze do myszki, itp xD


I jak bylem w jakims brytyjskim klanie, ale wstydzilem sie przez mica gadac, wiec pisalem.


Walka o najmniejszy ping, wkurwianie sie na chello (zanim zostalo przejete przez upc).


Piekne czasy 😄

Vintorez

@green-greq fajne były złote czasy 1.6, sporo polskich serwerów, lubiłem sobie upatrzyć jakiś jeden i grać tam najczęściej, bo z czasem się socjalizowało, łapało jakiś szacun, to i przyjemniej było wbijać, jak cię już ktoś kojarzył:)

dawno temu Crazy cows, potem był cs-mrozy, kieedyś to byłoo..

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Dziś krótko będzie o przepięknym skurwysynie, który rośnie w Puszczy Białowieskiej (i okolicy) i na Magurze.

Żyłkowiec różowawy jest wyjątkowo uroczym grzybem o łososiowym kolorze, u nas rzadkim i pod ścisłą ochroną, bo występuje w niewielu lokalizacjach (choć ponoć w niej jego liczebność rośnie). Nie ma zbyt wiele spokrewnionych grzybów, jego jedyny znany krewny Rhodotus asperior nie ma nawet polskiej nazwy i nie rośnie w naszej strefie klimatycznej. U osobników widać na kapelusz wyraźną i piękną białą siateczkę, na starszych egzemplarzach gładszą. Zasiedla wyłącznie martwe drewno gatunków liściastych, w Europie zazwyczaj wiązów, rzadziej jesionów, buków, dębów, dzikich jabłoni bądź kasztanowców.

Jest to dość mały grzyb i rośnie pojedynczo bądź w małych grupkach. Jest niejadalny, aczkolwiek prowadzone są badania do wykorzystania go w medycynie. Udowodniono działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Można by zeń produkować enzymy trombolityczne, rozpuszczające skrzepy krwi, użyteczne w terapii udarów mózgu, zawałów serca i zatorowości płucnej.

S: https://www.ekologia.pl/grzyby/zylkowiec-rozowaty/

#grzyby #grzybyboners
3c012b72-aade-4115-afb2-ebdf65ea0314
761b6380-e38f-45c9-a517-ae9407b33c22
7a9e88c4-c65c-4368-8e16-28b6d536d4c2
b4a7a95f-3b5e-46e2-b524-74fb1eb2fa84
10be4a23-f162-400b-b500-4c6b05bc0417

Zaloguj się aby komentować

Bakteriobójcze skrzydła Badania wykazały, że skrzydła ważek i cykad mają niezwykłe właściwości zapobiegające rozwijaniu się na nich bakterii i grzybów. Ich powierzchnie są pokryte tak zwanymi nanosłupkami, strukturami podobnymi do tępo zakończonych kolców, które rozmiarem odpowiadają mniej więcej komórkom drobnoustrojów. Bakterie osiadające na skrzydłach ważek żyją krótko - grzęzną w nanosłupkach, które deformują i przebijają ich błony komórkowe, dosłownie rozrywając je na strzępy.

Mechanizm ten zainspirował m.in. projekt antybakteryjnej nanopowłoki autorstwa badaczy z Institute of Bioengineering and Nanotechnology (IBN) w Singapurze. Powłoka ta docelowo miałaby mieć zastosowanie w powierzchniach często wchodzących w kontakt ze skórą, takich jak klamki, blaty stołów czy przyciski w windach.

#ciekawostki #przyroda #natura #owady #zwierzeta #nauka
54a78494-f8c9-4144-8af7-cb9cf4de6cad
d925e34e-898e-4df7-bc26-526e95578da5
Naczelnyhejterkacapow

@CzosnkowySmok homo sapiens niczego nowego nie wymyśla, tylko aplikuje istniejące wzorce do nowych rozwiązań

CzosnkowySmok

@Naczelnyhejterkacapow nie no, używamy dostępnych środków i narzędzi. To już semantyka co uznamy za wymyślenie a co za kopię. Do tych samych rzeczy można dojść bez kopiowania a, że mamu takie same środki bo żyjemy w tym samym środowisku to nie dziwne, że dochodzimy do podobnych rozwiązań.

Zaloguj się aby komentować

starszy_mechanik

Chyba anaboliki w dużych dawkach wjechały xD

GrindFaterAnona

@razALgul ale jej ktoś nos zjebał

razALgul

@GrindFaterAnona tam na pandzie jest napisane, że to powikłania po jakiejś operacji dentystycznej...

Dzawny

@GrindFaterAnona miała zakażenie rany nosa w dzieciństwie i musieli jej życie ratować i tak zostało.

PlastikowySmith

To tylko teoria ... Ale wysłuchajcie mnie.

f84a6b01-0718-444b-8fca-5b9d7122145b

Zaloguj się aby komentować

Niejaka Joss Stone walnęła kiedyś prawdziwą trasę światową.
#muzyka #ciekawostki
a15e1396-af51-4677-be20-f116fafe38f5
673cb0b6-f87b-4145-b923-8db0f47fff1c
RogerThat

@Ragnarokk a to jak szanuję. Zarówno hijaby jak i to z Syrią xdd

1b04e5e4-f7e3-4ded-bab1-170e23929a7e
Dudleus

Szacun za to. Niestety finansowo takie trasy, pewnie Erras Tour nie przebiją.

ivaldir

@Dalmierz_Ploza Nic niesamowitego. W czasie kiedy podróżowała, panowała swego rodzaju "odwilż" w podejściu KRLD do zachodnich turystów. Pojawiało się wtedy mnóstwo materiałów w sieci, których wydźwięk brzmiał - "w zasadzie to nie jest w tej Korei tak źle, a nawet jest tam ok". Masa przenajróżniejszych influencerów i tego typu ludzi tworzyło materiały ocieplające "chłodnawy" wizerunek Korei Północnej - prawie jakby skądś się wzieła na to kasa .

Zaloguj się aby komentować

Dziś grzyb zainspirowany wpisem Tomka ( https://www.hejto.pl/wpis/uroczyscie-otwieram-tag-grzybobranie-grinning-korzystajac-z-calkiem-ladnej-pogod ) gdzie wrzucał zdjęcie prawdziwków., gdzie od razu rzuciło mi się w oczy, że dwa z nich mają kapelusze wyraźnie ciemniejsze.

Większość z nas ucząc się zbierania grzybów wrzuca sporo gatunków do jednego worka. Mało kto rozpoznaje różne gatunki suchogrzybków czy parkogrzybków, bawi się w odróżnianie koźlarza jednego od drugiego. Tak samo sprawa jest z borowikami. Borowik to borowik, na chuj drążyć temat. Borowik, jadalny, nasz trud skończony.

Zatem podrążmy temat. Po wyłączeniu tych o czerwonej nóżce/rurkach czy białym kapeluszu zostaje nam kilka gatunków borowików. Oczywiście najpopularniejszym jest Borowik Szlachetny, ale również bardzo częstym jest Borowik Usiatkowany - zgodnie z nazwą różniący się siatką na trzonie. Wymaga to trochę wprawy w rozróżnianiu, zaś pytanie - Szlachetny czy Usiatkowany to jedne z najczęstszych zadawanych na grupach. Ale poza tymi dwoma są jeszcze inne. Jest rosnący głównie pod sosnami Borowik Sosnowy i jest Borownik Ciemnobrazowy. I to o nim będzie dziś. Borowik Ciemnobrązowy ma wyraźnie ciemniejszy kapelusz, bardziej w kolorze Podgrzyba, ma też wyraźną siatką na nóżce (dlatego pytałem Tomka, czy ma inne zdjęcia). W Polsce jest rzadki, ale na południu Europy już nie, rośnie w lasach dębowych gdzie mikoryzuje z korzeniami. W krajach gdzie jest Dąb Korkowy lubi z nim rosnąć. Cała reszta jest typowa jak każdy prawdziwek - okres występowania, rozmiar, smak. Nie jest po ochroną, bo też w sumie nie do końca znany jest jego status - bo większość ludzi zbiera je nie zastanawiając się nad gatunkiem.

Czy u Tomka to był ten borowik? Nie wiem. Może był ten, ale może był to inny gatunek z nienaturalnie ciemnym kapeluszem. Jak w medycynie - częstsza jest popularna choroba z rzadkimi objawami niż rzadka choroba. Bez pozostałych zdjęć na pewno się nie dowiemy. Ale na pewno smakowały

S: https://przyrodniczo.pl/grzyby/borowik-ciemnobrazowy/

FYI @Endrevoir

#grzyby
676ecc54-51ea-4943-95f2-21eee62c462a
2177716f-433d-4365-b3de-33907108b07e
025ce013-6a38-4fdb-820d-252163eecef8
85b1a6bd-baa7-4fce-a802-5e0fac56795e
7d8d35e2-05f7-4b87-b8db-ca91ee8db7c1
Endrevoir

@Ragnarokk bardzo ciekawy wpis, aż żałuje ze nie mam więcej zdjęć jak tak patrzę na te grzyby z twoich zdjęć wydaje mi się jednak ze to nie był ten rodzaj prawdziwka, ale pewien nie jestem.

Ragnarokk

@Endrevoir

Tak jak pisałem - myślę, że mógł to być zwyczajny Szlachetny, ale rosnący w innych warunkach. Pytałem ze zdrożnej ciekawośc, a także dlatego, że parę godzin wcześniej czytałem o nim

Zaloguj się aby komentować

I wojna światowa

Gdy SSB odkryło, że nasienie może być używane jako dobry niewidzialny atrament, jego agenci przyjęli motto "Każdy mężczyzna swoim własnym piórem". Jednak używanie nasienia jako niewidzialnego atramentu zostało zaprzestane ze względu na zapach, który powstawał po dotarciu wiadomości do odbiorcy. Powstały również pytania dotyczące nawyków masturbacyjnych agentów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mansfield_Smith-Cumming#World_War_I

Za: https://www.instagram.com/p/C8DfkZktUDy/?img_index=1

#ciekawostkihistoryczne #szpiegostwo #ipsacja
smierdakow

Pisarz miłości uwierz mi

więc zapraszam do mojej czytelni

maximilianan

@smierdakow pusty zeszycik przed sobą widzę

Sama skuwka ściągnęła się

LovelyPL

@smierdakow

Mój kałamarz pusty,

Trzęsącą ręką spisuję wspomnienia.

goroncy_kartofel

@Deykun ale nie jest napisane jak odczytać:x temperaturą jak zwykle?

DiscoKhan

@goroncy_kartofel językiem się wyczuwało znaki i tak to odczytywano ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pierdonauta_kosmolony

@Deykun

Cumming

I wszystko jasne

Zaloguj się aby komentować

Patrzy się

Podobnie jak większość owadów, ważki mają oczy złożone, zbudowane z tysięcy fasetek (oczek prostych) ułożonych jak mozaika. Takie oczy są pozbawione źrenic, mimo to jednak patrząc na niektóre ważki można odnieść wrażenie, że nie tylko mają źrenice, ale do tego zawsze patrzą prosto na obserwatora. To jednak tylko złudzenie optyczne. Ten przyciemniony obszar – pseudo źrenica – to część oka, na którą patrzymy prostopadle, a dokładnie dno oka widoczne w tych fasetkach, które są akurat ustawione na tej samej linii co soczewka i plamka żółta w oku obserwatora.

Poza dwojgiem dużych, złożonych oczu ważki mają także troje oczu prostych – tak zwane przyoczka - rozmieszczone na szczycie głowy. Pomagają one owadom określić natężenie oświetlenia w otoczeniu i zachodzące w nim zmiany.

Na pierwszym zdjęciu ważka równoskrzydła siedząca na łodydze rośliny

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #zwierzaczkl #owady
35fe12c3-22ea-447b-b31c-d59b91d49e9a
3722e954-fc7c-4892-8d2d-211ffe11df41
81208ee1-2cda-492f-8b8a-528e6a5880d4
Tomekku

@Apaturia wygląda jakby AI przerobiło coś z dzieł Walaszka

Zaloguj się aby komentować

#ciekawostki #pociagi #japonia #podroze #suseuspamuje

Seiryu Miharashi Station to stacja kolejowa na linii Nishikigawa Seiryū Line w prefekturze Yamaguchi w Japonii. Nie ma na niej żadnych wejść ani wyjść, służy jedynie do zaczerpnięcia świeżego powietrza i podziwiania krajobrazów. Stacja obsługiwane jest przez specjalne pociągi, została otwarta 19 marca 2019 r.
3fe6b036-3834-4643-a69e-b71b6b93a43e
2c8040cb-bb4a-4289-b229-7fcc6ecffc80
bf6bfb2d-02a2-4b67-b884-64b41d59b1f6
enkamayo

Czyli przerwa na fajkę. Palą oni tam?

enkamayo

A. To mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że raczej mało. Jakoś mi nie pasuje Japończyk z fajką w gębie.

Zaloguj się aby komentować

Znaczek "@" w językach europejskich

#ciekawostki #mapporn #jezykiobce
ad5ceb01-b8a3-424b-8dd8-cb082bc99500
Pherun

Anglia znów tajemniczo milczy

HunteX

@Pherun Anglia to po prostu „at”.

dsol17

Ukraina... Po trochu Rosja,po trochu Wielkie Księstwo "Litewskie".

VonTrupka

sabaka xD


ukra jak widać podzielona na wielu polach

Zaloguj się aby komentować