Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
Nasz największy pająk Oficjalnie największym rozmiarowo pająkiem występującym w naszym kraju (biorąc pod uwagę całokształt cech morfologicznych) jest bagnik nadwodny (Dolomedes plantarius), którego można spotkać w okolicach brzegów rzek, jezior i podobnych zbiorników wodnych, a także na podmokłych łąkach i torfowiskach.

Przeciętnie ciało bagnika dorasta do około dwóch centymetrów, a wraz z odnóżami pająk mierzy około siedmiu-ośmiu centymetrów. Podobne, choć zwykle nieco mniejsze rozmiary osiąga jego krewniak - również występujący w Polsce bagnik przybrzeżny (Dolomedes fimbriatus).

Tryb życia bagników jest ściśle powiązany z wodą Nie są co prawda stuprocentowo wodnymi pająkami i nie spędzają prawie całego życia pod wodą, jak pojawiający się w poprzednich postach pająk topik (Argyroneta aquatica), ale potrafią poruszać się po powierzchni zbiorników wodnych, a także nurkować. Nie budują sieci - aktywnie polują na swoje ofiary, wśród których znajdują się głównie wodne bezkręgowce, ale także małe ryby i płazy.

Bagnika najczęściej można zaobserwować na tafli wody lub na rosnących przy brzegu roślinach. Jest bardzo płochliwy i na widok człowieka najczęściej szybko się ewakuuje, ale w sytuacji bez wyjścia będzie się bronić i może ukąsić. Szczególnie skłonne do agresji są samice broniące kokonów jajowych - lepiej się do nich nie zbliżać. Ukąszenie bagnika jest uważane za bolesne, może też trudno się goić, a według niektórych doniesień wiąże się również z nieprzyjemnymi objawami nazywanymi tradycyjnie "wędkarskim kacem", utrzymującymi się nawet do kilku dni (ból głowy, mdłości, biegunka).

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #pajaki #polska
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
779844d8-74cd-4b88-8375-e1593ce7fb3c
4d3fbf60-0cc1-49ab-9304-d5e1c9dc90bd
enkamayo

Spotkałem go kiedyś. Był naprawdę ogromny, choć na zdjęciu tego tak nie widać. Rzeczywiście nad brzegiem jeziorka w środku lasu. Na Pomorzu.

ddb4227b-3e68-47e6-9c42-0186fcd0edd9
enkamayo

@enkamayo o ile to ten, o którym piszesz bo ten ma tu jakaś tam sieć

Apaturia

@enkamayo Tak, to samica z młodymi Przed wykluciem młodych samica tworzy tak zwany oprzęd, w którym umieszcza kokon z jajami - to właśnie ta pajęczyna.

Apaturia

@Fausto Ale bezpieczniej takiego nie głaskać

moderacja_sie_nie_myje

@Apaturia Nigdy takiego nie widziałem.

Zaloguj się aby komentować

Harley Davidson MT-500, czyli motocykl specjalny o terenowych właściwościach.
HD wyprodukował serię próbną dla US Army w ilości ok. 500 sztuk w roku 1999. Kontrakt finalnie nie wszedł w życie, część egzemplarzy trafiła do demobilu.
Z wyglądu typowe enduro.
Ciekawostką jest to, że zastosowano jednocylindrowy, czterosuwowy silnik firmy Rotax o pojemności 482 cm3.
#motocykle #ciekawostki
fbf233e5-9399-4006-bc66-2709380a0fc0
fa4e76e1-e0de-4ecd-b0bd-ddae49356862
b8ecc9ce-650f-4b80-a987-ca45182ca5c3
17176e06-52e0-4d13-a8dd-e480206bf1d2
0d33ca03-c2bd-48a6-821f-3f15868564d5
Glonojad

Przecie to MZta jest 😃

madhouze

Od jakiegoś ultralekkiego samolotu?

@Yes_Man jednocylindrowy, czterosuwowy silnik firmy Rotax o pojemności 482 cm3

Yes_Man

@madhouze możliwe. Silniki HD nie należą do niezawodnych, zapewne chodziło o dobre osiągi z małej pojemności i trwałość. Moto z generycznym silnikiem HD to mógłby być lekki niewypał

_Maniek_

@madhouze raczej dedykowane do moto. Ten sam producent robił silniki dla bmw popularne 650.

Donald_Tusk

Ciekawszym moto garażu w Amerykańskiej Armi jest Kawasaki KLR 650 - ale nie takie zwykłe, z dieslem XD

Zaloguj się aby komentować

Randka z sąsiadką Podwodne zaloty pająków topików przebiegają dość nietypowo i nie chodzi tu tylko o to, że odbywają się pod wodą - czasami samiec-topik, przeciętnie sporo większy od samicy, w zamieszaniu myli swoją partnerkę z pokarmem i pożera ją w trakcie lub po zakończeniu godów. Topiki są pod tym względem unikatowe, ponieważ u innych pająków to działa na odwrót i to samiec musi uważać, żeby nie skończyć jako danie główne.

Początek znajomości jest jednak dość spokojny: po namierzeniu samicy, która przebywa w swoim podwodnym mikroapartamencie, samiec oznajmia jej swoją obecność i próbuje wprosić się do jej mieszkania. Według niektórych doniesień, czasem specjalnie buduje w tym celu tymczasowy podwodny dzwon po sąsiedzku, a następnie formuje w nim tunelowate przejście prowadzące do dzwonu samicy. Przy okazji oznajmia jej swoje zamiary, trącając odnóżami jej pajęczynę.

Po zaakceptowaniu i wpuszczeniu samca obydwa topiki zwykle opuszczają dzwon - niekiedy samiec wręcz wygania partnerkę na zewnątrz - i przez jakiś czas kontynuują zaloty, pływając dookoła. Potem para spotyka się ponownie w dzwonie samicy i przenosi znajomość na kolejny poziom. Po kilkukrotnej kopulacji samiec zwykle szybko się ulatnia, często po to, by poszukać kolejnej partnerki, natomiast samica (jeśli nie została pożarta) przygotowuje się do złożenia jaj. Umieszcza kokon w górnej części dzwonu, a później opiekuje się potomstwem przez około miesiąc.

Dzwon topika z kokonem na drugim zdjęciu.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #pajaki
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
aad33317-9618-4ffb-9a15-91206f6944fd
d9a45907-9ed2-4f9c-ab33-1179046a3dbd

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Nietypowa różnica rozmiarów. U większości pająków samice są większe od samców, jednak pająk topik jest pod tym względem wyjątkiem – samce topików dorastają do około piętnastu milimetrów długości, natomiast samice zaledwie do ośmiu, są więc prawie o połowę mniejsze od swoich partnerów.

Różnica ta wynika prawdopodobnie z tego, że samce i samice topików prowadzą nieco inny tryb życia. Samce polują bardziej aktywnie: większy rozmiar ciała i dłuższe odnóża pomagają im sprawniej nurkować i przemieszczać się pod wodą, a także stanowią lepszą przeciwwagę dla bąbla z zapasem powietrza, który siłą rzeczy ciągnie pająka ku powierzchni. Samice natomiast są raczej domatorkami - spędzają większość czasu w swoich podwodnych schronieniach, prowadzą bardziej osiadły tryb życia i polują zwykle tylko wtedy, kiedy ofiara znajdzie się bardzo blisko ich siedziby.

Samice topików poświęcają też więcej czasu i energii niż samce na powiększanie dzwonu i uzupełnianie zapasu powietrza. To właśnie w schronieniu samicy koncentruje się „życie rodzinne” topików – tam para odbywa gody, tam też zostają złożone jaja i wykluwa się potomstwo.

Na zdjęciu para topików - samica po lewej.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #pajaki
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
d420fdba-b652-4745-a44f-ae94a6fd15e8
notak

Ciekawe gdzie można w Polsce je spotkać.

Apaturia

@notak W wodzie przy brzegu jeziorek, stawów i podobnych zbiorników wodnych, gdzie jest dużo roślinności i w miarę czysta woda. Topiki nie są jakoś wybitnie rzadkie, ale są rozmiarowo małe i na dodatek chowają się wśród roślin, więc nie tak łatwo je obserwować w naturalnym środowisku. Często widać tylko, jak na ułamek sekundy wynurzają koniec odwłoka, żeby pobrać powietrze.

Zaloguj się aby komentować

Gracz_Komputerowy

. Kropka taktyczna do obserwowania wątku

Wiertaliot

@Gracz_Komputerowy Co ty tu chcesz obserwować?

Gracz_Komputerowy

@Wiertaliot twoją starą, miała wrzucać zdjęcia 😉

Zaloguj się aby komentować

Podwodne mieszkanie Spędzający większość życia pod wodą pająk topik (Argyroneta aquatica) jest znany z tego, że zarówno samce, jak i samice tego gatunku konstruują podwodne schronienia wypełnione powietrzem, zwane popularnie dzwonami.

Topik przędzie swoją pajęczynę pomiędzy roślinami podwodnymi, najczęściej niezbyt głęboko zanurzonymi, żeby mieć w miarę blisko do powierzchni. Pajęczyna ta ma nieregularny kształt i jest zbudowana nie tylko z cieniutkich nici pajęczego jedwabiu, ale także z przezroczystej, hydrożelowej substancji białkowej. Pod pajęczynę topik ściąga bąbelki powietrza – podpływa do powierzchni, wystawia odwłok nad wodę, a następnie przenosi utworzony wokół niego bąbelek do dzwonu. Powłokę powietrza utrzymują na jego odwłoku hydrofobowe włoski, które nadają mu srebrzysty kolor, stąd łacińska nazwa topika - Argyroneta, „prządka srebra”.

Skończona siedziba przypomina przezroczysty dzwon nurkowy i działa trochę jak sztuczne skrzela. Pomiędzy dzwonem a środowiskiem wodnym zachodzi bowiem wymiana gazowa regulowana różnicami ciśnień: do jego wnętrza przenika tlen, a na zewnątrz dwutlenek węgla. Kiedy dzwon się kurczy, topik wyrusza na powierzchnię po nowy bąbelek powietrza, żeby uzupełnić zapas.

Tutaj krótki filmik z topikiem budującym dzwon.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #pajaki
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
cfc6024c-8b3a-4931-8c5c-8f846a67e11b
enkamayo

Sprytnie to sobie wykombinował.

maly_ludek_lego

@Apaturia cudowne

Robal approved!

Michumi

@Apaturia Pajonk chwat wszystkich brat!

Zaloguj się aby komentować

Kombinacje 4 cyfrowych PINów

#ciekawostki #datascience #statystyka #nauka #matematyka #technologia
33a7e5aa-83a0-4aae-866a-3ee82672cc3c
Suodka_Monia

@Only2Genders fake. Trochę mało rzułto przy 2137

Bystrygrzes

Mam w karty Maestro. Polska i Austriacka. Polska znajduje się w jasnym a Ausria w ciemnym kolorze. Co ciekawe pin był nadany przez maestro

Zaloguj się aby komentować

Pająk topik (Argyroneta aquatica) to jedyny na świecie pająk, który większość swojego życia spędza pod wodą - jest to też przy okazji jedyny przedstawiciel rodzaju Argyroneta.

Istnieją co prawda pająki, które okresowo żyją pod wodą, ewentualnie od czasu do czasu zanurzają się w wodzie lub nawet nurkują, jednak żaden z nich nie jest tak mocno związany ze środowiskiem wodnym, jak topik. Topiki prawie nie wychodzą z wody: pod wodą polują, zjadają zdobycz, budują schronienie, odpoczywają, odbywają gody, składają jaja i zimują. Wynurzają się na krótko i praktycznie tylko wtedy, kiedy muszą uzupełnić zapas powietrza - pomimo znakomitego przystosowania do życia pod wodą, potrzebują powietrza atmosferycznego, żeby oddychać.

Pająk topik występuje na obszarze Europy i Azji - można go spotkać również w Polsce. Preferuje w miarę czyste, bogate w roślinność zbiorniki wodne i nie jest gatunkiem rzadkim, choć z powodu niewielkich rozmiarów i upodobania do chowania się wśród roślin nie zawsze łatwo go zaobserwować. Potrafi ugryźć, podobno dość boleśnie, a jego ugryzienie poza miejscowym obrzękiem może też czasem powodować gorączkę i nudności, choć są to raczej informacje oparte na starszych i nie do końca pewnych doniesieniach. Jad topika nie stwarza zagrożenia dla człowieka, a przypadki ukąszeń są ogólnie rzadko notowane.

Na zdjęciu topik w swoim podwodnym schronieniu.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #pajaki
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
078da72e-5c3e-4eab-8e4c-c238aef7ecc1
Budo

@Apaturia fuck yeah Topik! Chyba najciekawszy europejski pająk

Zaloguj się aby komentować

Astrologowie ogłaszają tydzień pająków wodnych! Populacja ciekawostek o pająku topiku i jego krewniakach zwiększa się

Poprzedni tydzień - ciekawostki o egzotycznych chrząszczach trylobitowych:
Owad jak trylobit
Gdzie te oczy?
Gamingowy chrząszcz trylobitowy
Rzadkie okazy
Wieczne larwy
Pancerz chrząszcza trylobitowego
W poszukiwaniu samców

Zapraszam na tag #7ciekawostekprzyrodniczych

#przyroda #natura #zwierzeta #owady #ciekawostki
splash545

@Apaturia coś dla mnie

Zaloguj się aby komentować

Kręcenie bawiących się dzieci, przez starego chłopa jest w k*rwę dziwne. Szczególnie, że w swoich szeregach macie takich typów jak Sosnierz.

#polityka #heheszki
bb7d19b9-53ad-46f6-aa04-5d8cb8c5e2f5
6a372e9b-bb68-4fba-b595-439c2b91f27b
tmg

Dziwna ta zabawa u dziecka w tym wieku... być może chodziło mu o sugestię że chodzi o przynależność do jakiejś grupy identyfikującej się jako zwierzę które stają się modne obecnie. Sam widziałem w telewizorze całą rodzinę szczekającą, drapiącą podłogę bo się uważają za psy czy coś podobnego.

Mikel

@tmg No dobra, ale w czym problem?

Mają do tego prawo bo są wolnymi ludźmi. To że Berkowicz bawiłby się w inny sposób wcale nie znaczy że ma podstawę do krytyki w jaki sposób bawi się ta dziecko.

Jeżeli to dziecko nie krzywdzi swoją zabawą innych to gdzie leży problem?

AdelbertVonBimberstein

@tmg nie bawiłeś się nigdy z dzieckiem w udawanie zwierząt? Albo jak byłeś dzieckiem?

Często jestem koniem, słoniem, krową, krokodylem a najtrudniej to być wężem. xD

Anty_Anty

@PlastikowySmith Kręcenie nie jest dziwne, dziwne byłoby nie kręcenie dziwnych wydarzeń.

Dwa scriny są dziwne.

Dzawny

Dziwnie to ma ktoś na klatce schodowej przed drzwiami nastawiane. #pdk

Zaloguj się aby komentować