Zdjęcie w tle
Astrofotografia

Społeczność

Astrofotografia

67
Hej,
Dawno nic nie wrzucałem, bo albo nie było pogody, albo nie miałem czasu.
Świat astrofotograficzny żyje teraz wybuchem supernowej w M101, niestety jeszcze nie było mi dane spędzać nocy na zewnątrz po tym wydarzeniu.
Na ten moment mogę się podzielić kadem z okolic gwiazdy Sadr
Jest to "środkowa" i druga najjaśniejsza gwiazda w Łabędziu - bardzo łatwym do zauważenia nawet w mieście gwiazdozbiorze, obecnie po zmroku rezyduje na wschodnim niebie.
Gwiazda otoczona jest mgławicą emisyjną Motyl, która niestety w całej swojej okazałości nie mieści się w moim kadrze. W górnej części zdjęcia widać ciasno upchane gwiazdy - jest to młoda gromada otwarta NGC 6910
Żeby wyciągnąć cokolwiek szczegółów z wodorowej chmury, musiałem się mocno natrudzić z racji na parametry mojego stacku, co też odbiło się na jakości - kto widział moje poprzednie zdjęcia ten wie, że jeszcze dużo nauki obrabiania przede mną
Sam materiał też nie jest zebrany idealnie - niestety nie zauważyłem, że któryś element na linii korektor pola-aparat nie był maksymalnie dokręcony, przez co gwiazdy przy krawędzi kadru zostały mocno zniekształcone, a samego teleskopu nie jestem w stanie ustawić na tyle precyzyjnie, żeby wyciągnąć coś dłuższego niż 30 sekund. A przy takim obiekcie jest to zdecydowanie za mało. Nie mogę się doczekać zmiany montażu na system goto z guidingiem, ale z racji na zakup samochodu, taka zabawka musi ustawić się grzecznie w kolejce.
Przynajmniej z ustawianiem ostrości nie ma problemu, maska bahtinova cudowna sprawa, a sam teleskop też ostrzy bez zarzutu.
A i to halo w okół środkowej gwiazdy niestety raczej nie do pozbycia się bez bardzo ostrej obróbki - wynika z ogromnej różnicy ostrości pomiędzy gwiazdą, a jej tłem Taki urok.
Ecce Sadr
SkyWatcher Evostar 72ED + flattener, ogniskowa 357
Canon eos 1100D astromod
Eq3-2 z napędem w jednej osi
Stack ok. 2h w klatkach po 30s, darki, biasy, flaty
#astrofotografia #astronomia #tworczoscwlasna #fotografia
Oczk userbar
9ce4205b-4d2e-4314-b0e2-517d1611977f

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Zdjęcia Słońca wykonane przy pomocy Daniel K. Inouye Solar Telescope, który wchodzi w skład obserwatorium zlokalizowanego na Hawajach.
https://www.iflscience.com/new-high-resolution-images-of-the-sun-are-a-tease-of-things-to-come-69035
#astrofotografia #kosmos #astronomia
d2c5b183-b2a9-482e-8b69-eb6df81667da
aacf7d6d-d7ea-480a-b274-da6d2688b998
b8f48872-bdf6-4c70-8e20-4afaf81914b3
d_kris

Trochę jak oko Saurona. Ciekawe czy tym się inspirowali filmowcy.

Zaloguj się aby komentować

Hej,
Wczoraj wreszcie nadarzyła się pogodna noc, którą mogłem zagospodarować na trochę fotografii
Na cel wziąłem jeden z najbardziej sztandarowych obiektów wiosennego nieba, Łańcuch Markariana
Czyli grupkę galaktyk tworzącą z naszej perspektywy łańcuch - 7 z tych galaktyk jest faktycznie związanych ze sobą grawitacyjnie https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81a%C5%84cuch_Markariana
Największym wyzwaniem było dla mnie znalezienie tego obiektu - zajmuje praktycznie cały kadr mojego teleskopu, nie mam zamocowanego żadnego szukacza a w samym sąsiedztwie nie ma żadnej jaśniejszej gwiazdy, którą wypatrzyłym na ekranie aparatu. Metodą prób i szacowań ostatecznie znalazłem właściwy kadr - jak już trafiłem, to niemalże idealnie, jak widać na poniższym kadrze
Niestety montaż nie domaga i mam podejrzenia, że z serwisowania w pewnym sklepie wrócił w gorszym stanie niż był przed serwisem - przycina się co jakiś czas, tj. co kilka zdjęć następuje jakiś mocniejszy przeskok, co ostatecznie kończy się tym, że ~80% zdjęć ma punktowe gwiazdy, ale kadr na przestrzeni 3 godzin przesuwa się o ok 10%.... W obróbce widać to bardzo na tle, które jest zaszumione szramami w kierunku owego przeskoku.
Tak czy inaczej cośtam udało się wyciągnąć, sami oceńcie
Sprzęt
Evostar 72 ed + flattener, f4,9
Eq3-2 z napędem w jednej osi
Canon eos 1100d astromod
Stack
295x25s
30 dark
40 bias
30 flat
#astrofotografia #astronomia #tworczoscwlasna #fotografia
Oczk userbar
a511c3da-0f9b-47fb-afd9-104721374ff8
piotrx65

Brak komentarzy może oznaczać niemy podziw. Piorun na tle łańcucha galaktyk.

Budo

@Oczk wygląda to super... mi się ciągle nie mieści w głowie, że te dyski to całe galaktyki mające setki, tysiące planet i układów. To jest po prostu niepojęte.

Zaloguj się aby komentować

Podszedłem jeszcze raz do materiału z sierpnia zeszłego. Dzięki nauce PixInsight udało się mi obrobić materiał znacznie lepiej.
To już trzecia moja wersja Ameryki z tych samych klatek.
PS. Można podmienić oficjalne zdjęcie społeczności Astrofotografia na Hejto.
#astronomia #astrofotografia #astrofoto #kruzdcontent #tworczoscwlasna
c63db9c2-97c4-43fa-80e4-7d259048ad4d
Oczk

@kruzd mega zdjęcie Skąd się uczyłeś obsługi PI?

Zaloguj się aby komentować

Hej,
Może dawno nic nie wrzucałem, ale za to poprzednie wrzuty były średniej jakości
Dziś znowu bez dobrego zdjęcia, ale chciałem się pochwalić kilkoma swoimi nowinkami z astrosprzętu :v
Po pierwsze, wreszcie nabyłem możliwość zbierania fotonów czymś lepszym, niż wysłużony radziecki Jupiter 37A o ogniskowej 135mm. Przed Państwem SkyWatcher Evostar 72ED, czyli refraktor z soczewkami ze szkła niskodyspersyjnego. Średnica 72mm, ogniskowa 420 którą po zastosowaniu flattenera, czyli korektora-wypłaszczacza pola, który też nabyłem, spada do 357 podnosząc tym samym światłosiłę do f4,95. Oczywiście nie obyło się bez zakupu całej masy dodatkowego osprzętu, żeby połączyć to wszystko z aparatem, ale chyba udało mi się już skompletować wszystko.
Pierwsze wrażenie - dużo wymaga dużo większego nakładu pracy niż sądziłem xD Naiwnie myślałem, że kupię sobie fajny refraktor, podepnę aparat i cyk nawet na moim eq3-2 wyciągnę nienajgorszy materiał.
Rzeczywistość okazała się brutalniejsza. Po pierwsze, odległość flattenera od matrycy aparatu musi być idealna, żeby gwiazdy na rogach obrazu nie zmieniały się w przecinki, w teorii 55mm a w praktyce każdy model może mieć rozstrzał +/- kilka mm, z tego powodu trzeba było jeszcze dokupić zestaw pierścieni o grubości 1mm i mniejszej żeby to precyzyjnie ustawić.
Po drugie, zaraz na samym początku, zanim jeszcze teleskop zebrał pierwsze światło, rozkolimowałem go... Poluzowałem wyciąg, co spowodowało że przestał leżeć idealnie w osi względem soczewek, co również wpłynęło na rozjechanie się gwiazd z lewej strony obrazu. Musiałem zaopatrzeć się w kolimator optyczny i teraz w wolnych chwilach bawię się w kolimację. Uczy cierpliwości i pokory podobnie jak moderowanie hejto.
Po trzecie, przy większych powiększeniach wyszło, że nie dostarczam wystarczającej mocy do silnika mojego montażu. Wymaga on 6v, a do tej pory zasilałem go z powerbanka 5v. Ale że robiłem krótkie czasy naświetlania, a zdjęcia pierwotnie i tak nie były super ostre, to i wcześniej nie widziałem tego, co zobaczyłem po precyzyjnym wyostrzeniu na dużej ogniskowej. Niestety cholernie ciężko mi znaleźć powerbank z wyjściem 6v więc jestem zmuszony przerzucić się na klasyczne baterie.
Kiedy już rozstawiłem teleskop i udało mi się go wyważyć, przyszła zabawa w ostrzenie. Pierwszy raz miałem styczność z maską bahtinova, niesamowicie cwana konstrukcja pozwalająca na ogarnięcie naprawdę ostrego obrazu. Na pierwszy testowy kadr postanowiłem wybrać galaktykę Wir, Messier 51. Był to najwygodniejszy kadr, bo nie musiałem do niego wynosić teleskopu nigdzie dalej w pole i przyznam, że porównując do poprzedniej sesji, gdzie Jupiterem fotografowałem podobną rozmiarami kątowymi galaktykę wiatraczek (M101), byłem zachwycony pierwszym zdjęciem jakie zobaczyłem na ekranie aparatu. Wtedy jeszcze nie wiedziałem o problemach z brakiem osiowości, fachowo nazywanym tiltem, wyszło to dopiero przy obróbce materiału. Objawia się to bardzo pojechanymi gwiazdami zwłaszcza z lewej strony kadru, przypominają bardziej jajka czy przecinki aniżeli punktowe gwiazdki. Ale i tak, jak na pierwszy testowy kadr jestem zadowolony.
Sprzęt oferuje bez porównania większe możliwości niż mój poprzedni obietyw. Dużo lepsza jakość obrazu, kontrast, no zresztą co tu porównywać xD
A no i miałem okazję po raz pierwszy przetestować w boju chałupniczą flatownicę. Zasłyszałem ten pomysł na astro forum i bardzo przypadł mi do gustu, bo pozwolił zaoszczędzić kilkaset zł - podświetlana deska kreślarska + mleczna pleksa 5mm dały najlepszy efekt, jaki do tej pory osiągnąłem z użyciem flatów.
Tak więc
Galaktyka Wir, Messier 51
Około 2h materiału
20 dark, 20 flat, 40 bias
#astrofotografia #astronomia #tworczoscwlasna #fotografia
Oczk userbar
bc99f719-c231-4809-8a97-c83682ad0cc3
e7dd61d4-784f-4023-a5ea-0408ab54e1bb
Dijego

@Oczk Bardzo ładny efekt, mega dużo pieprzenia się po drodze, jak dla mnie było warto. Sam nadal siedzę na ruskim jupiterku 135mm, ale takie wpisy jak twój namawiają do dalszego kombinowania.

Gratuluję

Zaloguj się aby komentować

Jesień i zima kolekcjonowania i wreszcie komplet. Gotowy na sezon i naukę! Aparat zmienię na 533mc-pro gdy przyjdzie zwrot podatku :D
#astrofotografia #hobby
3cfecfcb-3eea-428a-b0e8-a8b4f8094f20
Neurosus5

@Zly_Tonari @TenebrosuS @madnesh Jeżeli się odpowiednio chwyci, można wymachiwać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Dzisiejsze spotkanie Jowisza i Wenus.
Mocny crop z Samyanga 135mm, udało sie pokazać księżyce Jowisza.
#astronomia #astrofotografia #astrofoto #kruzdcontent #tworczoscwlasna
869fda48-7175-4f33-85ab-56a1f613d59c
7fec2a07-8927-457b-b616-a6ae9f4ecaf6
projektant_doktorant

@kruzd Super, widziałem w Stellarium

Turbo

@kruzd co to znaczy crop?

kruzd

@Turbo wycięty fragment oryginalnego zdjęcia. Zdjęcie z prosto z matrycy wyglądało tak

b95dda36-5e82-4512-b869-c9c60f75304a

Zaloguj się aby komentować

Dzisiejsze spotkanie młodego Księżyca z Jowiszem oraz Wenus. Samyangiem 135mm. Nawet złapały się księżyce Jowisza.
#astrofotografia #astrofoto #ksiezyc #kruzdcontent #tworczoscwlasna #fotografia
794ea943-45ed-4b6d-99fd-56eed868a2f3
kruzd

@bravenewworld63 @nyszom Są widoczne "kropki" na górze, ale dokładnie, kompresja mocno je ograniczyła.

fb427b35-c5f7-4fb0-a134-8090bf5e2c27
Bukimi

@PlatynowyBazant20

widziałem to, a córka do mnie: brakuje tam tego chłopczyka z wędką


Tak samo u mnie. "O, księżyc taki jak na początku bajek"

nyszom

@kruzd dzięki, myślałem, że to jakieś artefakty na zdjęciu

Zaloguj się aby komentować

Druga próba z stackowaniem (po naszemu nakładaniem?) w programie siril Mgławicy Oriona. Tym razem 30 zdjęć lights/darks, 4 s naświetlania, ISO 1600. Canon 250d + stary i słaby obiektyw stałoogniskowy Canon 50 mm, f/1.8.
Wynik niestety bardzo podobny do poprzedniej próby. Wrzucam przemyślenia jakby ktoś chciał się w to bawić.
Obiektyw - 50 mm to zdecydowanie za mało. Na drugim zdjęciu widać ile wykroiłem, a i tak sporo tła zostało. Jasność obiektywu ma duże znaczenie. Testy na zmiennoogniskowym obiektywie w maksymalnym ustawieniu 125 mm, f/5,6 były zupełnie nieudane (zbyt ciemne). Trzeba pamiętać, że im większa ogniskowa, tym krótszy może być czas naświetlania ze względu na obrót Ziemi. Pomocne narzędzie do ustalania czasu migawki.
Ustawianie ostrości jest dość trudne. Automat sobie nie radzi, ustawianie na nieskończoność jest nieostre. Radziłem sobie wyświetlając podgląd na ekranie, powiększając maksymalnie na jednej z jaśniejszych i próbując ręcznie ustalić ostrość. Odwykłem od analogowych narzędzi
Program Siril na początku jest trudny do samodzielnego ogarnięcia, ale tutoriale wyjaśniają co gdzie jest i po jakimś czasie nabiera to sensu. Nie jest to program, który robi wszystko za użytkownika, co moim zdaniem jest zaletą.
Może kiedyś jak się dorobię lepszego sprzętu to spróbuję ponownie.
#astrofotografia #fotografia #siril
bd004c4d-6c63-4802-83d2-237168146eb9
463fb423-3c34-4f08-8791-5c28ba856803
4Sfor

Przepiękna jest ta mgławica. Lubię na nią zerkać przy każdej sposobności

szukammamy

@nieinteresujsie Zdjęcie jak na początek super! Ale faktycznie, ten obiektyw to plastic-fantastic Ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma Spróbuj zrobić więcej zdjęć, zdecydowanie więcej klatek kalibracyjnych, np. po 50szt bias, darks, flats. Mega ważne jest też ich poprawne wykonanie.

Pomyśl też, żeby następnym razem zrobić więcej zdjęć. Może z 500? Polecam ten materiał: https://www.youtube.com/watch?v=0vd6Zk5M5OA

nieinteresujsie

@szukammamy dzięki. Ten filmik, a raczej cały ten kanał był inspiracją do rozpoczęcia przygody z stackingiem. Tak jak zauważyłeś obiektyw którym dysponuję nie jest najlepszy i obawiam się że nawet z 1024 zdjęć nie osiągnąłbym takiego efektu. Kiedyś może zainwestuję w coś lepszego. Na razie spróbuję "astro krajobrazów" (coś na tle gwiazd, z szerokim kątem).

Zaloguj się aby komentować

Pierwsze zabawy z Siril. Mgławica Oriona. Dzisiaj do canona 250d zamontowałem starą stałkę 50 mm. Zrobiłem po 10 lights/blacks/biases/flats. Rezultat nie powala, ale jestem zadowolony, że widać odrobinę mgławicy.
Czy stackowanie warte jest podejmowania wysiłku, czy to zawsze będzie obarczone jakąś wadą?
#astrofotografia #siril
6e49a996-82eb-4980-82b2-aa1b5f78394d
gandzia

@nieinteresujsie Chodziło mi o taki montaż, jak do teleskopów, z napędem żeby niwelować obrót ziemi:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Monta%C5%BC_paralaktyczny


Można wtedy pozwolić sobie na długie czasy naświetlania. Ale przy 5" to chyba jeszcze nie jest problemem.

nieinteresujsie

@gandzia tego nie mam. Z tego co rozumiem to właśnie dzięki nakładaniu zdjęć z "krótkim" naświetlaniem można za pomocą programu typu siril osiągnąć sumaryczny czas naświetlania, odpowiadający długiemu naświetlaniu z użyciem tego urządzenia.

Hateto

Jak masz relatywnie nowa kamere to nie musisz darkow robic.

Bias lub flat dark musisz jesli robisz flat frame.


Kalibracyjnych klatek najlepiej zrobic 15-20, i tak nie zajmuja duzo czasu.

Zaloguj się aby komentować

Nie mogę złapać idealnej ostrości. Próbuję ręcznie ustawić korzystając z powiększenia na ekranie, ale ciągle jest nieostre. Aparat (canon 250d) na statywie, spust uruchamiany przez telefon, obiektyw 18 mm, 15 s naświetlania. Jak to poprawić?
#astrofotografia
dee79331-8650-4b6d-a099-0ceefbcb780e
nieinteresujsie

@Eldon.Tyrell jestem w Turcji.

Rafau

@nieinteresujsie sorr, myślałem że chcesz robić zdjęcia gwiazd. Tutaj moje, robione telefonem (poco, średnia półka, nie ma startu do lustrzanki, wszystko na manualu)

0e3bfe28-9324-474c-bd38-a9975bc7e3be
b9280fd1-04e1-47f3-9517-ca4209c1c188
b5deb677-4ad8-4404-961e-20d8342f9421
Rafau

Wiater był, stąd romantycznie rozmyte liście palm.

Zaloguj się aby komentować

Wreszcie
Przyszedł dzień, a raczej noc 8.02.203, kiedy mogłem spojrzeć na tego skurczybyka. Księżyc wszedł gdzieś tak 1 - 1.5h po tym jak zacząłem zbierać materiał, więc całkiem sporo czasu. Nie przerwałem jednak zbierania, ostatecznie zebrałem 2.5h z czego 30 minut odrzuciłem na podstawie score w DeepSkyStacker. Co ciekawe, nie wszystkie odrzucone zdjęcia były robione już przy mocnym (ok 95%) księżycu. A kilka zrobionych pod koniec były w czołówce punktowej. Czy dobrze zrobiłem opierając ilość użytego materiału na tym parametrze? Nie wiem. Ale może ktoś doświadczony by mi powiedział
Niestety po raz kolejny przeżyłem zawód widząc efekt finalny, ale to już chyba jest wpisane w to hobby. Aparat nie był w 100% przykręcony do szyny, przez co praktycznie każde zdjęcie było przesunięte. Tzn. obstawiam, że to był aparat, bo montaż dopiero co wrócił z serwisu a jeszcze przed serwisowaniem wyciągałem z niego po 2.5 minuty w lepszej jakości. Tak więc gwiazdki nie są punktowe, ale po prawdzie przy moim obiektywnie i tak lepsze by nie były xD I tu drugi zawód, obiektyw mimo przymknięcia do f5.6 dalej wykazywał aberracje przy krawędzi. Chyba póki nie kupię porządnego szkła i montażu, nic lepszego nie wycisnę.
Tak czy inaczej, mimo wszystko, cieszę się że mogłem uwiecznić moje ukochane obiekty na nocnym niebie, w tym młgawicę Koński Łeb, którą nie wiedzieć czemu, zawsze chciałem zobaczyć na swoim materiale.
Wielka Mgławica w Orionie (M42)
Mgławica de Mairana (M43)
IC 434 z przysłaniającą ją Mgławicą Koński Łeb (Barnard 33)
Mgławica Płomień (NGC 2024)
Sprzęt
Canon eos 1100D astromod
Jupiter 37a 135mm f5.6
Eq3-2 z prowadzeniem w jednej osi
Stack:
2h05m po 60sekund
20 flat
40 dark
100 bias
Obróbka w Photoshopie.
Jestem otwarty na krytykę i proszę o rady od bardziej doświadczonych Tomków
#astrofotografia #astronomia #fotografia #tworczoscwlasna
Oczk userbar
eec72d30-49a6-4ede-bb4e-c62a32e91ef1

Zaloguj się aby komentować

Hej,
Wreszcie wczoraj trafiło się jakieś okno pogodowe i miałem okazję ujrzeć pierwszy i ostatni raz kometę C/2022 E3 (ZTF). Obróbka, a w zasadzie nawet samo zestackowanie komety przysparza mi trochę problemów, więc póki co jestem w stanie podzielić się pojedynczą klatką 30s i timelapsem 1820 (z małą przerwą na zmianę baterii i niestety przeskok w kadrze...).
Zadania nie ułatwiała też pełnia księżyca ani fakt, że kometa już się od nas oddala. Okazji na poprawę materiału mieć nie będę, chyba że za 50 tys lat
Filmik dostępny pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1kA3zXyy4_p4spTsA5r1PggxN-s4CsHea/view?usp=share_link
#astrofotografia #astronomia #kometa #tworczoscwlasna #fotografia
Oczk userbar
486f883b-f19f-470b-8d2d-7379ee5f9511
imnotokej

@Oczk Cudowne zdjęcie i wzruszająca chwila

4Sfor

Dzisiaj brak Księżyca ułatwił obserwację Kometka znajduje się w bliskim sąsiedztwie Jota Aurigae - cudny widok

Oczk

@4Sfor super że Ci się udało zobaczyć! Ja dziś pierwszą bezksiężycową godzinę nocy (i w sumie następne aż do teraz, właśnie rozmontowałem zestaw) spędziłem na zbieraniu materiału z mgławicy Oriona. Z kometą pożegnałem się przy okazji tej jednej sesji i już więcej nie będę obserwował :p


Tak czy inaczej fajnie że miałeś jeszcze okazję popatrzeć:)

Zaloguj się aby komentować

Cześć wszystkim, tu namrab z wykopu. Ostatnio na stronce rogalarza zaszło dużo zmian na gorsze, tak więc za sugestią kilku osób zaczynam postowanie tutaj.
Zblizenie na granulację powierzchni Słońca podczas częściowego zaćmienia w październiku ubiegłego roku. Można również zauważyć, że brzeg tarczy Księżyca nie jest idealnie gładki - nieregularności to kratery i pasma górskie na powierzchni naszego satelity.
#artuniverse / https://instagram.com/artuniverse.eu <- zapraszam do obserwowania
strona www: https://artuniverse.eu
wydruki fotek: https://artunivese.eu/prints
#astronomia #astrofotografia #fotografia #kosmos #zacmienie
b8c656b2-09e2-4c58-bfa0-cbb3cdb89579
ntdc

@ArtUniverse


No witam kolegę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Piotrekleszno

Cieszę się, że tu jesteś, uwielbiam Twoje prace!

Technikus

@ArtUniverse EKSTRA Twój content jest świetny, a ja bardzo lubię astronomię. Pozdrawiam serdecznie.

Zaloguj się aby komentować