Hej,
Dawno nic nie wrzucałem, bo albo nie było pogody, albo nie miałem czasu.
Świat astrofotograficzny żyje teraz wybuchem supernowej w M101, niestety jeszcze nie było mi dane spędzać nocy na zewnątrz po tym wydarzeniu.
Na ten moment mogę się podzielić kadem z okolic gwiazdy Sadr
Jest to "środkowa" i druga najjaśniejsza gwiazda w Łabędziu - bardzo łatwym do zauważenia nawet w mieście gwiazdozbiorze, obecnie po zmroku rezyduje na wschodnim niebie.
Gwiazda otoczona jest mgławicą emisyjną Motyl, która niestety w całej swojej okazałości nie mieści się w moim kadrze. W górnej części zdjęcia widać ciasno upchane gwiazdy - jest to młoda gromada otwarta NGC 6910
Żeby wyciągnąć cokolwiek szczegółów z wodorowej chmury, musiałem się mocno natrudzić z racji na parametry mojego stacku, co też odbiło się na jakości - kto widział moje poprzednie zdjęcia ten wie, że jeszcze dużo nauki obrabiania przede mną
Sam materiał też nie jest zebrany idealnie - niestety nie zauważyłem, że któryś element na linii korektor pola-aparat nie był maksymalnie dokręcony, przez co gwiazdy przy krawędzi kadru zostały mocno zniekształcone, a samego teleskopu nie jestem w stanie ustawić na tyle precyzyjnie, żeby wyciągnąć coś dłuższego niż 30 sekund. A przy takim obiekcie jest to zdecydowanie za mało. Nie mogę się doczekać zmiany montażu na system goto z guidingiem, ale z racji na zakup samochodu, taka zabawka musi ustawić się grzecznie w kolejce.
Przynajmniej z ustawianiem ostrości nie ma problemu, maska bahtinova cudowna sprawa, a sam teleskop też ostrzy bez zarzutu.
A i to halo w okół środkowej gwiazdy niestety raczej nie do pozbycia się bez bardzo ostrej obróbki - wynika z ogromnej różnicy ostrości pomiędzy gwiazdą, a jej tłem Taki urok.
Ecce Sadr
SkyWatcher Evostar 72ED + flattener, ogniskowa 357
Canon eos 1100D astromod
Eq3-2 z napędem w jednej osi
Stack ok. 2h w klatkach po 30s, darki, biasy, flaty
#astrofotografia #astronomia #tworczoscwlasna #fotografia
Oczk userbar
9ce4205b-4d2e-4314-b0e2-517d1611977f

Zaloguj się aby komentować