Zdjęcie w tle
Oczk

Oczk

Gruba ryba
  • 267wpisy
  • 4083komentarzy
Oczk userbar
Ehh, 208 godzin i skończyłem #rdr2

Ależ to była przygoda - niesamowita historia, postacie, emocje, świat...
Świetna gra, ale nie idealna. Kilka dziwnych mechanik potrafiło co jakiś czas mocno zepsuć immersję, a sam epilog mocno mnie rozczarował.
Chociaż niestety wiedziałem, jak skończy się rozdział 6 (nie dało się po tylu latach uniknąć spojlerów), to tempo epilogu było dla mnie dziwne i kompletnie nie mogłem się w nie wczuć. Część pierwsza spoko, prace na ranczu, taka sielanka odkładanie hajsu. Wiedziałem, ze "potem" jest cały nowy rejon do eksploracji i czekałem na dobry fabularnie moment, kiedy się tam wybiorę "przy okazji" i sobie zobaczę to całe New Austin i pustynię. Ale ten moment nie nadszedł przed napisami końcowymi XD A po nich już nie mam ochoty spędzać kolejnych godzin w siodle.
Chociaż muszę chyba jeszcze odwiedzić jeden punkt widokowy, gdzie mogę zastać pewien grób, ehhhh

Tak czy inaczej, tera pora na BG3, a do red deada kiedyś trzeba będzie wrócić, bo nie wszystkie wyzwania ukończyłem

#gry
Oczk userbar
DirtDiver

66,6% here, nie czytam

MrGerwant

@Oczk rdr 2 był świetny, tylko epilog z Johnem przeciągnięty mocno, dla mnie 9/10

kejdzu

@Oczk


Ja akurat skończyłem kilka dni temu Stalkera 2 ( 70h ) i miałem taki sam plan , zacząć BG3.

Jak chciałem, tak zrobiłem i niestety jakoś mnie ta gra odrzuciła. Byłem troszkę podjarany zanim zacząłem. 17000 zakończeń brzmi imponująco.

Po 3h gry już nie czuje klimatu tej gry i sobie odpuściłem. Może wrócę , tego nie wiem.

Zacząłem ogrywać Ghost of Tsushima i bardzo podoba mi system rozwoju postaci itd

Co mnie zdziwiło -nie można pomijać cutscenek ale historia jest całkiem przyjemna więc da się przeżyć.

Zaloguj się aby komentować

Patrzcie jakiego szczura przytargałem do domu

Oto Czesio #smiesznypiesek
Ma 2.5 miesiąca i właśnie się przeprowadził

#zwierzaczki #psy
Oczk userbar
7d66cfeb-812b-4638-b688-84116ff11fc2
04bccc53-ad38-4b1b-8261-ee034abb5204
Mynameis60

@Oczk Miałem takiego przyjaciela przez 16 lat . Kochane i zadziorne pieski. Do tego strasznie uparte z charakteru. Wymasuj mu brzuszek ode mnie. I dbaj mu o zęby od małego. I wbrew pozorom jak go nauczysz długich spacerów to będzie je uwielbiał. Mój gdzieś w wieku 8-9 lat dopiero zaczął swoją przygodę z górami i potrafił zrobić kilkanaście kilometrów co któryś weekend. Co prawda po pierwszym trzeba było go nosić po schodach na następny dzień przez zakwasy, ale na każdy kolejny tak samo chętnie szedł. Ehh feelsy mnie wzięły...


Kiedyś była grupa na FB Mój przyjaciel Shih Tzu. Nie wiem czy dalej jest i czy dalej jest w takiej formie, ale można było się sporo dowiedzieć i każdy służył radą i pomocą.

panbomboni

Też mam takiego pimpka tylko dwa miesiące starszego. Czeka cię dużo radości. Ale też trochę będzie działał na nerwy.

Zaloguj się aby komentować

Chciałbyś zobaczyć pierścienie Saturna czy Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu, ale brak Ci teleskopu?
A może masz teleskop, ale akurat jest dzień?
A może chciałbyś uwiecznić na zdjęciu Koński Łeb czy Drzazgę, ale jesteś za biedny na sprzęt do astrofografii?
A może po prostu chciałbyś eksplorować kosmos, ale urodziłeś się za wcześnie (i jesteś za biedny)?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą może być...
fanfary
SPACE ENGINE

(Na wyprzedaży Steam za 69zł, do 2.01.25)

Jak możecie wiedzieć, jestem zapaleńcem astronomii i Space Engine to moje ostatnie odkrycie, aż dziw że nie słyszałem o tym wcześniej (albo słyszałem, ale nie chciałem wydawać na to pełnej ceny xD). Jak nazwa wskazuje, jest to silnik-symulator kosmosu. Nie ukrywam, program od początku przytłacza mnogością opcji i przez pierwsze 5 godzin nauczyłem się wstępnie poruszać pomiędzy obiektami i używać sterowania jasnością/czasem - do tego wszystkiego są niezłe samouczki w programie, więc podstawowe funkcje można zrozumieć jednak potem używanie ich w praktyce i tak wymaga trochę wprawy

Program pozwala na swobodną eksplorację wszechświata w zachowanej skali- zaczynając od naszego rodzimego podwórka Układu Słonecznego z jego planetami, księżycami, karłowatymi, kometami; idąc dalej, możemy zwiedzać sąsiednie układy gwiezdne, oglądać obiekty DSO z każdej strony; a jeszcze dalej - możemy odwiedzać sąsiednie (i nie tylko) galaktyki. Jak piszą twórcy, obiekty do których zabrakło prawdziwych danych, generowane są proceduralnie, na podstawie aktualnych danych naukowych. Tak więc nie grozi nam, że przelatując na "drugą stronę" Drogi Mlecznej, niewidoczną z naszej perspektywy, trafimy na puste plamy - wygenerowane gwiazdy będą tworzyć spójny obraz z tymi nam znanymi, a każdy obiekt jest oznaczony odpowiednią adnotacją ("obiekt prawdziwy/wygenerowany"). Podobnie ma się rzecz z planetami wokół gwiazd czy w ogóle całą strukturą dalszych galaktyk.

Samych sposobów obserwacji mamy całą gamę - podstawą są 3 tryby wizualizacji:

  •  automatyczny, symulujący to co byśmy widzieli faktycznie stojąc w danym miejscu,
  •  HDR, najbardziej "spektakularny", przypominający obrobione astrofografie - dostosowujący jasność tła to obiektów pierwszego planu,
  •  manualny, gdzie wszystko ustawiamy ręcznie

Do tego w każdym trybie możemy zmienić wartość ekspozycji, powiększenie (symulujące spoglądanie przez teleskop), i widoczność gwiazdową wyrażaną w Magnitudo. W ustawieniach mamy też możliwość wyboru barwy cieplnej, mapowania tonów i mnóstwa innych ustawień których jeszcze nie ruszałem.
Możemy wyświetlać gwiazdozbiory, orbity, znaczniki obiektów.
Mamy do dyspozycji potężną wyszukiwarkę obiektów z filtrowaniem, prezentację struktury układu poszczególnych gwiazd, mapę wszechświata (skalowaną od US, poprzez sąsiednie gwiazdy, Drogę Mleczną, Grupę Lokalną i tak dalej). No i oczywiście swobodny tryb eksploracji.

Przemieszczać możemy się z dowolną prędkością, od metrów do prędkości światła i dalej - AU/lat świetlnych/parseków na sekundę. Kontrolujemy upływ czasu i jego prędkość (oraz stronę w którą płynie), możemy ustawić dowolną datę - tego używałem w obserwacjach układu słonecznego, zaćmień Słońca, ustawienia planet czy widoczności komet. W innych wypadkach nie ma to sensu, co opiszę dalej.

No i teraz przejdźmy do kilku uwag:
Po pierwsze, program dalej jest w wersji wczesnego dostępu - co widać po toporności działania niektórych elementów czy braku wyjaśnienia kiedy jakaś opcja jest dostępna, a kiedy nie. Sterowanie bywa uciążliwe, nie wszystkie obiekty po wyśrodkowaniu mają punkt obrotu w swoim centrum - chodzi o to, że prawym przyciskiem myszy możemy obracać się w okół danego obiektu. Tylko że czasem obracamy się wokół jakiegoś punktu oddalonego całkiem sporo np od centrum planety, co powoduje że obiekt ucieka nam za ekran. Generalnie kamera czasem wariuje i przeskakuje gdzieś poza obiekt.

Opcja lądowania na planetach to też bardziej utrudnienie niż wygoda w eksploracji XD Przycisk "ląduj na obiekcie" zawsze ląduje nam w jakimś automatycznie wybranym miejscu, bez możliwości ręcznego wyboru (ew nie znalazłem jak to ustawić). Trzeba zatem lądować ręcznie, dostosowując prędkość przy podlatywaniu do obiektu.
Ale ale! Po pewnym zbliżeniu się do ciała na którym chcemy wylądować, prędkość spada do kilku m/s a kamera zaczyna odkurwiać jakieś cuda na kiju, przekręca się, obraca i i patrzy w losowy punkt, przez co sam gubię orientację. Same planety US i księżyce wiernie odwzorowane, skaliste powierzchnie generowane na bieżąco, stąd pewnie ograniczenie w prędkości do 120m/s przy oglądaniu planety z bliska.

Na niektórych planetach mamy nawet chmury w atmosferze, jak m.in. na Wenus czy Marsie. Niestety, ładnie wyglądają tylko z bliska, z powierzchni te chmury są bezkształtną masą przypominającą mgłę - a nie jestem przekonany czy tak to ma wyglądać A może powinno, nie wiem.
Lądowanie na planetach gazowych odradzam, bo niezależnie jak ustawimy czas czy jego prędkość, powierzchnia zawsze wygląda tak samo, jest statyczna i idealnie gładka.

Odnośnie samego upływu czasu, pozwala nam on jedynie na śledzenie orbit i obrotu obiektów. Same planety, gwiazdy czy mgławice są całkowicie statyczne. Najbardziej rozczarowała mnie tu Mgławica Krab, której rozszerzanie jest możliwe do zaobserwowania nawet na astrofotkach na przestrzeni kilkunastu(dziesięciu) lat. Tutaj wygląda zawsze tak samo XD Statyczność zabolała też przy obserwacjach ogromnych niestabilnych gwiazd typu Betelgeza - przy pierwszej wędrówce do niej, na zatrzymanym czasie zobaczyłem pięknie jej kartoflowatą powierzchnię. Niestety, włączenie upływu czasu czy przyspieszenie go tysiąckrotnie nie spowodowało żadnej różnicy -był to ten sam kartofel.
Ruchome za to są dyski akrecyjne przy gwiazdach neutronowych czy czarnych dziurach i to robi niesamowite wrażenie. Z daleka widzimy ogromny, wyglądający na nieruchomy obiekt, a przy przybliżeniu się widać, gazy wirujące z prędkością bliską c.
Większość opisanych tu moich narzekań wynika pewnie ze zbyt małej mocy obliczeniowych komputerów, by zaimplementować takie ficzery jak niestabilność powierzchni gwiazd, ale może z czasem zostanie to ogarnięte. Oby

Tak czy inaczej piszę to wszystko, bo chciałem osobom zainteresowanym astronomią gorąco polecić ten produkt (nie płacą mi za reklamę), który pozwala w spokoju (ew przy domyślnym... ciekawym podkładzie muzycznym) popatrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy i udać się w daleką podróż w nieznane Sam nabiłem dopiero 6 godzin, więc pewnie nie poznałem jeszcze nawet 1/10 możliwości. Wrzucam kilka screenów, te wymagające większej ilości opisu - dorzucę w komentarzach

#spaceengine #gry #astronomia
Oczk userbar
97e415b5-c0fd-4004-8f61-efa019fdf74e
3787cf79-5767-4ac7-9b65-e1fa8576390b
d0be783f-5a2a-4dda-affe-466babff3898
eaaade43-b44f-4856-bd1b-830ace37666c
94d08d68-229d-48f0-9940-b4901b3db199
Oczk

No i ostatni, bóg wojny i wschód słońca na najwyższej górze w Układzie Słonecznym, Olympus Mons


Więcej już nie spamuję

c00f91d0-c283-4bd2-90d7-885235cdb8c8
0b21f784-2a8b-4b48-9e15-877734714590
bc91bc74-0d7e-46d5-93b0-a7008acf23d3
bojowonastawionaowca

@Oczk dzień dobry pan exmoderator, jak życie?

sleep-devir

Wow, będzie pobierane, dzięki!

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Chłop wziął już wolne w kołchozie żeby cokolwiek naszykować pod te święta.

Kazali chłopu zrobić racuchy na wigilię dla 6 osób.

Chłop zrobił 40.

Zadowolony

#swieta #jedzenie #gotujzhejto
Oczk userbar
1252e6ee-285e-4f89-ade3-a2c1317fbf91
wiatrodewsi

Racuchy super sprawa, oczywiście z jabłuszkiem. U mojej kobity w domu mówi się na to raczuchy, przez 'cz'. Ależ mnie to irracjonalnie wkurwia

xsomx

@Oczk Chłop dobrze zrobił, może być dumny.

Zaloguj się aby komentować

Dzień drugi siedzenia na l4 z bombelkiem

Jednak w żadne chińczyki nie będziemy się bawić, będziemy się napierdalać
#warcaby

#rodzicielstwo #gryplanszowe
Oczk userbar
45504428-7fee-4746-8e25-5f89373960d7
wonsz

Wygląda jak gambit dodatkowego chromosomu

SilverMonkey

@Oczk @michal-g-1 też takie mieliśmy z bratem, od spodu pionków był zielony filc ( ͡o ͜ʖ ͡o)

UncleFester

@Oczk ale białe się stawia na białych

Zaloguj się aby komentować

Twój koszyk vs koszyk syna koleżanki twojej starej

Nie no, tylko mój młody ma zadatki na profesjonalne ogołacanie lasu

Pochorował się i musiałem z nim dziś zostać w domu (jakby w grudniu i tak nie było mało roboczogodzin xD), więc od 4 godzin nakurwiamy w #grzybobranie

Ja mam flashbacki z dzieciństwa (miałem "w lesie/w sadzie"), on zadowolony bo jakimś cudem zawsze wygrywa, co widać na załączonym obrazku. Spokojnie, podrośnie to zobaczymy kto sobie lepiej radzi w Splendor :v

Jutro, kiedy już w końcu mu się znudzi, pewnie zmienimy na Chińczyka i tak upłynie kolejny wieczór i poranek, i tak byle do weekendu

#rodzicielstwo #gryplanszowe
Oczk userbar
0dc4ad68-b7f5-4115-bbc5-0a6421c27749
bojowonastawionaowca

@Oczk ale Chińczyk Chińczyk czy Talizman?

Zaloguj się aby komentować

W zeszłym tygodniu zawarłem nową umowę na #internet mobilny/domowy bo poprzedni był zły, rozpisywałem się o tym i żaliłem ostatnio.

Dziś 500m ode mnie przyjechała ekipa od lokalnego dostawcy internetu z miasta powiatowego i zaczęli kłaść światłowód XD
A nawet sam pisałem pod ostatnim postem że rolnicy kategorycznie by się nie zgodzili na przekopanie nawet centymetra pola, a tu taki zonk

#gorzkiezale
Oczk userbar
Belzebub

@Oczk ja miałem inaczej. Byłem w podobnej sytuacji - zmieniałem dostawcę i z radiowego na kabel telefoniczny. Przy okazji pytałem Orange czy są plany na światłowód w najbliższym czasie w mojej wiosce. Pani sprawdziła plany no i następne pięć lat nic się nie zanosi… a tymczasem 2 miesiące później patrzę ryją pobocza w wiosce minikoparką. Myślałem,że jakieś zasilanie ciągną ale mówię za długo to trwało- podpytałem robotników no i światłowód będą kłaść xD i tym oto sposobem najtańszy abonament 300Mb/s

paulusll

@Oczk Ja kiedyś miałem radiówkę, firmy które dostarczały w ten sposób internet u mnie w powiecie poszły po rozum do głowy i się połączyły, tak powstał e-SBL ( Śląskie Betlejem) uzyskały dotacje z UE i położyli światłowody wszędzie gdzie tylko się dało. Teraz to Beskid media i do Żywca aż podeszli... Wszyscy w mojej wsi mają już światłowód od 5 lat. ¯\_(ツ)_/¯

TRPEnjoyer

Spokojnie, u mnie w domu rodzinnym kabel wisi, ale sygnału nie ma, bo obwód nie zamknięty xD

Zaloguj się aby komentować

Jakiś czas temu udało mi się ponarzekać na cud techniki #microsoft #windows 11 i fałszywe dwulicowe okno logowania.
Jednak czekanie 30 sekund na "zalogowanie" po źle wypisanym haśle blednie przy tym, co odjebał mi w tym tygodniu MSTeams.

Generalnie strasznie tej aplikacji nie lubię, ale niestety muszę z niej korzystać w pracy. Nagminne jest zmienianie statusu (bądź nie aktualizowanie go), przechodzenie z dupy w tryb offline, niewyświetlanie zdjęć jeżeli za szybko po wysłaniu zdjęcia napisze się wiadomość,
ale to też są tylko pierdoły.
Słowem drugiego wstępu:

Z racji mieszkania na zadupiu, możliwości internetu mam ograniczone: radiówka zrywająca sygnał co 20 sekund albo internet mobilny (bądź jak to czasem nazywają "domowy") z routerem na kartę sim i limitem danych.
Wybrałem opcję nr 2, internet z orange z limitem 200gb (nielimitowany w godzinach 0:00 - 6:00). Działał jak działał, generalnie bardzo słabo, ale względnie stabilnie, a przynajmniej nie zrywał połączenia i nawet dało się grać w jakieś gry online. Największym problem był limit danych, bo trzeba było dobrze planować co i kiedy pobierać. Od 2.5 roku nie zdarzyło mi się wykorzystać całego transferu, z reguły szło tak 50-150gb.
Ale ostatnie dwa tygodnie miałem straszne problemy z połączeniem. Gorsza jakość streamingu, wideokonferencji, strony wczytywały się zauważalnie wolniej, prędkość pobierania spadła. NIc specjalnie z tym nie robiłem, poza wkurzaniem się na dostawcę, liczyłem że to chwilowe problemy.
Aż tu nagle pewnego pięknego przedpołudnia, internet staje w miejscu, dosłownie - praktycznie żadna strona się nie otwiera, nawet rozmowa na teamsach się tnie. A na koncie orange widnieje info o wykorzystaniu całego transferu. WTF, dopiero trzy tygodnie temu rozpoczął się okres rozliczeniowy, jakim cudem w 3 tygodnie zużyłem cały transfer?
No i sprawdzam statystyki na koncie orange - przez ostatnie dwa tygodnie faktycznie poszło prawie 200gb, w godzinach pracy. A ja wyjątkowo ani nic dużego nie pobierałem, żadnych długich rozmów wideo nie prowadziłem- jakim kurde cudem?!
Tropem okazała się zakładka "wydajność" (czy tam "zużycie danych", już nie pamiętam) w menadżerze zadań. A tam na pierwszym miejscu króluje MS TEAMS który przez ostatnie 3 godziny zużył 6gb danych!

Zacząłem szperać w necie i na 99% znalazłem odpowiedź na pytanie co się odjaniepawliło:

Teamsy pobierały aktualizację -> próbowały ją zainstalować -> operacja zakończona niepowodzeniem z jakiegoś nieznanego powodu, nie miałem ani info o aktualizacji ani o jej niepowodzeniu -> pobrane dane były kasowane -> aktualizacja była pobierana na nowo
I tak w kółko. Przez 2 tygodnie. Tym sposobem na aktualizację teamsów poszło mi prawie 200gb transferu internetowego. DWIEŚCIE GIGABAJTÓW NA AKTUALIZACJĘ KTÓRA SIĘ NIE ZAINSTALOWAŁA
A dodatkowo zatykały mi połączenie internetowe, stąd spowolnienie działania w ostatnim czasie

J a p i e r d z i e l e X D

Jak ja tego gówna nie szanuję

A dokupienie transferu w Orange kosztuje 10 zł za 10gb
X
D

Przynajmniej plus jest taki, że dowiedziałem się że t mobile ma w ofercie nielimitowany internet. Godzinę później miałem już nowy router z anteną zewnętrzną i brakiem limitu danych. Prędkość 3x większa dzięki antenie i nigdy więcej (oby!) problemów ze spadkiem prędkości.

Nie zmienia to faktu że teamsy to jebane gówno którego powinni zakazać

#teams #zalesie
Oczk userbar
Banan11

@Oczk pracujesz online i wybrałeś ofertę z limitem danych? Opie, serio?? Ile trzeba dać za internet mobilny całkowicie bez limitu? 90 zł?

Komenda_Miejska_Polucji

@Oczk chcesz mieszkać na zadupiu to się kurwa męcz

Greyman

@Oczk MS wyoutsource'ował Teamsy do jakiegoś kraju trzeciego świata i hulaj noga piekła nie ma.


Też nie szanuję Teamsów, a zajmuję się na co dzień supportem tychże właśnie. Przykład z tego miesiąca: "suppprt case" w MS na problem z sekcją Q&A w spotkaniach. Około miesiąc od zebrania logów, inżynier wyjaśnił mi po rozmowie z "product group" (czyli zespołem odpowiedzialnym za pisanie Teamsów), że funkcja która nie działa wprawdzie jest już wpisana do dokumentacji, ale będzie wypuszczona dopiero w pierwszym kwartale 2025. I cyk pora ma CSa.

Zaloguj się aby komentować

Odkąd wyprowadziłem się na wieś, co roku Zakład Usług Komunalnych wprowadzał jakieś zmiany w odbiorze śmieci.
W pierwszym roku zredukowali częstotliwość wywozu śmieci - z co dwa tygodnie (raz mieszane, popiół i bio, raz mieszane i segregowane) do raz w miesiącu. Przy okazji podnieśli opłaty o 5zł miesięcznie - mała kwota, do przebolenia.
Rok później znowu podnieśli opłaty o kolejne 5 zeta, spoko wszystko drożenie.
Rok później podnieśli o 9 zeta, a do tego worki na papier zrobiły się 2x cieńsze i rwały się od twardszego kartonu.
W ostatnim roku śmieci zdrożały znowu o 3zł/os/miesiąc i popiół wg rozpiski odbierany miał być tylko od kwietnia do września (XD, tak poza sezonem grzewczym). Całe szczęście wystawiony popiół panowie zbierają (co prawda wypierdalają do mieszanych, ale chyba zawsze tak robili). Więc do przebolenia.
Ale tego, że z miesiąca na miesiąc worki na odpady suche są coraz węższe to nie przeboleję! Kurła, dostaję worek o wymiarach zbliżonych do 120l a nie jestem w stanie do niego wcisnąć w 3/4 naładowanego 60l. Muszę przesypywać śmieci XD

Czy branża śmieciowa ma się coraz gorzej, że wszystko drożeje a koszty tną jak mogą, czy o co chodzi? Czy problemem jest nagłaśnianie w internecie pożarów wysypisk śmieci?

(inna sprawa że kilka gospodarstw - dziwnym trafem te z których kominów leci najgęstszy dym - nie oddają nigdy śmieci innych niż mieszane, i to w ilości poniżej średniej XD)

#gorzkiezale #smieci #polskac
Oczk userbar
65dc2dca-05fc-4834-8cfd-a8ffe3fc852d
Shivaa

A to na wsi nie dają pojemników na segregowane? Ja we wro mam 5 różnych pojemników pod domem i nie muszę się bawić z workami

GazelkaFarelka

@Oczk Nie możesz sobie kubła kupić i elo?

Używki są spoko w dobrej cenie na allegro.


Ja kupiłam sobie komplet kubłów bo wkurzają mnie te worki, na dworze nie trzymasz bo zabierze pierwsza wichura, ponadto wątpliwa dekoracja podwórka, a w garażu zagracają. Oczywiście wrodzona cebula nie pozwoliła mi na zakup wszystkiego na raz, więc raz na 2-3 mce dokupowałam kolejny XD

mk-2

@Oczk szkło jedzie co kwartał, makulatura również. Czy ja narzekam? Skądże

Zaloguj się aby komentować

Czarna dziura albo dupa psa, ziemioskalowane

#apod na dziś XD
https://www.astrobin.com/4ki3ge/

Może to wina faktu, że po każdym spacerze muszę swojemu czworonożnemu staruszkowi wycierać podogonie, ale jest to pierwsza rzecz jaką widzę na tym zdjęciu (i jedyna jaką mój mózg akceptuje) XD

W rzeczywistości (albo wg autora), zdjęcie przedstawia plamę słoneczną AR 3879, uchwyconą dnia 1.11.2024 z pomocą domowej roboty refraktora o średnicy lustra 23cm - przeogromne musi to być bydle, waga pewnie co najmniej 20kg i z 1.5 metra długości, a do tego trudny w wyważeniu (w refraktorze największą część wagi stanowi lustro, które jest umieszczone "na górze" teleskopu), nie dziwi więc zamocowanie go na montażu, który sam w sobie waży 50kg a przyjmie dwa razy tyle.

No nie mogę ocenić tego zdjęcia XD

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
b9f25a6e-a48a-4111-9d30-ebee1dee3ff3

Zaloguj się aby komentować

Kosmiczne spaghetti (albo żagiel)

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/3gi694/E/

Supernowa Żagla to - nieco wbrew nazwie - pozostałość po supernowej w konstelacji Żagla (gwiazdozbiór nieba południowego, część historycznego gwiazdozbioru Argo). Ta SNR jest najjaśniejszym źródłem promieniowania gamma na naszym niebie. Wybuch nastąpił od 5 do 11 tysięcy lat temu - mało precyzyjny przedział. Precyzyjniej natomiast określono jasność wybuchu (dorównującą Księżycowi!) oraz to co zostało z eksplodującej gwiazdy - centrum SNR znajduje się pulsar o średnicy 19km, wykonujący 11 obrotów na sekundę.

Co jeszcze ciekawe, Supernowa Żagla jest widoczna na tle innej, rozleglejszej (i dużo starszej) SNR - Mgławicy Guma https://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82awica_Guma
której wiek szacuje się na 0.9 - 2.6 mln lat

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
0e7c8c57-6b0c-486f-b5e6-291002f7a08d
TymczasowyNick66

@Oczk Ja nie wiem kiedy Ty te wszystkie foty robisz. U mnie ciągle chmury ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Wolałbyś zobaczyć karłowatą galaktykę czy galaktycznego karła?
O drugim wiem niewiele, o pierwszym też - ale przynajmniej widać na zdjęciu.

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/ymnx2r/

NGC 3109 to magellaniczna galaktyka (czyli przypominająca Obłoki Magellana) nieregularna bądź spiralna albo mała galaktyka spiralna. Ciężko powiedzieć, bo jest mała i ułożona pod kątem który nie ułatwia obserwacji kształtu.
3109 jest dominującym członkiem małej podgrupy galaktyk karłowatych, która zawiera także Sekstant A, Sekstant B i Karła Pompy (XDDDD)

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
73f74935-7e8e-478a-8337-b94faccdf089
entropy_

@Oczk daj bez obłoku gazu

Zaloguj się aby komentować

Hey, sister, why you all alone?
w sumie to nie do końca alone

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/ssq1ar/B/

Messier 46, nazwana przez autora zdjęcia "Little Sister" (nie znałem tej nazwy wcześniej"), to gromada otwarta w gwiazdozbiorze Rufy (gwiazdozbiór nieba południowego, u nas praktycznie niewidoczny). Oddalona od Ziemi o około 5400 lat świetlnych i oddala się z prędkością 41,4 km/s. Średnica gromady wynosi ok. 30 lat świetlnych. Wiek szacuje się na ok. 300 mln lat.
Zawiera ok 500 gwiazd i jedną mgławicę planetarną, NGC 2438 https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2438

Nie mój typ obiektów, ale gwiazdki pięknie kolorowe

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
723a2417-7417-4ce0-b208-77a08360a13e
ErwinoRommelo

Xd apod fajny ale tego userbara to polecam przemyśleć

Oczk

@ErwinoRommelo a cóż w nim złego

ErwinoRommelo

@Oczk oczęta moje chcą zobaczyć i niewiem oczopląsu dostaje Xd

Zaloguj się aby komentować

cZY WŁOŻYŁEŚ SWOJE IMIĘ DO CZARY OGNIA?!?!?!?!?! - Zapytał Dumbledore z wkurwem na twarzy, w głosie i myślach, ale ze spokojem na papierze

#apod na dziś XD
https://www.astrobin.com/20egtp/

Dużo się u mnie w życiu dzieje i zmienia, stąd ostatnio minimalna aktywność hejtowa i brak apodów, no ale jak śpiewał Grubson, naprawimy to.

Dziś prezentuję wam mgławicę planetarną Strottner-Drechsler 56 (StDr56), nazwaną też Mgławicą Czara Ognia (katalogowa nazwa to także PNG 141.8-29.9)
Strottner-Drechsler - od nazwisk jej odkrywców, Marcela Drechsler & Xaviera Srottner. Panowie dostrzegli mgławicę w styczniu 2020 roku, w konstelacji Trójkąta (niedaleko Galaktyki Trójkąta, drugiej największej na naszym niebie). Odległa o ok. 1100 lat świetlnych od nas, rozciąga się po niebie na obszarze 44x36 minut łuku, czyli jest większa niż Księżyc podczas pełni (33.5 minut w perygeum).
Czemu zatem została odkryta tak późno?
Ano jest bardzo słabo świecącym obiektem. Do wytworzenia poniższego obrazu potrzeba było aż 220 godzin materiału. Autor w opisie zdjęcia (swoją drogą, kolega odkrywców obiektu) udostępnił zdjęcie "surowego" stacka z materiału wąskopasmowego (200h dobrej jakości materiału), gdzie jedynie zostały usunięte gwiazdy. I jak widać, nawet pomimo tak ogromnego czasu integracji, porządnej kamery mono, która zbiera 4x więcej materiału na raz niż kolorowa/aparat, a w porównaniu z aparatem praktycznie nie szumi, to i tak mgławica ledwo ledwo przebija się przez tło.

Świetny obiekt, świetna robota, należy pogratulować wszystkim, którym udało się ten obiekt wychwycić!

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
abe09fcd-6d0a-4514-81d3-e05d81cf6e3b
cca1787a-80f8-4e94-b16d-c659e11d2c7c
vredo

"cZY WŁOŻYŁEŚ SWOJE IMIĘ DO CZARY OGNIA?!?!?!?!?! - Zapytał Dumbledore z wkurwem na twarzy, w głosie i myślach, ale ze spokojem na papierze"


@Oczk Kurde ostatnio obejrzałem wszystkie hari pota.


Tak przy okazji Twój nick chujowo wygląda bez "hejtoblue"

Oczk

Tak przy okazji Twój nick chujowo wygląda bez "hejtoblue"

@vredo chujowy to masz gust :v :v :v


Jakby miał czas to też bym sobie maraton machnął, ale to trzeba by się chyba porządnie pochorować i wylądować na tydzień w łóżku XD

vredo

@Oczk Oj tam, z hejtoblue czy bez uwielbiam Twoje kosmofotki

Zaloguj się aby komentować

Gdybym miał dwie pary oczu o średnicy 16, 20, 30 i 40 centymetrów
i nieprzerwanie gapił się przez 114 godzin w ten punkt na ciemnym niebie
to dalej bym gówno zobaczył

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/b5cirx/

Dzisiejsze zdjęcie to praca zespołu astrofotografów z francuskiego stowarzyszenia AIP (Astro Image Processing). W dużym skrócie, członkowie stowarzyszenia mówią o nim, iż AIP stanowi kluczową rolę w rozwoju astrofotografii we Francji, pomagając swoim członkom opanować najbardziej zaawansowane techniki akwizycji i procesowania obrazów kosmosu.

Na przedstawionej zbiorowej mozaice mamy przedstawioną pozostałość po supernowej SNR G70.5+1.9

Odkryta w 2009 roku w gwiazdozbiorze Łabędzia, obszarze z ogromną ilością pięknych mgławic i jedną z najbardziej znanych SNR, Mgławicą Welon (Podzieloną na welon wschodni, zachodni i trójkąt Fleming). G70.5+1.9 jest jednak zdecydowanie mniejszym obiektem, o rozmiarach raptem 5x3 minuty łuku (dla porównania, Księżyc rozciąga się na 29.45-33.5 minut). Jednak wspomniane we wstępie rozmiary teleskopów i łączny czas integracji wynoszący 114h45min pozwolił wyostrzyć i wydobyć mnóstwo szczegółów z tego obiektu i okolicy.

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
6124bad4-79fd-42e4-bba5-9e4a30fa92a6
88c3eb3e-98c1-4f7a-aeb7-f5ad784c563e

Zaloguj się aby komentować

Wiry i dziury w Cefeuszu

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/etv5w8/

Dziś mamy przedstawioną okolicę gwiazdy Lambda Cephei, która to (okolica) obfituje w mnóstwo mgławic - emisyjnych, jak i ciemnych, co widać na drugim zdjęciu z zaznaczonymi "istotnymi" obiektami.
Załączam też niezwykle ciekawy opis od autorów zdjęcia, bo sam nic więcej i ciekawiej na ten temat nie powiem:

Mozaika dwupanelowa przedstawiająca region SH2-134 oraz jego rozszerzenia w linii OIII wokół Lambda Cephei. Widać tam kilka ciemnych struktur, takich jak LDN 1165, 1166, 1175, 1184... 
LDN 1165 zawiera dwie ciekawostki, które postaramy się tutaj krótko wyjaśnić. Jak wspomniano w artykule "Sci.News", LDN 1165 to obłok gazu i pyłu, który nie emituje ani nie odbija światła, lecz blokuje światło pochodzące z jego tła — jak powiedzieli astronomowie z pracujący z teleskopem Hubble'a. "Ciemne mgławice są tak ciemne, że nazywa się je czasem 'dziurami w niebie', ale w rzeczywistości mogą być pełne aktywności, z gwiazdami, które czasem formują się w ich gęstych obłokach".
  1. Hubble zaobserwował LDN 1165 w ramach badania protogwiazd, gorących, gęstych rdzeni nowo formujących się gwiazd, które akumulują gaz i pył w procesie narodzin. "Jasny obszar w LDN 1165 to prawdopodobnie region formowania gwiazd, który może zawierać jedną lub więcej młodych protogwiazd" — stwierdzili badacze. "Dalsze badania ciemnych mgławic, takich jak LDN 1165, pomogą nam lepiej zrozumieć naturę tych ciemnych, pyłowych obłoków oraz żłobków gwiezdnych, które mogą kryć się w ich wnętrzu".
  2. Co więcej, udało nam się uchwycić sygnał H-alfa w małym regionie LDN 1165. Po krótkich poszukiwaniach, okazało się, że obiekt ten to obiekt Herbig-Haro, HH 354.
Inną ciekawostką na naszym zdjęciu jest sygnał wokół Lambda Cephei, jądra mgławicy SH2-134. "Dwa i pół stopnia na północny zachód od, i niemal całkowicie przyćmiony przez, słynną zmienną gwiazdę Delta Cephei (w gwiazdozbiorze Cefeusza, Króla Niebios), znajduje się przykład jednego z rzadszych typów gwiazd widocznych gołym okiem, a właściwie w całej 'normalnej' populacji gwiazd".
Po bliższym zbadaniu, z pozoru anonimowa gwiazda piątej wielkości (5,04) Lambda Cephei okazuje się być niebiesko-białym nadolbrzymem typu O (O6) z wiatrem gwiezdnym, którego widmo nakłada się na samo światło gwiazdy, produkując emisje helu i azotu. Znajdująca się w ogromnej odległości 1980 lat świetlnych (z możliwym błędem o wartości 265 lat), gwiazda jest dość silnie przesłonięta przez pył międzygwiezdny Drogi Mlecznej. Średnia temperatura wynosząca 36 400 K sprawia, że jak na klasę O jest dość chłodna. Gwiazdy tego typu są tak gorące, że większość ich promieniowania jest emitowana w ultrafiolecie.
W zakresie widzialnym, Lambda Cephei jest około 15 000 razy jaśniejsza niż Słońce. Jednak całkowita emisja radiacyjna tej gwiazdy jest ogromna i wynosi aż 440 000 Słońc. Produkcja tak dużej ilości światła na jednostkę powierzchni sprawia, że pomimo bycia nadolbrzymem, Lambda Cephei ma jedynie około 15 razy większą średnicę niż Słońce.
Z pewnością jest to jedna z bardziej imponujących gwiazd Drogi Mlecznej, a Lambda Cephei wydaje się nie mieć innego wyboru, jak eksplodować jako supernowa, by przekształcić się w gwiazdę neutronową lub nawet zapaść się w czarną dziurę. Wydaje się, że jest to gwiazda pojedyncza, choć możliwe, że kiedyś było inaczej.
Ruch Lambda Cephei wskazuje, że około 2,5 miliona lat temu stała się ona "uciekinierem" z asocjacji Cepheus OB 3, grupy gorących gwiazd, która znajduje się w odległości około 2800 lat świetlnych od nas. Faktycznie, porusza się ona z prędkością 83 km/s względem nas, co jest około pięciokrotnie większą prędkością niż norma.

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
c8e615cb-8a89-4dab-825a-52852da91eec
119361fe-d264-40a8-85ea-b89c0faac6bc

Zaloguj się aby komentować

A champagne supernova in the sky
(cokolwiek autor miał na myśli, chociaż najpewniej sam nie wie)

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/7m33v4/

Wracamy do głębokiego kosmosu, w obszary tak rzadko oglądane, że nawet Wikipedia nic o nich nie wie (choć wcale nie mamy tu do czynienia ze specjalnie małym obiektem).

Mowa o pozostałości po supernowej, skatalogowanej jako SNR G296.5+10.0. SNR odnosi się oczywiście do "supernova remnant". Jest to mgławica znajdująca się w gwiazdozbiorze Centaura, bardzo niedaleko bieguna południowego. Nazywana potocznie mgławicą Syrenka, bądź mgławicą Bojownik (od ryby). Ja tam tych kształtów nie widzę, ale greckich herosów w gwiazdozbiorach też nie XD więc nie mi oceniać.

Obiekt badany był pod kątem występowania zmagnetyzowane wiatru gwiazdowego, który miałby wywoływać rotację całej SNR i występowanie zjawiska Faradaya. Niestety fizykiem nie jestem i zbyt wiele nie rozumiem, ale podrzucam materiały:
https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2010ApJ...712.1157H/abstract

Autor zdjęcia udostępnił nam 3 wersje materiału:
"najbardziej czerwona" to kombinacja obrazu w kolorze z dodanym do czerwonego wodorem;
"najbardziej niebieska" to kombinacja obrazu w kolorze z dodanym do niebieskiego tlenem;
zdjęcie główne - kombinacja powyższych - RPG + Wodór i Tlen.

Do mnie osobiście najbardziej przemawia niebieskie Ale wszystkie świetne

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
b192a84a-6bbc-4af7-a54c-d3117f105b2e
4a1749d1-4577-482b-86f1-afa10b16306e
44626967-d724-4507-8a77-af92852c4f90

Zaloguj się aby komentować

Następna