Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

817

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Dzisiaj mamy najwcześniejszy zachód Słońca w całym roku. Już od jutra dzień po południu będzie się wydłużał. Początkowo tylko o sekundy, ale do końca roku nazbiera się już 10 minut.

Ale zaraz, przecież najkrótszy dzień dopiero przed nami.
Tak! Ale Ziemia wykonuje naraz ruch wokół Słońca i własnej osi, dlatego minima i maksima rano i wieczorem mijają się o kilkanaście dni. Popołudnie zacznie się wydłużać, ale poranek nadal się skraca i to szybciej aż do 21 grudnia. A minimum przypada na 30 grudnia.

Czasy pokazane dla Warszawy.
#ciekawostki #astronomia #zima
e7bc95c6-ebb7-4599-bfdb-f5a2a8a64691
winet

No i to jest informacja która robi dzień!

Yes_Man

@radziol I to jest dla mnie bardzo dobra wiadomość

winiucho

@radziol Opie, pisz ze zrozumieniem treść informacji, którą chcesz przekazać dla drugiej strony, wydłuzanie popołudnia jest trafne i logiczne w korelacji do coraz to większej liczby godzin i minut na tarczy zegara wskazujących zachód słońca. Jednak skrócenie poranka jest nie logicznie, mozna by to porównac do skrocenia wieczoru, jedno i drugie jest krótkie, ale nie jest okreslone kiedy się kończy. Chyba, że miało być skrócenie przedpołudnia to wtedy jest to logiczne.

Pozdrawiam.

Zaloguj się aby komentować

Eksperyment Homestake
Eksperyment Homestake przeprowadzili astrofizycy Raymond Davis Jr. i John N. Bahcall w latach 60. XX wieku. Celem było wykrycie i zliczenie neutrin emitowanych przez reakcje termojądrowe w Słońcu. Wyniki eksperymentu wykazały tylko jedną trzecią oczekiwanej liczby neutrin, co stworzyło tzw. problem neutrin słonecznych. Eksperyment był przeprowadzany w latach 1970–1994. Rozwiązanie problemu przyszło dopiero później, dzięki odkryciu oscylacji "smaków" neutrin.

Metodologia:
Eksperyment odbywał się w kopalni Homestake w Dakocie Południowej. Pod ziemią umieszczono 380 m³ płynu bogatego w chlor (perchloroetylen). Neutrino zmieniało atom chloru na izotop argonu-37, który następnie zbierano i zliczano.

Wnioski:
Eksperyment był pionierski w detekcji neutrin, choć wykrywał tylko jeden z trzech "smaków." Davis otrzymał za to w 2002 roku Nagrodę Nobla z fizyki, dzieląc ją m.in. z Masatoshi Koshibą.

https://en.wikipedia.org/wiki/Homestake_experiment

Oscylacje neutrin – zjawisko zaproponowane, aby wyjaśnić zbyt małą liczbę neutrin pochodzących ze Słońca obserwowanych na Ziemi (tzw. problem neutrin słonecznych).

[...]

Liczba neutrin słonecznych obserwowanych w detektorach neutrin, takich jak Super-Kamiokande, jest trzy razy mniejsza od oczekiwanej wartości wyliczonej teoretycznie.

Aby to wyjaśnić, zaproponowano teorię, zgodnie z którą każdy stan zapachowy neutrina może przejść w inny stan na skutek propagacji. W ziemskich detektorach rejestrowane są tylko neutrina elektronowe, zatem ich liczba obserwowana na Ziemi będzie rzeczywiście trzy razy mniejsza, gdyż istnieją trzy rodzaje neutrin i statystycznie tylko jedna trzecia z nich będzie neutrinami elektronowymi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Oscylacje_neutrin

Super-Kamiokande albo Super-K (ang. Super-Kamioka Neutrino Detection Experiment) – wodny detektor promieniowania Czerenkowa o masie 50 000 ton, znajdujący się w kopalni niedaleko miejscowości Kamioka w Japonii. Kontynuacja prowadzonego w latach 1983–1995 eksperymentu Kamiokande (ang. Kamioka Nucleon Decay Experiment) z mniejszym 300-tonowym detektorem[1].

Początkowo służył do poszukiwań rozpadu protonu, a od 1986 roku do rejestracji neutrin słonecznych. Neutrina wykrywa się poprzez promieniowanie Czerenkowa emitowane przez cząstki wybite (lub powstałe) w oddziaływaniu z neutrinem.

Detektor Super-Kamiokande został oddany do użytku w 1996 roku. Po dwóch latach jego działania opublikowano wyniki badań na temat neutrin atmosferycznych powstających w ziemskiej atmosferze w oddziaływaniach z promieniowaniem kosmicznym. Stwierdzono zależność liczby neutrin mionowych od odległości, jaką przebyły (odległość można oszacować znając kierunek lotu neutrina), co jest dowodem na tzw. zjawisko oscylacji neutrin.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Super-Kamiokande

#astronomia #astrofizyka #fizyka #fizykakwantowa
7d0f7ded-0cc5-4995-9a60-a21056f781e7
fda186cb-18ec-4350-a8a4-0132a67644e6
noriad

@Deykun Zdjęcie lokacji niczym jakiś level z Half-Life

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Po dwóch latach w końcu dane nam jest ponownie oglądać Marsa na nocnym niebie. Choć do opozycji pozostały jeszcze prawie dwa miesiące to wykorzystałem wczorajszą bezchmurną noc na zrobienie zdjęcia, bo wiadomo jak to jest z pogodą o tej porze roku.

Czerwona planeta oddalona jest w tej chwili o około 125 milionów kilometrów, a jej tarcza oświetlona w 92%.
Mars na niebie jest bardzo maleńki i trudno z moim sprzętem o jakieś wyrafinowane szczegóły powierzchni, ale coś tam widać. W oczy rzuca się zwłaszcza czapa lodowa, albo chmury na biegunie północnym.

Stack 5% z około 9000 zdjęć, obrobione w PIPP, AutoStakkert i Siril

Sprzęt:
SW 150/750 na EQ3-2
Barlow DO-GSO ED 3x 1,25"
Kamera ZWO ASI 585
Filtr UV/IR cut

#astronomia #kosmos #astrofotografia
a092873b-e402-41ab-8cde-cae82fcec500
AndrzejZupa

No wreszcie!

#heheszki

Zaloguj się aby komentować

Cześć. Może ktoś polecić jakiś teleskop w cenie 1-1.5k do baaaardzo amatorskiej obserwacji nieba? Czy w ogóle można w tym budżecie kupić coś sensownego?

#astronomia #astrofotografia
NatenczasWojski

@kiszony_korniszon najpierw wynajmij. Najlepiej wydane 200zl w moim życiu.

kiszony_korniszon

@NatenczasWojski to ma być prezent więc tylko zakup wchodzi w grę

konto_na_wykop_pl

@kiszony_korniszon jak znasz kogoś kto ma teleskop to idź do niego i popatrz sobie jak to wygląda żebyś nie był później rozczarowany. Koledzy często wrzucają tutaj super zdjęcia ale patrząc bezpośrednio nie zobaczysz tego co oglądasz tutaj. Nie to, że ci odradzam, chodzi mi o to, że mam 10 calowego newtona i jak ktoś widzi taką tubę to myśli, że zobaczy flagę na księżycu. Ale jak wiesz czego się spodziewać to kupuj. A jak się wciągniesz to nastaw się na kolejne wydatki Co do konkretnego sprzętu to są tu osoby, które mają dużo większą wiedzę ode mnie i pewnie coś ci doradzą.

Oczk

@kiszony_korniszon wywołali mnie do tablicy, więc zapraszam na pw Coś pokminimy, w zależności od celów obserwacji, warunków nieba i przechowywania, czy możliwości przenoszenia sprzętu - i tego jak bardzo sztywny jest budżet :v

Oczk

a na swoją rekomendację powiem, że już 3 osobom z hejto pomogłem w wyborze sprzętu - narzekań nie słyszałem (chyba że do mnie nie dotarły)

Zaloguj się aby komentować

Jeśli ktoś chciałby "na żywo" zdjęcie jakiegoś obiektu z katalogu messiera, który jest obecnie widoczny z Krakowa, to można mi skrobnąć teraz i dla zabawy zrobię. Mam zajęcia i siedzimy pod teleskopem do 20:20.

#badespace #astronomia #astrofotografia #krakow

Disclaimer: "postaram się zrobić", jeśli warunki pozwolą.
Arkil

Daj coś takiego, żeby nam wyszły galy z orbit! xD

bade

@Jurajski_Huncwot @TymczasowyNick66 @sleep-devir @Arkil A więc M27! Pojedyncza klatka, jeszcze bez redukcji.


Do tego były klasyki, tj. Andromeda, Pierścień, Krab, Trójkąt, Plejady i parę jeszcze innych Messierków. Więcej fot będzie później, po zestackowaniu. Z tym, że stackowanie jest elementem ćwiczenia na zajęciach, więc trochę moim uczniom zejdzie.

e0a03d9e-8e00-4f1c-97cd-28698ea7fd45
VonTrupka

>trochę moim uczniom zejdzie.


@bade czekaj czekaj, jakim uczniom?


>Disclaimer: "postaram się zrobić"


oszukisto ( ͠° ͟ʖ ͡°)

bade

@VonTrupka Mówiłem że mam zajęcia ;>


Robię wstęp do astrofoto, młodzież ma przydzielone obiekty, mieli już omówioną teorię, robili redukcję przy okazji fotometrii, a teraz będą szli przez cały proces. Od zbierania zdjęć na zajęciach, przez kalibrację, redukcję, a potem stackowanie i... drobny retusz końcowy.

Zaloguj się aby komentować

Toyohiro Akiyama – japoński dziennikarz telewizyjny i astronauta.

[...]

17 sierpnia 1989 roku został wybrany do treningu kosmonauty jako dziennikarz-kosmonauta sponsorowany przez TBS. W grudniu 1990 roku poleciał w kosmos na pokładzie Sojuza TM-11 na stację kosmiczną Mir i powrócił na Ziemię na pokładzie Sojuza TM-10. W przestrzeni spędził 7 dni 21 godzin i 54 minuty. Był pierwszym Japończykiem w kosmosie, chociaż pierwszym zawodowym astronautą japońskiej agencji kosmicznej NASDA był Mamoru Mōri w 1992 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Toyohiro_Akiyama

Akiyama nie był wykwalifikowanym astronautą, naukowcem ani inżynierem. Podczas pobytu na stacji Mir każdego dnia nadawał na żywo, dokumentując życie na pokładzie stacji, ale jego widoczny dyskomfort sprawił, że został opisany jako pierwszy „antybohater w kosmosie”. Opisywał swoje zmagania, takie jak choroba kosmiczna i silne pragnienie zapalenia papierosa. Podczas treningu rzucił palenie, mimo że wcześniej palił cztery paczki dziennie. Przed startem, zapytany, na co najbardziej czeka po powrocie na Ziemię, odpowiedział: „Nie mogę się doczekać, żeby zapalić papierosa”. Jego koledzy kosmonauci później relacjonowali, że jeśli chodzi o jego nudności, to „nigdy wcześniej nie widzieli, żeby ktoś aż tyle wymiotował”.

https://en.wikipedia.org/wiki/Toyohiro_Akiyama

#japonia #kosmos #astronautyka #astronomia

Zaloguj się aby komentować

Oto gromada M45, znana również jako Plejady lub Siedem Sióstr. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gromad otwartych na niebie, dobrze widoczna gołym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Byka Często dostaję zapytania co to za "cuś" na niebie. Niektórzy mylą ją też z Małym Wozem.

W mitologii greckiej Plejady były córkami Plejone i tytana Atlasa, które Zeus umieścił na niebie jako gwiazdy, aby uchronić je przed myśliwym Orionem.

W starożytności gromada ta była niezwykle istotna i pełniła funkcję kalendarza. Dla Greków pojawienie się Plejad na niebie oznaczało rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na Morzu Śródziemnym, gdyż wtedy panowały najbardziej sprzyjające warunki. Zachodzące Plejady zbiegały się z końcem żeglugi i rozpoczęciem sezonu burz. Natomiast na drugiej półkuli koniec widoczności Plejad oznaczał dla Indian porę do zasiewu.

Plejady mają około 100 milionów lat, co w skali kosmicznej jest bardzo młodym wiekiem. Kiedy na Ziemi pojawiły się dinozaury to nie było ich jeszcze na niebie

Na gromadę składa się w sumie około 500 gwiazd. Większość z nich stanowią błękitne olbrzymy. Znajdują się w odległości około 444 lat świetlnych, a ich światło po drodze rozświetla pył, który jest prawdopodobnie pozostałością po mgławicy z której powstały.

Teleskop SW Evoguide 50ED z flattenerem.
Kamera ZWO ASI 585 MC z filtrem UV/IR
Stack 250 klatek po 16 sekund.

#kosmos #astrofotografia #astronomia
f28f5fa8-8cd9-458f-a4a4-a35bd8cacc4f

Zaloguj się aby komentować

#heheszki #heheszkinauka #astronomia #kosmos
1eab11d5-fe70-4427-b25c-920144415392
Cinkciarz

@Deykun ...ale równocześnie czym?!?

Wrzuć kolejną stronę, bo nie usnę dzisiaj.

gardina

@Cinkciarz Oprócz tego ludzie #pdk

Greyman

@Deykun im dłużej patrzę, tym gorzej lol

ortalionowyNinja

Co w tym układzie nad anusem robi puff daddy?

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj na Placu Litewskim będzie okazja, żeby popatrzeć na Saturna przez teleskop (i to być może ostatni raz w tym roku).
Godziny 1800, gdzieś między fontanną, a pocztą.

#astronomia #kosmos #lublin
86738bf1-99af-4c7d-8913-0e346e7669e4
37c198c6-f27a-4551-adb9-74bd9609e104
Fen

A będziesz organizował wycieczki? Chętnie bym Saturna pozwiedzał trochę!

jedzczarnekoty

@Gwiezdny_Przewodnik ile mniej więcej muszę wydać żeby sobie podglądać planety? Czasem mam takie ciągoty a jak miałem kilka lat to dostałem jakiś zabawkowy teleskop i musiał wystarczyć.

Gwiezdny_Przewodnik

@jedzczarnekoty ja właściwie korzystam z takiego najtańszego sensownego teleskopu, koszt ok 2k, używany na olx można dorwać taniej

nicolas_cage

@Gwiezdny_Przewodnik myślę że w 1k można się zmieścić, taki Celestron Travel Scope 70 plus okular 10mm i można podziwiać Saturna z widocznymi pierścieniami czy Jowisza z księżycami. Osobiście mam i jest super, tylko statyw mógłby być mniej wrażliwy i bardziej ustawny.

bade

@Gwiezdny_Przewodnik Najs Też kiedyś stałem. Bardzo przyjemne wspomnienia z zadowolonych ludzi :))

Powodzonka i wytrwałości

Zaloguj się aby komentować

Tetyda rzuca cień na potęgę Kronosa

#apod na dziś
https://www.astrobin.com/f1sjci/

Saturn jest obecnie względem nas w ustawieniu, które nie jest najbardziej spektakularne jeżeli chodzi o prezencję pierścieni. Niemniej, dalej jest ciekawym obiektem do obserwacji (zwłaszcza jak macie teleskop o średnicy 35cm :v).

Na prezentowanym zdjęciu widzimy transfer Tedydy, piątego co do wielkości księżyca Satruna, na tle tarczy swojej planety. Po lewej stronie widać też jeszcze jeden księżyc, sądząc po rozmiarach - większy.
Może być to zatem Tytan, Rhea, Japet albo Dione - raczej wykluczam 141 mniejszych obiektów (tak, Saturn posiada 146 naturalnych satelitów).

Bardzo przyjemny widok, zazdraszczam.
Załączam też podkład muzyczny do spoglądania na zdjęcie, przygotowany specjalnie przez Gustava Holsta
https://www.youtube.com/watch?v=MO5sB56rfzA

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
85a20dfc-7231-426e-aa1b-6f5a653a67e6
Oczk

@bojowonastawionaowca przyjacielu zmień społeczność na Astronomia proszę

bojowonastawionaowca

@Oczk teraz to przyjacielu :p

entropy_

@Oczk Ha! A ze mnie się śmiałeś jak źle ustawiłem! xD

Zaloguj się aby komentować

Obserwacja Komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zaliczona!

Mimo zanieczyszczenia światłem udało się ją dojrzeć gołym okiem z tarasu widokowego w Centrum Spotkania Kultur.

Jeśli prognozowana pogoda się utrzyma to w piątkowy wieczór poobserwujemy sobie Księżyc i Saturna z Placu Litewskiego. To może być ostatnia okazja w tym roku!

#astronomia #kosmos #kometa #astrofotografia
8f9831e9-be91-48e6-9b34-31bfee21f42a
c77f42fa-2598-485a-a9b2-1a98cf0ee724
Kiedy kometa na niebie zaświeci
Na #apod wrzucana aż kurz leci
z dedykacją dla @UmytaPacha

https://www.astrobin.com/umfirj/C/

Kolejne piękne ujęcie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) (zastanawia mnie czemu ta nazwa zawsze jest pisana w nawiasie, jaki jest kod tego zapisu) z, ponownie, hiszpańskiego La Palma, ponownie wykonana z początkiem miesiąca, nad ranem. Pewnie jakaś zorganizowana akcja

#astronomia #astrofotografia
Oczk userbar
cc9a76bb-ff82-45ff-b2ac-d9c0527ea8a8
UmytaPacha

@Oczk nawet tym razem się rymuje! :v

Oczk

@UmytaPacha phi, "nawet"?

Zaloguj się aby komentować

Następna