Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

817

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Wyobraź sobie nurka wielokrotnie wchodzącego do basenu i tworzącego plusk za każdym razem, gdy wchodzi do wody – powiedział Matt Nicholl z Queen’s University Belfast w Wielkiej Brytanii, główny autor artykułu, który ukazał się 9 października 2024 roku w Nature. Gwiazda w tym porównaniu jest jak nurek, a dysk jest basenem, i za każdym razem, gdy gwiazda uderza w powierzchnię, tworzy ogromny „plusk” gazu i promieni rentgenowskich. Gdy gwiazda krąży wokół czarnej dziury, robi to raz za razem.

Masywna czarna dziura rozerwała na strzępy jedną gwiazdę, a teraz wykorzystuje te gwiezdne szczątki, aby zmiażdżyć inną gwiazdę lub mniejszą czarną dziurę, która wcześniej znajdowała się w zasięgu wzroku.


Bardzo mi brakuje regularnych wrzutek materiałów @MiernyMirek z Uranii, a to jest wyjątkowo ciekawy artykuł. Mam nadzieję, że u kolegi wszystko dobrze, żyje i po prostu ma wolne od social mediów.

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czarna-dziura-niszczy-gwiazde-i-rusza-za-inna

https://chandra.harvard.edu/press/24_releases/press_100924.html

#astronomia #odkrycia #nauka #kosmos
conradowl userbar
288a7293-6f6a-4161-9a12-8343ea98eb03
bojowonastawionaowca

@conradowl

Bardzo mi brakuje regularnych wrzutek materiałów @MiernyMirek z Uranii

Potwierdzam

Zaloguj się aby komentować

No elo

Tym razem nie apod, a zdjęcia autorskie

C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, z zaskoczenia

Dlaczego "z zaskoczenia"? Otóż polowałem na tę kometę już od 10.10, kiedy to rzekomo miała zacząć być widoczna ale nic nie zobaczyłem. 11. były chmury; 12. w momencie kiedy była najbliżej nas, bo raptem 0,472 au (około 70,6 mln km) wypatrywałem jej trochę za wcześnie po zachodzie słońca, a potem musiałem walczyć z przebodźcowanym kaszojadem który nie chciał spać;
A wczoraj, kiedy już porzuciłem wszelką nadzieję wychodząc z domu, bo rozpętała się nawałnica taka, iż obawiałem się czy mi auta nie zwieje z drogi, niebo na zachodzie zrobiło się niemal idealne XD

Kometę pierwszy raz ujrzałem wjeżdżając autem w ulicę prowadzącą do mojego domu. Widoczna była w aucie oświetlonym zarówno wewnątrz, jak i długimi na zewnątrz (technologia oświetlania ulic nie dotarła na moje zadupie, całe szczęście), także naprawdę dawała czadu. Dosłownie 5 minut później stałem już z aparatem na ulicy (jako że nie lubię po sobie sprzątać, to wychodząc z domu przestawiłem go tylko z tarasu <gdzie stał od dwóch dni> pod drzwi, więc proces rozstawiania sprzętu zajął mniej niż minutę).

Widoczność gołym okiem uważam za porównywalną z tym, co widać na poniższych zdjęciach - wiadomo że aż tak nie świeciła, ale praktycznie cały ogon był widoczny i mocno odróżniał się od tła. Widok przepiękny, ale krótki - zdjęcie pierwsze i ostatnie dzielą raptem 4 minuty, po zrobieniu ostatniego szybko schowała się pod chmurkami.

U mnie dziś nie zapowiada się dobra pogoda, ale jeżeli ktoś ma okazję, to szczerze zachęcam do wpatrywania się w niebo 45 minut-godzinę po tym, jak Słońce schowa się pod horyzontem! dokładnej godziny nie podam, bo to może być różnica nawet pół godziny w zależności od waszego położenia, nawet w Polsce - np w Lublinie Słońce zachodzi dziś o 17:38, a w Szczecinie o 18:07. Sam swoje obserwacje prowadziłem spod Lublina o 18:37-42, ale pewnie była widoczna już chwilę wcześniej.

Lokalizację komety najlepiej sobie wypatrzeć w aplikacji mobilnej Stellarium bądź przez stronę internetową https://stellarium-web.org/


Teraz kometa stopniowo oddala się, więc z dnia na dzień będzie świeciła słabiej, ale za to będzie widoczna dłużej (i później) na niebie, co przekłada się na większy komfort obserwacji, bo niebo się bardziej ściemni.

A co do technikaliów zdjęć:
Canon eos 1100D z wyciętym filtrem podczerwieni (astromod)
Obiektyw Tamron 17-50 f2.8, ustawiony na 50mm i f3.5 - miałem kosmiczne (:v) szczęście, że zapomniałem go oddać koledze w zeszłym tygodniu

Naświetlanie 10s (pierwsze zdjęcie), 13s drugie i trzecie
ISO 1600

Obróbka w Photoshopie.

Kadrów próbowałem różnych, bo nie umiem fotografii szerokokątnej i mam zaburzoną percepcję jakie proporcje i tło są najlepsze (względem tego, co sądzą wszyscy których pytam o zdanie, to zawsze mam odmienne xD)

#astronomia #kometa #fotografia #astrofotografia #tworczoscwlasna
Oczk userbar
7f56287e-54a8-4317-966a-abc48a4a6e3d
e55965f4-0245-4212-bb82-2ca9995da2fd
a7e33ebd-0985-4617-8fac-db1998a3dbdd
nyszom

Ale wypas... ja już z trzy godziny stałem na polu w piatek i sobotę i nic 😞 wczoraj chmury i dzisiaj raczej też, eh


Edit: z prognoz wygląda, że dopiero w środę będzie czyste niebo, ale nie wiem czy będzie jeszcze warto próbować?

Oczk

@nyszom warto warto, do 19.10 powinna być widoczna gołym okiem

3t3r

@nyszom warto, nawet pozniej jak nie bedzie widac golym okiem to ustaw telefon stabilnie i miedzy 10s a 30s naświetlania ustaw.

conradowl

Zdjęcia mega, normalnie za każdym razem zaczynam coraz bardziej zazdrościć i odkładam kasę by kiedyś kupić sprzęt i zacząć polować na fotki.

Póki co taniej podziwiać astrofotografię

Oczk

@conradowl na początek to Ci statyw wystarczy, bo widzę że masz jakiś legit aparat w telefonie A jak byś planował kupować, to polecam używki, aparat i obiektyw szerokokątny, imo szkoda kasy na nowe na początek nauki

conradowl

@Oczk Pixel ma dobrą astrofotografię, a prosty statyw na 40cm mam. Kiedyś miałem jakiegoś Panasonic z kilkoma obiektywami i za 1500zł sprzedałem bo czasu nie było. To chyba był 2013. Z czasem pomyślę wtedy bardziej pejzaże cykałem

Mor

J**** **** ***** **** ****** ******** ***** pies, trzeci dzień mgły i chmury u mnie.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Dzisiaj w nocy (w nocy na Słońcu, hehe) miał miejsce rozbłysk klasy X7 z obszaru aktywnego skierowanego w stronę Ziemi. Poszło również CME, które ma do nas dotrzeć 5 października, czyli krótko mówiąc będą szanse na #zorza

#astronomia #kosmos
3928682c-0fa6-4d2f-951d-08d51c002f10
rodarball

@Gwiezdny_Przewodnik zakłóci poważnie sygnał GPS?

festiwal_otwartego_parasola

rozbłysk klasy X7 kojarzy mi się tylko z beemiarzem który siedzi mi na zderzaku na autostradzie i mruga długimi żeby go puścić

Dynamiczny_Edek

@Gwiezdny_Przewodnik czy dziś jest ta noc? Czy będzie się działo?

Gwiezdny_Przewodnik

@Dynamiczny_Edek coś tam się szykuje, ale niestety mamy zachmurzenie.

Zaloguj się aby komentować

#astronomia #wszechswiat
Michio Kaku: „Wszechświat jest symfonią strun. Odkrywam ją”

https://youtu.be/W-QDAyRV0VQ?si=2sFqfUsERYDjdc72
Acrivec

teoria strun nie została odrzucona 20 lat temu?

Barabarabasz7312

@Acrivec jeszcze połowa filmu ...

Dziwen

@Acrivec nie. Jest równie prawdopodobna, co alternatywne. Zwyczajnie nie została jeszcze w żaden sposób potwierdzona, zresztą tak, jak jej alternatywy, jak np. pętlowa grawitacja kwantowa, która ma prostsze założenia.

Zaloguj się aby komentować

Przez niemal dwa miesiące, od 29 września do 25 listopada, Ziemia będzie miała aż dwa naturalne satelity - informują astronomowie. Oprócz Księżyca po orbicie ziemskiej będzie poruszała się również asteroida 2024 PT5, określana jako miniksiężyc.

"Ziemia może regularnie przechwytywać asteroidy z obiektów bliskich Ziemi (NEO) i wciągać je na orbitę, tworząc miniksiężyce" - informują na łamach "The Research Notes of the AAS" astronomowie: Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Właściwości asteroidy 2024 PT5 odkryli oni podczas rutynowego monitoringu nowo odkrytych obiektów.
Jak podają, asteroidę 2024 PT5 zidentyfikowano 7 sierpnia br. za pomocą systemu ATLAS - narzędzia służącego do wykrywania planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Asteroida ma około 10 m średnicy, jest więc zbyt mała i niewystarczająco jasna, by można było ją obserwować gołym okiem, a nawet przez amatorskie teleskopy.

W jaki sposób poruszająca się w pobliżu Ziemi asteroida może stać się miniksiężycem? - Nie jest to bardzo częste zjawisko, chociaż asteroid, które przelatują w pobliżu naszej planety, czasem nawet w odległościach mniejszych niż odległość do Księżyca, jest całkiem sporo. Zwykle mijają Ziemię, nie stając się jednak księżycami, tylko dalej podróżują po swojej orbicie - powiedział PAP wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.
Jak wyjaśnił, nawet drobne ciało niebieskie może być traktowane jako naturalny satelita, o ile dostanie się na orbitę Ziemi i utrzyma się na niej przez pewien czas. Aby to było możliwe, muszą zajść jednak określone warunki. - Czasami zdarza się, że złożenie zarówno odległości, kierunku lotu i prędkości takiego małego ciała niebieskiego powoduje, że zostanie ono złapane w grawitacyjny potencjał naszej planety i zaczyna orbitować. Wszystkie obiekty, również sztuczne satelity, które wysyłamy w kosmos, muszą mieć odpowiednią prędkość, żeby utrzymały się na orbicie, nie spadły na Ziemię, ani nie odleciały w przestrzeń kosmiczną. Jest więc dosyć dużym zbiegiem okoliczności, żeby ciało niebieskie znalazło się w dobrej odległości od Ziemi, poruszało z dobrą prędkością i dobrym kierunkiem - opisał rozmówca PAP.

Prof. Carlos de la Fuente Marcos z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, cytowany przez serwis Space.com, wyjaśnił, że aby stać się miniksiężycem, zbliżające się ciało musi dotrzeć na odległość około 2,8 miliona mil (4,5 miliona km)od Ziemi i poruszać się "powoli", z prędkością około 2 200 mil na godzinę (3 540 km/h). - Nie zdarzyło się jeszcze, żeby np. asteroidy zaczęły orbitować wokół Ziemi na stałe, bo obecność Księżyca i Słońca powoduje, że po kilku obiegach, odlatują w przestrzeń kosmiczną - zauważył Damian Jabłeka.
Dodał, że zbadane i udokumentowane ciała niebieskie, które na dłużej znalazły się na orbicie ziemskiej, są do tej pory dwa. To asteroida 2006 RH120, która od lipca 2006 roku przez niemal rok była naszym drugim księżycem i 2020 CD3, która - jak podają badacze - aż trzy lata orbitowała wokół Ziemi. Publikowano też przykłady krótkich przechwyceń obiektów jak: 1991 VG oraz 2022 NX1, która jako miniksiężyc powróci prawdopodobnie jeszcze w 2051 roku.
Po opuszczeniu orbity ziemskiej, obiekt 2024 PT5 najbliżej Ziemi znajdzie się 9 stycznia 2025 roku, a następnie opuści okolice planety, aby znaleźć się ponownie w pasie asteroid. W okolice Ziemi powróci dopiero w 2055 roku.

#ciekawostki #astronomia

Zaloguj się aby komentować

Droga mleczna rozciąga się na 100 tysięcy lat świetlnych. Ogromna odległość na którą składa się ponad 300 miliardów gwiazd.

Tymczasem jeden jet z jednej czarnej dziury osiąga odległość 23 milionów lat świetlnych od swoich krawędzi.
Jeden jet z jednej czarnej dziury jest wielokrotnie większy niż cała nasza galaktyka.
Do poczytania
https://www.caltech.edu/about/news/gargantuan-black-hole-jets-are-biggest-seen-yet

Do obejrzenia
https://youtu.be/1QsG9v\_QHF8?si=qs9mPzLUhtaNwETz

#kosmos #astronomia #nauka
conradowl userbar
a014f20c-cc43-43af-b159-e573fd6e3d82
Zjedzon

@conradowl a czym są te wystrzały? To nie tak że nie powinny uciekać z dziur?

conradowl

@Zjedzon w dużym skrócie - gdy materii w dysku akrecyjnym jest za dużo (tak, czarna dziura nie może połknąć wszystkiego) to jest wyrzucana w przestrzeń w postaci jetu

Tom.Ash

@conradowl mój kot też tak ma.

Zaloguj się aby komentować

Wyszli z tego dragonu

#spacex #astronomia #kosmos
7beeeba6-5340-49c4-95ad-448be61bd63c
ZygoteNeverborn

@kaszalot A ha! Skończyła im się animacja!

kopytakonia

Gdzie on ma docelowo dojść na Marsa? Bo zylem pod kamieniem ostatnio

Vakarian

@kopytakonia to był pierwszy test w kosmosie kombinezonów EVA od SpaceX - wyszedł, pomachał rękami, poruszał się trochę i wrócił

kopytakonia

@Vakarian to się nie narobił

5tgbnhy6

troche sie przewietrza, a nie przy tych komputerach ledwo oczy otworza

Zaloguj się aby komentować

dzisiejsze wejście w atmosferę planetoidy CAQDTL2 nad Filipinami

https://streamable.com/j6yxpc

Jako ciekawostkę można dodać że planetoidę wykryto dzisiaj przed południem, na 8 godzin przed uderzeniem w ziemię. Był to dopiero 9 w historii taki przypadek. CAQDTL2 miała ok 1-2 metry średnicy i spadła co do minuty dokładnie tam gdzie przewidziała IMO https://www.imo.net/9th-earth-impactor-on-its-way-to-northern-philippines/ pewnie pojawią się jeszcze lepsze nagrania.

jak widać Bruce Willis tym razem nie zdążył

#astronomia
Parigot

Nie wiem czy planetoida to dobre określenie na tak mały obiekt.

Zaloguj się aby komentować

Zorzy nie ma, ale też jest zajebiście. Seeing gorszy niż w niedzielę po deszczach, ale coś tam było widać. Zdjęcia robione kalkulatorem, M92 w Herkulesie techniką afokalną. Jak się zastanowić to taki mądro brzmiący eufemizm maskujący fakt, że jest się jebanym biedakiem przystawiającym smartfon do okularu, który żydzi na aparat pod wyciąg do astrofoto xD

A z ciekawszych rzeczy: jak sobie siedziałem na zydelku czekając na zmrok to przyatakowała mnie sowa xD. Wgapiając się w Stellarium, kątem oka dostrzegłem nad sobą spory cień. Podniosłem głowę a ta cwaniara w absolutnej ciszy zrobiła zwrot przez skrzydło i podeszła drugi raz, po czym zrezygnowała. Niesamowite wrażenie

#astronomia #astrofotografia #zorza
6ffb0b94-992a-48d0-a96a-2b0429695311
789b0005-b428-4fd8-bc94-0fea1bc984d1
TymczasowyNick66

Trzeba korzystać z pogody póki jest

Zaloguj się aby komentować

Andromeda. Jezu, ile ja się jej naszukałem. Telep mam od lutego i ciągle nie było mi z nią po drodze. Ale dzisiaj, po tygodniu fatalnego nieba, w dużym zanieczyszczeniu światłem wreszcie się udało :). Udało mi się też znaleźć mgławicę Orzeł, ale na dopowiadanie sobie, że widzę filary stworzenia było jednak za widno

#astronomia
d52fcc5c-88dd-4a59-aae8-ac4451d31058
cyber_biker

@Pouek tylko 2,5 mln lat świetlnych od Ziemi; ciekawe co można zobaczyć w pobliżu tamtejszych gwiazd

libertarianin

Jak na szukałeś jak tu jest


@Andromeda

Gadu_gadu

A wystarczyło wejść na jutubka

Zaloguj się aby komentować

conradowl

Mam wrażenie, że określenie „według ostatnich badań COŚ jest bardziej popularne, niż nam się wydawało" jest już standardem. Albo czarne dziury, albo pośrednie czarne dziury, układy podwójne, planety skaliste, planety w strefie nadającej się do życia, gwiazdy takie i owakie...

Tylko życia jeszcze nie odkryliśmy, ale jak odkryjemy to się okaże, że jest powszechne i wszędzie, tylko my byliśmy ślepi.

nyszom

@conradowl no od czasu JWST słyszy się to co tydzień. No i super, to chyba najbardziej spektakularny insttument badawczy.

MiernyMirek

@conradowl postęp technologiczny, mówi to coś panu?

Zaloguj się aby komentować

Pobliska gromada kulista Omega Centauri, oddalona od nas o raptem 17 000 lat świetlnych, najprawdopodobniej zawiera bardzo ciekawy obiekt. Chodzi o czarną dziurę o masie pośredniej, astronomowie wyceniają ją na minimum 8200 mas naszego Słońca.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/hst-znajduje-dowody-na-istnienie-rzadkiej-czarnej-dziury-w-omega-centauri

Zaloguj się aby komentować