Czy w Koloseum dochodziło do ukrzyżowań chrześcijan?
Koloseum, monumentalny amfiteatr w centrum starożytnego Rzymu, jest nie tylko symbolem potęgi imperium, ale również miejscem owianym legendą cierpień chrześcijan. Powszechne wyobrażenie o ukrzyżowaniach, które miałyby się tam odbywać, budzi wiele emocji – jednak czy rzeczywiście miało to miejsce?
Rzymianie rzeczywiście prześladowali chrześcijan, zwłaszcza podczas rządów cesarza Nerona (54-68 n.e.) czy Domicjana (81-96 n.e.); jednak to nie Koloseum, a inne miejsca w Rzymie były świadkami tych form egzekucji. Rzymska praktyka ukrzyżowania polegała na wykonywaniu jej publicznie, najczęściej poza murami miast, w miejscach dobrze widocznych (np. przy drogach), by pełniły rolę odstraszającą np. jak to miało w przypadku ukrzyżowania masy pojmanych niewolników po zdławieniu powstania Spartakusa (73-71 p.n.e.). W Rzymie, do ukrzyżowań dochodziło także na Wzgórzach Watykańskich, które w starożytności znajdowały się poza granicami miasta.
Koloseum zostało oddane do użytku około 80 roku n.e., już po największych falach prześladowań chrześcijan za rządów Nerona. Wewnątrz areny odbywały się brutalne igrzyska, takie jak walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta i publiczne egzekucje. Niewykluczonym jest, że chrześcijanie ginęli na arenie Koloseum, jednak form egzekucji mogło być wiele: od bycia pożartym przez dzikie bestie, poprzez ukrzyżowania. Z pewnością jednak, jeżeli ukrzyżowania chrześcijan miały miejsca, nie miały one formy masowej, gdyż źródła z pewnością by o tym wspomniały.
Skąd więc wzięło się przekonanie o ukrzyżowaniach chrześcijan w Koloseum? Możliwe, że jest to wynik średniowiecznych przekazów i legend. Mimo braku historycznych dowodów na to, że w Koloseum miały miejsce ukrzyżowania chrześcijan, z czasem Koloseum stało się symbolem męczeństwa i cierpienia chrześcijan, co "upamiętniono" krzyżem w budowli.
Do dziś Koloseum pozostaje jednym z ważnych symboli chrześcijaństwa i co roku, zwłaszcza w Wielki Piątek, jest miejscem procesji Drogi Krzyżowej prowadzonej przez papieża. Upamiętnia ono los męczenników, mimo że nie mamy potwierdzenia w źródłach o ukrzyżowaniach chrześcijan w Koloseum.
https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/czy-w-koloseum-dochodzilo-do-ukrzyzowan-chrzescijan/
#imperiumromanum #ciekawostki #historia #rzym #antycznyrzym #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #qualitycontent #archeologia
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na social media, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie:
https://imperiumromanum.pl/dotacje/