Zarabiałem 5.5k
2lata w pracy odrazu po studiach
Myśle by iść na b2b ale nie wiem nic...
Nie wiem ile wołać itp
Ponadto boje się zmiany pracy że nie dam rady itp
#gownowpis s
#programowanie
#warszawa a #pracbaza a #programista15k
@Witampizza Na chwilę obecną, nie pchaj się w B2B. Idź na etat.
@kodyak @LITE tylko b2b mi proponują
Java
Odrazu po studiach nic nie umiałem poza akademicka wiedzą
Zdalnie praca
Boje się że wypierdala mnie po 2 tyg że nie dam rady itp
@Witampizza jak zaczynalem to nie było internetu a szkolenia kosztowały tysiące dolarów , wtedy można było się przejmować że sobie nie poradzisz,
A jak cię wyrzuca to co? Trzeba być trochę bezczelnym (tylko trochę nie od razu politykiem)
Policz ile chces zarabiać plus dochodowy plus VAT plus ZUS plus dni wolne które powinniśmy sobie wliczyć w koszty
Specjalista Java 2 lata doświadczenia to 7-8 tys na rękę miałby w 2009-10 od razu dodam
Co robiłeś?
@kodyak co masz na myśli? No 5.5 na rękę pierwsza praca wziąłem co było
Zacząłem od 3.3
Wymusiłem podwyżkę na 4.3
Ipozneij ma 5.5
Odechciało mi się
Redukcja etatów
Szef mówi że likwidują stanowisko że miałem go odciążać z pracy a nie dokładać problemów i no...
Ogólnie to Java
HTML jsf trochę SQL
Docker payara
Gitlab jira confluwncen praca w scrum
Nie wiem co jeszcze napisać trochę frontu CSS
@Witampizza Szukaj etatu. Czasy porąbane niemiłosiernie, nie pchaj się w B2B. Ubije Cię to okrutnie.
@LITE ale czemu
@Witampizza no to trochę mało, raczej chodziło mi coś z Java ee albo jakiś apache cxf, API, spring, rabbit mq
W sumie to juz dawno nie pisałem w javie więc nie wiem czy jsf to jeszcze żyje?
Wygląda że faktycznie to niewiele ale jeśli przez 2 lata robiłeś tylko to no to się trochę marnujesz tzn widzę to jako klejenie szara tasma jakiejś kupy
Dopóki jesteś młody powinieneś chłonąć jak najwięcej
Fakt że aktualnie zmiana nie jest najszczęśliwszą takie czasy ale znam ludzi którym to odmieniło zupełnie życie
A co uważam że przegięcie bezczelnosci? to pisanie że się jest ekspertem choć widziało się co najwyżej workflow i wie co trzeba klikac w narzędziu a są tacy ludzie i takich też zatrudniaja
@kodyak nie wiem gdzie się pozycjonować
@Witampizza A temu, że musisz mieć efekty od razu. Na etacie powinieneś mieć tzw. "pas startowy" - czas, dzięki któremu nauczysz się pracy w danej firmie, poznasz ludzi i specyfikę pracy. Bez względu na wyniki, dostaniesz pełną wypłatę. W B2B dostaniesz wpie!@#l. Nie kozakuj, zacznij od etatu. Przerobiłem to - moje własne doświadczenia.
@Witampizza na twoim miejscu zainteresowanym się przede wszystkim dependency injection czyli springiem, wydaje mi się że bez tego nie ma życia
5.5 co ty robiłeś php?
@Witampizza 9k na b2b to ok. 5,5 k netto po podatku, ZUS i bazowej stawce księgowego. Wyguglaj pierwszy z brzegu kalkulator b2b i pobaw się suwakami xD
@shack_my_kak 7.5k brutto na uop to 5.5.na rękę
Na b2b 9k to 5.5k netto ? Czemu tak słabo?
@Witampizza bo przedsiębiorcy maja przejebane ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
@Zly_Tonari to co mam teraz zrobic? Od kiedy b2b się opłaca?
@Witampizza wydaje mi się że 7,5 to jest dola która ty masz napisane na tych rmuach brutto pracodawca płaci jeszcze dodatkowo ale tutaj to już mogę pieprzyć glupoty
@kodyak może tak bhc
@Witampizza jakie bhc?
@Witampizza Masz screen z pierwszego lepszego kalkulatora, wstawiłem tylko koszt księgowości - 200 netto (nie wiem jakie są teraz stawki). Wychodzi ciut więcej niż szacowałem ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@shack_my_kak Trochę wyklikałeś żeby potwierdzić swoją tezę że 9k na b2b to 5.5 na rękę
@NaPewnoNieGrzegorz naciągane, ale też może być. Chyba że OP chce pracować tylko kilka miesięcy i się "ślizgać". Z grubsza koszt podatkowy na B2B to ok. 45% od kwoty netto na fakturze. Pytanie czy OP chce niedługo coś skredytować w banku. Z ryczałtem będzie ciężko. Przypomnę że ZUS jest liczony proporcjonalnie od dochodu, czyli im więcej zarabiasz tym więcej Twojego szmalu utylizuje ZUS
@shack_my_kak Ja nie mam pojęcia jak wyliczyłeś 45% kosztu podatkowego xD W przypadku ryczałtu ZUS ( a dokładnie stawka zdrowodna) jest naliczany w 3 progach, poniżej 60k, poniżej 300k i powyżej 300k rocznie. A podatek na ryczałcie to 12%. Twoje wyliczenia czyli 45% kwoty netto na fakturze się zgadza jeśli wystawiasz faktury na kwoty poniżej 6 tysięcy zł, bo wtedy ZUS to spory procent całej kwoty (jeśli oczywiście płacimy pełny ZUS). No ale średnie zarobki IT to trochę powyżej 6k na fakturze.
Bierzesz podatek liniowy w przypadku nieprzekroczenia skali, już nie mówiąc że sensowniejszy jest ryczałt ale to jedno. Drugie że bierzesz pełen ZUS a przez pierwsze dwa i poł roku działalności płaci się ulgę na start a później ZUS preferencyjny. Chyba jesteś z tych przedsiębiorców którzy lubią płacić wyższe podatki o których mowił Morawiecki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do tego o czym nikt nie mówi to odliczenie Vatu, czyli kupujesz przykładowo wszelką elektronikę -23 proc ale również pełno innych rzeczy "przydatnych" w działalności. Krótko mówiąc na tym etapie życia i takich zarobkach WARTO być na B2B bo każdy zaoszczędzony tysiąc to bliżej do wkładu własnego i wzięcia kredytu, a wtedy odchodzą koszty najmu, czy też inne gromadzenie majątku ktory będąc na jdg czasami (lub zawsze ( ͠° ͟ʖ ͡°) ) można władowac w koszty/odliczyć VAT.
Owszem po 2,5 roku wyjdzie to już średnio, tylko że po 2,5 roku OP nie będzie zarabiał tyle co na starcie, a przy większej kwocie b2b nadal może być bardziej opłacalne. A jeżeli będzie to jest to sygnał do zmiany pracy gdzie można znów wybrać która forma rozliczeń bardziej odpowiada.
@pokeminatour wszystko się zgadza, ale tylko w przypadku gdy będziesz prowadzić działalność tylko 2 lata, nie chcesz brać kredytu. Te 45% to realne obciążenie w momencie kiedy kończą się ulgi i preferencje i moje komentarze dotyczą szerszego spojrzenia, a nie myślenia na chwilę i "jakoś to będzie". Też byłem na B2B, też miałem preferencyjną stawkę ZUS, ale niestety nie łapałem się na ryczałt w ogóle. Z drugiej strony prowadząc firmę i księgowość na zasadach ogólnych wziąłem kredyt hipoteczny, przy ryczałcie - zapomnij. Swego czasu mój księgowy twierdził, że nie ma sensu zawierania umów B2B przy fakturze mniejszej niż 12k netto, bo to się całościowo nie kalkuluje. Do stawki 12% też bym się nie przyzwyczajał, bo już vateuszek marudzi o zniesieniu tej stawki.
@shack_my_kak @Witampizza w przypadku kredytu można wziać zasady ogólne bo w tym przykładzie nie przekraczamy progu i jesteśmy oprocentowani 12%. Przy kredycie trzebaby przed rozpoczeciem pracy złapać doradce kredytowego aby wiedzieć jakie jest obecne podejscie banków itp.
Przy zasadach ogólnych i 300zł kosztów księgowości i 9k netto na fv mamy:
7173zł przez pierwsze 6 miesiecy
6927zł przez kolejne 2 lata
Nie uwzgledniam tego że można zaczać od drugiego dnia miesiaca i mieć dodatkowy miesiać niższych zusów.
To wszystko w porównaniu do 5500zł na umowe o prace daje w przeciągu 2,5 roku oszczedności rzędu 44298zł
Oznacza to 8 miesiecy darmowej pracy za 5500zł. uważam ze dla takiej kwoty warto myśleć na chwile i że jakoś to będzie bo w młodym wieku to może stanowić róznice pomiedzy wynajmuje mieszkanie i żyje prawie na styk a wynajmuje mieszkanie i jestem w stanie odłozyć na wkład własny.
Pracowałem jako księgowy a pózniej w IT na B2B - wdrożenie oprogramowania księgowego gdzie samemu sobie prowadziłęm księgowość, ciesze się że wykorzystałęm wszystkie znane mi optymalizacje podatkowe (m.in umowa zlecenie z uczniem) bo dzieki temu jestem kilkadziesiąt tysiecy (a może i set) do przodu. To fakt, przyszłość możę być rózna, ale od tego według mnie jest młodość by maksymalizować zarobki, nawet kosztem wszystkich minusów b2b czyli niestabilnosc zatrudnienia, problemy z emerytura renta i zasiłkiem dla bezrobotnych, brakiem prawa pracy.
Bierz b2b. Jak nie robisz kosztów to ryczałt. Domyślam się żeś młody to wpadniesz jeszcze pod 0-ową dochodówkę na początku. Nie słuchaj ludzi co mówią, że UoP, bo nigdy nie byli na ryczałcie ;)
Nadal to się opłaca, bo na UOP pracodawcę kosztujesz jeszcze dodatkowy hajs (poza tym że brutto) i nie zapłaci ci brutto tyle samo na UoP i na B2B. Zwykle płaca sporo więcej na B2B.
Z minusów, mogą zerwać umowę kiedy chcą, ale jak podpadniesz na UoP to przecież też mogą to zrobić. No i wypadałoby mieć jakichś księgowych jak nie ogarniasz tematu
@argonauta no myślę by z księgowa zaczac
@argonauta Ryczałt na usługi programistyczne 12% lub 8,5 % @argonauta na pewno warto rozważyć
Zaloguj się aby komentować