O REPUBLICE WEIMARSKIEJ (CZ. 2 – NIEMIECCY FREIKORPS W MONACHIUM)
Freikorps to ochotnicze organizacje paramilitarne, powstałe pod koniec Wielkiej Wojny i w latach 1919-1922. Ich początkowym celem było przywrócenie porządku w Niemczech po abdykacji cesarza Wilhelma II. Brali udział w tłumieniu strajków robotniczych, rewolucji komunistycznych i powstań wymierzonych w rząd Niemiec. Uczestniczyli w zdławieniu Związku Spartakusa oraz zniszczeniu czerwonej gwardii w Bawarskiej Republice Rad. Ta republika socjalistyczna powstała w kwietniu 1919 roku, a upadła miesiąc później. W pozbyciu się tego państewka na terenie Bawarii uczestniczyła armia niemiecka oraz lokalne Freikorps.
---------------------------------
Niniejsza ilustracja, przygotowana przez Ramira Bujeiro, ukazuje sylwetki trzech przedstawicieli lokalnych wolnych korpusów. Zaczynając od lewej:
-Ochotnik z Freikorps Bayreuth – ta jednostka ochotnicza powstała w bawarskim mieście Bayreuth w 1919 roku. Rekrut ten nosi francuski hełm Adrian wz. 1915, starą, szarozieloną bluzę polową Feldrock M1907/10 z brandenburskimi mankietami, czerwoną lamówką i mosiężnymi guzikami. Pod pachą trzyma karabin Mauser 98, zaś do paska przyczepione ma pudełka z amunicją do karabinu i trzonkowy granat Stielhandgranate wz. 1917.
-Unteroffizier (Podoficer) Freikorps von Epp – ten podoficer służył w wolnym korpusie Franza Rittera von Eppa, uczestnika walk w Alpach oraz w ofensywie wiosennej podczas Wielkiej Wojny oraz późniejszego zarządcy Bawarii w latach 1933-1945. W ręku trzyma zdobyczny na bawarskich czerwonogwardzistach pistolet maszynowy MP18. Broń ta była wykorzystywana w wielu miejscach na świecie od I Wojny Światowej aż do kryzysu malajskiego w latach 50.tych. Wiele tego typu pistoletów maszynowych używały oddziały Stosstruppen podczas walk na froncie zachodnim Wielkiej Wojny.
Podoficer ten nosi na głowie stahlhelm wz. 1916 z kamuflażem według rozkazu generała Ericha Ludendorffa z 7 lipca 1918 r. Nosi mundur wz. 1915 w kolorze szarozielonym. Kołnierz owego żołnierza zakończony jest biało-niebieską lamówką – to barwy Bawarii, jednego z landów Niemiec. Na mundurze nosi wstęgę z Krzyża Żelaznego II Klasy, srebrną Odznakę za Rany oraz odznakę wykwalifikowanego strzelca maszynowego – świadczą one o jego doświadczeniach z Wielkiej Wojny. Odznakę za Rany wprowadził cesarz Wilhelm II w 1918 r. Początkowo była ona przeznaczona dla członków Armii Cesarstwa Niemieckiego jako nagroda za odniesione rany na frontach Wielkiej Wojny, lecz od 8 lipca 1918 r. otrzymać mogli ją także członkowie Schutztruppe. Na lewym ramieniu podoficera znajduje się także odznaka Freikorps dowodzonego przez obersta Franza Rittera von Epp.
Nosi także spodnie w kolorze szarozielonym wz. 1917 ze skórzanymi naszyciami na wysokości kolan, typowymi dla oddziałów Stosstruppen, oraz owijacze, wydawane od 1918 roku.
-Ochotnik z Freikorps Werdenfels – ubrany w cywilny strój typowy dla mieszkańców południowych regionów planowania w Bawarii. Na ramieniu ma naszywkę w barwach bawarskich z czarnym diamentem pośrodku. Na większości naszywek tego Freikorps na górnej, białej części naszywki znajduje się inskrypcja Freikorps „Werdenfels”. Jego broń stanowi karabin Mauser 98. O tym Freikorps nie ma zbyt wiele informacji, ocenia się liczebność jednostki na 500 ludzi.
-------------------------------------
BIBLIOGRAFIA:
„German uniforms, insignia & equipment 1918-1923” aut. Charles Woolley
„The German Freikorps 1918-1923” aut. Carlos Caballero Jurado
#historia #historiazarroyo #hitzarroyo
2d930eb1-a256-4265-b5f6-3bbb17f008ba

Zaloguj się aby komentować