Ludzie epoki kamienia odznaczali się większą inteligencją i wiedzą, niż chcemy przyznać

Ludzie epoki kamienia odznaczali się większą inteligencją i wiedzą, niż chcemy przyznać

KopalniaWiedzy.pl
Na południu Hiszpanii, w miejscowości Antequera, znajduje się jedna z największych megalitycznych struktur w Europie, Dolmen de Menga. Ten olbrzymi tumulus (grobowiec) powstał niemal 6000 lat temu. Po raz pierwszy został zbadany w latach 40. XIX wieku i od tamtego czasu fascynuje archeologów. Autorzy najnowszych badań wykazali, że budowniczowie dolmenu mieli znacznie lepsze rozumienie inżynierii i fizyki, niż jesteśmy skłonni przypisywać ludziom z tamtej epoki. Im lepiej rozumiemy takie struktury, tym bardziej okazuje się, że nie doceniamy ludzi epoki kamienia.

W Europie późnego okresu prehistorycznego megality były bardzo rozpowszechnione. Pojawiają się w połowie V tysiąclecia we Francji i są budowane w II tysiącleciu na Balearach, Korsyce, Sardynii i w Grecji. [...]

#historia #prehistoria #epokakamienia #budowlemegalityczne #inteligencja

Komentarze (5)

wielkaberta

Ah, paradoks przeżywalności. Wydrążyli ich wiele, jakoś zategowali, by jakimś cudem parę przetrwało. A teraz, że to są geniusze.

Prucjusz

@wielkaberta bardzo spłycasz temat i umniejszasz dokonaniom tych ludzi. Moim zdaniem niesamowite jest, że udało im się to wszystko zbudować, ale też to, że potrafili się "skrzyknąć", zorganizować do tego przedsięwzięcia. I że mieli w tym jakiś wyższy cel, niż tylko pyk pyk pyk, poustawiać klocki jako tako i fajrant.

wielkaberta

@Prucjusz Kurna człowieku, to był żart. Te hasła jak "paradoks przeżywalności" oraz "zategować" miały być celowym zabiegiem.

Prucjusz

@wielkaberta przepraszam. Nie załapałem.

bori

6000 lat temu to wcale nie tak dawno w skali archeologii, wówczas istniały już przecież pierwsze miasta (np. Jerycho), a niedługo później formowały się potężne cywilizacje starożytności.

Zaloguj się aby komentować