Zdjęcie w tle
bojowonastawionaowca

bojowonastawionaowca

Fanatyk
  • 1025wpisy
  • 13103komentarzy
1108 + 1 = 1109
Prywatny licznik: 9+1=10

Tytuł: Towarzysz Nachman
Autor: Izrael Joszua Singer
Wydawnictwo: Fame Art
ISBN: 9788396107480
Liczba stron: 464
Ocena: 8/10

Początkowo powieść zarysowuje historię biednej żydowskiej rodziny, by pokazać pochodzenie tytułowego bohatera. Jako w końcu wyczekany chłopiec, w przeciwieństwie do kobiet z rodziny otrzymuje wykształcenie, by poprzez bycie uczonym w religii stać się człowiekiem bogatym i szanowanym. Tyle tylko, że tak się nie dzieje, bo na drodze do świetności staje ideologia socjalistyczna, w którą Nachman całkowicie wsiąka i staje się towarzyszem. I tak oto zamiast bycia jednym z wielu biedaków w systemie, którego nie rozumie, przeistacza się w jednego z wielu biedaków w systemie, który wierzy, że rozumie i że będzie w stanie odmienić świat. Marzenia o ZSRR, kiedy w końcu się tam udaje, by wspierać rewolucję ruchu robotniczego, brutalnie ścierają się z zastałą tam rzeczywistością, co kończy się oskarżeniami o bycie polskim agentem i w konsekwencji tragedią.

Co warto wskazywać, autor napisał tę książkę jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, więc trzeba ukłonić kapelusza przed naprawdę dobrymi umiejętnościami obserwacyjnymi świata, nie poddając się głośnym wówczas ideologiom.

Szczerze, w obliczu czasu obniżyłbym ocenę o 0,5 za to, że samo wzięcie książki w rękę nie obudziło dużych wspomnień z czytania (a zazwyczaj tak się u mnie dzieje) - to, co najlepiej pamiętam, to troszkę nieregularny wymiar książki xD Niemniej, solidna literatura

#bookmeter #ksiazki #ideologia #komunizm #historia
#owcacontent
da3ea2e0-11ed-4dcc-8cb4-fd0882b92fa5

Zaloguj się aby komentować

1106 + 1 = 1107
Prywatny licznik: 7+1=8

Tytuł: Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin
Autor: Jung Chang
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Znak Literanova
ISBN: 9788324072903
Liczba stron: 640
Ocena: 8/10

Historia przemian dziejących się w Chinach z połowy XX wieku pokazana oczami trzech kobiet z jednej rodziny (najmłodsza jest autorką książki). O moim zainteresowaniu Chinami nie muszę chyba mówić, a za recenzję posłużą mi słowa przyjaciółki z sinologii, która oddając mi ją po swojej lekturze, stwierdziła, że dawno czegoś tak dobrego nie czytała. Mogę się tylko z tym zgodzić.

A dodatkowy akapit dla autorki książki, która zaczynała życie mocno zindoktrynowana partią komunistyczną i miłością do Mao (czego nie ukrywa w książce), a skończyła ze zdecydowaną nienawiścią do niego (co widać np. w biografii Mao jej autorstwa, która jest bardzo popularna, acz niestety stronnicza)

#bookmeter #ksiazki #historia #chiny
#owcacontent
a32f83be-dbf7-4b7b-80cb-c07df8ca8510
Jarasznikos

@bojowonastawionaowca Nie dziwie się. Istotnie ideały tak bolszewików czy komunistycznej partii chin padały wtedy na podatny grunt. ludzie, prości ludzie którzy przez we wszystkich poprzednich ustrojach byli pogardzania. sądzili że mogą zmienić świat. I zmieniali. Tylko, gdy przyszedł już czas na refleksje, zdali sobie sprawę że zmienili go na gorsze.

moll

@bojowonastawionaowca trzech kobiet xD

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
1105 + 1 = 1106
Prywatny licznik: 6+1=7

Tytuł: Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego
Autor: Patrick Radden Keefe
Kategoria: reportaż
Wydawnictwo: Czarne
ISBN: 9788381917131
Liczba stron: 614
Ocena: 10/10

Fe-no-me-nal-na. Uwielbiam reportaże, a ten ląduje zdecydowanie na mojej najwyższej półce. Masa fantastycznej roboty z grzebaniem w dokumentach i ułożeniu całej historii w jedną całość, którą się znakomicie czyta. Problemu z kryzysem fentanylowym (czy szerzej opioidowym) nie trzeba już chyba przedstawiać, ale autor z sposób zdecydowanie wystarczający pokazuje całą historię, począwszy od przyjazdu rodziny do Ameryki i historii jej wzbogacania się, co IMO daje bardzo ważny kontekst. Kojarzę, że w zeszłym lub w tym roku pojawiło się kilka seriali o tym, coś tam nawet oglądałem, ale nie mają podjazdu do tej książki, po prostu. Bardzo głęboki ukłon w stronę autora, znowu (po świetnym reportażu z Irlandii Północnej)

#bookmeter #ksiazki #usa #historia #fentanyl #opioidy
#owcacontent
bd0430a6-2086-4438-88e2-293b1109cb94
Yes_Man

@bojowonastawionaowca Dodałem do wish-listy

splash545

@bojowonastawionaowca ściągnięte

adamszuba

Dzięki za zachętę. Tytuł wskakuje do kolejki.

Zaloguj się aby komentować

1104 + 1 = 1105
Prywatny licznik: 5+1=6

Tytuł: Gwiazda poranna
Autor: Karl Ove Knausgård
Kategoria: literatura piękna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308076408
Liczba stron: 717
Ocena: 7/10

Książka, którą trochę pomęczyłem, acz finalnie nawet mi się spodobała. Historia kilku osób z Norwegii, których codzienność zaczynają zakłócać dziwne zdarzenia, podczas gdy na niebie pojawia się nowa gwiazda, której fenomenu nikt nie jest w stanie wyjaśnić. Żaden z bohaterów nie jest postacią, z którą się sympatyzuje, w każdym widać zagubienie, które pogłębia się wraz z postępującą sytuacją na świecie i nie widać za bardzo możliwości z tego wyjścia. Wszystko doprawione nutą filozofii czy innych nauk, pozwalających odnaleźć we wszystkim jakiś głębszy sens - ale też nieprzeintelektualizowana. Po prostu niezła powieść

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #ksiazki
#owcacontent
e988c000-ff9c-438d-868a-e1e9e5e28cf6

Zaloguj się aby komentować

1103 + 1 = 1104
Prywatny licznik: 4+1=5

Tytuł: Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej nocy
Autor: Julian Sancton
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Media Rodzina
ISBN: 9788380089426
Liczba stron: 448
Ocena: 9/10

W ładnym tyłku z bookmeterem jestem w tym roku, trzeba nadrobić do 31 grudnia - no to do roboty.

Najpierw książka, na którą się czaiłem większość zeszłego roku, bo widziałem w zasadzie prawie znakomite oceny - cóż, potwierdzam zdecydowanie. Historia jednej z pierwszych wypraw w okolice Antarktyki i pierwszego tamtejszego "zimowania" - nie dość, że sama w sobie fenomenalna, to jeszcze sposób narracji również trzyma poziom. Począwszy od przeszłości głównych bohaterów, przez samą podróż, świetnie ujęte objęcia szaleństwa podczas nocy polarnej i wymuszonego zimowania, jak i ucieczkę przed śmiercią. Zdecydowanie polecam

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #ksiazki #antarktyka #historia
#owcacontent
98f28057-e4aa-4dfa-b55d-9900d2b5d255
splash545

@bojowonastawionaowca następna książka z mojej kolejki

Zaloguj się aby komentować

Podsumowanie pierwszego roku rządów nowej koalicji parlamentarnej i rządu – cz.3: Ministerstwo Cyfryzacji

Skład:
Minister: Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Wiceministrowie:

  • Dariusz Standerski (Lewica)
  • Paweł Olszewski (KO)
  • Michał Gramatyka (Polska 2050)
  • Rafał Rosiński (PSL)

Zmiany w ciągu roku: 30 lipca Rafał Rosiński został nowym wiceministrem

--

Obietnice (m.in. znajdujące się na liście 100 konkretów):
Brak obietnic w tym zakresie

--

Działania:


Dziś troszkę na szybko, bo czasu niewiele, ale mam nadzieję, że z ciekawymi konkretami

#polityka #polska #ankieta
#politycznarecenzja <- cykl wpisów podsumowujących pierwszy rok nowej większości parlamentarnej i rządu
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów

Jak oceniasz pierwszy rok pracy Ministerstwa Cyfryzacji?

84 Głosów
TRPEnjoyer

Nie mam opinii, ale akurat cyfryzacja w PL od lat idzie nieźle.

wombatDaiquiri

@bojowonastawionaowca odkładam czytanie na wieczór, ale mam prośbę już teraz - czy mógłbyś na koniec napisać jak przygotowywałeś te zestawienia? Tzn. kojarzysz tematy z głowy i robisz research, czy np. od początku chronologicznie notujesz sobie gdzieś wydarzenia, czy masz listę pytań na które szukasz odpowiedzi?

Nastivius

Widać, że idzie powoli ku lepszemu

Zaloguj się aby komentować

Podsumowanie pierwszego roku rządów nowej koalicji parlamentarnej i rządu – cz.2: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Skład:
Minister: Jakub Jaworowski
Wiceministrowie:

  • Robert Kropiwnicki
  • Marcin Kulasek
  • Zbigniew Ziejewski

Zmiany w ciągu roku:

  • 13 maja: Jakub Jaworowski zastąpił Borysa Budkę po 5 miesiącach urzędowania w wyniku umieszczenia tego drugiego na liście kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego
  • 29 listopada: Jacek Bartmiński został odwołany ze stanowiska wiceministra decyzją premiera na wniosek ministra Jaworowskiego. Według Bartmińskiego było to wywołane "dokonaną przez premiera oceną nadzorowania PLL LOT", który to miał podlegać nadzorowi Bartmińskiego.

--

Obietnice (m.in. znajdujące się na liście 100 konkretów):

  • 68. W spółkach z udziałem Skarbu Państwa zwolnimy wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów. Przeprowadzimy nowy nabór w transparentnych konkursach, w których decydować będą kompetencje, a nie znajomości rodzinne i partyjne.

Najpierw szybka informacja: głównym zajęciem MAP jest nadzór właścicielski nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Jest ich aktualnie 128 (pełna lista tutaj , wykluczam już PGL i PLL LOT) - siłą rzeczy nie dałem rady przejrzeć wszystkich, skupiłem się więc na największych podmiotach, mających istotne znaczenie dla gospodarki Polski, których jest 23.

We wszystkich sprawdzonych przeze mnie spółkach zwolniona została zdecydowana większość członków rad nadzorczych i zarządów, konkursy również zostały przeprowadzone (natrafiłem tylko na jeden negatywny przypadek - Natura Tour należące do grupy PKP), natomiast siłą rzeczy nie byłem w stanie zweryfikować ich transparentności. Skupię się więc na tegorocznych informacjach medialnych dotyczących poszczególnych spółek, zarówno jeśli chodzi o lata ubiegłe, jak i o działania bieżące.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.:


ENEA S.A.:


Exatel S.A.: -
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.: -
GRUPA AZOTY S.A.:


Jastrzębska Spółka Węglowa SA:


KGHM Polska Miedź S.A.:


Krajowa Grupa Spożywcza S.A.: -
ORLEN S.A.:


PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.:


Poczta Polska S.A.:


Polska Grupa Górnicza S.A.:


Polska Grupa Lotnicza S.A.: -
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.:


Polski Fundusz Rozwoju S.A.: -
Polski Holding Nieruchomości S.A.: -
Polski Holding Obronny Sp. z o.o.: -
Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.: -
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.:


Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.:


TAURON Polska Energia S.A.:


Totalizator Sportowy Sp. z o.o.:


WĘGLOKOKS S.A.: -

Łącznie złożono blisko 50 zawiadomień do prokuratury, łączna strata to kilkanaście miliardów PLN, zaś blisko 95 członków zarządów spółek nie otrzymało absolutorium https://www.tvp.info/83699231/ministerstwo-aktywow-panstwowych-50-zawiadomien-do-prokuratury-po-audytach-w-spolkach-skarbu-panstwa

--

Oprócz tego podczas ostatniego roku pojawiły się również informacje o najnowszym prawdopodobnym kolesiostwie i nepotyzmie w następujących spółkach:


--

Jeśli chodzi o inne najważniejsze działania MAP, to można wymienić:

  • stworzenie Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, który ma na celu stworzenie standardów zarządzania spółkami Skarbu Państwa: do przejrzenia tutaj , aktualnie jest w fazie konsultacji społecznych
  • tworzenie katalogu dobrych praktykw zakresie sponsoringu sportu przez spółki Skarbu Państwa
  • uchwała w sprawie dokapitalizowaniaspółek Konsorcjum PGZ NAREW — prawie 4 mld PLN w ciągu 7 lat
  • projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, która ma zapewnić 3 mld PLN na inwestycje w tym zakresie — został on już przegłosowany w Sejmie i czeka na rozpatrzenie w Senacie
  • nadzór właścicielski nad PGLem i LOTem został przeniesiony do Ministerstwa Infrastruktury (po czym zaczęła się sekwencja zmian w zarządzie LOTu, która mam wrażenie nie została zakończona)

Ponadto Polska 2050 przedstawiła poselski projekt zmiany ustawy , mający na celu zaostrzenie kryteriów dla kandydatów do rad nadzorczych, utworzenie Komitetu Dobrego Zarządzania i rejestru wynagrodzeń dla osób znajdujących się w radach nadzorczych i zarządach spółek (co jest spełnieniem ich przedwyborczych obietnic). Projekt został skierowany do prac w komisjach sejmowych, gdzie najpierw głosami posłów PO i PSL usunięto zapisy dotyczące osób niezależnych , a następnie głosami Polski 2050, Lewicy i Konfederacji projekt został przyjęty do dalszych prac (PO i PSL były przeciwko, PiS nie uczestniczy w pracach komisji): https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/rozlam-w-koalicji-w-glosowaniu-nad-odpolitycznieniem-spolek-wyrwane-serce/x9psrq0

#polityka #polska #ankieta
#politycznarecenzja <- cykl wpisów podsumowujących pierwszy rok nowej większości parlamentarnej i rządu
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów

--

Edit: Dla formalności trzeba jeszcze wspomnieć o zdecydowanie niższych wynikach finansowych spółek notowanych na giełdzie: https://www.money.pl/gospodarka/takich-slabych-wynikow-nie-bylo-od-lat-rekord-strat-panstwowych-spolek-7097109645122112a.html Jednakże na podsumowanie działań biznesowych poszczególnych firm zdecydowanie za wcześnie, biorąc pod uwagę że zarządy zmieniały się głównie w I kwartale tego roku.

Jak oceniasz pierwszy rok pracy Ministerstwa Aktywów Państwowych?

146 Głosów
Amhon

@bojowonastawionaowca chłopie, ty zasluguje na donejta, a nie na plusa. Świetna robota

PanNiepoprawny

Bez Sasina to już nie to samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pawelvk

Najbardziej irytuje to, że nie udało się przepchnąć ustawy w całości o osobach niezależnych. Co z tego, że wyjebano starych, jeśli potem tylko wstawili na to miejsce swoich ludzi, bez konkursu - zrobili dokładnie to samo co poprzednicy.

Zaloguj się aby komentować

Podsumowanie pierwszego roku rządów nowej koalicji parlamentarnej i rządu – cz.1: Parlament

Mimo że wybory do Parlamentu odbyły się 15 października, to decyzją prezydenta pierwsze posiedzenie (i zarazem początek kadencji Sejmu) zostało zwołane w niemalże ostatnim możliwym momencie, 13 listopada, jako że prezydent miał 30 dni od daty wyborów. Następnie misja stworzenia rządu została zaproponowana ugrupowaniu, które w wyniku arytmetyki wyborczej i deklaracji ugrupowań nie miało możliwości stworzenia nowego rządu, w wyniku czego wybór nowego premiera odbył się dopiero niemalże 2 miesiące po wyborach: 11 grudnia 2023 roku.
Sejmowi przewodniczy Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050 - Trzecia Droga), wybranych zostało również pięcioro wicemarszałków:

  • Krzysztof Bosak (Konfederacja)
  • Włodzimierz Czarzasty (Lewica)
  • Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska)
  • Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska)
  • Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga)

Spośród klubów parlamentarnych, swojego wicemarszałka nie ma Prawo i Sprawiedliwość, jako że proponowana przez ten klub Elżbieta Witek nie uzyskała większości w parlamencie, zaś klub zrezygnował z możliwości zaproponowania innego kandydata.

Senatowi przewodniczy Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), wybranych zostało również czworo wicemarszałków:

  • Magdalena Biejat (Lewica)
  • Rafał Grupiński (Koalicja Obywatelska)
  • Michał Kamiński (Trzecia Droga)
  • Maciej Żywno (Trzecia Droga)

W Senacie, podobnie jak w Sejmie, swojego wicemarszałka nie ma Prawo i Sprawiedliwość – większości nie uzyskała kandydatura Marka Pęka.

--

Przechodząc do tempa prac Sejmu X kadencji, to nie odbiega ono szczególnie od lat poprzednich, z wyłączeniem 2023 roku (kiedy to w zasadzie od końca lipca prace parlamentarne praktycznie się nie odbywały w oczekiwaniu na zbliżające się wybory parlamentarne i problemy z uzyskaniem większości przez ówczesną władzę). Od początku kadencji do końca listopada br. odbyły się 22 posiedzenia Sejmu (w grudniu planowane są 3 kolejne).

Liczba projektów ustaw, którym nadany został bieg wyniosła 256, z czego 125 zostało uchwalonych, 14 zostało odrzuconych bądź wycofanych, pozostałe zaś są w trakcie procedowania. Nie wszystkie uchwalone projekty ustaw weszły w życie, w związku z zawetowaniem ich przez prezydenta:

  • projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (przekazanie na media publiczne 3 mld PLN)
  • projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (dostępność środków antykoncepcyjnych)
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw (nadanie statusu języka regionalnego językowi śląskiemu)
  • projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 (rozwiązanie tejże komisji)

Jest również szereg ustaw, które nie zostały jeszcze podpisane przez prezydenta: większość z nich jest świeżo uchwalona w listopadzie, ale są również takie z lipca czy września, które dotyczą Krajowej Rady Sądowniczej czy Trybunału Konstytucyjnego.

W Sejmie znajduje się również grono projektów ustaw, które nie otrzymały nadania numeru druku przez Marszałka Sejmu. Ich łączna liczba to 48, z czego 14 zostało wycofanych przez wnioskodawców (złożone przez Radę Ministrów przed wyborem Donalda Tuska na premiera) czy kilka projektów złożonych w listopadzie. Jest tam również jednak szereg ustaw z poprzednich miesięcy, które są autorstwa PiSu (18 pozycji), Konfederacji (6) i Lewicy (1). W przypadku Konfederacji są one uznane za wycofane w wyniku poparcia ich przez mniej niż 15 posłów (w wyniku utraty mandatów części z nich, jako że zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego). Natomiast jeśli chodzi o projekty autorstwa PiSu, to ich proces utknął najczęściej w momencie powrotu projektu do przedstawiciela wnioskodawców o uzupełnienie lub odniesienie się do opinii biura legislacji. Powody te są uważane przez posłów PiSu jako tzw. zamrażarkę sejmową, którą ma posługiwać się Marszałek Sejmu, by uniknąć procedowania wybranych projektów ustaw.

Jeśli chodzi o źródła projektów ustaw, to kształtują się one następująco:

  • Rada Ministrów: 115
  • Grupa posłów: 111
  • Obywatele: 13
  • Komisje sejmowe: 12
  • Prezydent: 3
  • Senat: 2

Patrząc jeszcze na pozostałe liczby, to w obecnej kadencji podjęto 176 uchwał, 34 komisje sejmowe (29 stałych, 2 nadzwyczajne i 3 śledcze) zebrały się w sumie ponad 1250 razy, odnotowano ponad 11 tys. wystąpień poselskich i ponad 6 tys. interpelacji poselskich, zaś do Sejmu wpłynęło przynajmniej 25 wniosków o uchylenie immunitetu (dane na czerwiec za Marszałkiem Sejmu, więc mogą być nieaktualne), z czego łącznie aresztowanych zostało 2, którzy później zostali uniewinnieni przez prezydenta, a jeden dodatkowy został zatrzymany, jednak na jego areszt nie wyraziły zgody sądy.

Liczniki do znalezienia tu: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/page.xsp/prace_sejmu (można sobie porównać z liczbami z poszczególnych lat poprzedniej kadencji )

--

Jeśli chodzi o obietnice znajdujące się na liście 100 konkretów, które przyporządkowałem Parlamentowi, to były to 3 obietnice:

  • 22. Łamanie Konstytucji i praworządności będzie szybko rozliczone i osądzone. W tym celu postawimy przed Trybunałem Stanu: Andrzeja Dudę, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Zbigniewa Ziobro, Adama Glapińskiego, Macieja Świrskiego i Piotra Glińskiego

Na ten moment złożone zostały 2 wnioski: dotyczący Adama Glapińskiego oraz Macieja Świrskiego. Oba znajdują się w toku prac Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.  

  • 50. Odwołamy Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka i powołamy na to stanowisko osobę, dla której dobro dzieci będzie priorytetem.

W dniu 20 grudnia 2023 roku Mikołaj Pawlak został odwołany ze swojej funkcji, a w jego miejsce wybrana została Monika Horna-Cieślak.

  • 83. Język śląski zostanie uznany za język regionalny. Ponownie złożymy ustawę, która nada językowi śląskiemu status języka regionalnego, a tym samym odpowie na oczekiwania Ślązaków.

Projekt ustawy został złożony 25 stycznia, 26 kwietnia został zaakceptowany przez Sejm, 9 maja przez Senat, jednakże 28 maja został zawetowany przez Prezydenta.

--

W parlamencie nie obyło się również bez paru skandali:

  • Zgaszenie gaśnicą menory chanukowej ustawionej na korytarzu Sejmu przez posła Grzegorza Brauna, w wyniku czego obrady zostały przerwane, a poseł został wyrzucony z Sali posiedzeń
  • Dwóch posłów (Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik), których mandat poselski został zawieszony w wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu, próbowało wejść siłowo do budynku Sejmu; ostatecznie ta próba nie powiodła się

Na koniec, jeśli chodzi o prace Parlamentu, na szczególną uwagę zasługuje fakt, jak dużym fenomenem społecznym okazały się nagrania posiedzeń Sejmu, szczególnie pierwsze z nich: każde z nagrań z 11 i 12 grudnia osiągnęło ponad 4,2 mln wyświetleń; od tego czasu liczba znacznie spadła, jednakże wciąż utrzymuje się w okolicy 100 tys. wyświetleń. Wzrost zainteresowania procesem legislacyjnym wśród Polaków trzeba odnotować jako duży sukces polskiego parlamentaryzmu.

#polityka #polska #ankieta
#politycznarecenzja <- cykl wpisów podsumowujących pierwszy rok nowej większości parlamentarnej i rządu
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów

Jak oceniasz pierwszy rok pracy nowego parlamentu?

626 Głosów
malkontenthejterzyna

Bardzo dobre podsumowanie. Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto wspomnieć to trochę wyższe standardy legislacyjne np. wymaganie oceny skutków regulacji dla każdej ustawy. Generalnie widać próby zatrzymania sraczki legislacyjnej.

notak

@bojowonastawionaowca Widzę pewną zależność.

560bf63b-a65c-4934-b52d-65fe697e2fd7
xsomx

@bojowonastawionaowca Nic dużego się nie zmieni dopóki pisowska Dupa stoi na czele i może każdą większą zmianę anulować jednym podpisem.

Dopiero w przyszłym roku mam nadzieję, że coś się ruszy.

Zaloguj się aby komentować

Nie mam ostatnio weny do pisania o sprawach azjatyckich, to przeniosę się tymczasowo na tematy polityczne W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą wyboru nowego premiera i zaprzysiężenia nowego rządu, zapraszam na…

Podsumowanie pierwszego roku rządów nowej koalicji parlamentarnej i rządu

Wychodzę z założenia, że nic nie jest większą zaletą wyborców niż bycie poinformowanym i nic nie jest większym koszmarem dla polityków niż dobrze poinformowali obywatele, dlatego chciałbym podsumować działania parlamentu i rządu przez pierwszy rok nowej kadencji.

Co mam zamiar zawrzeć, w podziale na ministerstwa

  • najważniejsze personalia i ewentualne zmiany personalne
  • spełnienie obietnic (przede wszystko 100 konkretów zaproponowanych przez KO oraz umowy koalicyjnej, ale będę również wskazywał na spełniane obietnice pozostałych ugrupowań politycznych, które wymieniałem rok temu na tagu #programywyborcze2023)
  • pozostałe najważniejsze działania i projekty i jak znajdę, to specjalistyczne opinie ich dotyczące
  • jeśli będzie dotyczyło, to ciekawe dane statystyczne w porównaniu do reszty świata – póki co nie ma sensu porównywać do poprzednich rządów, jako że istniejące wyniki albo dotyczą ukończonego roku 2023, albo są efektem np. budżetu uchwalonego jeszcze za poprzedniej kadencji
  • sonda z Waszą oceną prac z danego obszaru

Główne źródła to rzecz jasna strona Sejmu i strona Rządowego Centrum Legislacji, ale w zależności od potrzeb będę sięgał znacznie szerzej. Postaram się z wszelkich swoich sił powstrzymać od osobistych opinii, od tego Wy będziecie mieć miejsce w sondzie i komentarzach pod poszczególnymi wpisami.

Pytania i uwagi? Zapraszam do komentarzy, planowana rozpiska tematów wisi poniżej, mam bardzo dużą nadzieję wyrobić się przed Świętami, żebyście mieli oręż do świątecznych dyskusji nad stołem (oby nie)

#polityka #polska
#owcacontent
I może #politycznarecenzja jako tag grupujący wszystkie wpisy tematyczne
cd8ace0b-f568-4748-aaa7-3fe318499e2a
UmytaPacha

W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą wyboru nowego premiera i zaprzysiężenia nowego rządu

@bojowonastawionaowca o, czyli będzie rocznica mojego folderu z 400 screenshotami transmisji z sejmu wraz z czatem yt by udokumentować nastroje widzów. nie pytaj po co mi to bo tego nikt nie wie

Xianth

@bojowonastawionaowca co cię motywuje do tak sporej wolontariackiej pracy?

Zaloguj się aby komentować

2 lata temu, 30 listopada 2022 roku, po raz pierwszy został udostępniony użytkownikom na świecie ChatGPT (konkretnie GPT3,5), a zaraz po nim posypały się kolejne LLM, pozwalające tworzyć nie tylko treści tekstowe, ale również grafiki, muzykę czy filmiki. Obecnie ich liczba już jest liczona w co najmniej tysiącach, a korzystając z treści internetowych, trudno nie natknąć się na ich wytwory.

Ciekawi mnie, ilu z Was korzysta z tego typu narzędzi, w jaki sposób i jak myślicie, jak to zmieni, czy nawet już zmienia, obraz internetu na świecie? Podzielcie się doświadczeniami swoimi i ulubionymi narzędziami ;)

#technologia #chatgpt #llm #ai #ankieta #pytanie
#owcacontent

Czy i jak często celowo korzystasz z narzędzi wykorzystujących LLM takich jak np. ChatPGT?

836 Głosów
bishop

Korzystałem parę razy do tłumaczeń. W pracy czasami korzystam żeby wypluło mi streszczenia dokumentacji oprogramowania albo jego konkretne fragmenty. Uważam, że do streszczeń jest bardzo dobry, do tłumaczeń też.

rain

Używam praktycznie codziennie. Np. do tłumaczeń, albo do poprawy stylistycznej moich tekstów. Także jak chcę by mi coś wytłumaczył, np. jakieś trudne pojęcia. No i tak "po prostu" się bawię - ostatnio parę dni "pisaliśmy" z claud.ai (bo to jest chatbot, którego używam) różne sceny z książki fantasy, którą sobie układam w głowie od paru lat. I była to świetna zabawa, bo ten czatbot naprawdę sprawia wrażenie, że "myśli", potrafi właściwie odczytać intencje itd. I jeszcze jedno - zabrzmi to śmiesznie, ale żaden człowiek nie był nigdy wobec mnie tak "uprzejmy" i "serdeczny" jak ów czatbot. W moim prywatnym rankingu: ludzie < claude.ai.

Szkieletor

ChatGPT użyłem kilka razy, raz żeby mi napisał referat, raz by mi wyjaśnił pewne zagadnienie, bo zarówno książka od biologii jak i internet miały zdania odmienne. Ostatnio użyłem go do 2 rzeczy, wyjaśnienie zadania które dziewczyna dostała na zaliczenie przedmiotu i do analizy kilku spółek giełdowych z USA, uwierzcie czasami poruszanie się po tych raportach jest ciężkie, szukasz długo, a ostatecznie i tak nie znajdujesz odpowiedzi na pytanie do analizy fundamentalnej. Ogólnie fajna sprawa, ostatnio odkryłem z pomocą kanału Patomatma kilka nowych sposobów na jego wykorzystanie jak odpytywanie w ramach nauki.

Zaloguj się aby komentować