Zdjęcie w tle
RogerThat

RogerThat

Gruba ryba
  • 891wpisy
  • 2517komentarzy

hiszpania bez s III you can't blame man for the gods' creation

A wiecie, czemu na ziemniaki mówi się pyry w WLKP? Kiedyś się mówiło perki. A czemu perki? Bo przywieziono je z Peru.

Dokładnie to prawdopodobnie Pizarro pierwszy poznał kartofle podczas swojej wyprawy do Ameryki Płd w 1532. W Europie najpierw uprawiano je na południu. Uprawy stały się powszechne w XVII w. Były one traktowane też jako roślina ozdobna loool. Kiedy zauważono, jak jest wydajny nasz ziemniak to wprowadzono go do uprawy zarządzeniami. Pamiętam, jak historyk mówił, że Fryderyk II w Prusach kazał sadzić, bo podczas wojny wystarczy podpalić zboże i ludzie głodują, a po ziemniakach wojsko się przejdzie, a one nadal tam są.
Ziemniaki kiedyś przechowywano w kopcach, takich jak ten na zdjęciu.

Smacznego. Kochajmy pyrę z gziką!!

#ciekawostki
5ac39e6e-e139-495d-a1dc-c4ff4897ae58
Heheszki

@RogerThat

Peru


Sądzę że nie jest to takie oczywiste_._

Pierwsza wzmianka którą znalazłem to w formie nazwiska - z pierwszej połowy XVI w. Trudno mi uwierzyć że słowo przetrwało jako pomnik uznania dla kraju z Ameryki Południowej mając na uwadze że chłopstwo+geografia to związek dość abstrakcyjny.


@ M.Arcta Słownik staropolski:

Pyra-stos drewna

Pyrka -ziemniak


IMO: określenie mogło powstać od skojarzenia ze stosem: tradycyjny sposób przechowywania.

A może to charakterystyczny dźwięk gotowania (kartofle kipią więc gotujemy je ostrożnie - pyrkanie, pyrkać, pykać) miał wpływ na ukształtowanie tego regionalizmu.

W Peru nie uwierzę :)

4e393268-3488-41ed-8429-83214df76702
19242072-d007-43b2-9f91-544dd31a2ca5
16202106-8566-4f14-848f-c1272ae2deeb
t0mek

@RogerThat "dokładnie to prawdopodobnie". Jedno przeczy drugiemu.

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. 29 września, imieniny Dadzboga i Dadzbogi xd zaraz jadę se na grzyby, tak więc jest fajnie hehe. A co jeszcze?

  1. W Argentynie Dzień Wynalazcy z okazji urodzin Węgra László Bíró, wynalazcy długopisu w obecnej formie. Laszlo wraz z bratem opatentowali długopis w 1938 r. w Paryżu. Czy miał Laszlo związek z nazistami? Owszem, prześladowali go, dlatego uciekł.
  2. Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Osobiście nie pijam tego gorzkiego czegoś (a tonik lubię bardzo), ale ćpunom życzymy wszystkiego najlepszego. Na zdjęciu popularne porównanie, jak pająk sobie radzi z siecią na różnych używkach. (Benzedrine to amfetamina)
  3. W Polsce dziś Dzień Kuriera i Przewoźnika. MATKO BOSKO, CHROŃ NASZ INPOST KOCHANY. Serio, czekam na kuriera pocztexu i... Brzoska na krula.
  4. W 1887 r. w „Kurierze Codziennym” ukazał się pierwszy odcinek powieści "Lalka" Bolesława Prusa. Prawdą jest, że jak się dorośnie to się zauważa, że to nie Łęcka była kurwą, tylko Wokulski spermiarzem.
  5. W 1966 r. odbyła się prezentacja Chevroleta Camaro. Camaro to pony car. Pony car to mniejsze muscle cary. Nie wiedziałem, że jest taki segment jak pony car. Bądźmy szczerzy, najlepsza linia to właśnie one.
  6. W 2003 r. deszcz meteorytów spadł na prowincję Orisa w Indiach raniąc ponad 20 osób. Ale się musieli zdziwić xd

W 1571 r. urodził się Caravaggio, włoski malarz, można rzec, że awanturnik. Wprowadził ostry światłocień dla realizmu, doceniony po latach, od niedawna modny jako odnośnik w filmie. Nie można mu odmówić kunsztu, nie jest to sztuka nowoczesna. Zabił człowieka. Jego obraz niżej.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
72b6daff-55d8-4db3-9af6-5e14daffc7e2
10cfa5fe-b0fc-46ca-942a-4a5f53c29e2f
Byk

Na pewno znacie jakiegoś Michała, a dziś jego imieniny

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
"Człowiek z wysokiego zamku", zacząłem oglądać. Chodzi o to, że IIWŚ wygrywa Oś i USA są podzielone między Niemcy i Japonię.

Fake, Niemcy wprowadziliby system metryczny w miejsce tych idiotycznych cali.

#seriale
a254cd33-d5d4-4ae5-b7be-a70a859319bf
Parigot

Też nie dałem rady obejrzeć do końca, chociaż to dlatego serialu wykupiłem prime'a.

mati3654

Uwielbiam filmy i książki o alternatywnej rzeczywistości. Chciałbym kiedyś zobaczyć taki film co by było gdyby związek radziecki się nie rozpadł a w Polsce i całym bloku wschodnim komuna by do dziś przetrwała, ciekawe jak by wyglądał świat Europy wschodniej.

KonioNT

@RogerThat używa systemu calowego, bo ci wszyscy naziści w serialu to amerykanie a nie niemcy.

Zaloguj się aby komentować

28 września 1901 roku w Bostonie powstała firma, której nazwa do dziś jest synonimem golenia – Gillette. Założył ją King Camp Gillette, człowiek, który postanowił ułatwić życie milionom mężczyzn. Jego pomysł? Prosta, ale genialna maszynka z wymiennymi ostrzami, którą można było kupić raz, a potem tylko wymieniać zużyte elementy.

Gillette, choć kojarzony głównie z wynalezieniem bezpiecznej maszynki do golenia z wymiennymi, tanimi ostrzami, wyprzedzał swoje czasy nie tylko technologią, ale także sposobem myślenia. Jako sprzedawca kapsli do butelek zauważył potencjał w produkcie, który po krótkim użytkowaniu można było wyrzucić. W czasach, gdy mężczyźni używali tradycyjnych brzytew, które wymagały codziennego ostrzenia, Gillette dostrzegł potrzebę innowacji – maszynka, której ostrze można było po prostu wymienić, była strzałem w dziesiątkę. 

Co ciekawe, choć często przypisuje mu się stworzenie modelu biznesowego polegającego na sprzedaży tanich maszynek, aby napędzać sprzedaż ostrzy, prawdziwy geniusz tkwił w jego umiejętności współpracy z inżynierami. To oni pomogli mu udoskonalić pomysł i stworzyć produkt masowy, który zmienił oblicze golenia na zawsze.
Już w 1903 roku, rok po zmianie nazwy firmy na Gillette Safety Razor Company, sprzedaż zaczęła przyspieszać. Początkowo zaledwie 51 maszynek i 168 ostrzy, ale już rok później firma mogła pochwalić się sprzedażą 90 tysięcy maszynek i ponad 120 tysięcy ostrzy! 

Co najważniejsze, w czasie I wojny światowej Gillette zaopatrzył amerykańskich żołnierzy w polowe zestawy do golenia, co nie tylko zwiększyło sprzedaż, ale także uczyniło jego nazwisko synonimem codziennej wygody.
Jego wynalazek przetrwał próbę czasu, a firma, która kiedyś zaczynała od kilku ostrzy, dzisiaj nadal odnosi sukcesy jako część globalnej marki Procter & Gamble. 

CIEKAWOSTKA:
W książce "The Human Drift", opublikowanej w 1894 roku, Gillette opisał swoją wizję utopijnego miasta – Metropolis. To nie miało być zwykłe miasto. Jego plan zakładał ogromną trójpoziomową metropolię, która miała pomieścić dziesiątki milionów ludzi, a energia dla tej wielkiej aglomeracji miała płynąć bezpośrednio z Wodospadu Niagara. 

W tamtym czasie Wodospad Niagara stawał się miejscem rozwoju nowych technologii, m.in. dzięki instalacji pierwszych elektrowni opartych na systemie prądu zmiennego, wynalezionym przez Nikolę Teslę i George’a Westinghouse’a. Gillette w pełni wykorzystał tę inspirację, projektując swoje wymarzone miasto zasilane tą niesamowitą, naturalną mocą wodospadu. Widział w tym przyszłość zarówno technologiczną, jak i społeczną, gdzie jeden publicznie zarządzany trust (United Company) miał zarządzać wszystkimi aspektami produkcji i dystrybucji w społeczeństwie. 

Chociaż ta wizja nigdy nie została zrealizowana, pokazuje, jak daleko sięgały ambicje Gillette’a – nie tylko w dziedzinie technologii golenia, ale także w kształtowaniu przyszłości społeczeństwa. 

Tak, ukradłem z fejsa.

#ciekawostki
slynny_skorpion

ciekawe, ale wszyskie te potrójne i podwójne mnie mocno podrażniały.

aż nie znalazłem poczwórnej BiC i kupiłem sobie zapas na promocji.

oczywiście nie jako "jednorazówka"

VonTrupka

Najgorszym co się gilette mogło przydarzyć to właściciel proktolog & hazardzista

Po tym co odpierdolili marketingowcy-zjeby z ruchu metoo sprawiło, że P&G popłynęło na ponad 5mld chyba głównie z tego powodu.

Od tego czasu nie ruszam niczego spod sztandaru gównolette.

Właśnie sobie przypomniałem, że miałem czekałtnąć jakie marki ma właściciel poza gilotyną i też się na nie osrać.

Ale ja w zasadzie stosuję szare mydło i kremy glicerynowe do rąk marki kogutek (⌒ ͜ʖ⌒)


A ponieważ wilkinson to szajs, którym się golić nie da, to zapuściłem brodę.

Nie powiem, zerknąłem nawet na BICa.

Ale tylko zerknąłem, bo sobie przypomniałem, że przecież i ja miałem swój pierwszy raz z jednorazówą BIC (☞ ゚ ∀ ゚)☞

Komenda_Miejska_Polucji

@RogerThat Warto wspomnieć, że w Łodzi jest największa fabryka Gilette'a na całym świecie, a wzdłuż niej jest poprowadzona ulica nie kogo innego, jak właśnie Kinga Campa Gillette'a

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. 28 września, imieniny Myślibora. Pozdrawiam mieszkańców Borów, którzy myślą o swoich domach i nie śmiecą w lasach.

  1. Światowy Dzień Wścieklizny. Nie napisali, czy walki z nią, czy hołubienia jej. Może to święto dla kobiet w okresie i mężczyzn z urażonym ego? hgw
  2. W 1878 r. w Krakowie pokazano publicznie obraz "Bitwa pod Grunwaldem" pędzla Jana Matejki. Malował go 6 lat, obraz ma wymiary 426 × 987 cm, jest to olej na płótnie i wisi w Muzeum Narodowym w stolicy (Warszawie). Ciekawostka: z okazji 600. rocznicy bitwy grupa rękodzielników wyhaftowała kopię obrazu o wymiarze 9,87 × 4,26 m. Na zdjęciu karykatura obrazu pędzla Stanisława Wyspiańskiego.
  3. W 1990 r. zaczęło nadawać Radio Zet - drugie po RMF komercyjne radio w PL. Już od 15 lat możemy słuchać Autobiografii Perfektu i jakichś hitów Lady Pank. No bo 1990 był 15 lat temu, prawda? Prawda!?
  4. Uuuu. W 1893 r. w Paragwaju została założona utopijna osada australijskich socjalistów – Nowa Australia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Australia
  5. W 1928 r. Alexander Fleming odkrył pierwszy antybiotyk – penicylinę. Do tego czasu selekcja naturalna dawała sobie radę całkiem nieźle. W 1930 r. mieliśmy jakieś 2 mld ludzi na Ziemi. Komu to przeszkadzało?

W 551 r. p.n.e. urodził się Konfucjusz. Jego zdaniem podstawowymi cnotami są: humanitaryzm, poprawność, mądrość i lojalność. Jak widać, nigdy tu nie pasował.

Pozdrawiam cieplutko. I humanitarnie.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy #dekadentyzm
7bb1091b-3501-4661-aaea-7df026cb080b
Bielecki

Pamiętam jak zobaczyłem ten obraz Wyspiańskiego w podręczniku w gimnazjum i dowiedziałem się na ile był wyceniony. Do tej pory kurwica mnie bierze.

Zaloguj się aby komentować

A wiecie, że 3 września 3 Polaków - Piotr Żurek, Alicja Stelmaszczyk oraz Dawid Górny - zdobyli Kilimandżaro. Niby nic sensacyjnego, gdyby nie to, że są niewidomi. Wyprawa trwała 8 dni.

To taki motywator/demotywator na dobrą sobotę.

Powodzenia.

#dziendobry
LordNargogh

>ktoś ich zaprowadzil na Śnieżkę i powiedzial ze to Kilimandzaro

RogerThat

@LordNargogh w sumie nieglupi pomysł na biznes

Zaloguj się aby komentować

Film "Twarz" z 2017 - polecam. Pięknie pokazuje ludzką (tutaj polską i wiejską) zaściankowość, powierzchowność (tu głównie kobiecą), hipokryzję i zboczenie księży. I ogólnie fajny i doceniony.

edit: jeszcze zaboboństwo i głupotę pokazuje XD

edit2: jeszcze rasizm

Ale żart był tam taki, .ze prychłem. Spadają z dachu mieszkaniec izraela, palestyny i afryki. Kto wygra? Społeczeństwo.

#filmy

Zaloguj się aby komentować

Patrzcie, kielecki w nowym opakowaniu.

#majonezkielecki
6fd48361-3de5-40ed-bcfe-e2cd683a831a
sierzant_armii_12_malp

@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz 10% to mocny?

libertarianin

Można by zrobić majonez w sprayu jakby przelać do spryskiwacza. Mmmmm kielecki.

Zaloguj się aby komentować

Środowa noc

Środa po 15, ale czasu mam jeszcze w bród
Dopiero wieczorem muszę błysnąć formą znamienną
Kiedy wejdę one powiedzą "jeju, ale schudł"
A ja zachowam twarz jak Moai kamienną

Podchodzę do baru, ona obok się cała najeżyła
Chyba myśli, że to wokół niej kręci się świat
Biorę wódę z colą, Chrobry, ruszyła maszyna
Dziś nie bolą kolana, mam dziesięć mniej lat

Gdzieś tam obok słyszę "do tańca poprosię"
Ktoś gra chyba Greka, poznaję po głosie
Nie uda się i nie wygrasz ze mną tego zakładu

Biorę ją, idziemy w darkroom, łydki ma takie zgrabne
Rzucam ją, ona mnie ciągnie i jak wtedy nagle
Matka mnie nie obudzi i nie zawoła do obiadu...

***

A jeszcze jeden, z okazji weekendu.

#nasonety #tworczoscwlasna #zafirewallem #diriposta
Piechur

Rozumiem, że między ostatnimi dwoma wersami urwał się film

RogerThat

@Piechur w zamyśle to wszystko to był sen, ale twoje też mi się podoba

CzosnkowySmok

@Piechur @RogerThat

I poranek kojota xD

Wrzoo

@RogerThat "A ja zachowam twarz jak Moai kamienną" - aż przerwałam czytanie, żeby Ci napisać, jak mi się strasznie podoba ta linijka

RogerThat

@Wrzoo ciesze się, bo najpierw miało tam być "jak korund", ale potem zguglałem, jak się te posągi nazywały i na szczęście nazywały się jednym słowem

Zaloguj się aby komentować

Ford Model T, samochód, który zapoczątkował masową motoryzację. Miał być tani, prosty w budowie, łatwy w naprawie, prosty w prowadzeniu, mieć spory prześwit, żeby móc jeździć po łąkach, pustyniach... Wyszło.

Produkcja rosła, a cena malała. Początkowo było to 950 USD (31500 USD dzisiaj), ok. 1927 r. było to już <300 USD. Cena nowego auta spadała!
Forda T wyprodukowano w liczbie ponad 15 mln sztuk w latach 1908 - 1927. Więcej wyprodukowano tylko VW Garbusa (21 mln), ale jego produkcja trwała tyle, co piekło mężczyzn przed emeryturką - 65 lat (1938 - 2003).

Ford T wcale nie był pierwszym autem produkowanym taśmowo. Pionierem masówki i taśmy był Oldsmobile Curved Dash, produkowany w latach 1901 - 1907. Tych wyprodukowano jednak zaledwie ok. 19 tys.

Przyczyną sukcesu T była optymalizacja. Był on montowany z gotowych podzespołów. Na początku zajmowało to 12 godzin, w 1927 r., na koniec produkcji, zajmowało to już jakieś 90 minut. Dzięki temu cena mogła spaść ponad 3-krotnie w ciągu 20 lat. Można to porównać tylko z ceną kokainy w USA w ubiegłym wieku. Albo spekulacją.
Bądźmy szczerzy, sporą rolę grał tu też wyzysk pracowników. Dzięki fabrykom Forda rozwinęły się związki zawodowe.

Auto miało silnik o pojemności 3l i mocy 22,5 KM. Auto ważyło około 540 kg i rozpędzało się do 65 km/h. Palił mniej niż twój stary - 10-15 l/100km.

Na zdjęciach Ford T i linia produkcyjna

#motoryzacja #ciekawostki
d79faad1-7f17-4ef8-8801-f9524b62d500
e9ea3466-8dd4-45d6-bb01-155ab0c6798d
b862d387-1638-4b4b-a15d-ec9df0721826
7eeb55c5-08d0-43fc-82d3-829fa7408914
dbe2f4a9-e390-4878-bf18-d505df2af5ea
ZygoteNeverborn

Dzięki fabrykom Forda rozwinęły się związki zawodowe.

@RogerThat Związki zawodowe w fabrykach GM i Chryslera zostały zaakceptowane wcześniej. Ford słynie raczej z walki ze związkowcami i nasyłania na nich oprychów pod wodzą swojego najbardziej zaufanego współpracownika Harry Bennetta.

Ford T jako taki był sukcesem, ale Ford uznał że to samochód doskonały i nie potrzeba następnego, wbrew sugestiom syna. Pamiętacie? Forda można kupić w każdym kolorze pod warunkiem że jest to kolor czarny. W tym czasie konkurencja poszła do przodu i sprzedaż zaczęła spadać.

Henry Ford był typowym Januszem biznesu, który po prostu trafił w czas i miejsce. Odrażający typ.

RogerThat

@ZygoteNeverborn miałem na myśli, że związki musiały powstać z powodu Forda, nie z jego pomocą xd

ZygoteNeverborn

@RogerThat Nie tylko z powodu Forda, ale on był tu najgorszym fiutem.

Rozpierpapierduchacz

@RogerThat zawsze mi się wydawało że te stare auta to takie krowy były i nawet mi przez myśl nie przeszło, że mogły ważyć 540 kilo ಠ_ಠ


65 na godzinę to też więcej niż myślałem, jeszcze można mandat w zabudowanym dostać! Nie wiem czy to lepiej świadczy o fordzie czy gorzej o infrastrukturze drogowej XDD

ytilibuuun

Warto dodać, że w Europie miał 'fajnego' kolegę z Niemiec

jonas

@ytilibuuun Antysemityzm był wtedy w dobrym tonie wśród niektórych warstw oraz całkiem powszechny w wielu społeczeństwach.

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. W Tajlandii dziś 27 września 2567 r. według kalendarza buddyjskiego, który liczy się od roku śmierci Buddy w 543 r. Imieniny Adolfa (czekamy wciąż na uran) i Mirabelli (pozdrawiamy Kasie z wykopu). Co jeszcze?

  1. W Polsce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, które zostało utworzone 85 lat temu. Do tego Święto Wojsk Obrony Terytorialnej.
  2. W 1929 r. po raz pierwszy w Polsce wyświetlono film dźwiękowy (Śpiewający błazen w kinie Splendid w Warszawie). Do tej pory można było jeść popcorn na seansach i nikomu nie przeszkadzało, nagle zaczęło. Lepsze jest wrogiem dobrego.
  3. 2 lata temu oficjalnie otwarto Baltic Pipe. Wiadomo, że ważna sprawa no i zagrożenie wybuchem na dnie morza jest mniejsze.
  4. W 1821 r. Meksyk uzyskał niepodległość od Hiszpanii. Jako że Polska to Meksyk Europy to czuję się jakoś tak zawsze osobiście poruszony takimi wydarzeniami.
  5. W 1908 r. rozpoczęła się seryjna produkcja Forda T. Data uznawana za początek masowej motoryzacji.

Urodził się dziś Stefan Batory, co podpierdzielił Niemcom tory. W tron Polski się wżenił przez Annę Jagiellonkę, na której linia Jagiellonów wygasła. Tfu, Szwedzi (nie zaszkodzi).

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy
116341fb-46d3-4cca-bf83-dfaffa8bcbee
Rozpierpapierduchacz

W Tajlandii dziś 27 września 2567 r. według kalendarza buddyjskiego, który liczy się od roku śmierci Buddy w 543 r

@RogerThat https://tenor.com/pl/view/hercules-counting-three-gif-13591122

RogerThat

@Rozpierpapierduchacz kurwens, p.n.e. zgubiłem

Zaloguj się aby komentować