Wiecie, jak powstała nazwa bourbon? Przypomina ona nazwę dynastii francuskiej - Burbonów. A co to ma wspólnego z południowymi stanami USA? Otóż nawiązuje do długotrwałych związków tego regionu z Francją, Luizjana była kiedyś kolonią francuską.
Historia burbonu jest złożona i niejasna, a przypisywanie wynalazcy konkretnego rodzaju alkoholu jest trudne do udokumentowania. Jednakże, często mówi się, że burbon został wynaleziony przez protestanckiego duchownego, Elija Craiga, który jako pierwszy użył do leżakowania opalonych dębowych baryłek. Wspomina się także o Jacobie Spearsie, który jako pierwszy oznaczył powstały produkt jako "Burbon whiskey", od nazwy Hrabstwa Bourbon w Kentucky.
Jednakże, ta historia może nie być w pełni prawdziwa. Według ekspertów, prawdopodobnie nie istnieje konkretna osoba, która jest "wynalazcą" burbonu, a bardziej prawdopodobne jest, że był to proces ewolucyjny. James C. Crow lub Jason S. Amburgey z kolei zostali uznani za autorów udoskonalenia procesu fermentacji, poprzez dodanie pewnej ilości zacieru oddzielonego od alkoholu po poprzednim procesie fermentacji, co zapewniło odpowiednie pH dla drożdży i ograniczyło wzrost bakterii, które mogłyby zanieczyścić whisky.
Co ciekawe, bourbony są destylowane z minimum 51% kukurydzy (najczęściej ok. 70%) i starzone w nowych, wypalanych beczkach z amerykańskiego dębu. Dzięki temu nadaje im to charakterystyczny smak i aromat. A wiecie dlaczego beczki są wypalane? Bo to daje bourbonowi nutkę wanilii i karmelu. Ale co ja tam piszę o dobrym smaku w Polsce, niektórzy wolą pić wódkę z sokiem, a nie szlachetne trunki.
W Polsce bourbon stał się popularny w latach 90. XX wieku, kiedy wiele klubów i pubów oferowało amerykańskie napoje alkoholowe, w tym bourbon. A dzięki amerykańskim filmom, w których często pojawiały się sceny, w których bohaterowie pili ten napój, bourbon zyskał jeszcze większą popularność.
Wiele osób pija bourbon i generalnie whiskey z colą, jednak jakość bourbonu najlepiej wychodzi wtedy, gdy jest on spożywany samodzielnie lub w towarzystwie kilku kropli wody, która pomaga rozwinąć smak i aromat napoju.
@e5aar prawda, oglądałem kiedyś jakąś podróż po destylarniach na Islay, wszystkie beczki ze stanów ściągane.
@JimmyBourbon ahh Islay, ja przygode z 'lepszym' alko zaczalem od burbonow. Potem single malty whisky, i wlasnie Islay. Mam to szczescie, ze torfowe whisky bardzo lubie. Obecnie odkrywam rumy, chyba najbardziej mnie zaskoczyly.
@BillyFuckboy ze tez zapomniałem o tej pychotce: https://sklep-domwhisky.pl/product-pol-21324-Wild-Turkey-Longbranch-Straight-Bourbon-43-0-7l.html
Zaloguj się aby komentować