Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
Owady jak witraże. Prześwietlikowate (Tingidae) to małe pluskwiaki wyróżniające się ażurową strukturą przedplecza i półpokryw, która przypomina trochę strukturę witraża lub koronki. Niestety, żeby je podziwiać w całej okazałości, trzeba przyglądać im się w powiększeniu, ponieważ przeciętnie mierzą zaledwie kilka milimetrów.

Prześwietlikowate odżywiają się głównie sokami roślin i często specjalizują się w żerowaniu na określonych gatunkach, stąd też bywają uznawane za groźne szkodniki.

Na zdjęciu od lewej: Corythucha cydoniae żerujący na roślinach różowatych, Stephanitis rhododendri żerujący na różanecznikach i Stephanitis pyrioides, który upodobał sobie azalie.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
90314b18-a4cf-4512-8bc3-c54084f4777e
moll

@Apaturia ładne, jak na małe psuje

Mr.Mars

@Apaturia Same piękności dzisiaj.

CzosnkowySmok

@Apaturia wyglądają jak z obcej planety! Zajebiste! Ciekawe czy robią jakieś fikołki albo latają tyłem czy nurkują XD

Zaloguj się aby komentować

Astrologowie ogłaszają tydzień prześwietlikowatych! Populacja ciekawostek o prześwietlikowatych i ich krewniakach zwiększa się

Poprzedni tydzień - ciekawostki o złotookach i ich krewniakach:
Co to są złotooki?
Salto przy starcie
Jajeczka na jedwabiu
Larwa do zadań specjalnych
Zabójcze pierdy
Pierwsze spojrzenie po przeobrażeniu
Bardzo ważny organ

Zapraszam na tag #7ciekawostekprzyrodniczych

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
CzosnkowySmok

prześwietlikowatych! Moi ulubieni! XDDD

Co to jest? XDDD

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Populacje wybranych gatunków zwierząt w polskich lasach.

#ciekawostki #las #zwierzeta #lasypanstwowe #statystyki
zuchtomek userbar
f0d50963-e9e4-42e0-9084-e2f0440a1cca
Pouek

@zuchtomek co jak co, ale sarny i dziki to jest prawdziwa plaga. Odkąd pierdolnąłem dzika przy widowni złożonej z w/w, nie odważę się jechać poza DK szybciej niż 70. Szkoda mi samochodu. Gdzie są myśliwi jak są potrzebni trzeźwi?

tschecov

Ale grafika na temat pięciu gatunków jest jak rozmowa o Zoo. Przyroda jest bardziej złożona niż pięć must have trofeów. Pierwsze z brzegu to bociany białe. Człowiek, najbardziej inwazyjny gatunek, zawsze lubił prawić co u jak w przyrodzie ma być.

kobiaszu

@zuchtomek Dziki to już pewnie wyjebało poza skalę i już się liczą do spisów mieszkańców w miastach. Faktem natomiast jest rosnąca populacja wilków. W tym roku byłem na noc w lesie na ognisku i jak usłyszałem wycie wilców w oddali to aż mi się ciepło zrobiło, niesamowity klimat i wszystkie pierwotne instynkty wariują

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. Do końca roku 113 dni. Czy tak dobrze? Dla mnie ten rok był chyba w porządku, póki co.

9 września, dziś:

  1. W 1948 r. niepodległość ogłosiła Lepsza Korea. Gratulujemy Kimom wspaniałego państwa i oddanych obywateli. Np. Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej podaje, że w 2023 r. tylko 196 osób przeszło z północy na południe. Swoją drogą po co im takie ministerstwo, przecież Korea Południowa jest jednolitym państwem... Swoją drogą Lepsza Korea to jeszcze jedna ofiara IIWŚ.
  2. W 1991 r. niepodległość ogłosił Tadżykistan. To tyle, ZSRR też nie pamiętało o tym kraju za bardzo. Poza tym, żeby je podbić.
  3. W 1972 r. w Turynie zaprezentowano oficjalnie Fiata 126, Maluszka. Gratulujemy i dziękujemy Włochom za te wszystkie wakacyjne wycieczki.
  4. W 2001 r. Łukaszenka PONOWNIE wygrał wybory prezydenckie na Białorusi. Olkowi gratulujemy, no bo przecież wciąż go tam kochają, tyle lat na stołku. Prawda? Prawda?!
  5. W 2009 r. uruchomiono metro w Dubaju. To tylko dwie linie, 75 km, ale jest ono w pełni zautomatyzowane, brak maszynisty.

Dziś urodziny obchodziłby Aleksander Doba. Wszyscy wiemy, kto to. Pierwszy kajakarz, który samotnie pokonał Atlantyk z kontynentu na kontynent (Afryka -> Ameryka Płd) wyłącznie dzięki sile mięśni. Zmarł w 2021 niestety.

Pozdrawiam cieplutko, bo dziś już chłodniutko.

#ciekawostki #heheszki #ciekawostkizdupy

Zaloguj się aby komentować

Chodź opowiem Ci o afantazji!

Ludzki umysł jest niesamowity, a dla mnie ogromnym szokiem było odkrycie, że mój nie działa tak, jak u większości ludzi. Wszystko zaczęło się od obejrzenia ekranizacji powieści, którą przeczytała moja żona. W trakcie seansu padło z jej strony stwierdzenie: „aktor nie pasuje do tej roli, nie tak widziałam go w wyobraźni”. Bardzo mnie zaciekawiło, że jak to widziała? Nie wyobrażała, tylko widziała? W trakcie dyskusji padły z mojej strony pytania:

- Jak czytasz to widzisz postacie i scenerię?
- Co? Odtwarzasz sobie w głowie „film” w trakcie czytania książki?
- Ale to można widzieć obrazy w swojej głowie?
- Jak zamkniesz oczy i przypomnisz sobie dom rodzinny to go widzisz?

Wtedy odkryłem, że mój umysł jest ślepy! Zamknięcie oczu i próba wyobrażenia sobie czegokolwiek albo przywołania obrazu z pamięci kończy się ciemnością. Nic! Nie mam możliwości „zobaczenia” czegokolwiek w moim umyśle.

Afantazja to ciekawe zjawisko, w którym umysł nie jest w stanie „widzieć” mentalnych obrazów. Pojęcie wprowadzono w 2015 roku, choć zjawisko to zostało opisane już w 1880 roku. Szacuje się, że pełna afantazja (mój przypadek) dotyka około 1% populacji. Jestem wyjątkowy!

A jak to wpływa na moje funkcjonowanie?
- Praktycznie nie miewam snów. W ciągu ostatnich 10 lat miałem z cztery sny, które pamiętałem po przebudzeniu i mogłem opowiedzieć mojej żonie.
- Przeżywanie przeszłych wspomnień nie działa u mnie jak u innych. Wspomnienia to dla mnie po prostu zbiór metadanych, bez obrazów.
- Mam tendencję do preferowania treści wizualnych, choć kilka lat temu wróciłem do czytania książek .

A jak to wygląda u was?

#ciekawostki #afantazja #umysl

Gdy zamykam oczy i próbuję sobie wyobrazić jabłko, to...

505 Głosów
pluszowy_zergling

@l__p Ja osobiście za dziecka bardzo pamiętałem sny, wraz z wiekiem zupełnie przestałem, teraz mam wrażenie że idę lulu, czarna ściana i pobudka, w sumie nie ważne czy 6h czy 8h pośpię to samo jest, jakby ktoś światło w głowie wyłączył i włączył rano i heyah, jak to nazwać ? Starością ? D Jeszcze 40tki nie mam, tzn czuję się ciągle jak małe dziecko ale co tam

PanPaweuDrugi

@l__p ale moment, to chyba nie działa tak, że wyobraźnia pobudza zmysł wzroku i obraz z wyobraźni może wrócić do Ciebie za zamkniętymi oczami tak jak świat rzeczywisty oglądany oczami otwartymi. Bo wiele osób tutaj twierdzi, że widzi ciemność jak zamknie oczy i że to też chyba afantazja.

To jednak chyba bardziej chodzi o niezdolność przywołania obrazu w głowie, ale umiejętność zrobienia tego nie oznacza widzenia tak jak to się odbywa kiedy światło pada na siatkówkę oka i jest przetwarzane przez ośrodek wzroku w mózgu.

Hutterite

Kiedyś to już chyba pisalem na wykopie. Zawsze miałem problem z rozpoznawaniem poznanych przelotnie ludzi. Myślałem, że to normalne, że ludzie nie zawsze kojarzą innych. Czasem nie poznają się na ulicy, wpadają na siebie, przypominając, kim jest tamta osoba. Nie zwracałem na to uwagi.

Obracałem się w swojej grupie znajomych, rówieśników, gdzie wszystkich dobrze znałem. W klasie czy szkole nie było problemów. Ciotki i wujów kojarzyłem, sąsiadów kojarzyłem, kumpli z dzielnicy jakoś też.

Niestety, później zrobiło się gorzej. W pracy i na studiach zostałem zalany setkami ludzi, którzy mnie znali, witali się, prowadzili small talk, a je nie wiedziałem, kim są.


Mam, niestety, częściowo upośledzoną zdolność zapamiętywania twarzy. Uczę się ich bardzo wolno, zazwyczaj na podstawie ubrania, głosu, sposobu poruszania się, włosów, etc. Najbardziej, w sumie, pomaga mi właśnie głos. Fachowo ta przypadłość nazywa się prozopagnozją. Z wiekiem, trochę się nasiliła. Zaraz dodam, że jestem przebadany w każdy możliwy sposób, nie miałem żadnych chorób, uszkodzeń mózgu, czy problemów genetycznych.


Uświadomiła mi to dopiero moja przyszła żona, która odwrotnie - bezbłędnie przypisuje twarze do nazwisk, wydarzeń. I której to twarzy podczas pierwszych spotkań nie potrafiłem zapamiętać i wyłowić z tłumu, czekając jak cham, aż sama podejdzie. Gdy zmieniła okulary i kolczyki, to w ogóle była tragedia. Gdy miałem odebrać nasze dzieci z przedszkola, szkoły, głupiałem, jeżeli nie wiedziałem jak są tego dnia ubrane, albo same do mnie nie podbiegły. Prosiłem nauczycielki, udając że "nie widzę swojego dziecka". Z czasem nauczyłem się ich... no właśnie twarzy? Czy zbioru wszystkich cech i charakterystycznych rzeczy, umożliwiających mi ich bezbłędne rozpoznawanie?

Standardowo dalej nie poznaję nauczycieli, jednorazowych znajomych, rodziców kolegów i koleżanek swoich dzieci, zazwyczaj udając, że ich znam i że po prostu byłem roztargniony, nie zwracając na nich uwagi. Szukam w ich zachowaniu, wyglądzie, czegoś charakterystycznego, co powoduje, że mogę ich "zapamiętać". Aktorzy w filmach są dla mnie jak przysłowiowi "azjaci dla białego" - często muszę pytać, czy to ta sama aktorka co we wcześniejszej częsci filmu, czy to ten sam aktor, który grał w XYZ.


I tak się żyje, jakoś

Zaloguj się aby komentować

No dzień dobry. Jutro już ma padać, tak więc cieszmy się.

8 września:

  1. W 1991 r. Macedonia (obecnie Północna) wzięła sobie ogłosiła niepodległość, po rozpadzie Jugosławii. Macedończykom gratulujemy, śmiejemy się z Greków, którzy uważają się za jedynych spadkobierców tradycji macedońskiej.
  2. W Polsce dziś Dzień Ratownika Medycznego. Anegdotka: kiedyś znajomy ratownik obstawiał jakąś konferencję z udziałem polityków, gadają akurat pisowcy, bo rząd, a jemu wtedy dzwoni telefon i słychać "ZIOBRO TY KURWO JEBANA" xddd Mati się odwraca z niesmakiem na mordzie xd
  3. Dużo się dziś działo w stolicy. W 1655 r. podczas potopu Szwedzi (tfu) zajęli miasto, w 1831 r. w powstaniu listopadowym skapitulowała Warszawa, a w 1899 r. wmurowano kamień węgielny pod Politechnikę.
  4. W 1968 r. Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia na znak protestu przeciwko wstąpieniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Natalii Siwiec gratulujemy za to, że nazwisko Siwiec kojarzy się nam z jej cyckami, zamiast z gestem Pana Ryszarda.
  5. W 1642 r. wykonano wyrok śmierci na skazanym za zoofilię mieszkańcu Kolonii Zatoki Massachusetts w Nowej Anglii Thomasie Grangerze. Był on pierwszą osobą skazaną na śmierć i straconą w tej kolonii oraz pierwszym znanym małoletnim straconym na terytorium dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jak widać, w Nowym Świecie od zawsze było dziwko i tak tam pozostało po dziś dzień.
  6. W 1888 r. zainaugurowano rozgrywki pierwszej ligi piłkarskiej świata, angielsko-walijskiej The Football League. Pierwszy sezon należał do Preston North End. Drugi zresztą też. Spokojnie Anglicy, it is surely comin home soon ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

125 urodziny miałby dziś Jerzy Dąbrowski, konstruktor lotniczy. Kot w swoim zawodzie, po więcej odsyłam do wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Dąbrowski_(konstruktor)
Jako pierwszy stworzył
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzydło_laminarne

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #heheszki #ciekawostkizdupy
moderacja_sie_nie_myje

Odnośnie Ryszarda Siwca, sam będąc bardzo gorliwym katolikiem najprawdopodobniej wybrał formę swojego protestu biorąc przykład z samospalenia się buddyjskiego mnicha w proteście przeciwko rządom fanatycznego katolickiego prezydenta Wietnamu.

Zaloguj się aby komentować

Bardzo ważny organ. Samce złotooków z rodzaju Glenochrysa zyskują w sezonie godowym dość nietypowy wygląd – żeby przywabić samice, „nadmuchują” unikatowe dla swojego rodzaju organy umieszczone na czubku głowy. Badania wykazały, że funkcją tych dziwnych organów jest rozprowadzanie w powietrzu atrakcyjnych dla samic feromonów.

Wciąż nie wiadomo do końca, czy organy te są pompowane powietrzem, czy może są wypełniane płynami ustrojowymi owada. Wiadomo natomiast, że samce prezentują je dość nieśmiało, w związku z czym nie zawsze łatwo je zaobserwować, a tym bardziej zbadać. Wystarczy niewielka zmiana w otoczeniu – cień, hałas, nawet lekkie poruszenie powietrza – by spłoszonym samcom, kolokwialnie mówiąc, wszystko opadło. Wydaje się to zrozumiałe, ponieważ podczas "pokazu" samce są bardziej widoczne dla drapieżników i są bardziej narażone na ich ataki.

Jeśli jednak dookoła panuje spokój i nastrój jest odpowiedni, samiec może powoli nadmuchać swój organ feromonowy do pokaźnych rozmiarów, nawet na długość zbliżoną do długości całego swojego odwłoka. Jak wynika z obserwacji, samce z większymi organami są popularniejsze wśród samic, prawdopodobnie z uwagi na to, że lepiej radzą sobie z rozprowadzaniem feromonów w swoim otoczeniu.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
bc134046-52f4-43a8-b17d-8c80175d636a
maly_ludek_lego
<Wszystko mi o niej przypomina.jpg>

Zaloguj się aby komentować

Gillian Anderson wydała książkę pt. Want, która zawiera ponad 170 fantazji seksualnych kobiet z całego świata.

#ciekawostki
96730b5e-f06b-42cd-976e-6c1a1bb2b9e5
vredo

@Seele Przecież to Dana Scully!

starszy_mechanik

Fantazje to ja z Gillian miałem jak byłem młodszy ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ)

Dudleus

Z jednej strony kusi sprawdzić a z drugiej, mam wrażenie, że z żenady bym odpadł na początku.

Zaloguj się aby komentować

No halo, dzień dobry. Na łące, a gdzie? Już po 9, piękne słońce.

7 września, dziś:

  1. W 1822 roku Dom Pedro powiedział "niepodległość albo śmierć", zerwał unię i dziś świętujemy w Brazylii Święto Niepodległości (od Portugalii). Dom Pedro gratulujemy koronacji na cesarza, a Brazylii, że do dziś jest jedynym krajem w Ameryce Płd nie mówiącym po hiszpańsku.
  2. W 1633 roku rozpoczęła się bitwa pod Smoleńskiem. Celem było przerwanie oblężenia Smoleńska przez Rosjan. Bitwę wygrali Polacy. Polakom gratulujemy, że kiedyś ich państwo obejmowało nawet Smoleńsk, może gdyby udało się to utrzymać, to w 2010...
  3. W 1896 roku odbył się pierwszy w historii Wrocławia pokaz filmowy. https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/125-lat-temu-odbyl-sie-pierwszy-pokaz-filmowy-we-wroclawiu
  4. W 1928 roku odbył się pierwszy Tour de Pologne. Gratulujemy sobie posiadania jakiejś własnej cyklicznej imprezy.
  5. W 2007 roku Sejm przyjął uchwałę o skróceniu swej kadencji. Plusik, jeśli uważasz, że powinno to się dziać co kadencję.

69 (hehe) urodziny obchodzi dziś Jefim Zielmanow, rosyjski matematyk, w 1994 roku uhonorowany medalem Fieldsa za pracę dotyczącą teorii grup. Medal Fieldsa to "matematyczny Nobel". Przyznaje się go co 4 lata, maksymalnie 4 osobom. Czyli w sumie jakby co rok.

Pozdrawiam cieplutko.

#ciekawostki #ciekawostkizdupy #heheszki
DiscoKhan

@RogerThat co do 1. To w Surinamie mówi się po holendersku, a w Gujanie po angielsku także nie jedyny.

RogerThat

@DiscoKhan no widzisz, dobrze, że się walnąłem, bo o Surinamie nie wiedziałem, a o Gujanie zapomniałem. A tak to i hejto się nauczy. Dzięki.

Zaloguj się aby komentować