Wesprzyj nas i przeglądaj Hejto bez reklam

Zostań Patronem

Komentarze (8)

@Mefiaczek jaki masz udział kosztów w przychodzie?

Jak to jednoosobowa działalność niezatrudniająca pracowników to w ciemno strzelam że najkorzystniej będzie ryczałt 5,5 procent. Alternatywa może być skala podatkowa ale tutaj te dochody czyli przychody minus koszty musiałyby być małe. Generalnie przy takim małym ryczałcie to nie bawiłbym się w skale - chyba że planujesz kredyt w przyszłości.

@Mefiaczek Są trzy główne czynniki:

- jakie planujesz zarobki (czy wpadniesz w drugi próg podatkowy na skali podatkowej?)

- jaka jest stawka ryczałtu w tej branży, bo niekoniecznie ryczałt jest tańszy niż skala

- czy będziesz generował dużo kosztów (kupował sprzęt, itp.)

@M_B_A ad1, nie wiem, bo nie wiem czy to sie sumuje ponieważ jednocześnie będe pracował na UOP u innego pracodawcy, ad2. Wydaje mi się, że 5,5%, Stawka 5,5% stosowana jest w przypadku przychodów:

z działalności wytwórczej, robót budowlanych


Ad3. Główne moje zakupy to profile stalowe, nierdzewne, drewniane "kantówki", eksploatacyjne typu drut spawalniczy, wymiana butli gazowych, tarcze do szlifierki itp.

@Mefiaczek No to ta stawka ryczałtu jest na tyle mała, że wydaje mi się że nawet pozbawiając się możliwości wliczenia tego materiału w koszty wyjdzie na taniej. Tym bardziej, że raczej nie planujesz kupować maszyn tylko bieżące materiały. Może spróbuj policzyć dla jakichś przykładowych kwot jakimś kalkulatorem online?


A jeszcze jeśli chodzi o bycie VATowcem to wg. mnie zasada jest taka że jeśli twoimi klientami będą firmy (inni VATowcy) to warto również być VATowcem i odliczać VAT od zakupów, bo i tak w takich przypadkach klient ponosi koszt netto (VAT i tak odliczą). Jeśli natomiast twoi klienci to nieVATowcy to będą ponosić koszty brutto twoich usług i wtedy tobie się to nie opłaca, lepiej zapłacić tylko dochodowy.

Księgowością stricte się nie zajmuję, ale prowadziłem podobną działalność. Jeśli skala działalności będzie niewielka, raczej wytwórcza, niż stricte "spawanie usługowe" a materiał będziesz kupował na siebie to z mojego doświadczenia wynika, że skala podatkowa jest lepsza niż ryczałt, bo masz znaczny udział kosztów materiałowych (średnio 50% materiał, 50% robocizna), które sobie odliczysz, co nie jest możliwe przy ryczałcie (=zapłacisz ryczał również od kosztu materiału). Uważam również, że nie warto wchodzić w VAT, jeśli nie planujesz zakupu np drogich maszyn, gdzie byś sobie potem ten VAT przez jakiś czas odzyskiwał i efektywnie maszyna by cię kosztowała kwotę netto. VAT który byś odliczył od materiału byłby zbliżony do VAT który byś doliczył do kosztu roboczogodziny. Szacowaliśmy, że przy niewielkiej skali to nie jest warte zachodu. +Prostsza i tańsza (jeśli zlecasz) księgowość i ogarnianie całej księgowej "zagródki".

Na fakturze dodajesz adnotację: "Sprzedawca zwolniony podmiotowo z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1, 9 ustawy o VAT". "Niewchodzenie w VAT" należy zadeklarować w US przy rejestracji. Poczytaj art. 113 ust 1 i 9 ustawy o VAT. Do VAT się możesz zarejestrować również w trakcie trwania roku podatkowego (lub wpadasz do niego z automatu po przekroczeniu określonych obrotów narastająco w skali roku podatkowego) ale duuuużo trudniej z niego wyjść, gdy stwierdzisz, że nie warto.

Zaloguj się aby komentować