Wesprzyj nas i przeglądaj Hejto bez reklam

Zostań Patronem
Hej,
Zna sie ktos na #rolnictwo #mleczarstwo ?
Jak to jest,ze mleko w sklepie jest tanie( czesto widuje promocje typu litr mleka 3,2% za ok.2-2,2zl),a maslo jest ekstremalnie drogie i kosztuje ok.9-10 zl za kostke 200g?

Dzieki wielkie za oswiecenie i wyjasnienie tej kwestii.
10

Komentarze (10)

W mleku masz tłuszczu mlecznego 3,2% a w maśle 82.


82 / 3,2 * 2 / 5 ~= 10

Aby wyprodukować 1 kg masła, musimy zużyć aż 20 litrów mleka

czyli około 4 litrów trzeba na kostkę

@jajkosadzone tłuszczu masz zaledwie kilka procent w mleku, więc trzeba bardzo dużo mleka aby mieć odrobinę masła a poza tym może to być wynik manipulacji cenami przez chciwych producentów.

@Lubiepatrzec teściu twierdził że 22 litry mleka na kilogram masła

@jajkosadzone Masło drogie to przerabiają mleko na masło (odciągają tłuszcz z mleka). Mleko zostaje jako odpad 😆

@GazelkaFarelka wirują i zostaje maślanka 😃

@Lubiepatrzec mleko też jest standaryzowane, najpierw odwirowany tłuszcz potem dodane odpowiedni %

@jajkosadzone mleko jest rzadkie i łatwo z wymion leci. Maslo jest lepkie i twarde i leci z trudem, więc krowy maślane są lepiej opłacane.

@plemnik_w_piwie ale krowa to nie lodówka. AI mówi, że wystarczy 28 stopni by się topiło. Wiem, że znów wymyślasz ;⁠)

Zaloguj się aby komentować