Zdjęcie w tle
myoniwy

myoniwy

Gruba ryba
  • 554wpisy
  • 4197komentarzy
myoniwy userbar
#konstruktorelektrykamator
Elo mordeczki, zwłaszcza ci którzy mają możliwość #druk3d
Jest sprawa do was, a w sumie to do któregoś jednego chętnego.
Będzie do wydrukowania przynajmniej 8 takich podpór.
Nie identycznych jak te bo już wiem że będzie kilka zmian, ale niewielkich. A w niedalekiej przyszłości pewnie i więcej różnych głupot.

Ktoś chętny na współpracę? Oferuję dobre słowo, reklamę, i w ostateczności pieniądze, byleby nie za drogo, no i z fakturą, bo na firmę.

Pliki .stl będą gotowe, mogę podrzucić dla testów.
myoniwy userbar
8c4914bd-7c32-4854-9de5-17ecca5cab70
1e77a172-7a83-4f1d-ad2d-f1f95d595831
VonTrupka

a cięcie laserowe plexi?

ewentualnie obróbka na cnc?


to pierwsze w okolicach 2 stów za mkw tak z marszu, bez szukania kto taniej

drugie to chyba za roboczogodzinę się kasuje

kitty95

Na shapeways sobie zrób w nylonie.

rm-rf

@myoniwy daj zlecenie na reprapy - zrobią Ci to w ABS czy czym sobie zażyczysz. Fajni ludzie

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektronika #elektryka

Co, zjadło by się takiego kebsika na cienkim po weekendzie? Baraninka, sos mieszany, bo ostry to tylko po złości.

Ale takiego, to nawet nie jest kabab. To jest kolejny z kroków do budowy mojego projektu.
Kondensator mikowy czeka na ponowne złożenie.
Kondensatory teflonowo ceramiczne produkcji radzieckiej czekają na półce na swoją kolej do testów
A jako że wiem że są to tzw zwijki, czyli izolator, metal, izolator, metal zwinięte w rulon to czemu by nie spróbować zrobić samemu takiego.
W sumie robiłem takie nie raz i nie dwa.
Dwa kawałki foli z tworzywa sztucznego, dwa kawałki foli aluminiowej i już kondensator gotowy.
Ale teraz chciałem być cwańszy niż powinienem.
Kupiłem na allegro rękaw z folii PE, grubość 180μm, czyli w ciul, jakieś 10kV do przebicia. Ale żeby mieć zapas to dałem 4 warstwy. Dokładniej to zrobiłem tak: rozciąłem rękaw z jednej strony, włożyłem do środka folię alu, i taką kanapkę włożyłem w kolejny rozcięty rękaw. To daje mi dwie warstwy izolacji z każdej strony. Zrobiłem takie dwa pakiety czyli 4 warstwy izolacji między okładzinami, 4 warstwy po 180μm to jest 0,72mm, gdzie podają że PE ma napięcie przebicia >55kV/mm czyli bym miał ok 35-40kV. Zarąbisty wynik.
Ale w czasie zwijania okazało się, że przez to że folia jest jednostronnie połączona z inną warstwą, a jej grubość nie jest pomijalna to promień po jakim się zwija jest różny i nie zwija się równo.
Więc musiałem rozciąć rękaw i z drugiej strony więc mam teraz po prostu 8 pasków folii.
To już zwinęło się w miarę łatwo.
Pomiar pojemności pokazał 12nF. Fajnie, ale to dopiero połowa sukcesu.
Teraz żeby zwiększyć odporność na przebicia chciałem zagrzać wszystkie warstwy folii do kupy. Jak to zrobić? Najłatwiej w piekarniku.
Temperatura mięknięcia PE to ok 180°C, więc nastawiłem piekarnik na 200, 1h grzania i powinno być ładnie zgrzane.
Myślenie życzeniowe to nie tutaj.
Po 1h grzania i ostygnięciu oczom ukazał się taki niedorozwinięty mutant. O dziwo zwarcia między okładzinami nie ma, ale też pojemność spadła do 8nF.
Cóż się stało?
Prawdopodobnie powietrze uwięzione między okładzinami zwiększyło swoją objętość deformując wszystko, lub PE zaczęło się już rozkładać i emitować gazy.
Jak to mówił ten złodziej i prywaciarz Edison.
"Nie poniosłem 1000 porażek, znalazłem 1000 sposób jak nie zbudować żarówki"
Chuja a nie żarówki, złodziej jebany, to Swon wynalazł żarówkę.
Nie zniechęcając się tym, będą kolejne próby.
Jak uda się opanować powtarzalność i dobrze by było ze zgrzewaniem warstw to prawdopodobnie takie kondensatory będą budowane do generatora Marxa. 10szt po 10nF, naładowanych równolegle do 30kV i rozładowanych szeregowo.
1nF przy 300kV to jest 45J. Czasy trwania takiego wyładowania to pojedyncze μs, to daje moce w MegaWatach.
myoniwy userbar
b5d87acc-87fc-4a1e-b5b9-41413aaa37cb
e5e880c4-4028-4310-b82a-7b6773215e85
k0201pl

@myoniwy a może wcześniej odciągnąć powietrze zgrzewarką próżniową?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika

Dobra, niedziela więc czas na małą aktualizację, Opornik będzie miał co czytać.
Zaczynamy od oscylogramów.
Częstotliwość 110kHz, prąd w obwodzie pierwotnym 110App, cewka Rogowskiego z obciążeniem w postaci sondy oscyloskopu 1MΩ daje napięcie ok 560mVpp i przesunięcie wykresu o ok 1us (1/9 okresu czyli ok 40 stopni)
Po dołożeniu rezystora 1Ω napięcie spada do ok 330mVpp jednocześnie przesunięcie wykresu to ok 0,2us czyli tylko ok 8 stopni.
Co jest dziwne w obu przypadkach gdyż teoria mówi że powinno to być 90 stopni. Nawet z obciążeniem 1MΩ prądy bardzo małe, a przesunięcia 90 stopni ani widu, ani słychu.
Tu przypomina się dowcip:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. W tym pomieszczeniu łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.

Obawy @osn_jallr że cewka może łapać zakłócenia z cewki generatora są łatwe do zbadania i zdementowania. Kolejne dwa zdjęcia to pokazują. Jedno z cewką założoną na przewód i obciążona rezystorem 100mΩ, a drugie z cewką obok przewodu, 3cm obok pozycji z przewodem wewnątrz. Jak widać żółte wykresy są totalnie inne. Manipulowanie cewką w każdej z trzech osi nie zmienia wykresu, czyli pole generowane przez cewkę wzbudnika nie tworzy zakłóceń.

Pewnej odpowiedzi dlaczego sygnał zmienia kąt przesunięcia po obciążeniu wciąż nie ma. Jedną z możliwości jest prawo Lenza, bo w obciążonej cewce płynie prąd, więc wytwarza własne przeciwstawne pole magnetyczne które powinno być w fazie z prądem mierzonym.

Temat będzie kontynuowany. Lecz pewnie już z mniejszą intensywnością. Dlaczego?
Bo okazało się że projekt do którego to miało iść będzie musiał przejść solidną rewizję, i prawdopodobnie nie będę potrzebował pomiaru dużych prądów. Jeśli już to tylko badawczo. Tu znów ma zastosowanie powyższy dowcip.
Projekt jest przerzucany na boczny tor, ale zostaje w pamięci. Odkopię go jak będę budował generator Marxa, ale taki Jop twoju mać, z 10-12 stopni, być może dwu kolumnowy. Zamiast rezystorów dławiki, no i najważniejsze czyli iskiernik sterowany. Więc to ja będę decydował kiedy będzie impuls. Wyczekujcie wpisów, "za rok, może dwa..."

https://www.youtube.com/watch?v=N1lYKj1qKB8

I jeszcze takie dwa wątki poboczne.
Skąd wziąć rezystor regulowany małych wartości i małych rozmiarów?
A np z ołówka. 10Ω

Miałem zgłoszenie do piekarni że krajalnica raz działa, raz nie, czasami buczy.
Szybkie pomiary ciągłości przewodu zasilającego pokazały jej brak. Pomiar pojemności od strony wtyczki wykazał bardzo małą wartość (kilkanaście pF) czyli uszkodzony przewód przy wtyczce. I to jak ładnie, obie żyły na raz, ale zwarcia nie robiło.
myoniwy userbar
fb516031-1621-4986-8b1f-58a78ce36187
23a47774-21ba-44d7-a83a-2d8254a1e348
f8b76de8-12a3-4505-bda7-0beed1078a24
5f1f7296-d166-4ed3-9ffb-3e6f6d83ce96
a2d4ae30-32c7-4eef-bc27-d028412018f4
American_Psycho

A na 1:10 sondzie będzie 90°

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika

Kolejna paczka aktualizacyjna

Szukając jak zachowa się cewka Rogowskiego wraz z rezystorem obciążającym przeczytałem kilka artykułów na ten temat.
W jednym była ciekawa sugestia jak wykonać taką cewkę z wykorzystaniem pustej szpulki po jakimś materiale. Akurat znalazłem pustą rolkę po cynie (społecznym #pdk ), nawinąłem 12 zwojów, żeby było ładnie. Tylko teraz żeby to wytestować trzeba mieć źródło z dużymi prądami i dużą częstotliwością. 40-60kHz bez problemu ogarnia ZVS do trafopowielcza. Ale finalnie cewka ma pracować w układzie gdzie będzie 300kHz więc trzeba mierzyć jak najbliżej tych wartości. Udało mi się osiągnąć 120kHz na ZVS, już całkiem fajna wartość. A oto i schemat.
Są tam 3 niestandardowe elementy. Pierwszy to cewka Rogowskiego, drugi to bocznik pomiarowy na tej samej linii i trzeci dziwny element to cewka która ma zwarte końce. W ten sposób jest wyprowadzana energia z układu powodując szybsze rozładowywanie kondensatora i większą częstotliwość rezonansową.
Teraz czas wyjaśnić czym jest bocznik, to jest po prostu rezystor, zazwyczaj małej wartości i jak największej dokładności. Wiedziałem że mogą pojawić się spore prądy to chciałem zrobić jak najmniejszą rezystancję bo straty mocy to P=I²R. Pod ręką leżał drut chromonikielinowy który ma 12,5mΩ/cm. Uciąłem 5 takich kawałków po 4cm. Czyli jeden kawałek ma 50mΩ, połączone równolegle dają 10mΩ, tyle że do końców musiałem jakoś doczepić kabelki to już nie mam 4cm na pomiary, lutować się tego stopu nie da, więc owinąłem drucikiem i zalałem cyną.
Rezystor jest, ale nie skalibrowany. Zrobiłem dwa odczepy z drucików, na tyle mocno owinięte żeby dobrze łączyło ale też na tyle żeby dały się przesunąć. Podłączyłem zasilacz regulowany, puściłem 1A i tak przesuwałem odczepy żeby miernik pokazał 5mV, testy dla 2 i 3A dały 10 i 15mV. Czyli mamy to, bocznik prądowy 5mΩ.
U=I*R, 1A*5mΩ=5mV. Zalałem klejem na gorąco żeby się nie ruszały.
Dobra, czyli już mamy czym zmierzyć prąd, mamy układ w którym ten prąd płynie więc zostają testy.
Wracamy do zdjęcia z wykresem.
Niebieski to sygnał z bocznika, żółty to sygnał z cewki Rogowskiego z rezystorem bocznikującym 1Ω. Zacznijmy od niebieskiego sygnału z bocznika. Wzór jest u góry, no to podstawiamy wartości. Oscyloskop pokazuje 1,2Vpp (peak-to-peak czyli wartości maksymalne) I=U/R=1,2V/5mΩ=240App. Nie, nie ma tu pomyłki, 240A.
Żółty wykres pokazuje napięcie z cewki, 548mVpp, szybko licząc daje to 2,27mV/A.
Korygując rezystor na ciutkę mniejszy pewnie dało by się ustawić 2mV/A, albo na większy i by było 5mV/A. Ale to nie o to chodzi.
Na wykresie są jeszcze dwie ciekawostki, zobaczcie że zbocza narastające niemal się pokrywają, a opadające już nie. To wynika z pracy układu, w jednym punkcie tranzystor przewodzi prąd a w drugim nie.
Druga ciekawostka, żeby nie powiedzieć anomalia to że wykresy niemal się nakładają. A nie powinny, jako że napięcie wyjściowe to pochodna ∆I/∆t to wykres powinien być przesunięty o 90°, a tu niemal się nakładają. I to jest zagadka której jeszcze nie rozwiązałem.
myoniwy userbar
fb6ee1d5-8748-41ce-b8a4-a5596e691244
5adbf5fe-4efa-4ecf-9f40-1c823cf45967
312a8563-71ed-488a-8464-c0fa12bab978
1dd6a68b-4b67-4721-b5c2-c36627b3c4b6
k0201pl

Dla wszystkich częstotliwości się tak dzieje

Może akurat tak się opóźnienia zgrały, że się nakłada prąd i napięcie?

osn_jallr

A nie zbierasz czasem radiówki zamiast pola magnetycznego? Ta cewka na koncu bedzie mocno siała.

klawo

@myoniwy pokaż kabelki masowe od sond oscyloskopu, kolego.

Dobra nie pokazuj, użyj sprężynek, tylko jutro niedziela, wiec nie wiem skąd je wytrzaśniesz.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika
Aktualizacja informacji dlaczego nie ma aktualizacji informacji o przebiegach prądu w czasie rozładowywania kondensatora.

Otóż, w czasie szybkich testów na nowym większym stanowisku ustawiłem iskiernik tak że miał ok 12mm przerwy (zazwyczaj liczy się po 1kV/mm przerwy). Iskra przeskakiwała ze 3x na sekundę. Zwiększając przerwę zmniejszała się częstotliwość, a to z powodu ładowania kondensatora do wyższego napięcia potrzebnego do przebicia iskiernika. No i tak sobie iskra przeskakiwała aż w końcu...
przestała, a przetwornica zaczęła pracować jak by była w trybie zwarcia. Po odpięciu kondensatora przetwornica zaczęła normalnie pracować, ciągły łuk na jej wyjsicu też mógł się zapalić. Czyli problem leży po stronie kondensatora.
Miernik nie pokazuje zwarcia, pomiar pojemności daje normalne 10nF to gdzie jest problem?
Ale to w pomiarach z napięciem kilku woltów. Po podpięciu przetwornicy z kV od razu są objawy zwarcia wewnętrznego. Czyli jest jakieś napięcie graniczne gdzie będzie jeszcze działało a potem ujawnia się usterka.
Dopiero wieczorem miałem czas na sekcję, rozbierając okładzinę po okładzinie w końcu znalazłem winowajcę.
Problem leżał w przekładce mikowej, miała jakieś wtrącenie które powodowało że w tym miejscu była ciutkę grubsza. Teoretycznie grubszy izolator to wyższe napięcie przebicia.
Tak, tak mówi teoria dla większej grubości całej przekładki, a praktyka mówi że jak coś jest grubsze w jednym miejscu i przyłoży się do tego miejsca siłę to wystąpi lokalne naprężenie.
No i tak też się stało, ściskając kondensator w imadle do czasu wyschnięcia silikonu odkształciły się trzy przekładki i 5 okładzin.
I właśnie w miejscu tego odkształcenia doszło do przebicia, więc kondensator stracił swoje właściwości. Teoretycznie wystarczy wymienić przekładkę na nową, a mam jeszcze kilka i powinno wrócić do normy.
Przy rozbieraniu zauważyłem że machnąłem się przy składaniu i poszły po kolei dwie okładziny z tego samego potencjału, a że pakiety były przygotowane tak by jeden biegun był na zewnątrz po obu stronach tzn że gdzieś dalej też jest taka pomyłka. Dla samej pracy kondensatora to nie ma znaczenia, ale przez taką pomyłkę straciłem jakieś 400pF na pojemności.

Co do samych pomiarów, zdjęcia niestety nie mam, ale małą analizę zdążyłem zrobić.
Tak jak pisałem ostatnio, żeby ograniczyć napięcie indukowane na cewce obciążyłem ją rezystorem, i to na grubo bo 1Ω. Czyli potrzebny jest prąd 1A żeby był 1V napięcia. No i w czasie pomiaru na jednym z oscylogramów miałem wartości ok 20V. Czyli już po stronie wtórnej popłynęło 20A, to ile płynęło po pierwotnej? Tego jeszcze nie wiem, muszę znaleźć jak to policzyć dla obciążonej cewki. Ale zapewne w chuj i ciut ciut więcej.

Scenariusz i reżyseria: myoniwy
Korekta i redakcja: myoniwy
Producent: myoniwy
myoniwy userbar
ab99d48f-360e-4dbe-886a-5ce1a166f216
6669b490-1d2b-4a2e-b964-1a008594ced3
f24bbef4-e030-4f94-8528-f92e93672d9f
kudlaty

Czekamy z niecierpliwością na dalszy rozwój projektu. A tak poza tematem nadal pracujesz w szkole?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika

Zaintrygowany wynikami ostatnich pomiarów w czasie udarowego rozładowywania kondensatora 10nF 10kV postanowiłem je powtórzyć, zobaczyć czy będzie powtarzalność. Zmienić trochę konfigurację i też zobaczyć czy będzie powtarzalność.
Pierwsza zmiana to zaekranowałem cewkę, najpierw taśma kaptonowa, potem folia alu i znów taśma kaptonowa. Chociaż tak teraz myślę to może zrobiłem tam jeden błąd. Bo taśma alu jest na około cewki, więc tworzy zwarty zwój dla niej. No trudno. Zmodyfikuje to później i porównam wyniki.
No i przy pierwszych próbach faktycznie wyniki wychodziły podobne do wcześniejszych, ogromne prądy, oscylacje w okolicy 2,7MHz, napięcie z cewki Rogowskiego w setkach woltów co wymagało rozszerzenia zakresu pomiarowego przez dodanie posobnika (taki rezystor szeregowo z woltomierzem/oscyloskopem).
Ogromna impedancja układu pomiarowego pokroju 400MΩ jest bardzo wrażliwa na zakłócenia zewnętrzne, a zwłaszcza na przepływające prądy w setkach amperów 10cm obok.
Dlatego postanowiłem trochę zmodyfikować układ, lekko obciążając cewkę Rogowskiego. Tak jak się to robi z normalnymi przekładnikami prądowymi. Poleciałem z grubej rury i dałem rezystor 1Ω. Żeby odłożył się 1V trzeba prądu 1A. Proste prawo Ohma.
Podpiąłem jedną sondę, zacząłem testować. Ale jako że druga była nie podpięta to łapała wszystkie zakłócenia i na wykresie była sieczka. Więc podpiąłem ją równolegle do wcześniejszej. Czyli oba wykresy powinny wyglądać tak samo, bo w końcu mierzą spadek napięcia na tym samym rezystorze.
No to spójrzcie na wykresy. Są takie same? No ni chuja nie są. A teraz spójrzcie na zdjęcie z sondami, są podpięte w to samo miejsce? No są. Więc gdzie jest problem?
A problemem są tzw smycze, czyli kabelki z krokodylkami. Tworzą pętlę indukcyjną, która wyłapuje wszystkie zakłócenia z otoczenia.
Dlatego muszę rozłożyć sprzęt na innym większym stanowisku badawczym, przewody pomiarowe skręcić ze sobą jak skrętka komputerowa, sondy podpiąć bez smyczy i dopiero może coś z tego wyjdzie.
Sytuacja podobna jak z filmu ElectroBOOM z profesorem Walterem Lewinem.
Tak że oczekujcie aktualizacji z nowymi danymi.
myoniwy userbar
5772801e-dbda-49a9-b652-5894459ce383
e43b6212-5267-4eb3-815a-1aa8f63e9886
87db04c1-ce24-4e1e-aab6-cc326aa93642
c9ea2c57-25fc-4177-8ce0-570f038daede
myoniwy

Maly update.

Zastosowanie skręconych przewodów pomiarowych i rozsunięcie całego układu pomogło. Przebiegi były już pozbawione zakłóceń.

Niestety nie zdążyłem zrobić zdjęcia.

Przyczynę tego poznacie w kolejnym wpisie.

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika
Aktualizacja danych dotyczących budowy kondensatora mikowego.
Niestety mika ma słabą przyczepność i silikon się nie trzyma. Żeby uzyskać nominalną obliczeniową pojemność musiałem go ścisnąć tak mocno jak się da.
Pierwszy pomysł miałem z metalowymi płaskownikami, podczas spawania spoiny ściągają (skurcz odlewniczy i rozszerzalność temperaturowa), byłoby to solidnie ściśnięte, ale jednocześnie byłby tym metal, a po co mi metalowa obudowa w pobliżu kilku kV i 250kHz.
Dlatego padło na rozwiązanie z materiałów nieprzewodzących, czyli plexa i trytki.
Chciałem zrobić tak żeby trytki przyjęły kształt paraboli, no i prawie się udało.
Siła ściskająca jest wystarczająco duża, trzyma ładnie pojemność. Dodatkowe dociśnięcie kilkoma kg powoduje wzrost pojemność o kilka pF.
Skoro konstrukcja mechaniczna jest w miarę ok to trzeba sprawdzić teraz konstrukcje elektryczną. Czyli czy nie będzie miał przebicia.
Ma pracować w układzie gdzie będzie kilka kVpp i częstotliwość ok 250kHz. Nie mam źródła takiego napięcia (jeszcze), na razie mogę zrobić testy napięciem stałym. Generator przeciwsobny Mazillego, trafopowielcza z telewizora i już źródło kilkunastu kV gotowe. Tylko warto by znać jakie faktyczne jest napięcie. Jak zmierzyć tak wysokie napięcia? Można mieć kilowoltomierz, ale nie mam, można użyć przekładnika napięciowego (transformator) ale to zadziała tylko dla napięć przemiennych. Zostaje inna metoda, czyli wykorzystanie prawa Ohma, I=U/R. Mamy duże U więc potrzbne jest duże R żeby I było małe.
Akurat mam polutowaną taką przystawkę do takich pomiarów. Jest to 50 rezystorów 10MΩ±5%. No i tak się składa że wszystkie są w minusie i zamiast 500MΩ wszystkie mają 475MΩ. Dlatego nie zwracać uwagi na opisy markerem.
No i teraz są dwie możliwości pomiaru. Albo wraz z woltomierzem szeregowo wpiąć ten zestaw rezystorów tworząc dzielnik 1:48,5 czyli blisko 1:50, co by dawało 20.6V/kV. Jest też druga opcja, czyli rezystor wpiąć szeregowo z amperomierzem , a dokładniej to mikroamperomierzem. Wtedy będzie przelicznik 2,12μA/kV, taki trochę ciężki do liczenia. Dlatego nie podłączałem całego rezystora tylko taki fragment który miał 400MΩ (tam gdzie biały kabelek), co dawało 2,5μA/kV. 10kV to 25μA, straty na ciepło to 25mW. Praktycznie brak wpływu pomiaru na układ.
Przetwornicę zasiliłem z regulowanego zasilacza. Przetwornica startuje od ok 7V dając 3kV na wyjściu. A przy 16V daje pod 20kV. I tyle kondensator wytrzymał. Więc elektrycznie też jest sprawny.
Skoro już jest kondensator, i to naładowany do kilkunastu kV to żal się nie pobawić dalej. Szybkie rozładowanie kondensatora na iskierniku powoduje emisję światła i głośnego dźwięku.
Skoro mam możliwość pomiaru tak wysokich napięć to szkoda tego nie wykorzystać i zobaczyć jak to wygląda na oscylogramie.
A skoro napięcie to i prąd. Tylko jak zmierzyć prąd w układzie gdzie jest 16kV? Najlepiej bezkontaktowo, czyli przekładnik prądowy, ale szybkie zbocze prądu mogłoby zostać zniekształcone przez rdzeń przekładnika. To trzeba się go pozbyć, czyli cewka Rogowskiego.
600zw drutu 0,3mm na rurce PB 6mm.
Napięcia generowane przez cewkę były na tyle duże że oscyloskop z sondą ustawioną na 10x i skali na 100V/Dz nie ogarniał całego wykresu.
Czyli znów trzeba zmienić zakres pomiarowy. Sonda ma 10MΩ, czyli trzeba dołożyć rezystor szeregowo. Najlepiej to taki 90MΩ (X10) albo np 490MΩ (X50). Ale akurat takich nie mam, a nawet pewnie bym nie miał 90szt po 1M. Szukajc w pamięci z czego można taki rezystor zrobić (kiedyś do generatora Marxa rezystory robiłem z wężyka PCV i gliceryny), pojawił się w głowie obraz szklanych wysokoomowych rezystorów. Dobrze wiedziałem gdzie mogą leżeć, i o dziwo tam były.
Okazało się że są to rezystory 4x10^10Ω. Tak wielkie wartości że już z wykładnikiem potegowym zapisane, 400MΩ. Po połączeniu szeregowo z sondą daje rozszerzenie jej zakresu 41 krotnie, czyli to co pokaże oscyloskop trzeba pomnożyć x41, lub X4,1 przy ustawieniu parametru sondy w oscyloskopie na x100.
Na wykresie widać (żółty to napięcie na kondensatorze, a niebieski to prąd wyładowania) że w czasie 160ns napięcie z cewki Rogowskiego zmieniło wartość o 400V, ale to trzeba jeszcze pomnożyć x4 czyli 1,6kV/160ns.
Co daje 10V/ns. Przekształciwszy wzór z napięcia wyjściowego na prąd wejściowy wychodzi że musiał przepływać prąd ok 2160A, ponad 2kA, ale w krótkim czasie.
Chociaż jak to piszę to rośnie we mnie mała wątpliwość czy czasem pomiar nie został zakłócony przez nagłą zmianę natężenia pola elektrycznego. Muszę zrobić kilka kolejnych pomiarów dla pewności.
myoniwy userbar
943d1c87-75fd-4dbb-a5cd-1cc44df7fa96
4aa19ae1-b1d8-4008-b63d-1a5285de4b04
872e5d62-f1d2-4911-a154-b41534bc6305
8d33bfe3-6cea-4244-8cea-9b38caf6d5d5
d5db8444-04e7-4325-ad00-6728a1c1df30
NatenczasWojski

@myoniwy

Twój opis konstrukcji i testów robi ogromne wrażenie – świetna robota! Kilka uwag i sugestii, które mogą pomóc:

1. Pomiar napięcia: Twój sposób z dzielnikiem rezystancyjnym jest jak najbardziej poprawny, zwłaszcza biorąc pod uwagę duże wartości rezystancji. Jeśli jednak zastanawiasz się nad dokładnością pomiarów, warto byłoby rozważyć użycie komercyjnych rezystorów wysokiego napięcia z niższym współczynnikiem temperaturowym – mogą zmniejszyć ryzyko błędów.

2. Cewka Rogowskiego: Zastosowanie tej metody do pomiaru prądu w impulsach o dużej szybkości zmian (di/dt) to strzał w dziesiątkę. Jeśli masz wątpliwości co do zakłóceń, możesz spróbować ekranować cewkę, np. za pomocą siatki miedzianej, z zachowaniem odpowiedniej izolacji.

3. Zakłócenia: Wysokie napięcia i prądy impulsowe mogą generować silne pola elektromagnetyczne, co może zakłócać oscyloskop i inne urządzenia pomiarowe. Dla większej pewności możesz spróbować izolować miejsce pomiarów, np. wprowadzając ekranowanie całego układu pomiarowego.

4. Rezystory w dzielniku: Twoje rozwiązanie z szklanymi rezystorami to majstersztyk improwizacji! Jeśli jednak potrzebujesz większej stabilności, warto sprawdzić specjalistyczne rezystory do zastosowań HV, np. rezystory spiralne.

5. Testy wytrzymałości: Twój kondensator przetrwał test 20kV, ale warto pamiętać, że w dłuższej pracy powtarzające się impulsy mogą prowadzić do przebicia. Jeśli masz możliwość, możesz przetestować wytrzymałość dielektryka na napięcia przemienne przy częstotliwości roboczej.

6. Rozładowanie kondensatora: Zabawa w szybkie rozładowania to świetny sposób na wizualizację mocy, ale może też generować nieprzewidziane zakłócenia. Upewnij się, że inne elementy układu nie cierpią z powodu impulsów prądowych.


Podsumowując, Twój projekt to świetne połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Dobrze, że planujesz kolejne pomiary – w tego typu układach dokładność i powtarzalność to podstawa. Czekam na dalsze aktualizacje!

klawo

@myoniwy Weryfikowałeś ten prąd z energią zgromadzoną w kondzie?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #spawanie
Ostatnio na budowę przywieźli pierwsze części maszyn produkcyjnych.
Nie mogłem oprzeć się pokusie i sprawdziłem jak wyglądają spoiny.
Cytując klasyka:
Noooo, tak średnio bym powiedział.
A to dopiero pierwszy stojak na bigbagi.
Gdyby to było do zakładu ślusarskiego to pół biedy, ale to jest zakład produkcji żywności. Wszelkie dziury i zagłębienia to potencjalne miejsce rozwoju grzybów i bakterii.
myoniwy userbar
c29d53ad-dc94-4c46-bde1-6c714f078a09
10c675c8-7160-4b6e-9456-8b38e03ed249
af634780-3530-4e88-ae0f-1f95a7949edc
757bd457-e6dd-4a4f-9b44-d1208ee9871b
Eliasz_Oderman

@myoniwy czemu powstaje taki otwór? Na 1 zdjęciu wygląda jak wywiercony.

KUROT

Czy to niejest przypadkiem jeszcze sorejem psiknięte?

Half_NEET_Half_Amazing

kto pracował w spożywce ten później tego produktu nie kupuje 😉

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika #hobby #spawanie
Kompletuję materiały na nowy projekt.
Będzie dużo ciepła, wysokie napięcie i efekty audiowizualne.
Niektóre rzeczy można tanio kupić, np za 109zł lampę GU81, ale inne już są droższe. Taki kondensator rezonansowy 10nF 10kV to już jest wyzwanie.
Wg obliczeń prąd płynący w kondensatorze będzie miał ok 40A, zależnie od częstotliwości rezonansowej. Szybkość zmian napięcia może dochodzić do 8kV/μs. Jest to dużo, nie każdy izolator to wytrzyma. Literatura mówi że najlepszym izolatorem do takich zastosowań to próżnia, tylko nie ma dostępnych takich próżniowych kondensatorów 10nF. Są takie po 100pF, ale to 100szt potrzeba. Inne izolatory które mogą spełnić wymagania to polipropylen albo mika. Są dostępne kondensatory polipropylenowe, tyle że taki na 1kV przy 200kHz ma dopuszczalne napięcie pracy ok 100V. Więc bym musiał połączyć 100szt szeregowo żeby utrzymać odpowiednie napięcie, i później dziesiątki takich lini równolegle żeby mieć odpowiednią pojemność. Czyli setki kondensatorów do lutowania. Drogo, duże i niepewne. Ale znalazłem już folię PP żeby zrobić taki samemu, jest to jakaś alternatywa.
No to zostaje mika, nie ma dostępnych od ręki takich, ale są dostępne półprodukty.
Kupiłem dwa arkusze miki 0,4x0,5m, 1x0,22m taśmy miedzianej 0,1mm.
Mikę pociąłem na kawałki 10x12,5cm, a taśmę na odcinki po 8cm i zgiąłem ją w pół, wyszła okładzina 11x8cm.
Do połączenia okładzin wykorzystałem motyw z roboty @Yes_Man czyli spawanie miedzi tigiem. Zespawalem okładziny w dwa pakiety.
Każdy kawałek miki posmarowałem masą uszczelniającą, ma dwie funkcje, ma działać jako izolator elektryczny i jako materiał trzymający całość w kupie.
Pierwotnie chciałem jeszcze mikę pomalować obustronnie miedzią w sprayu, żeby okładziny były jak najbliżej siebie, byłaby większa pojemność, ale próbne malowanie okazało się że mimo opisu 99% miedzi, to nie przewodzi prądu, nawet na odcinku 0,5mm. Więc bez sensu dokładać roboty. A kiedy sprawdzałem to samo z ocynkiem w sprayu i tam przewodził prąd. Może kolejny kondek będzie z aluminiowych okładzin.
Poskładany i dociążony akumulatorem kondensator ma trochę ponad 5nF, teraz siedzi ściśnięty w imadle już ze 12h. Mocniejsze ściśnięcie to lepiej rozprowadzony klej, cieńsza warstwa to i okładziny bliżej siebie. Nie będzie to 10nF jak planowałem, ale jakieś 6 powinno wyjść.
Teraz już bym zrobił to trochę inaczej, nie spawałbym okładziny, raczej lutowanie i to po złożeniu kondensatora.
Jak przetrwa próby napięciowe, czyli przynajmniej 16kVDC to będzie git. Wpakuje go do układu rezonansowego.
Ps1.
Aaa, i jak to kiedyś mawiali:
Jeśli czegoś nie ma na allegro to to nie istnieje.
No i rzeczywiście tak jest, bo na allegro można znaleźć kondensator 10nF 15kV impulsowy, na bazie teflonu za 150zł, kupiłem dwa, jeden niestety przyszedł pęknięty, zareklamowane.
Ps2.
Znalazłem kondensator 10nF 10kV prawdopodobnie ceramiczny, z techniki radiowej.
Jedna z polskich firm sprzedaje takie jako używane.
Cena za 1szt to 12300zl netto. Nie, nie pomyliły mi się zera.
myoniwy userbar
248c6d54-442a-4a01-8db1-95e6f29d4618
98048b5b-75e1-42fd-86e4-d1823964d601
89224568-daa9-4875-827c-c883504f2435
19964a01-7ae9-4577-a8c3-65c431821bef
1dc94fc5-354c-47b5-a50a-b3c93fcfe4a9
k0201pl

@myoniwy często łatwiej rzeczy do w. cz. znaleźć na ebayu niż na allegro.

ivaldir

@myoniwy

Kompletuję materiały na nowy projekt.

Ok, co z tymi?


Robię przygotowania do pewnego projektu którego sercem będą te dwa słoiki.


Wciąż brnę w pomiar prędkości światła.


Planujesz dokończenie i podanie jakichś wniosków?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka
Przyszła jesień, plucha, deszcz i chłód.
Co w taką pogodę wychodzi na powierzchnię?
Tak, grzyby też. Ale wychodzą też na jaw fuszerki. Najczęściej objawiają się losowym wyzwalaniem RCD, i to na obwodach zasilających ogród. Pół biedy jeśli jest dedykowana na takie obwody, gorzej jak jest jedna na całą instalację.
W tym przypadku akurat jest dedykowana na odbiorniki zewnętrzne. No i bardzo często wyzwala w losowych momentach.
A co jest odbiornikiem zewnętrznym prócz oświetlenia? Brama wjazdowa. I klient nie mógł wjechać na posesję.
RCD wali czyli gdzieś jest upływ.
Miernik rezystancji izolacji w dłoń i mierzymy między PE i każdą z żył.
I co? I nic, to co wszyscy się spodziewali. Totalna klapa, po kilka kΩ na każdej żyle.
I teraz weź człowieku znajdzi gdzie jest problem.
Na szczęście znam człowieka który robił tą instalacje więc mogłem się go zapytać. No i kto by się spodziewał puszki łączeniowej W ZIEMI w rabacie z kwiatkami? Żodyn!
A co w puszce? Oczywiście dwa przewody przez jeden przepust (to nie ma prawa być szczelne), w środku masa elektroizolacyjna, zastosowana z nadzieją że woda nie zrobi zwarcia. Zrobiła.
Puszka już jest wywalona, przewody przedłużone, wprowadzone do złącza kablowego od przydomowej oczyszczalni ścieków, tam woda się nie dostanie, a na pewno nie w takiej ilości żeby zrobić zwarcie między żylami.
Tyle że i tak mam jeszcze gdzieś upływ na dwóch obwodach lamp. Ale to znajdę któregoś dnia za widoku.
https://youtube.com/shorts/qKNZO9v4EXg

@bartek555 Ładny bulaj zrobiłem?
Nawet widać maszt z Baksztagiem i Forsztagiem
myoniwy userbar
07e487c7-5a67-477a-a98b-23b23998ae30
NatenczasWojski

@myoniwy myślałem że to @bartek555 wrzucił swoje okno w domu.

bartek555

wytnij jeszcze te wykropkowana czesc. Nikt nie ma 8bulaju

Reginald

@myoniwy mnie tylko zastanawia co po tych kΩ jak norma mówi o minimum 1 MΩ?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka
Mały raport sytuacyjny.
Byłem ostatnio na robocie gdzie musiałem przewiercić się przez ścianę z bloczka komórkowego, żeby na zewnątrz podłączyć naświetlacz 100W 18500lm.
Jak na złość nie wziąłem żadnego długiego wiertła, więc nici z roboty.
Ale przypomniałem sobie że mam w samochodzie kawałek kwadratowego pręta 14x14mm, na inną robotę.
Ale może i tu się przydać. Szybkie szlifowanko, i gotowe. Wiertło do otworów fi 20mm, wprawdzie montaż do wkrętarki 13mm, ale w suporku to łatwo się wierci.
https://youtube.com/shorts/OT7eAcedo3c

Robię przygotowania do pewnego projektu którego sercem będą te dwa słoiki.
130W w samo żarzenie, i to jednej sztuki.
Układ wymaga pomiaru prądu, wg obliczeń będzie to ok 70A, i co ważne ok 300kHz.
Prąd można zmierzyć na różne sposoby, pierwszy to bezpośrednio, ale mi nie potrzebny amperomierz tylko sygnał do układu. Więc zostają metody pośrednie. Bocznik prądowy? No też nie, bo punkt pomiaru będzie na bardzo wysokim potencjale elektrycznym, i to zmiennym. Więc zostają metody pośrednie z izolacją. Czyli przekładnik prądowy lub pradowo-napieciowy. I ta druga opcja mi się bardziej podoba, bo akurat potrzebuje sygnału napięciowego. Może hall jak w miernikach cegowych? No ciężko będzie miał przy 300kHz. To może zwykły przekładnik, w końcu to AC więc nie musi być hall tylko zwykły przekładnik z cewką na rdzeniu. No mogłoby to być. Tylko trzeba by znaleźć rdzeń który wydoli przy 300kHz i nie nasyci się przy 70A. To są w ogóle jakieś rozwiązania pozbawione tych wad?
Są, ale mają inne swoje wady.
Jednym z nich jest cewka Rogowskiego. Jest to po prostu kupa drutu zwinięta podobnie do struny gitarowej, i taką spiralą oplatamy przewód który chcemy opomiarowac i gotowe. Brak rdzenia więc brak jego nasycenia czyli szybka reakcja, możliwość pracy z wysokimi częstotliwościami. Ale za tą zaletę płacimy inną wadą. Przy niskich częstotliwościach (typu 50Hz) poziom napięcia wyjściowego jest bardzo mały, i wymaga aktywnego wzmacniacza.
Ale przy 300kHz nas to nie obchodzi. Już przy 60kHz nas to nie obchodzi.
Na kolejnym zdjęciu widać dwa elementy pomiarowe dla przebiegu prądu. Na bliższym planie jest cewka Rogowskiego, nawinięta na kawałku żyły 2,5mm², drutem pochodzącym z przekaźnika samochodowego. Czas produkcji? Jakieś 100s.
A na drugim planie kawałek skręconego srebrnego w kolorze drutu. Jest to drut oporowy chromoniklowy. Ten ma ok 300mΩ. Więc łatwo policzyć jakie prądy płynęły. Jaki jest wzór na prawo Ohma?
To jaką wadą płacimy za łatwość i szybkość wykonania cewki Rogowskiego?
A no taką że napięcie wyjściowe jest przesunięte o 90° względem badanego prądu (przy założeniu sygnału sinusoidalnego). Widać to na ostatnim zdjęciu. Napięcie wyindukowane na zaciskach jest zależne od ∆I/∆t. Czyli zmiana prądu w czasie. Jeśli prąd rośnie, to i napięcie jakieś będzie, ale gdy prąd osiąga szczyt wykresu to w jakimś ułamku sekundy prąd się nie zmienił (styczna do wykresu jest pozioma)więc brak ∆I to i napięcie wyindukowane będzie ca. 0.
Ogólnie przebiegi na zdjęciu nie są idealnie zsynchronizowane, prawdopodobnie wynika to z pojemności pasożytniczych.
(Errata, przesunięcie też może wynikać z tego że cewka została nawinięta na kawałek żyły z miedzią w środku. Miedź jest diamagnetykiem, ale może wpływać na odczyt)
Taka mała, nawinięta na szybko cewka tak ładnie działa, i to przy tak małych prądach i 5x mniejszej częstotliwości to daje nadzieję na łatwość wykonania docelowej.
Aaa, i co z tym przesunięciem o 90°.
W docelowym układzie może się okazać że będzie to pożyteczne, bo robiąc mały przesuwnik fazowy RC albo LC będę mógł łatwo i dokładnie ustawić kąt przesunięcia. A że i tak sygnał ma trafić na przerzutnik Shmitta to wymagane będzie przyspieszenie przebiegu o kilkanaście stopni. Więc już nie 90 a jakieś np 70° trzeba przesunąć.

Jutro bądź pojutrze kolejny raport, bo jest o czym pisać.
myoniwy userbar
962218a9-8a2b-4291-84ba-05ab6dcb15b3
0269a0c1-d48f-4ec6-9812-84bf7d22090c
245453df-3941-4845-a2bd-085e15d415d4
Opornik

@myoniwy Ho ho ho, rękawiczusie noszę, może jeszcze tutu założysz?


Żartuję. Przypomniał mi się facet w jednej robocie, po 50-tce, i on się ze mnie śmiał że rękawiczki zakładam.

Taki mentalnie podobny do tego "dziadka alfa" którego @Fishery opisywał - wszystko wie lepiej.

I mi pierdoli że on całe życie bez rękawiczek robi i po co to komu. I mi zaczyna pokazywać jak czyści rabaty wysypane ostrym, kanciastym kruszywem.

Przypomniało mi się jakie dłonie miała na stare lata matka po całym życiu dłubania w ogrodzie (to była jej pasja) i pomyślałem sobie jaki to debil, ale nic nie powiedziałem, bo przecież jest starszy i bardziej doświadczony.

52f41f7b-ee0f-46fd-b71b-570b711cc0b2
e888907f-473c-464f-b4e6-8ae25a4d9353
American_Psycho

@myoniwy interesujące, pisz dalej. Na tym drucie w cewce nie indukują się jakieś prądy i przez to zniekształcenia? Co to za lampy?

Ziutson

@myoniwy aż przyjemnie się czyta jakim jestem ignorantem jeśli chodzi o sprawy związane z prądem

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator

Ale miałem porypany #sen
Byłem szeregowym żołnierzem na linii frontu.
Tylko była to bardzo dziwna linia. Bo walczyliśmy z Niemcami na plaży jak w D-day ale było to gdzieś lubelskim.
Okopałem się na plaży, miałem jakiś długi karabin, coś jak Mosin, ale miałem też telefon z GPS którym mogłem kierować ogniem artylerii.
Nie mogłem ustrzelić jednego ze snajperów to nakierowałem artylerię na niego. Został tylko dymiący krater. Mogłem wyjść ze swojego okopu. Kolejna scena to jak odjeżdżam z frontu swoim Peugeotem 106 GTI przez pusty Lublin w kierunku swojego domu.
No pojebane.

Pojebane jak akcja którą wczoraj wywołałam w robocie.
Akcja niemal jak we śnie.
Jest sobie pewien zakład, który zwiększa kubaturę swoich budynków. Po prostu dostawiają kolejną halę. Żeby to dokończyć trzeba rozebrać jedną ze ścian. Ściana typowa, stalowa konstrukcja i płyty warstwowe jako poszycie. No i te płyty mają ściągać, tyle że do płyt jest przykręcone sporo instalacji elektrycznych #elektryka . Gniazda 1f, gniazda 3f, gniazda internetowe, napędy bram, ROPy, oświetlenie, kamery. No wszystko co może być to jest.
Zaczęliśmy to wszystko odkręcać, szło sprawnie, bo zepsuć to zawsze jest szybko.
Ale na koniec zostały dwie ważne sprawy, takie czerwone zasilane z czerwonych kabelków.
Czyli ROP (Ręczny Ostrzegacz Pożarowy) i przycisk głównego wyłącznika prądu.
Centrala pożarowa jest w budynku ochrony, no to zostało im zgłoszone że będziemy demontować ten sprzęt i żeby wyłączyli tą sekcję instalacji, bo się da.
Można rozbierać? Można.
No to rozbieramy.
Otwieram obudowę ROPa, a tu syrena wyje.
A procedury zakładowe są takie że jak słychać syrenę to trzeba jak najszybciej udać się do miejsca zbiórki i odbić kartę.
No to idziemy, najpierw powiadomić ochronę że to ja otworzyłem ROPa. Wszyscy robotnicy zanim się zeszli to już by spłonęli żywcem gdyby faktycznie się paliło. No ale musieli odbić się z kartą.
Ochrona ma 3 minuty na odwołanie alarmu w straży. Gdy kończyli rozmowę z koordynatorem to najbliższa jednostka OSP wpisana do KSRG już siedziała ubrana w wozie, gotowa do wyjazdu.
A dlaczego system zadziałał mimo że miał być wyłączony?
A bo ochrona wyłączyła tą sekcję, ale tylko czujki dymu, a reszty nie. Więc nie jest to w pełni moja wina, nawet i nie w 30%.
Przynajmniej wiadomo że system działa i że procedury są jakoś przestrzegane.
I dobrze że to było w sobotę, gdzie byli sami budowlańcy, bo w tygodniu byłoby tu jeszcze z 500 osób etatowych pracowników. Przerwa w produkcji na jakieś pół godziny. Ale byłby raban.

Aaaa, w końcu jestem prawdziwym elektrykiem. Kupiłem sobie koszulkę z nadrukiem.
myoniwy userbar
adb0ad20-0e4c-4a66-af07-69b280e258c4
976497

@myoniwy W takim razie do własnej checklisty powinieneś dopisać sobie, aby się upewniać, nawet podwójnie, że ochrona wyłączyła nie tylko czujki, ale i resztę. No, chyba że lubisz takie sytuacje, a sprawa jest błaha.

Mr.Mars

@myoniwy Moje słowa uznania, za przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń p.poż.


Taki trening może kiedyś zapobiec tragedii.

sleep-devir

Tak na przyszłość to warto zadzwonić do PSP i dać znać że będą przeprowadzane takie prace, żeby to wzięli pod uwagę :)

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka
Pojebało mnie, piąta czterdzieści jeden a ja jadę naprawiać tartak.
Dobrze że niedługo jakieś wolne będzie.
myoniwy userbar
33516170-c350-48d6-9292-fa1e29c6d95b
bade

@myoniwy To można kupić? Ten tartak? Co się ścina i się rżnie.

Greyman

@myoniwy a Rozencwajgowa wie? A pies jaka rasa?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #mechanika

Co zrobić gdy śruba jest tak dojebana że nie możesz jej odkręcić nawet z najdłuższymi przedłużkami z zestawu?
Potrzebujesz dłuższej przedłużki, najlepiej to kawałek rurki lub profila. Ale co jeśli nawet tego nie masz pod ręką? To trzeba najpierw użyć mózgu a potem tego co się tam urodziło i tego co masz pod ręką.
W moim przypadku kawałek deski i sznurka. Dźwignia 2x dłuższa to i śruba nie stawiała oporów.

A cóż to za maszyna?
Jest to peleciarka, od góry wlatują suche trociny, które są przepychane przez matryce za pomocą specjalnych rolek. No i właśnie z tymi rolkami jest problem. Właściciel już raz wymieniał zestaw bo jedna pękła na pół, a teraz jest akcja że prawdopodobnie padło łożysko i też stanęła dęba. Na szczęście jedna z wcześniejszego zestawu była sprawna to poszła na podmianę. A tą jedną zobaczę czy uda się naprawić.
myoniwy userbar
713081f6-0ebb-4f9f-b051-48f86dddf329
7e0a2d3d-50e8-483a-8f8d-b588d9ad3aeb
cec

Po prostu naklejka cię zmyliła. A wystarczyło kręcić w kierunku przeciwnym niż na naklejce...

JarosG

Śruby z dobrej stali, że się nie ukręciły.

SciBearMonky

@myoniwy albo ochłodzić nagle np spray na stłuczenia mięśni

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektronika #elektryka #diy #hobby

No i po co komu budzik? Niedziela, budzik nie nastawiony, żarówki też ustawione żeby się nie włączały w niedzielę. A i tak obudziłem się przed siódmą. Trudno, będzie więcej czasu na nic nie robienie. Ta, nic nie robienie, trzeba nowy wpis wrzucić, faktury ogarnąć za zeszły miesiąc, poczytać coś mądrego.

Wciąż brnę w pomiar prędkości światła.
Potrzebne są do tego krótkie ale bardzo silne impulsy świetlne, najlepiej z lasera. Mam generator w oscyloskopie który daje do 25MHz, nie potrzeba tyle, ale to daje możliwość ustawienia krótkich impulsów np 10ns czas trwania, co 100μs. No fajnie, tylko to wciąż jest tylko 5V, i to teoretyczne, bo generator ma impedancję wyjściową 50Ω, i na zaciskach diody napięcie będzie znacznie mniejsze.
No to jest inny sposób na szybkie impulsy, generator lawinowy, to co pisałem wczoraj, ładny przebieg w postaci górki, czas trwania kilka ns, napięcie szczytowe już ok 30V. Przez diodę potrafiło popłynąć do 2A w szczycie. Ale czas trwania tego prądu był bardzo krótki przez co i wyemitowana energia bardzo mała.
Jak to poprawić?
W pierwotnej wersji magazynem energii był mały kondensator 39pF. Nawet jeśli naładował się do 200V to zgromadzona energia to tylko 0,8mJ.
Może większy kondensator? Można, ale wtedy przebieg traci kształt, sygnał rozciąga się w czasie, są wielokrotne odbicia i drgania.
Ale na to jest metoda, zamiast po prostu dawać większy kondensator można dać układ kondensator-cewka-kondensator-cewka....
Tylko komu by się chciało lutować taki zestaw i skąd wziąć elementy na to?
A pewnie większość z nas ma takie elementy w domu. Dwa przewody ułożone obok siebie, tworzą kondensator, czyli już mamy jeden element. Ale też każdy przewód, nawet idealnie prosty ma jakąś indukcyjność. Czyli już mamy drugi element układanki. Dwie żyły przewodu mają jakąś pojemność względem siebie, i jakąś indukcyjność szeregową. Co to nam daje? Linię długą o określonej indukcyjności. W przypadku skrętki UTP jest to ok 49pF/m i impedancja ok 100Ω*. 49pF na metr, to już jest więcej niż było w oryginalnej wersji mojego generatora. Tylko ograniczeniem jest impedancja, bo dla prostych obliczeń możemy ją traktować jako rezystancję, czyli tak jakbyśmy wstawili rezystor 100Ω szeregowo z kondensatorem. Co się robi żeby zmniejszyć tą wartość? Łączy się równolegle. A że w UTP są 4 pary to połączone równolegle dają nam prawie 200pF/m i impedancję ok 25Ω* (100/4).
Duża pojemność, mała impedancja, to brzmi jak przepis na duże prądy. No i są. Pierwszy (wyższy) przebieg jest dla obciążenia 25Ω, z prostego liczenia I=U/R daje nam ok 2,6A, drugi (niższy) przebieg jest dla obciążenia ok 12Ω, szybkie licznie i I wychodzi 3,33A. Po nałożeniu na siebie sygnałów widać że ten niższy po zboczu opadającym wchodzi w wartości ujemne, a wyższy nie spada do 0, tylko dopiero po kolejnym odcinku równym głównemu sygnałowi.
Wynika to z niedopasowania impedancji skrętki do obciążenia. 25Ω to za dużo, a 12 to za mało. Pewnie coś w połowie byłoby ok. Ale wchodzenie w wartości ujemne może mieć pozytywne zastosowanie, dioda laserowa szybciej powinna się wyłączyć.
No dobra, jest już możliwość stworzenia impulsów o dużej wydajności prądowej, ale jak to jest że wcześniejsze sygnały trwały kilka ns a ten trwa 120ns? A no prosto, bo magazynem energii jest teraz 12mb skrętki, prędkość sygnału elektrycznego w takim przewodzie to ok 1m/5ns, czyli w momencie gdy tranzystor zaczyna przewodzić to skrętka zaczyna się rozładowywać, sygnał zanim dotrze do wolnego końca potrzebuje ok 60ns, tam się odbija, zawraca i potrzebuje kolejnych 60ns żeby dotrzeć do tranzystora. Czyli regulując długością skrętki, można mieć sygnały o różnym czasie trwania, 10ns/m. No i oczywiście regulując ilością podłączonych par zmieniamy impedancję i maksymalny prąd.
Czas na testy z diodą, mam nadzieję że jej nie usmażę podając 3A w impulsie.

* Impedancja nie jest wartością stałą dla skrętki, w zależności od częstotliwości potrafi zmieniać wartość. Ale przyjmuje się 100±20Ω.

@Marchew chciał zdjęcia partactw jakie spotykam. No to proszę bardzo, zdjęcie z wczoraj.
myoniwy userbar
47258f7d-ce7b-43e9-bf8b-e6eb6c743789
5a0d036e-0516-409b-9c01-a60403eecf42
1628ca80-86e9-4985-ac99-f970737f4856
148e0461-3963-411a-87f8-f19a178325fc
moderacja_sie_nie_myje

Chciałbym mieć takiego nauczyciela swego czasu

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@moderacja_sie_nie_myje wszystko co polska szkoła może dać to "samochód porusza się ruchem jednostajnie popierdolonym zderzając się z idealnie sprężystą armatnią kulą poruszającą się tak szybko ze ja pierdole, zakładając że opór powietrza to rzecz oblicz kolor kotleta na Słońcu kiedy obok Jowisza przeleci ufo"

moderacja_sie_nie_myje

@NiebieskiSzpadelNihilizmu A nawet jak obliczysz to innym sposobem to siadaj, pała. Miałem w liceum nauczycielkę z matmy która mnie tępiła niemiłosiernie bo mnie po prostu nie lubiła. Rozjebałem zadanie z układem równań metodą gaussa a ta pizda do mnie, że ona nie tak uczyła i siadaj, bania. A jak chcesz dyskutować to nie tutaj. Do dzisiaj pamiętam a to już ze 20 lat minęło.

Opornik

Niedziela 7 rano a ten mierzy prędkość światła.

No nie wytrzymie.


Hejto to jednak zajebisty portal.

ataxbras

@myoniwy Nie żebym był malkontentem jakimś, bo robisz świetną robotę swoimi wpisami, ale takie LC ze skrętki to stabilne nie będzie, zarówno termicznie, jak i mechanicznie. Chyba, że długość impulsu nie ma większego znaczenia.

Poza tym, transformator z czarnej listy

Zaloguj się aby komentować

#pracbaza
Cicho wszędzie...
#konstruktorelektrykamator sam w pracy II
Sobota rano, cicho, nikt nie brzęczy, można na spokojnie podłączać kabelki.
https://youtu.be/kOEpX_LCDN8
myoniwy userbar
4867ca18-7e5c-426c-a75f-e0d381b0999a
Felonious_Gru

@myoniwy trakcja to śmierć

eloyard

@myoniwy zawsze mnie to ciekawiło: czy jest przepis który zabrania srać do rozdzielni elektrycznej?

Marchew

@myoniwy

Ładnie, a teraz wejdzie nisko prądowiec, po co kłaść nowy kabel, pożyczę sobie trzy żyły z wielopara, przecież nie są Ci potrzebne, prawda? Będzie magistrala dla SATEL CA-64 E 8 wejść, ten wycofany 5 lat temu, bo po co wsadzić obecnie produkowany INT-E 8 wejść, przecież CA-64 E zdemontowałem w takim kiosku tydzień temu, działał 10 lat, podziała kolejne dwa lata, akurat do końca gwarancji. A akumulatorów mam cały stos z wymiany na hali obok. Zarządca dziwak sprawne kazał wymieniać, ledwo trzy lata chodziły. A zasilacz buforowy to też z demobilu, po co to wyrzucać skoro działa, a skrzynkę security po co? W szafie miejsce jest, dorobię tylko uchwyt na szynę.

myoniwy

@Marchew Ni chuja, tutaj pilnują co jest czym.

Marchew

@myoniwy A można zagłosować o wpis i wszelkiej maści partactwia które zapewne widujesz?

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektronika #elektryka #diy #hobby #fizyka
Przyszły mi części z TME.
Fotodiody, trochę kondensatorów, rezystorów, tranzystorów. Wszystko żeby zbudować układ zasilania diody laserowej krótkimi impulsami, i układ odbioru tych impulsów przez fotodiodę.
Jak już miałem się zabierać do tworzenia płytki to zorientowałem się że przecież już mam taki układ. Oparty o lawinowy generator impulsów. Generuje o takie ładne przebiegi. Nazywa się to delta Diraca. Szybkość narastania sygnału to ok 8kV/μs, na moim oscyloskopie, na czym szybszym mogłoby to wyjść inaczej. Warto dodać że przy takiej podstawie czasowej jest jeden punkt pomiaru na każdą działkę, czyli cały przebieg to 7 wartości, które system poddał obróbce (sinx/X) żeby dobrze wyglądało. Ale to prawdopodobnie wprowadza spory błąd.
Trzeba by kupić lepszy oscyloskop. Teraz jest HDS2202 z próbkowaniem 1Gs/s za mniej niż tysiąc.
Tak ładnie to wyszło że aż zmieniłem sobie tło profilowe.

A tu na szybko na pająka złożony układ. Dwie fotodiody przyklejone na klej na gorąco do modułu lasera z DVD, po zasileniu lasera z generatora, na obu rezystorach pomiarowych (po lewej) miałem podobny przebieg, o różnych amplitudach ale kształt ten sam. Teraz tak sobie myślę że są dwa wytłumaczenia tego, albo faktycznie obie fotodiody dostawały światło, albo drugi sygnał był fantomem pierwszego spowodowany zasilaniem z tego samego źródła zasilania bez kondensatorów filtrujących. Jeszcze to przebadam.
Dioda laserowa zasilona z tego generatora bez problemu puszczała w impulsie ok 2A.
Pomiar za pomocą bocznika 0,1R, po prawej stronie.
Prąd spory, ale uwzględniając czas trwania to moc wytrącona będzie niewielka.
Powoli, powoli, coś się zbuduje z tego.
myoniwy userbar
519b69fb-c42c-406a-8eda-846c1c820d89
2c7344fd-6ff6-4c31-80c9-e35e9b2cc00e
Opornik
  • poranne kotów karmienie - check

  • poranne ruchanie - check

  • poranny post o elentrikie myoniwy przeczytany - check


Ok można zacząć weekend.

7d0c4146-53f0-4dc9-a92e-700e64d1c69a
myoniwy

@Opornik Czy koty brały udział w więcej niż jednym punkcie tej listy?

Opornik

@myoniwy Tak, musiałem je jak zwykle zganiać z wyra

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #lifehack #diy #protip

Szybkie wyjaśnienie co widać na tym 15 sekundowym filmie.

https://youtu.be/eYD7S5TvVdM

Gdy czasami używamy lasera do naniesienia poziomów to zdarza się że nie widać linii. A bo akurat jest narożnik lasera i sam sobie rzuca cień, albo jest strasznie jasno i jest zbyt mały kontrast. Oko ludzkie wyłapie nawet słabą wiązkę lasera ale ciężko to przenieść na ścianę w odpowiednim poziomie. A co jest podobne do oka? Sztuczne oko kamery. Kamera telefonu ma soczewkę kilka milimetrów, i dobrze widać gdzie ona jest. Więc przesuwając telefon w górę i w dół można znaleźć miejsce gdzie kamera widzi najmocniejszą wiązkę lasera. Zostaje tylko nanieść reper na wysokości kamery.
A zdjęcie pokazuje wiązkę po przestawieniu lasera.

Czas trochę ponarzekać.
Jebane niemiaszki, tu narzucają ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zielone łady, itp. A sami zamykają swoje EJ, i jeden z bardziej znanych niemieckich producentów sprzętu elektronicznego tak się bawi w pakowanie produktów.
#siemens
Pięć przycisków do automatyki, każdy we własnym woreczku, łącznie długość ok 1m.
Jak by się nie dało wszystkich w jeden woreczek wrzucić. A wiem że potrafią, bo styki do tych przycisków tak pakują, i podstawy też tak pakują, czyli 5 w jednym woreczku.

Czekam na paczkę z #TME, zamówiłem elementy do budowy generatora szybkich impulsów świetlnych do pomiaru prędkości światła.
myoniwy userbar
a7bad963-2848-4ae6-b078-42e3b25c5ac4
9a6fcd61-2997-4e0f-84e8-8470ad27960b
Bigos

@myoniwy Z tym pakowaniem produktów to też już dawno zauważyłem. Ostatnio zamawiałem 100szt. patchcordów to przyszły w paczkach po dziesięć sztuk. Każda paczka to osobny foliowy worek plus każda jedna sztuka w swoim foliowym worku. Ale ty polaczku pij papierową słomką.

Fly_agaric

@Bigos Kupiłem sobie na blakfrajdeju termo-koszulkę od trespassa. Takiej ilości kartonu pokrytego cienką warstwą plastiku, z elementami metalowymi nawet, to nikt by się nie spodziewał... Jedna koszulka!

Felonious_Gru

@myoniwy fronty guziczków są w ten sposób zabezpieczanie przed ocieraniem się o siebie

0x34

@myoniwy są takie macierze fototranzystorów w obudowie jednego scalaka. Jeśli zmodulujesz wiązkę lasera możesz dokładnie określić gdzie na przetwornik pada wiązka.

myoniwy

@0x34 są też gotowe detektory do niwelatorów, nawet jest na tagu opis naprawy taniego

Zaloguj się aby komentować

#konstruktorelektrykamator #elektryka #przemysl #elektronika

Miesiąc bez wizyty w garbarni to miesiąc stracony. Huuurrraaa.
Farbowanie i impregnacja skór jest robiona w bębnach nazywanych dozami. Coś jak wielka pralka. Z tym że bęben ma kilka metrów średnicy, do którego wchodzi kilkadziesiąt sztuk skór, parę metrów sześciennych wody i innej chemii, i to się miesza przez kilka godzin. Raz w lewo, raz w prawo, czasami z przestojami po kilkanaście minut. A że skóry swoje ważą, woda też, żeby to ruszyć to silnik ma 37kW, napędza przekładnię redukująca a potem i tak jest jeszcze przekładnia łańcuchowa o przełożeniu jakieś 20:1.
Ale gdzie jest problem, zapytacie.
Przedstawienie problemu jest na filmie.
Silnik z przekładnią nawet bez obciążenia łańcuchem czasami startuje ładnie, a czasami skacze zajączkami.
Lokalni magicy podejrzewali przekładnię, więc ją rozebrali. I słusznie, przynajmniej łożyska sobie wymienili bo były mocno zużyte. Ale to nie rozwiązało problemu. Zdjęli też hamulec z silnika, bo z ich doświadczenia wynikało że czasami krzywi się tarcza hamulcowa i nie pozwala ruszyć silnikowi. Ale nawet bez hamulca silnik nie rusza.
Więc zostaje ostatnia deska ratunku, unku....unku...ku...uuuuu.
Telefon do elektromagika, po szybkiej wymianie informacji wiedziałem co mam zabrać ze sobą, czyli najważniejszy sprzęt, oscyloskop.
Wizja lokalna przedstawiała się tak:
https://youtube.com/shorts/uB3oo0_Kn98
Czasami się ładnie rozpędzi, czasami skacze w tą i z powrotem. Skoro silnik był demontowany to pierwsze poszukiwania idą w kierunku puszki przyłączeniowej. Ale tam śruby ładnie dociśnięte, mostki są. Nie ma za bardzo czego się czepnąć.
Trzeba szukać na drugim końcu kabla, czyli przy falowniku.
Falownik reguluje swoimi wnętrznościami, tak by prąd w uzwojeniu miał przebieg sinusoidy, a sposobem na to jest podawanie impulsów o różnej szerokości. Pomiar napięcia zwykłym miernikiem zazwyczaj jest skazany na porażkę, zbyt duża częstotliwość kluczowania. A nawet gdyby były miernik z trueRMS do 10kHz to i tak pokaże wartość skuteczną, a jaki przebieg ma dany prąd/napięcie to nie będzie wiadomo. Nauczony doświadczeniem wziąłem ze sobą przekładnik napięciowy zbudowany z transformatora 400/10V 8VA, z rezystorem obciążającym uzwojenie wtórne 10Ω (trochę za mały, powinien być 12,5Ω). Indukcyjność takiego przekładnika robi jako filtr dolnoprzepustowy i napięcie na uzwojeniu wtórnym nie ma postaci lasu szpilek tylko coś na kształt sinusoidy (żółty), który łatwiej odczytać. Przebieg prądu (niebieski) na jednej z faz mocno odbiega od sinusoidy.
Najpierw myślałem że to efekt trybu hamowania, ale to przeczyło logice i zdrowemu rozsądkowi.
Tryb hamowania to takie podawanie impulsów przez falownik że silnik staje się prądnicą i oddaje energię do falownika który jej nadmiar wytraca na rezystorach hamujących.
Dla porównania przebieg prądu w obwodzie silnika innej maszyny, też zasilany z falownika, chyba nawet tego samego modelu.
Podpierając się moją wiedzą stwierdziłem że problem leży w VFD, a dokładniej to w bloku kluczujacym. Prawdopodobnie jeden z kluczy nie ma sterowania lub jest uszkodzony.
Dla własnej ciekawości zrobiłem symulację w LTspice z 3 źródłami napięcia z przesunięciem 120°, i z diodą w obwodzie jednego ze źródeł symulującą brak kluczowania jednego tranzystora. Nie jest to idealne odwzorowanie tej usterki ale już daje jakiś punkt odniesienia.
Przebiegi nie są 1:1 z tym co zmierzyłem ale, widać odkształcenie prądu w podobny sposób.
Falownik prawdopodobnie pójdzie do naprawy.
Albo kupią nowy.
myoniwy userbar
864e9286-5e2e-4216-8171-c61aca9dc35f
d6c56ddb-9801-4a57-bb3b-456af6011fcf
f37141c3-a467-44a7-b00d-fa4fb3f19e03
29533c7c-972e-4e4d-b933-edf3cd461f66
Half_NEET_Half_Amazing

@myoniwy

o właśnie

miałem pytać ostatnio o miernik cęgowy

typowo na UR

co kupić ?

budżet w sumie większy niż mniejszy

Kasjo

@Half_NEET_Half_Amazing typowo do UR to cokolwiek co w miarę dobrze pokazuje. Jakiś uni-t za 100 będzie ok. Pracuje w tej branży już sporo i w zasadzie to cegi mi się przydają jak trzeba sprawdzić czy jak wywala termik to wina silnika (łożyska) czy tego pod co ten silnik jest podłączony :)

No chyba że masz jakieś naprawdę specjalistyczne maszyny

myoniwy

@Half_NEET_Half_Amazing Jak widać ja uparcie trwam przy UNI-T UT210E. Jak widać, mam trzy. Jeden nowy, drugi starszy który właśnie coś przestał mierzyć prąd, i trzeci przerobiony na sondę prądową.

Koszty poniżej 200 zł. Prąd do 100A, ale i taki 50mA zmierzysz. No i ważne że ma DC.

Kasjo

@myoniwy a ja wczoraj musiałem poprawiać podłączenie gniazdka które "młody" zamontował na maszynie. Fazę sobie wziął z wyjścia falownika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PositiveRate

Dlaczego ja to zawsze dokładnie czytam, mimo że nic nie rozumiem?

myoniwy

@PositiveRate Nie wiem, może głód wiedzy?

PositiveRate

@myoniwy raczej po prostu dobrze się to czyta, bo nie mam podstaw żeby coś wyciągnąć z tych postów

Zaloguj się aby komentować

Następna