#konstruktorelektrykamator #elektronika #elektryka #diy #hobby

No i po co komu budzik? Niedziela, budzik nie nastawiony, żarówki też ustawione żeby się nie włączały w niedzielę. A i tak obudziłem się przed siódmą. Trudno, będzie więcej czasu na nic nie robienie. Ta, nic nie robienie, trzeba nowy wpis wrzucić, faktury ogarnąć za zeszły miesiąc, poczytać coś mądrego.

Wciąż brnę w pomiar prędkości światła.
Potrzebne są do tego krótkie ale bardzo silne impulsy świetlne, najlepiej z lasera. Mam generator w oscyloskopie który daje do 25MHz, nie potrzeba tyle, ale to daje możliwość ustawienia krótkich impulsów np 10ns czas trwania, co 100μs. No fajnie, tylko to wciąż jest tylko 5V, i to teoretyczne, bo generator ma impedancję wyjściową 50Ω, i na zaciskach diody napięcie będzie znacznie mniejsze.
No to jest inny sposób na szybkie impulsy, generator lawinowy, to co pisałem wczoraj, ładny przebieg w postaci górki, czas trwania kilka ns, napięcie szczytowe już ok 30V. Przez diodę potrafiło popłynąć do 2A w szczycie. Ale czas trwania tego prądu był bardzo krótki przez co i wyemitowana energia bardzo mała.
Jak to poprawić?
W pierwotnej wersji magazynem energii był mały kondensator 39pF. Nawet jeśli naładował się do 200V to zgromadzona energia to tylko 0,8mJ.
Może większy kondensator? Można, ale wtedy przebieg traci kształt, sygnał rozciąga się w czasie, są wielokrotne odbicia i drgania.
Ale na to jest metoda, zamiast po prostu dawać większy kondensator można dać układ kondensator-cewka-kondensator-cewka....
Tylko komu by się chciało lutować taki zestaw i skąd wziąć elementy na to?
A pewnie większość z nas ma takie elementy w domu. Dwa przewody ułożone obok siebie, tworzą kondensator, czyli już mamy jeden element. Ale też każdy przewód, nawet idealnie prosty ma jakąś indukcyjność. Czyli już mamy drugi element układanki. Dwie żyły przewodu mają jakąś pojemność względem siebie, i jakąś indukcyjność szeregową. Co to nam daje? Linię długą o określonej indukcyjności. W przypadku skrętki UTP jest to ok 49pF/m i impedancja ok 100Ω*. 49pF na metr, to już jest więcej niż było w oryginalnej wersji mojego generatora. Tylko ograniczeniem jest impedancja, bo dla prostych obliczeń możemy ją traktować jako rezystancję, czyli tak jakbyśmy wstawili rezystor 100Ω szeregowo z kondensatorem. Co się robi żeby zmniejszyć tą wartość? Łączy się równolegle. A że w UTP są 4 pary to połączone równolegle dają nam prawie 200pF/m i impedancję ok 25Ω* (100/4).
Duża pojemność, mała impedancja, to brzmi jak przepis na duże prądy. No i są. Pierwszy (wyższy) przebieg jest dla obciążenia 25Ω, z prostego liczenia I=U/R daje nam ok 2,6A, drugi (niższy) przebieg jest dla obciążenia ok 12Ω, szybkie licznie i I wychodzi 3,33A. Po nałożeniu na siebie sygnałów widać że ten niższy po zboczu opadającym wchodzi w wartości ujemne, a wyższy nie spada do 0, tylko dopiero po kolejnym odcinku równym głównemu sygnałowi.
Wynika to z niedopasowania impedancji skrętki do obciążenia. 25Ω to za dużo, a 12 to za mało. Pewnie coś w połowie byłoby ok. Ale wchodzenie w wartości ujemne może mieć pozytywne zastosowanie, dioda laserowa szybciej powinna się wyłączyć.
No dobra, jest już możliwość stworzenia impulsów o dużej wydajności prądowej, ale jak to jest że wcześniejsze sygnały trwały kilka ns a ten trwa 120ns? A no prosto, bo magazynem energii jest teraz 12mb skrętki, prędkość sygnału elektrycznego w takim przewodzie to ok 1m/5ns, czyli w momencie gdy tranzystor zaczyna przewodzić to skrętka zaczyna się rozładowywać, sygnał zanim dotrze do wolnego końca potrzebuje ok 60ns, tam się odbija, zawraca i potrzebuje kolejnych 60ns żeby dotrzeć do tranzystora. Czyli regulując długością skrętki, można mieć sygnały o różnym czasie trwania, 10ns/m. No i oczywiście regulując ilością podłączonych par zmieniamy impedancję i maksymalny prąd.
Czas na testy z diodą, mam nadzieję że jej nie usmażę podając 3A w impulsie.

* Impedancja nie jest wartością stałą dla skrętki, w zależności od częstotliwości potrafi zmieniać wartość. Ale przyjmuje się 100±20Ω.

@Marchew chciał zdjęcia partactw jakie spotykam. No to proszę bardzo, zdjęcie z wczoraj.
myoniwy userbar
47258f7d-ce7b-43e9-bf8b-e6eb6c743789
5a0d036e-0516-409b-9c01-a60403eecf42
1628ca80-86e9-4985-ac99-f970737f4856
148e0461-3963-411a-87f8-f19a178325fc
moderacja_sie_nie_myje

Chciałbym mieć takiego nauczyciela swego czasu

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@moderacja_sie_nie_myje wszystko co polska szkoła może dać to "samochód porusza się ruchem jednostajnie popierdolonym zderzając się z idealnie sprężystą armatnią kulą poruszającą się tak szybko ze ja pierdole, zakładając że opór powietrza to rzecz oblicz kolor kotleta na Słońcu kiedy obok Jowisza przeleci ufo"

moderacja_sie_nie_myje

@NiebieskiSzpadelNihilizmu A nawet jak obliczysz to innym sposobem to siadaj, pała. Miałem w liceum nauczycielkę z matmy która mnie tępiła niemiłosiernie bo mnie po prostu nie lubiła. Rozjebałem zadanie z układem równań metodą gaussa a ta pizda do mnie, że ona nie tak uczyła i siadaj, bania. A jak chcesz dyskutować to nie tutaj. Do dzisiaj pamiętam a to już ze 20 lat minęło.

Felonious_Gru

@moderacja_sie_nie_myje ja miałem w gimnazjum kosę z nauczycielem od infy. Obaj wiedzieliśmy, że wiem więcej niż on, ale koleś miał atrybuty Lorda Farquada (zarówno fizyczne, jak i psychiczne).

Na koniec mu jakimś cudem wyszło, że mam między 3 a 4, już nie pamiętam jak to wydedukował, bo między innymi ogarnąłem za niego uruchomienie pracowni komputerowej na 24 komputery.

Nawet nie próbowałem negocjować tylko od razu powiedziałem, że lecimy z egzaminem komisyjnym, bo nic gorszego niż 5 mnie nie interesuje. Jeszcze zanim mój wniosek dotarł do dyrekcji dostałem propozycję ugody: naciągane 6 na koniec w zamian za stronę internetową szkoły ( ͡o ͜ʖ ͡o)


Hosting już ogarnął samodzielnie.

moderacja_sie_nie_myje

@Felonious_Gru A ja z tą grubą świnią się męczyłem. Serio, jak wstawała to trzypiętrowy budynek inaczej osiadał. Boże mój boże... Do dzis nie lubię grubych.

Felonious_Gru

@moderacja_sie_nie_myje mnie nie lubisz? Osz ty

moderacja_sie_nie_myje

@Felonious_Gru Ciebie Lubię. Sliczny jestes.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@moderacja_sie_nie_myje ja do dziś pamiętam babę od fizyki z gimnazjum. Lekcja- proste zadania, domówki- proste zadania, kartkówka- zadanie takie że się mogłeś zesrać a go nie rozwiązałeś plus wyprowdzanie jednostek na 3 strony. Po tych 2 latach lekcji z nią szczerze życzyłem jej śmierci.

Opornik

Niedziela 7 rano a ten mierzy prędkość światła.

No nie wytrzymie.


Hejto to jednak zajebisty portal.

ataxbras

@Opornik Prędkość światła mierzy się tylko w niedzielę, w tygodniu ma ona zbyt duże wahania

myoniwy

@ataxbras No oczywiście że tylko w niedzielę, w końcu to pierwszy dzień tygodnia.

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.  Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.

Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.

I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy.


BTW, to żart.

myoniwy

@ataxbras Jaki jest najstarszy zawód świata?

ataxbras

@myoniwy Ciągacz druta?

myoniwy

@ataxbras Elektryk, bo już pierwszego dnia było światło.

ataxbras

@myoniwy Nie żebym był malkontentem jakimś, bo robisz świetną robotę swoimi wpisami, ale takie LC ze skrętki to stabilne nie będzie, zarówno termicznie, jak i mechanicznie. Chyba, że długość impulsu nie ma większego znaczenia.

Poza tym, transformator z czarnej listy

myoniwy

@ataxbras Paczaj pan na schemat. Są tam dwa układy, jeden jest jako układ LC 10cm odcinków skrętki. a drugi jako linia transmisyjna gotowa z elementów programu.

I wykres trzech wartości, różowy to napięcie sterujące tranzystorami, zielony to sygnał wyjściowy z układu z linią transmisyjną, a niebieski to sygnał z układu z linią z elementów LC.

Sygnały wyjściowe są identyczne.

Każda cewka na schemacie to 113nH, czyli tyle ile ma 10cm prostego drutu, każdy kondensator to 5pF, czyli tyle ile 10cm dwóch drutów skręconych razem.

Więc nie muszę robić nic z układem LC, bo on już jest gotowy, to są po prostu skręcone ze sobą dwa druciki w izolacji,

ed49fe1b-9f9c-4457-9b2c-43a4ae157757
ataxbras

@myoniwy Paaanie, ja to wiem. Ale chodzi mi o to, że Pan chcesz tym mierzyć prędkość propagacji fali elektromagnetycznej. Czyli, zakładam, rozstaw impulsów może mieć znaczenie, a w szczególności jego stabilność. Chyba, że jest na to poprawka planowana.

A mnie chodzi o tę właśnie stabilność, której skrętka nie daje.

myoniwy

@ataxbras Prędkość światła to ja chcę zmierzyć w powietrzu. A skrętka jest tylko jako magazyn energii i kontroler czasu trwania impulsu świetlnego.

Światło ma trafić na lustro półprzepuszczalne, jedna wiązka od razu na detektor a druga po przebyciu ok 50m ma się odbić od retroreflektora i trafić na drugi detektor. Czas trwania impulsu nie powinien mieć wpływu na różnicę czasu dotarcia sygnałów do detektora.

myoniwy

@ataxbras A prędkość propagacji fali elektromagnetycznej różnych rodzajach przewodów już kiedyś mierzyłem.

Mam takie zapiski:

Ykyzo 3x1,5 36mb 446ns

Ykyzo 2x1,5 ~~500m 6280ns

Ykyzo 3x1,5 501mb 6120ns

Ykyzo 5x2,5 88mb 1024ns

Ykyzo 5x6 501mb 5840ns

Asxsn 2x16 2700ns

Asxsn 4x25 57mb 436ns 

Ywsxpek 112mb 952ns

F/UTP 4x2x0,5 111mb 1240us

Uutp 200mb 2200ns

Ydyp 3x1,5 100mb 1144ns

Ydyp 3x2,5 ~200mb 3520ns

Hdgs 2x2,5 85mb 900ns

2x1,5 guma 26mb 312ns

3x1,5 guma 73mb 912us

4x4 guma 63mb 752ns

Bitprotect 8x0,5 1144ns

H03vv-f 4g0,5 100mb 1208ns

3g0,75 czarny 63mb 790ns

Omyzo czarny 3x1,5 58mb 716ns

Ykyzo 5x10 265mb 3100ns

ataxbras

@myoniwy

Czas trwania impulsu nie powinien mieć wpływu na różnicę czasu dotarcia sygnałów do detektora.

Nie powinien, w każdym razie, nie w naszym wszechświecie.

Ale co z przerami między impulsami? Jak synchronizujesz pomiar?

myoniwy

@ataxbras Przerwa miedzy impulsami nie jest problemem, oscyloskop ma tryb Triger. To samo wykorzystam do rejestracji sygnału z fotodiody.

myoniwy

@ataxbras Ooo, taki mniej więcej będzie układ:

Będę mierzył różnicę czasu między sygnałem P1 i P2 pojawiającym się na ekranie (fotodioda).

ee46fff1-3593-46e8-a131-6c3246877a59
ataxbras

@myoniwy

oscyloskop ma tryb Triger

No, to w takim wypadku, mógłbyś nawet dać zwyczajny stycznik do włączania lasera :D. Ale wiem, chodzi o zebranie statystycznie wielu pomiarów.

Zaloguj się aby komentować