Zdjęcie w tle
mokry

mokry

Gwiazdor

Dołączył/a: 21.01.2023

  • 53wpisy
  • 64komentarzy

      Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

      • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
      • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
      • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
      • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
      Zostań Patronem

      @mokry nie znam sie na canonach, wiec sie wypowiem... Wydaje mi sie, ze jak masz przejsciowke z przeniesieniem elektroniki to wszystko powinno być ok

      Zaloguj się aby komentować

      782 + 1 = 783

      Tytuł: Szczerbata śmierć
      Autor: Arkady Saulski
      Kategoria: fantasy, science fiction
      Wydawnictwo: Fabryka Słów
      ISBN: 9788367949835
      Liczba stron: 400
      Ocena: 7/10

      Arkady Saulski trzyma poziom w kolejnym tomie cyklu Drogi Samotnego Psa. Alternatywna historia Japonii z mnóstwem historycznych i bronioznawczych smaczków, świetne opisy zarówno bitew, jak i pojedynków na broń białą. Moim zdaniem autor to jeden z lepszych współczesnych Polskich pisarzy fantastycznych.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
      61ceb7a1-ae44-4f5c-8613-4f6cfd8b2417
      0

      Zaloguj się aby komentować

      781 + 1 = 782

      Tytuł: Poszukiwacze zaginionej komnaty
      Autor: Antkowiak Włodzimierz
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: Bellona
      ISBN: 9788311161641
      Liczba stron: 220
      Ocena: 7/10

      Podsumowanie prowadzonych na terenie Polski lub z udziałem polskich instytucji poszukiwań słynnej Bursztynowej Komnaty. Merytorycznie i na podstawie źródeł oraz doniesień prasowych, autor surowo podchodzi do wszelkiego rodzaju foliarstwa i dziwnych teorii fanów sztolni na Śląsku.

      Dowiedziałem się o genezie wielu krążących hipotez na umiejscowienie komnaty czy kilku naprawdę idiotycznych próbach jej odnalezienia, w które zaangażowano często spore środki. Warto przeczytać, żeby podsumować w miarę aktualny stan poszukiwań i badań historycznych odnośnie komnaty. Nie jest to książka w stylu filmów z żółtymi napisami, tylko solidna, dziennikarsko-historyczna robota.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
      41f90caf-88bb-4d9e-b252-72fa0d70409f
      0

      Zaloguj się aby komentować

      591 + 1 = 592

      Tytuł: Szepty Ciemności
      Autor: Andrzej Pupin
      Kategoria: fantasy, science fiction
      Wydawnictwo: Fabryka Słów
      ISBN: 9788367949385
      Liczba stron: 414
      Ocena: 8/10

      Szpiegowski kryminał noir mocno osadzony w alternatywnej historii I połowy XX wieku w Polsce z fantastycznym światem przedstawionym. W klimacie powieści Andrzeja Przechrzty, ale powieść nie jest wtórna - sam Przechrzta gorąco ją poleca. Lubicie historyczno-militarno-fantastyczne ksiażki wspomnianego pana? Będziecie zadowoleni, mi się podobało. Oprócz fajnego pomysłu na świat przedstawiony, gdzie ciemność budzi mordercze instynkty i zamienia ludzi w bestie, mamy dbałość i realia historyczne i społeczne Polski lat 20'. Prawdopodobnie wyjdą kolejne części, co cieszy.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
      d02407d3-d01f-4d10-a267-b7540679cd94
      2

      @mokry nie chodzi czasem o Adama Przechrztę?

      @AndzelaBomba ech, oczywiście, że masz rację....

      Zaloguj się aby komentować

      587 + 1 = 588

      Tytuł: Niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej
      Autor: William B. Breuer
      Kategoria: historia
      ISBN: 9788324165667
      Liczba stron: 392
      Ocena: 6/10

      Książka to zbiór kilkudziesięciu krótkich historii z okresu II wojny światowej, które były dość sensacyjnymi przypadkami lub nie udało się ich do dziś wyjaśnić. Choć wiele z nich wygląda mocno nieprawdopodobnie, książka posiada bibliografię i przypisy. Lekko napisana, raczej dla mniej zaawansowanych fanów historii II wojny światowej. Spora część opisanych wydarzeń wygląda na wyssane z palca, ale weryfikowałem kilkanaście historii i o dziwo znalazły potwierdzenie w bardziej poważnych opracowaniach czy dokumentach. Może ktoś kiedyś dokładnie sprawdzi całość, bo wiele wątpliwości mam nadal. Podsumowując: czytać, cieszyć się, ale niekoniecznie wykorzystać w bibliografii prac dyplomowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia
      0acf6cc3-10f4-4997-9bfc-1d2cb6ee0cf9
      0

      Zaloguj się aby komentować

      584 + 1 = 585

      Tytuł: Put ‘Em Down. Take ‘Em Out!: Knife Fighting Techniques From Folsom Prison
      Autor: Don Pentecost
      Kategoria: poradnik
      Liczba stron: 120
      Ocena: 6/10

      Poradnik walki nożem z 1988 roku, opierający się na doświadczeniach autora z pobytu w więzieniu Folsom. Myślałem, że będzie to typowe "bullshito" z jakimiś magicznymi chwytami, a mamy tutaj przede wszystkim postawienie na prostotę i techniki bazujące na odruchach. Autor w wielu miejscach zaznacza, że najważniejsze w obronie przed nożem to psychika i umiejętność unikania samej walki, zwraca uwagę na konieczność ogólnego treningu szybkości i zręczności. Książka skupia się co ciekawe na technikach skutecznego ataku czy poprawności chwytu przy zadawaniu ciosu.

      Obalone zostają znane z filmów czy kursów sztuk walki mity, np. o częstym stosowaniu przez przeciwnika w ataku chwytu "szpikulca do kruszenia lodu" (icepick grip) - słaby ze względu na łatwość obrony, autor podaje, że chwyt nadaje się dobrze do atakowania od tyłu, tzn. wbijania noża w plecy. Jest też mit o walce na noże 1 vs. 1 - w prawdziwym życiu praktycznie się nie zdarza, więc nie ma sensu trenować szermierki nożami, raczej ktoś zaatakuje nas nożem i będziemy musieli bronić się tym co mamy pod ręką lub - zdaniem autora - będziemy chcieli zabić nożem kogoś nieuzbrojonego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

      Ciekawa lektura, zupełnie inna od znanych mi pozycji dot. samoobrony czy technik walki, nie wiem, na ile opisane techniki są efektywne - nie miałem okazji walczyć z nikim na noże, a nieliczne treningi kończyły się bardzo szybko trafieniem któregoś ze sparingpartnerów, zanim w ogólne ktoś założył jakikolwiek chwyt, czasami udało się zbić cios lub zrobić unik, co w sumie pokrywa się z tezą autora o tym, że walka nożem to głównie szybkość i zręczność.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
      c1b8bcbb-102a-4d2a-9fa7-46d9e71092a3
      10

      @mokry Mając stosowne wyszkolenie, wyposażenie, i odpowiednią broń, da się wyjść bez szwanku z walki na noże. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

      ea614a0e-d67a-4cdb-a91c-bcb0770c8ae7

      @mokry Ale generalnie lepiej stosować strategię US Marines.


      https://www.youtube.com/watch?v=kvlrnc7hlQI

      @LondoMollari tak, o tym również jest w tej książce, że unikanie to najlepsza obrona. Ale czasem nie da się uniknąć napastnika lub uciec, np. na małej, ograniczonej przestrzeni jak części wspólne więzienia, gdzie doświadczenia zbierał autor.

      @LondoMollari @mokry to nie strategia marines, na każdym poważnym szkoleniu tak uczą. Gorzej jak nie masz możliwości spierdolić.

      @mokry Widzialem kiedys symulacje walki gdzie zamiast noza byl marker. Obronca byl dosc dobrze wyszkolony w combat 56. Tusz tak bryzgał, ze jeszcze w domu domywalem kropki z twarzy xd. Dalo mi to do myslenia

      @Capo_di_Sicilia tak, można też próbować z nożami treningowymi z gumy lub tworzywa. Ogólnie jeśli przeciwnik ma minimum sprawności, motywacji lub wyszkolenia to jest cholernie ciężko cokolwiek zrobić bez zostania zranionym.

      @Capo_di_Sicilia @mokry pół biedy rany cięte - masa krwi ale da się przeżyć. Ale jeden stabbie stabbie w dowolną tętnicę, i twój trud skończony.

      Zaloguj się aby komentować

      582 + 1 = 583

      Tytuł: Twierdza Modlin
      Autor: Piotr Oleńczak
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: Edipresse
      ISBN: 9788379450053
      Liczba stron: 64
      Ocena: 7/10

      Książka opowiada o historii Twierdzy Modlin ze szczególnym naciskiem na walki we wrześniu 1939 roku. Twierdza Modlin pozostała de facto twierdzą niezdobytą - kapitulacja wynikała z końca amunicji oraz mającego miejsce dzień wcześniej upadku Warszawy, w obliczu którego strategiczna rola twierdzy jako osłony stolicy straciła rację bytu. Jestem świeżo po zwiedzaniu Twierdzy, więc książka jest dla mnie jeszcze bardziej interesująca. Dużym plusem są liczne archiwalne fotografie.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #warszawa
      a811b805-a590-4d70-983e-037334a85dd6
      0

      Zaloguj się aby komentować

      581 + 1 = 582

      Tytuł: Warszawa. Dzieje fortyfikacji
      Autor: Lech Królikowski
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: TRIO
      ISBN: 9788374363419
      Liczba stron: 248
      Ocena: 8/10

      Przekrojowa praca na temat dziejów warszawskich fortyfikacji od średniowiecza po czasy II wojny światowej. Autor przeanalizował bardzo obszerny materiał bibliograficzny międzynarodowych autorow, zebrał sporo zdjęć i ilustracji. Zdecydowanie warto.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #warszawa
      abb6b894-9f90-4cf7-81fc-d314b00e2a39
      2

      Gdyby połączyć to z wycieczką po Warszawie to mógłby być ciekawy efekt

      @smierdakow próbowałem, jednak lepszy jest przewodnik Książka nie zawiera niestety niczego o Modlinie, który warto rozpatrywać jako część zewnętrznego pierścienia umocnień Warszawy.

      Zaloguj się aby komentować

      578 + 1 = 579

      Tytuł: Lekki wóz bojowy JEŻ
      Autor: Maciej Aleksander Janisławski, Karol Nowakowski
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: Bellona
      ISBN: 8311085161
      Liczba stron: 32
      Ocena: 3/10

      Bardzo słaby tom z cyklu TBiU poświęcony lekkiemu samochodowi terenowemu Jeż. Była to koncepcja modyfikacji Mercedesa klasy G o uchwyty i montaże na poradziecką broń w odkrytym przedziale transportowym i zrobienie z Gelendy czegoś w stylu technicala.

      Książeczka to bardziej folder reklamowy holdingu Sobiesława Zasady, który proponwoał pojazd wojsku w połowie lat 90' i prawdopodobnie tom to właśnie część kampanii promocyjnej. Z książki dowiemy się np., że Jeż posiada podświetlaną popielniczkę w desce rozdzielczej czy umożliwia zakrycie przedziału bojowego plandeką (dział R&D zaszalał). Dodatkowy smaczek to zdjęcia eleganckich chłopaków w mundurach z przełomu lat 80/90, opinaczach i kewlarowych hełmach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

      Jak wiemy z historii, Jeża zdeklasował owoc geniuszu rodzimych ośrodków badawczo-rozwojowych Honker, który był wyposażony m. in. w odrzucany w czasie jazdy tylny most napędowy, możliwość przewracania pojazdu o 180 stopni na prostej drodze czy biodegradowalną karoserię oraz brak standaryzacji części (utrudnienie dla obcego wywiadu, w czasie II wojny światowej to właśnie po numerach standardowych części alianci trafnie oszacowali poziom produkcji niemieckich czołgów).

      Moja recenzja staje się dłuższa niż zawartość tej książeczki, wiec dodam tylko, że połowa jej treści to opis konkurencyjnych projektów z USA i Izraela.

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #motoryzacja
      c082e9cf-2007-4c39-bae4-3c82566394b7
      21

      @mokry Świetna recenzja, nie przeczytam książki

      @Yes_Man cieszę się, zależało mi na takim skutku tej recenzji

      @mokry czy to Honker z zamontowanym WKM potrafił się przewrócić w trakcie strzelania w bok do kierunku jazdy? Bo coś takiego kiedyś słyszałem ale już nie pamiętam dokładnie o co to chodziło.

      @TrzymamKredens on się potrafił przewrócić na zakręcie jadąc z żołnierzami na pace, bo był miękko zawieszony i miał wysoko położony środek ciężkości.

      @mokry ile przeplaciles zdobywając ta książkę?

      @mokry czyli przeplaciles tylko troszkę xd

      Zaloguj się aby komentować

      570 + 1 = 571

      Tytuł: Niemieckie okręty podwodne. Pełna historia.
      Autor: Ulf Kaack
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: Alma-Press
      ISBN: 9788370208790
      Liczba stron: 216
      Ocena: 7/10

      Przekrojowa praca nt. U-Bootów. Format A4, więc jest sporo do czytania. Historia od pierwszych prób po czasy współczesne. Książka nie obejmuje floty podwodnej DDR, gdyż takowa nie istniała. Mamy tutaj Cesarstwo Niemieckie, Republikę Weimarską, III Rzeszę i RFN. Sporo zdjęć, największy nacisk to oczywiście I i II wojna światowa. Fajne podsumowanie, pozwalające mi jako miłośnikowi I i II wojny światowej zobaczyć temat okrętów podwodnych w szerszym kontekście historycznym. Książka mógłaby być jednak nieco dłuższa, sporo rzeczy pominięto lub potraktowano ogólnikowo ze względu na format tego cyklu (wyszła już kolejna część o okrętach nawodnych).

      #bookmeter #historia
      fec32e25-bfa0-4833-95e5-6714254a6152
      5

      @mokry jeśli interesują Cię takie tematy to jest szansa, że czytałeś 10 lat i 20 dni - wspomnienia Karla Donitza z czasów wojny. Czytałeś? Jeśli tak, to jak wrażenia?

      @Budo właśnie jakoś głupio wyszło i czytałem bardzo dużo literatury morskiej, ale jeszcze nie dotarłem do Dönitza.

      @mokry ja kupiłem ojcu na prezent jako marynarzowi i fanowi historii, ale odszedł zanim zdążył przeczytać. Teraz książka jest u mnie i czeka w kolejce na czytanie. Podobno dobra, ale troszeczkę skrzywiona propagandowo.

      Zaloguj się aby komentować

      569 + 1 = 570

      Tytuł: World War II Glider Assault Tactics
      Autor: Gordon L. Rottman
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: Osprey
      ISBN: 978 1 78200 774 6
      Liczba stron: 66
      Ocena: 8/10

      Osprey poświęcony tematyce zastosowania szybowców podczas II wojny światowej. Przekrój przez konstrukcje Amerykanów, Brytyjczyków i Niemców wraz z opisem taktyki użycia i głównych problemów, przed którymi stali konstruktorzy i użytkownicy. Solidna pozycja z niezłymi ilustracjami i archiwalnymi zdjęciami. Brak wydania PL.

      #bookmeter #historia
      ceb02128-92f1-4bee-aa7a-edf3a5739e90
      1

      Zaloguj się aby komentować

      566 + 1 = 567

      Tytuł: Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców
      Autor: Mateusz Paszenda
      Kategoria: historia
      Wydawnictwo: Gminna Biblioteka Publiczna w Lyskach
      ISBN: 9788396821102
      Liczba stron: 270
      Ocena: 8/10

      Opierająca się na wywiadach z ostatnimi żyjącymi świadkami książka opisująca życie codzienne podczas i tuż po II wojnie światowej na Górnym Śląsku.

      Dłuższą recenzję napisałem na łamach @wiekdwudziesty_pl:

      https://wiekdwudziesty.pl/mateusz-paszenda-codziennosc-wojenna-i-powojenna-gornego-slaska-w-pamieci-najstarszych-mieszkancow/

      Fragment recenzji:
      "Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców” przedstawia okres II wojny światowej oraz pierwsze lata powojenne z perspektywy jednych z ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Wychodząc od zarysowania historii Górnego Śląska i relacji Polsko-Niemieckich na przestrzeni lat, tematyka publikacji przechodzi do ukazania wybuchu II wojny światowej, jej przebiegu i zakończenia na terenach górnośląskich po pierwsze lata Polski Ludowej. To właśnie lata 40. i 50., przedstawione przez pryzmat wspomnień stanowią główną tematykę książki. Problematyka list narodowościowych, poboru do sił zbrojnych III Rzeszy czy późniejsze losy i stosunek władz do – często mimowolnych – Volksdeutschy wciąż stanowi w Polsce temat zbyt mało znany. Podobnie jak fakt, że wobec mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy wkraczająca Armia Czerwona była nastawiona wrogo, a grabieże, gwałty, aresztowania i deportacje stanowiły tragiczną codzienność."

      #bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #historia #śląsk #slask #iiwojnaswiatowa #polska #rosja #niemcy
      99ab714c-cd55-45b8-ace3-895b91735137
      7

      Obawiam się, ze "trzecia dekada XXI wieku to" na zbieranie wojennych wspomnień, o wiele za późno.

      Zaloguj się aby komentować

      Następna