Przy okazji krótka ciekawostka nr 9.
Idealnie usytuowana pasieka.
- Idealnie jest, gdy pasieka usytuowana na lekkim stoku, terenie pochylonym w kierunku południowo-wschodnim.
- Pasieka powinna być w półcieniu, co latem pomaga pszczołom, bo obniża nagrzewanie uli przez słońce, a ponadto ułatwia pszczelarzowi pracę w ukropie.
- Dobrze jest, by drzewa i krzewy w obrębie pasieki nie były zbyt wysokie, bo pszczoły, które się wyroją ("uciekną" z ula) siadają najpierw na jakiś czas w najbliższym otoczeniu i pszczelarzowi dużo łatwiej jest je zebrać.
- W najbliższym otoczeniu pasieki powinny być obecne zbiorniki czystej wody, jeśli ich brakuje należy ustawić poidła dla pszczół.
- W najbliższym otoczeniu powinny też występować rośliny, które (szczególnie wczesną wiosną) stanowią zasoby świeżego i łatwo dostępnego pyłku. Wiosną pszczoły nie mogą latać zbyt daleko od ula, bo jest chłodno a pogoda jest kapryśna. Pszczelarze często sieją oraz sądzą rośliny, które stanowią źródło pyłku.
- idealnie jest, gdy pasieka usytuowana jest w rejonie bogatym w duże źródła zbiorów (tzw. "pożytki"), łąki, pola uprawne, lasy akacjowe, drzewostany lipowe, itp.
Mam to szczęście, że moja pasieka spełnia wszystkie te kryteria, co zawdzięczam w dużej mierze mądrości mojego mentora, taty, który od 40 lat prowadzi pasiekę i przekazał mi pałeczkę w sztafecie. Pszczołami zajmował się już mój pra, pradziadek, a działalność przechodzi z pokolenia na pokolenie po dziś dzień.
https://www.tumblr.com/golden--rule/717276072861990912?source=share
#ciekawostki #natura #przyroda #pszczoly
Zawsze chciałem być pszczelarzem i mieć ule. Niestety jest jeden problem - nienawidzę miodu.
@_Pszczelarz_ czy poszczególne ile ze sobą nie walczą? W każdej pasiece jest królowa więc to jakby osobne plemię z tego co rozumiem. Czy u pszczół występuje taka walka?
@_Pszczelarz_ jak się stało, że pan Łysoń od pszczelarza stał się liderem w produkcji sprzętu dla pszczółek?
Zaloguj się aby komentować