Zdjęcie w tle
_Pszczelarz_

_Pszczelarz_

Osobistość
  • 233wpisy
  • 851komentarzy
Krótki, ciekawy film dokumentalny, po którym jest mi po prostu smutno.

https://m.youtube.com/watch?v=wzz9L1uNfRc

"W momencie w którym formuje się w Polsce „Ministerstwo ds. Równości”, zapraszam państwa na najnowszy film dokumentalny Piotra Zwiefki – „Jaka ja byłam wtedy ładna”. Film dotyka bardzo trudnego problemu współczesności, który nabiera rozpędu niczym kula śniegowa. Mowa o tranzycji, jej skutkach i ideologii jaka się za nią kryje. Poznajcie Magdę, niebywale odważną kobietę, która podzieliła się z nami swoją historią."

#lgbt #ideologia #filmdokumentalny #wywiad

Zaloguj się aby komentować

Przeczytałem dzisiaj info o tym, że błędy lekarskie są częstą przyczyną zgonów. I przypomniało mi się parę rzeczy. Powiedzcie, co taka osoba jak ja ma myśleć o służbie zdrowia. 

  1. Lekarze w klinice we Wrocławiu, po wykonaniu drobnego zabiegu, wypisali błędną receptę na zastrzyki dla mojej małej córki (wówczas 1 roczek), przez co dostała lek, który spowodował całkowity zanik krzepliwości krwi. Córka, która dopiero nauczyła się chodzić biegała na podwórku i w domu. Gdyby się mocniej uderzyła (co jest codziennością u takiego malucha), to dostałaby wylewu wewnętrznego, albo krwotoku, którego nie można zatrzymać. Umarłaby na moich rękach z powodu leku, który jej z żoną podawałem. Czujecie kaliber tej sprawy? Tylko moja i mojej zony czujność sprawiła, że zaniepokojeni lekiem skonsultowaliśmy się z zaprzyjaźnioną pielęgniarką, która natychmiast skierowała nas do szpitala. Okazało się, że jest konieczność ratowania życia dziecka na OIOM. Tylko jakimś cudem moja córka przeżyła. Lekarze i pielęgniarki wręcz zamarli z przerażenia i dopóki córce nie wyrównali krzepliwości nikt nie odchodził od łóżka w szpitalu, ponieważ lek, który podano, żeby ją ratować był bardzo niebezpieczny i zwiększając krzepliwość mógł również doprowadzić do śmierci dziecka. Jak usypiam wieczorem córkę, to nieraz łzy mi się cisną do oczu i serce mi ściska na myśl, że mogłem ją stracić. Przez tych *#'$@*# ze służby "zdrowia".
  2. Kilka miesięcy wcześniej lekarze nieomal doprowadzili do śmierci mojej mamy całkowicie źle diagnozując i "lecząc" ją na różne rzeczy metoda losowania, np. kręgosłup, a jak to nie pomagało, to na inne rzeczy, nawet na depresję xD, bo nie rozumieli dlaczego mama była taka słaba, bez energii. Na zasadzie "jak nie ma siły, to może kręgosłup? Albo może depresja?" Mama miała wykonane wszystkie możliwe badania, rezonanse, prześwietlenia, tomografy, krew, itd. itp. Jeździła do lekarzy i klinik na terenie połowy województwa. Ale lekarze bawili się w losowanie, bo nie umieli odczytać wyników (jak się później okazało wyniki jaskrawo pokazywały przyczynę, ale lekarze nie umieli jej odczytać). Poziom kortyzolu mamy był tak niski, że mama dosłownie umierała, przestała się odzywać i ruszać, więc tata wezwał pogotowie. Karetka zabrała ją do szpitala na sygnale i zastrzykami ją ratowali. Dopiero mój tata douczył się przez internet i zdiagnozował moją mamę, a następnie udał się 400 km do Warszawy do lekarza, który potrafił odczytać prześwietlenia i badania krwi. W ten sposób mamę uratowano, choć jest w bardzo złym stanie i wciąż walczy o zdrowie i życie.
  3. Kilka lat wcześniej mojej nastoletniej siostrze endokrynolog wypisywał przez kilka miesięcy leki, ale wyniki wciąż się pogarszały. Dopiero mój tata dotyczył się w internecie i poinformował endokrynolożkę, że podaje odwrotne leki, które działały w drugą stronę... Lekarka pobladła z przerażenia, przepraszała itd. bo wiedziała, że zniszczyła siostee tarczycę. Co za straszliwa, porażająca niekompetencja lekarza "specjalisty". Z tego powodu moja siostra ma zdewastowana tarczycę i do końca życia musi brać leki. musiał tata jeździć 50 km do innego endokrynologa, który również nie był zbytnio rozgarnięty, ale przynajmniej wypisywał prawidło leki.

To tylko kilka przykładów. Więcej pisać nie będę. Ja również mam swoje historie, po których mogłem doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet przez pracowników służby "zdrowia". Szkoda słów....
#sluzbazdrowia #sluzbachoroby #zal #truestory #opinia

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Witam w nowym roku! Ja po prośbie.

Otóż muszę dograć do swojej muzyki (kategoria prog-rock) trochę elementów dźwiękowych brzmiących jak dzwięki orkiestry.

Czy ktoś z was zna jakiś dobry program komputerowy, na którym można układać myszką i klawiaturą komputerową muzykę orkiestrową, np. zapisywać nuty. Ale żeby to brzmiało w miarę dobrze. Chodzi mi o brzmienie zbliżone do dźwięków skrzypiec, innych instrumentów smyczkowych, ale też np. tub, trąb, harfy itd. Istnieje coś takiego?

Pozdrawiam i miłego dnia.

#pytanie #muzyka #pomoc
abe0dc54-150f-467d-8cc4-1b35b4fb544a

Zaloguj się aby komentować

Jezus Chrystus jest osobą absolutnie wyjątkową. Już ponad 20 lat zapoznaję się z głębszym tłem historycznym, teologicznym, z egzegezą całej historii. Przez lata również jako krytyk i sceptyk.

Stwierdziłem jednak, że takiej narracji nie mógł wymyślić człowiek, lub nawet grono ludzi. Historii, która rozciągnięta jest w czasie na setki, tysiące lat, spisywana przez wielu ludzi, z różnych środowisk i klas społecznych, a jednak bardzo spójna, zawierająca majestatyczne i konkretne przesłanie o wartości i sile przekazu, z którą nic się nie równa, a jej szokującą, wzniosłą i piękna zarazem puentą jest przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

Jezus Chrystus wniósł w ten świat najwznioślejsze wartości, światło, prawdziwe dobro, piękno, szlachetność. Potrafi przemienić serce najgorszych nikczemników, ściągnąć z nich ciężar win, jakimi są obciążeni i uczynić z nich ludzi szlachetnych. Daje zupełnie nowe życie każdemu, kto odkryje ten skarb. I to nie byle jakie życie, lecz życie czyste, piękne, szlachetne, mające cel i sens. A ostatecznie zapewnia życie wieczne w obecności samego Boga!

Wiem, że data 25 grudnia jest umowna i stanowi tylko pretekst. Wykorzystajmy więc ten czas na uhonorowanie i wspomnienie najwspanialszej i najpiękniejszej osoby, jaka kiedykolwiek była na tej planecie. 

[Pamiętajmy też, że to jeszcze nie koniec opowieści, ponieważ historia biblijna zapowiada kolejne akty, działania i wielki, piękny finał w przyszłości...]

Błogosławionych świąt!

#swieta #chrzescijanstwo #biblia #opinia
f5bd5cb7-9583-4ea9-b79b-38e568506d26

Zaloguj się aby komentować

Witam! Ja po prośbie, z pytaniem. Otóż ustalam ceny do nowych produktów i nie jestem pewien ile powinna kosztować taka świeca z wosku pszczelego? Chodzi o tę świecę z przodu.

- Pojemność 120 mililitrów.

- Czas palenia (sprawdzony) około 12 godzin.

- Wosk naturalny z mojej pasieki.

-przyjemny, delikatny aromat naturalnego wosku.

- Wykonana ręcznie.

Ile to powinno kosztować Waszym zdaniem?

Za wskazówki z góry dziękuję, pozdrawiam i życzę błogosławionych świąt!

#pytanie #biznes
8d140fa9-9196-4478-a07b-b5e216f70aa3
f6710f82-ddf2-4543-b594-1d6f7f7c21cc
Sweet_acc_pr0sa

@<em>Pszczelarz</em> pytanie ile kosztuje cie realnie jej wykonanie i ile chcesz zarobić wtedy mogę i powiedzieć ile ktoś jest w stanie zapłacić xD


Zwykła świeca kosztuje pomiedzy 20 a 40 zeta zależy od wielkości

Rudolf

@Pszczelarz kompletnie się nie znam na produkcji czegoś takiego ale jako doskonały polski konsument powiem to pierwszy: najlepiej jak najtaniej!

Fishery

@_Pszczelarz_ Nie jestem ekspertem od świeczek ale za okolo 25żł mam yankee podobnej gramatury która jest wyższą półką wśród świeczek. Mi osobiście jako konsumentowi jest obojętne czy Twoja produkcja jest ręcznie robiona, z czyjego materiału. Liczy się efekt.

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry.
Jedno z moich ulubionych mott, wypowiedziane przez Sokratesa.

"Czemże, istotnie, Eutydemie, człowiek niewstrzemięźliwy różni się od najgłupszego zwierzęcia? Jeżeli bowiem człowiek nie ma na celu tego, co najlepsze, a wszelkiemi sposobami stara się robić to tylko, co sprawia największą przyjemność, to czym on może się różnić od najbardziej nierozumnych bydląt?

Przeciwnie, tylko ludziom, którzy panują nad sobą, wolno ciągle mieć na oku to, co jest najlepszego w świecie i, rozróżniając w teorii i w praktyce rzeczy podług ich gatunków, wybierać dobre, a powstrzymywać się od złego."

Sokrates, we "wspomnieniach o Sokratesie" Ksenofonta.

#cytatywielkichludzi #filozofia #etyka
f5f2d242-73ee-4a85-a91f-0050b11c9704
GrindFaterAnona

@Pszczelarz eh panie Sokrates, dzięki za przywołanie mnie do porządku

Zaloguj się aby komentować

Ciekawostki pszczelarskie, odc. 14. 

Mateczniki ratunkowe. 

Królowa jest najważniejszą pszczołą w ulu. Wszystkie pozostałe pszczoły są jej potomkami. Ponadto królowa wydziela hormony zwane "substancją mateczną", które rozprowadzane są w ulu między pszczołami poprzez dotyk. Substancja ta stymuluje pszczoły i sygnalizuje obecność królowej. Brak tej substancji jest poważnym sygnałem alarmowym dla całej rodziny pszczelej - "uwaga, nie ma królowej! Giniemy!" 

Zdarza się, że matka pszczela zginie z jakiegoś powodu, na przykład podczas lotu weselnego (o czym pisałem w poprzednich ciekawostkach), albo gdy nieostrożny pszczelarz ją zgniecie podczas przeglądu (zdarza się bardzo rzadko, ale zdarza się każdemu pszczelarzowi), lub zostanie zabita w trakcie inwazji na ul, itd. Jeśli nie ma królowej, to rój ginie, wymiera, dlatego w naturze pszczoły próbują się ratować poprzez zakładanie tzw. MATECZNIKÓW RATUNKOWYCH. 

Założenie takich mateczników jest możliwe tylko wtedy, gdy w komórkach z czerwiem są jeszcze jaja złożone przez królową (lub młode larwy). Pszczoły powiększają i zabudowują takie komórki, a karmicielki zalewają takie jaja i larwy bardzo dużą ilością mleczka pszczelego. Pod wpływem mleczka larwa nie wyrasta już na zwykłą robotnicę, lecz przepoczwarza się w nową królową. Często jednak taka ratunkowa królowa nie jest zbyt dobrej jakości, ale zapewnia rodzinie przetrwanie. Jeśli królowa jest kiepskiej jakości, ale składa jaja, to w naturze pszczoły wymieniają taką królową na nową (już na spokojnie zakładają zwykle mateczniki na świeżych jajach). 

Taka sytuacja (matka ratunkowa) w ulu oznacza przerwę w rozwoju aż do czasu, gdy młoda królowa zostanie wyhodowana, poleci na lot weselny, zostanie unasienniania i zacznie składać nowe jaja. Okres rozwoju królowej od jaja do postaci imago, to 16 dni, a czas na unasiennienie, to kilka kolejnych dni. Można zatem założyć, że minie ponad 20 dni zanim w ulu pojawia się nowe jaja. To mocny cios w siłę roju, który potrzebuje czasu na ponowne wzmocnienie się. 

Dlatego w takiej sytuacji, gdy w ulu stwierdza się brak matki, pszczelarze sami poddają nowe matki, lub dbają o "wszczepienie" dobrych jakościowo mateczników, a także (jeśli sytuacja tego wymaga) wzmacniają takie roje ramkami z czerwiem. 

Po otwarciu ula dobry pszczelarz od razu widzi, że w ulu brakuje królowej (już na pierwszy rzut oka oraz ze względu na dźwięk dźwięk pszczół widać, że sytuacja jest alarmowa, a pewności nabiera się po sprawdzeniu obecności czerwiu w ramkach).

To na razie tyle, w telegraficznym skrócie. 

Pozdrawiam.

#pszczoly #pszczelarz #pasieka #ciekawostkipszczelarskie #ciekawostki #natura
fe94c8f2-2009-4c64-9c31-fa52b1aecb10
d0d95d44-56ff-46da-a3b7-36b79e3e0046
scorcc

Ale zajebiste te ciekawostki o pszczołach. Ogólnie to zajbiste stworzenia 😎

redve

Dostępne na hejto są części 2, 7, 14. Gdzie moge przeczytać reszte?

Bajo-Jajo

@_Pszczelarz_

mialem kiedys jeden roj, latem wyciągnąłem ok 12kg miodu, na jesieni porzadnie karmilem, roj byl silny ze nie musialem. zageszczac do jednego segmentu

przez zime stalo sie cos dziwnego bo roj wybral caly zapas z dolnego segmentu i zdechl z glodu nie ruszajac gornego ktory byl pełny.

nie zakleily przejscia.

miales kiedys taki przypadek?

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry!

Pochwalę się trochę dzisiaj robię wystawę moich towarów na jarmarku przedświątecznym.

Prezentuje się to tak, jak na zdjęciach: miody gatunkowe, smakowe, pakiety prezentowe, świece z węzy i lane w sloiczkach, ozdoby piernikowe. Wszystko (oprócz samego miodu xD) ręcznie robione przez moją kochaną żonę. Część wykonana w ramach działalności pszczelarskiej, a część w ramach pracowni artystycznej i dekoracyjnej mojej żony -DEKODECO. 

Trzymajcie kciuki i miłej niedzieli!

#chwalesie #pszczelarz #pasieka #pszczoly #biznes #handel #swieta
f2d1f714-d7f4-4283-922a-ebc0a0edb04a
e32d1644-5290-4760-9a70-f4d595c38b4b
0764a3db-b847-4231-8b47-246998cc4ac4
fcb5ac3c-8a36-4e3d-91b3-1ca79f796000
9d825cf4-174b-4307-92d5-2fdb7372b7e3

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry.
Zawieszam swoją obecność na hejto, ponieważ hejto stało się przedwyborczą tubą propagandową obrzydliwej partii politycznej, jaką jest Platforma Obywatelska. Taką samą decyzję bym podjął, gdyby propagowano tutaj propagandę PiS.
Pozdrawiam.
#hejto #pozegnanie
ba5aef0f-10af-45b3-8a09-be89230954ff
e0648962-ab8d-4ed4-a786-75d9551b8c92
rodarball

@_Pszczelarz_ miło się czytało relacje z pasieki, ale...Widzisz drzazgę w oku brata a belki we własnym nie dostrzegasz... Sadziłem, że już dzisiaj będziesz miał nieaktywne konto

Rudolf

@_Pszczelarz_ pozdrawiam

Zaloguj się aby komentować

Dawno nic nie wrzucałem z pasieki, bo mam ostatnio bardzo pracowity czas. Nie dość, że pracuję zawodowo i mam rodzinę, to na dodatek jest szczyt sezonu pszczelarskiego i sporo czasu spędzam w pasiece, m.in. teraz przy miodobraniu miodu akacjowego. Ale ja nie o tym.
Chciałem się tylko pochwalić, że lokalna szkoła zamówiła u mnie pakiet prezentów dla nauczycieli w słoiczkach po 40 mililitrów. Wstępnie prezentuje się to tak
#miod #pasieka #pszczoly #natura #chwalesie
75501f09-580b-4c8d-88a5-0553a8a951ca
Xax

Mam pytanko. Czy jest realnie możliwe (i sensowne) żebym sobie na działce postawił 1 czy 2 ule żeby mieć miodu na własny użytek? Czy tylko postawienie całej pasieki na sens?

GtotheG

@_Pszczelarz_ da się coś u Ciebie zamówić? Masz jakąś stronę internetową?

Dodajesz jakąś glukozę do swoich miodów? Chciałabym kupić czysty miód, a wydaje mi się, że to co znajduję na półkach w marketach czystym miodem nie jest.

Boltzman

@_Pszczelarz_ zawsze mnie bolało, że niektóre z tych szkolnych kurew dostawały prezenty. Nawet jeśli były względnie symboliczne, to nie zasługiwały.

Zaloguj się aby komentować

Ok. To muszę zostawić jedno konto.
Które konto usunąć, @_Pszczelarz_ czy zwykłe konto?
#pytanie #ban
Cybulion

@_Pszczelarz_ zostaw to

Reo

Ja to bym chciał aby pan sobie jakiś autorski tag zrobił. Bo obserwując kilka profili i tagow robimy sobie niepotrzebny bałaganik, a wszyscy (pszczółki pewnie też) lubią porządek pozdrawiam!

Zaloguj się aby komentować

Pytanie do @hejto @Moderacja
Przypominam, że mam dwa konta, ale nie używam ich do manipulowania piorunami, nie trolluję. Jedno konto służy do śmieszkowania, a konto pszczelarz do neutralnego wrzucania ciekawostek.
Na samym początku mojej przygody z hejto, jak tutaj zawitałem zapytałem moderację, czy mogę założyć dodatkowe konto, na którym będę tylko wrzucać ciekawostki pszczelarskie i przyrodnicze. Wtedy @lubieplackijohn pozwolił mi na to.
Widzę, że lubieplackijohn już tutaj nie urzęduje, więc pytam, czy nadal mogę w ten sposób funkcjonować na hejto, czy grozi mi za to ban?
Pozdrawiam.
#hejto #moderacja #pytanie
mrocznykalafior

Musisz wybierać, albo smieszkowanie albo pszczoły na smutno, nie ma innej drogi

AureliaNova

@_Pszczelarz_ a to nie tagi są od tego? Przecież nawet samo przelogowywanie się musi być turbo upierdliwe ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

wombatDaiquiri

@_Pszczelarz_ wydaje mi się, że nikt tego nie sprawdza. Powodzonka, moim zdaniem działaj jak Ci wygodnie

Zaloguj się aby komentować

Ciekawostki pszczelarskie, odc. 13
Pszczela nawigacja.
Jeśli wiatr przeszkadza pszczołom w dotarciu do celu, to obierają one na pozór o wiele dłuższą i bardziej skomplikowaną trasę lotu. Wykorzystują one tunele powietrzne, by przedostać się do celu tak, aby oszczędzić jak najwięcej energii.
Wiele razy widziałem jak w pasiece pszczoły startowały i odlatywały w kierunku przeciwnym do miejsca zbioru. Okrążały całe wzgórze i lecąc kilka razy dłuższą trasą docierały do celu wykorzystując korytarze powietrzne. Ale wracały już po linii prostej do pasieki, z wiatrem.
#pasieka #pszczoly #natura #przyroda #ciekawostki
e9da02d1-ef3d-44ee-b61b-2d56221fa33c
anonekzforczana

@_Pszczelarz_ Co za głupota na tym obrazku Xd

Lecą tak bo po prawej jest więcej łąk i więcej kwiatków, poza tym większosć owadów jest odporna na wiatr (i deszcz) bo do latania używają rezonansu harmonicznego a nie siły skrzydeł. Myślicie, że jak tłusty trzmiel lata z takimi małymi skrzydełkami ? XD

gs80

To fascynujące obserwacje! Pszczoły są znane ze swojej zdolności do wykorzystywania różnych strategii nawigacyjnych i przystosowywania się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Wykorzystywanie korytarzy powietrznych i wydłużanie trasy lotu w przypadku przeciwnego wiatru jest jednym z takich przykładów.


Poprzez korzystanie z tuneli powietrznych, pszczoły mogą zmniejszyć opór powietrza i oszczędzać energię potrzebną do dotarcia do celu. W ten sposób potrafią dostosować swoje loty, aby przynosiły jak największe korzyści.


Ich zdolność do nawigacji w złożonych warunkach atmosferycznych jest imponująca i pozwala im skutecznie zbierać nektar i pyłek z kwiatów, nawet w obliczu przeciwnych sił natury.

paulusll_2

Pochwalę sie trochę moim ulem Mam jeszcze jeden wydrążony w wielkim pniu, znajde trochę czasu, porobię fajne zdjęcia to wrzucę @_Pszczelarz_

590c651c-6c36-4fc0-a83f-2f34bb743fea

Zaloguj się aby komentować

Mała ciekawostka pszczelarska, odc. 12.
Nieoczekiwane zbiory.
Trwa miodobranie miodu rzepakowego i powoli rozpoczyna się kwitnienie akacji (robinii akacjowej) i za około 2-3 tygodnie będę miał kolejne miodobranie. Ale powstał "problem". Wczoraj zauważyłem ogromne ilości nakropu (świeżo przyniesiony do uli nektar lub spadź) i okazało się, że to... spadź liściasta!
Mszyce w tym roku splatały mi figla, ale pozytywnego. Co prawda nie będę miał czystego miodu akacjowego lecz miód spadziowo-akacjowy, ale są tego pozytywne strony:
  1. trzy lata temu miałem podobną sytuację i zbiory były bardzo obfite;
  2. miód akacjowo-spadziowy wg mnie jest nieporównanie smaczniejszy od zwykłej akacji. Ma też trochę ciemniejszy kolor.
  3. spadź jest rzadkością w moich rejonach i klienci szybciej i chętniej kupują taki miód.
Jak widać, zdarza się, że oprócz planowanych, typowych zbiorów miodu mam nieoczekiwane zbiory. Niekiedy okazuje się, że ktoś w okolicy posiał jakąś roślinę miododajną, jak na przykład facelia, gryka. Innym razem okazuje się, że późnym latem obficie nektaruje nawłoć.
Kiedyś wywiozłem pół pasieki w okolice obfitujące w drzew lipy, ale nie byłem świadomy tego, że za laskiem holenderski inwestor posiał około 50 hektarów słonecznika xD i miałem miód że słonecznika zamiast lipowego, ale za to ilość była dwukrotnie większa, niż gdybym miał sam miód lipowy.
(Na gifach rzut oka na moją pasiekę oraz moment z wczorajszego wyciągania ramek z miodem rzepakowym).
#pszczoly #pasieka #natura #przyroda #ciekawostki
921eea10-fad8-41a7-933d-4d64c8a6df6b
48fa9744-da4f-41fb-876c-adc8ab3b47d9
slonski_pieron

@_Pszczelarz_ kompletnie nie interesuje mnie miód. Nie jestem nawet jego konsumentem, ale to co piszesz, jest na tyle ciekawe, że czytam każdy wpis. Zawsze myślałem, że pasieki są stacjonarne, a tu jednak mówisz, że przewozisz ule w inne miejsca.

Opornik

@_Pszczelarz_ ostatnio widziałem pasiekę obstawioną kamerami i tabliczkami że monitorowany.

Często zdarzają się w PL akty wandalizmu? Kto to robi, konkurencja, zawistny sąsiad?

GazelkaFarelka

@_Pszczelarz_ "czy to jeszcze Polska?" przepraszam musiałam

Zaloguj się aby komentować

Ciekawostki pszczelarskie, odc. 12.
"@Pszczelarz_ Dlaczego pszczoły mnie żądlą!?!?"
Piszę ciekawostkę, bo mam dziś przerwę w miodobraniu, z tego powodu, że pszczoły przyniosły po południu dużo świeżego nakropu (nektaru) i leje się z ramek... To i dobrze i źle. Do rze - będzie więcej miodu. Źle, bo już niemal zakwitła akacja i muszę usunąć się zanim akacja zakwitnie... Masakra.
Ok. Przechodzę do ciekawostki.n
Użytkownik @Nemrod zdziwił się, że mój ojciec pracuje w pasiece bez rękawic. Stwierdził, że jego pszczoły żądlą. Ja stwierdziłem, że jak się wie co robić, to użądlenia należą do rzadkości i można pracować bez rękawic przez większość sezonu bez ryzyka.
Dlaczego jednych żądlą a innych nie? Powodów może być kilka.
  1. jeśli użądli cię pszczoła, to do powietrza uwalniają się feromony zwabiające inne strażniczki i często zaczyna się zmasowany atak. Najlepiej więc po użądleniu sobie na chwilę odpuścić, zamknąć ul, odejść na bok, zacząć po jakimś czasie gdzieś indziej w pasiece. 
  2. Jeśli otwierasz ul i słyszysz i widzisz, że pszczoła jest agresywna, coś jest nie tak, to (o ile to możliwe, jeśli praca w ulu nie jest bardzo pilna) odpuszczasz, zamykasz i nie rusza, idziesz dalej, do innego ula. 
  3. Rasa pszczoły. Ja mam nieski i krainki. Są łagodniejsze, mniej rojliwe, miodne, dobrze zimują. Jestem z nich zadowolony. 
  4. pora roku, pogoda i okoliczności przyrody. Jeśli w okolicy nie ma pożytku, pszczoły nie mają pracy w polu, to są agresywniejsze, niepokoją się. Jeśli jest brzydka pogoda lepiej nie otwierać ula. Jeśli mają co zbierać i jest w miarę ładna pogoda, to możesz robić na golasa i są nikłe szanse, że cię użądli. Z tych przyczyn wiosną i wczesnym latem, do początku lipca pracuje się łatwo (przynajmniej w moim rejonie, na dolnym Śląsku). Jednak w lipcu, sierpniu jest już znacznie trudniej, bo w przyrodzie nie ma dużych zasobów i pszczoły są znacznie bardziej zaniepokojone i częściej żądlą. 
  5. nie wolno używać perfumów oraz alkoholu przed wizytą w pasiece. Alkohol jest dla pszczół sygnałem zagrożenia, gdyż w naturze miód może przypadkiem sfermentować, a dla pszczół jest to zagrożenie głodem, chorobami, śmiercią. Więc alkoholowy zapach jest dla nich sygnałem ostrzegawczym. 
  6. należy się ubierać w neutralne kolory, nie robić gwałtownych ruchów. 
  7. unikać przygniatają pszczół częściami ciała, pod ubraniami. Jeśli masz ubiór z zakamarkami pszczoła może tam znaleźć się przez przypadek i jeśli zostanie przygnieciona w jakimś zakamarku, to w odruchu obronnym żądli, choć wcale nie jest nastawiona bojowo. A jak użądli to do powietrza uwalniają się feromony zwabiające pszczoły nastawione agresywnie.
Nemrod

@_Pszczelarz_ Nie zdziwiłem się. Po prostu skomentowałem, że to jest kombinacja doświadczenia (niewkurzania pszczół), własnego zapachu i rasy/genów tychże [nie mam żadnego z powyższych, więc muszę chodzić w full stroju]. Znam pszczelarzy, którzy zawsze pracują w krótkim rękawku z gołymi rękami. Ale potrafią to robić spokojnie, nie stukać, nie przygnieść żadnej pszczoły, wiedzą kiedy to robić. A i tak moje pszczoły potrafiły już kilka razy porządnie pożądlić znajomego doświadczonego pszczelarza - bo po prostu bywają wredne.

FulTun

U mnie sąsiad postawił 3 ule nie pytając mnie o zgodę.

Owszem byłem użądlony parokrotnie i napomknołem parę razy to sąsiadowi, wzruszał ramionami a za każdym razem kolejnym zaczynał głupie docinki aż mnie zwyzywał.

Spryskałem swój ogród i postawiłem parę knotów na komary. Sąsiad chodzi do uli ciągle zagląda i bluzga, a ja w ogródku popijam kawusię i jestem zadowolony że kupiłem odstraszacze owadów z panelami słonecznymi

Nic nie lata, nic nie żądli.

Nawet ptaków nie słychać. Miód malina.

icecrypt

Jeżdżąc rowerem po #kwadraty natrafiłem na pasiekę przy której ktoś pracował. Przejechanie obok niej było ogromnym błędem bo momentalnie zostałem zaatakowany i użądlony pewnie ponad 20 razy. Po przebiegnięciu jakiegoś kilometra pszczoły w końcu odpuściły. Pszczelarz przyniósł mi pogubione po drodze kask, okulary i powiedział, że z powodu jego pracy i burzowej pogody pszczoły były wkurzone. Chyba najgorsza sytuacja, która mi się zdarzyła podczas wycieczek rowerowych. No ale skąd w sumie miałem wiedzieć aby nie zbliżać się do pasieki. Pszczelarz też jakoś nie zwracał uwagi czy ktoś się zbliża to może by mnie wcześniej ostrzegł. Tyle dobrego, że nie jestem uczulony.

Zaloguj się aby komentować

Ciekawostki pszczelarskie, odc. 11.
Zaczęło się!
Dziś rozpoczynam miodobranie rzepakowego miodu. Pomaga mi mój tata.
Na poniższych gifach pokazuję jak wygląda wyciąganie ramki z miodem z ula oraz krótki rzut okiem na moją pasiekę. Wyciągnięta ramka waży około 3 kilogramy.
Miodobranie będzie trwało 2-3 dni od rana do wieczora.
Filmik cały i w lepszej jakości tutaj: https://www.tumblr.com/1pszczelarz/718295323680866304?source=share
Miłego dnia!
#pszczoly #pasieka #natura #przyroda
fb1bcf00-91ad-4838-aaa2-77cc1e3029d0
07a4ba6e-857f-446b-9e89-bdd911ce4299
26b3edf6-410e-4f9d-9c01-ce37c9c9fe7b
Cybulion

@Nemrod postaw sie w ich miejscu - kradniesz im zapasy na zime. Jakby ci ktos opierdalal spiżarnie tez byś gryzł xD

A tak serio - czesto biegałem po pasiece i nigdy nic. Do momentu aż jałówka wywrociła ul i szanowne panie udaly sie na giganta. Rój wkurwionych panienek lecacych wpierdolic kazdemu to nie jest coś co chciałbym spotkać drugi raz

BylemSimpem

O kurza twarz, gołymi rękami, jak bym już leżał w szpitalu z wstrząsem po użądleniach. xD

t0mek

@_Pszczelarz_ zacny rzepak, milordzie. Życzę siły!

Zaloguj się aby komentować

Ciekawostki pszczelarskie, odc. 10.
Gatunki miodu. Jak, skąd?
Kilka osób pytało mnie ostatnio: "@_Pszczelarz_ jak to się dzieje, że są różne gatunki miodu? Skąd wiesz, że masz akurat miód rzepakowy, albo spadziowy itp., a nie jakiś inny?"
Słowem wstępu - gatunek miodu łatwo rozpoznaje się po smaku, aromacie, kolorze, konsystencji. Oprócz tego niekiedy oddaję próbki do skupu miodu, gdzie jest sprawdzany laboratoryjnie pod kątem dojrzałości, czystości i gatunku (zawartość pyłków danego gatunku, poziom glukozy itp.). (Ps. Nie kupujcie miodów w marketach, sklepach, bo zazwyczaj jest to miód złej jakości. Ale o tym będzie w innym wpisie).
A skąd wiem jaki miód mam w ulach, a potem w słoikach?
Po pierwsze duże zasoby z różnych roślin miododajnych zazwyczaj nie kwitną jednocześnie. Prawie zawsze po odebraniu danego miodu czekam na kwitnienie roślin innego gatunku, więc miody nie są zmieszane. Są jednak sytuacje, w których miody mogą się zmieszać, więc obserwuję kwiaty innych roślin w okolicy.
Pszczelarz powinien wiedzieć, co kwitnie w okolicy, jakie są siedliska roślin oraz uprawy w danym roku. To banalne - po prostu zna się swoją okolicę, a gdy pszczoły wywozi się na zbiory w inne rejony, to sprawdza się okolicę. Pomocą służy też w dzisiejszych czasach mapa w internecie, w której są oznaczone wszystkie rodzaje drzewostanów na terenie Polski (np. aplikacja mBDL, z której korzystam - patrz na załączony screen).
W moim rejonie najpierw kwitnie rzepak (w maju) i jest to zasób tak duży, że pszczoły w zasadzie przynoszą głównie nektar z rzepaku. Jednocześnie kwitną oczywiście wiosenne łąki, sady, ogrody, ale rzepak stanowi ogromną większość zbioru w tym czasie. Mniej więcej w okolicach końca maja rzepak kończy kwitnienie, miód już jest dojrzały i mogę zrobić miodobranie pierwszego miodu.
Tak się składa, że gdy rzepak kończy kwitnienie, to zaczyna swoje kwitnienie akacja. Obserwuję wtedy zarówno kwiaty rzepaku, jak i zalążki kwiatów i kwiaty akacji - sprawdzam ile mam czasu. W niektórych sezonach zdarza się, że kwitnienie rzepaku przedłuża się, a akacja zaczyna już swoje nektarowanie, to muszę szybko zrobić miodobranie rzepaku zanim pszczoły zmieszają oba gatunki miodu.
Gdy zdarzy się, że zbiory obydwu gatunków nakładają się na siebie, to jest kłopot, bo w ramkach oprócz miodu jest jeszcze trochę tzw. "nakropu", czyli świeżo przyniesionego nektaru, który nie może znaleźć się w dojrzałym miodzie. Zatem podczas wyciągania z ula każdą ramkę muszę sprawdzić i wytrzepać dokładnie nakrop z ramki, żeby miód był czysty gatunkowo i dojrzały. Strata czasu i dodatkowa praca. Ale mus to mus...
Po miodobraniu rzepaku pszczoły rozpoczynają zbiór kwitnącej obficie akacji. W moim rejonie w tym czasie nie kwitnie zazwyczaj nic innego, choć w jednym sezonie zdarzyło się, że na rosnących w okolicy licznych wierzbach pojawiła się spadź. To było 3 lata temu. Wtedy zamiast miodu akacjowego miałem ciemny miód akacjowo-spadziowy o intensywnym aromacie. Bardzo smaczny miód i obfite zbiory. Ale to był wyjątek od reguły.
Gdy akacja kończy swoje kwitnienie, to zaczyna się kwitnienie drzew lipy i sytuacja jest analogiczna, jak na przełomie rzepaku i akacji.
Gdy kwitnie lipa, to w zasadzie nie kwitnie nic innego, ale z rzadka zdarza się, że w okolicy ktoś posieje grykę, albo słoneczniki, albo facelię. Wówczas po prostu pszczoły mieszają miody i mam wtedy wielokwiatowy z dominacją jakiegoś miodu, co łatwo określić po jego walorach. W takim przypadku opisuję miód jako "lipowo-gryczany", lipowo-faceliowy", itp.
To tak w skrócie na przykładzie mojej pasieki. Na drugim zdjęciu moje miody różnych gatunków.
Pozdrawiam i miłego dnia.
#pszczoly #pasieka #natura #przyroda #ciekawostki
1053ece7-88b3-4aa4-ba52-bd180fc0c664
8773d1dc-dc2d-45f3-b791-4fcb9babe646
obiektywny2023

@_Pszczelarz_ ja to robię inaczej, ramki zabieram jak już ładują miód w nadstawki, a nie kiedy kończy się pożytek, doskonale widać różnice miedzy typami miodów na ramce, a zwłaszcza przy jasnym rzepakowym, wystarczy odsklepić np. ten którego jest mniej, wrzucić do wirówki, poczekać aż z cieknie z grubsza, a potem za drugim razem odsklepiasz resztę ramki i wrzucasz kolejne drugim typem miodu, zresztą pszczoły też widocznie dla oka rozdzielają różne typy miodu, bo cały ul lata najpierw na jeden pożytek, a potem kolejny dopiero gdy tamten się skończy, raczej nie latają równocześnie w różne miejsca, doskonale to widać, na przykładzie karmnika z wodą jak już zaczynają pobierać wodę z jednego miejsca, to tuż obok możesz postawić inne źródłu wody, a one i tak bedą latały gdzie już się nauczyły do momentu, aż źródełko nie wyschnie.

Z facelii jest ciekawy smak miodu taki słodko kwaśny.

adamec

@_Pszczelarz_ W jaki sposób na tej apce sprawdzasz lasy? Klikasz w konkretny obszar i czytasz opis? Co z obszarami nie leśnymi typu rzepak, facelia,

itp? W tym też apka pomaga?

Zaloguj się aby komentować

20 maja - Światowy Dzień Pszczół.
"Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie wymaga owadów zapylających, z których bez wątpienia najistotniejsze są pszczoły.
W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt.
Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).
Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. 
Obchody Światowego Dnia Pszczół są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów."
[Źródło - parafraza ze strony:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/20-maja--swiatowy-dzien-pszczol ]
#pszczoly #pasieka #natura #przyroda #ekosystem #rolnictwo #ochronasrodowiska
e52af9e7-36b4-491b-8233-891ffd73240c
a760bdb2-3ffd-48a4-8559-6e98ece11c95

Zaloguj się aby komentować